Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Томек » Mon Jan 16, 2017 1:14 pm

"Други песни" на Яцек Дукай. Нещо като стимпънк в алтернативна вселена, но това е подценяване на чудовището, което представлява тази книга. Много въображение, много нещо. Мощно светостроене, което затрупва историята до степен на непоносимост. Не знам дали ще оцелея като читател до края, но дори да отпадна, запознанството си струва.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Killua » Tue Jan 17, 2017 9:52 am

Прочетох НАЙ-СЕТНЕ "Тенарон" на Лена Крун... И е страхотна :)
Тук първо припомням прекрасното ревю на Рандъм, което ми хареса още повече след прочита на книгата!
http://www.shadowdance.info/magazine/bo ... lena-krun/

И малко лични размисли по въпроса!

„Тенарон“ е лъжовно кратка книжка – малко над 100 страници, за които човек би си помислил, че може да прочете набързо в градския за някой и друг час. Но се оказва толкова наситена с красота и смисъл, че постоянно препрочитах изречения и отделни глави по няколко пъти – понякога просто за да се насладя на езика, друг път за да вникна в написаното. А се случи дори да обсъждам по-щекотливите глави и пасажи с хора, които вече са минали по този път. Отдавна не бях дискутирала толкова продължително смисъла на отделни изречения и абзаци; не бях „спорила“ толкова разпалено, защитавайки собственото си тълкуване. И в мига, в който стигнах до последната страница, се върнах директно към първата глава и започнах пътешествието отначало. Някои от нещата, които преди ми се бяха сторили странни и необясними, вече бяха една идея по-близки и разбираеми.

Усетих „Тенарон“ най-вече като книга за промяната и същността на нещата, в нея всичко преживява различни метаморфози: и градът, и обитателите му, и разказвачката, а сякаш и самата книга никога не е една и съща, но в сърцевината си не се е променила. А стилистично е удоволствие за четене – езикът е красив, странен и нееднозначен.

Ето няколко цитата, ако можех, направо цялата бих я цитирала :)

25 писмо, Нощна пеперуда с мантия:
Когато дръпна завесата, виждам улицата в полумрак, а там не се случва нищо. Но в празнотата, която в този миг не е нарушавана от стъпки, се съединяват безпокойството на първите стъпки и изтощението на последните.

6 писмо, Седемнадесета пролет:
Тук е възможно да се сблъскаш с непознат, а той идва при теб като стар познат и започва да ти припомня някаква забавна скорошна случка, която изглежда сте преживели заедно. Попиташ ли: „Кога?“, той се разсмива и отвръща: „Когато бях някой друг“.

20 писмо, Въпросът на цар Милинда:
Старостта беше просто дегизировка, както някога такова е било и детството. Знаех го, както някога знаех, че някой доста малък беше прав, пищейки „Аз не съм дете! Аз не съм дете!“ Знаех го, защото и аз самата не съм била дете, знаех го, защото никога няма и да остарея. Знаех го, защото бях чувала въпроса на цар Милинда: „Онзи, който се роди, същият ли беше като онзи, който издъхна?“ – и бях чула отговора, който не беше нито да, нито не.

И донякъде във връзка с предното, 26 писмо, Вечерната порта:
Имаше времена, когато в Тенарон се провеждаше един особен фестивал, винаги съвпадаше с есенното равноденствие, с деня, когато ден и нощ са еднакво дълги. Този фестивал предоставяше работа на цяла гилдия майстори: скулпторите на маски. За участниците в тържествата имаше три вида маски: първият изобразяваше лицата им, каквито са си били като съвсем млади, вторият – каквито биха били, когато преполовят жизнения си път, а третият – както навярно ще изглеждат в дълбока старост. Първата маска си слагаха сутрин, втората – по обед, а третата – от вечерта до полунощ.

14 писмо, Пясък:
Но нали съм се върнала току-що от плажа – защо изобщо не си спомням водата? Действително ли е станало така, че дори не съм погледнала на север, отвъд откритото море на Океан, а вълните и детайлите на пясъка са погълнали цялото ми внимание, както някой ден ще дойдат и ще покрият целия град Тенарон?
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: SHADOWDANCE - Книги

Post by coldie » Tue Jan 17, 2017 11:46 pm

В момента пре-пре-прочитам извори за траките и балканските народи в миналото. ако отнякъде го намерите, ви го препоръчвам.

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by matsi » Tue Feb 28, 2017 6:38 pm

Томек wrote:"Други песни" на Яцек Дукай. Нещо като стимпънк в алтернативна вселена, но това е подценяване на чудовището, което представлява тази книга. Много въображение, много нещо. Мощно светостроене, което затрупва историята до степен на непоносимост. Не знам дали ще оцелея като читател до края, но дори да отпадна, запознанството си струва.
Баси не можах да свана края!:( . Би ли ми разяснил ?:)

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Томек » Wed Mar 01, 2017 1:47 pm

Уви, не можах да дочакам финала. Яцек Дукай победи и се отказах по средата с чувството, че съм чел нещо вдъхновено и дълбокомислено, но над скромните ми възможности.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by matsi » Thu Mar 02, 2017 8:54 am

Съгласен съм. Просто идеите му са..... абе много е различно и трудно за възприемане ,поне в първата една трета на книгата.Не ,че после става по-лесно де,но наистина не можах да схвана края.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by трубадур » Thu Mar 30, 2017 10:30 am

Войната на старците
Призрачните бригади

Доста елементарна и първобитна военна фантастика са и двете, но ебаси колко са четивни. Странно, че първата е с номинации за престижни награди. Но е грандиозно, епично, въпреки това усещането на всяка една от книгите е за произволен епизод от сериал от "могъщите" години на сай фай канала :mrgreen:

Разбира се поредната поредица, заебана от издателството.

Продължавам с The Last Colony

Cyborg
Smallfolk
Posts: 4
Joined: Thu Mar 30, 2017 12:47 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Cyborg » Thu Mar 30, 2017 12:57 pm

Аз покрай идването на Брандън Сандерсън подхванах да чета "Мъглороден" и не мога да спра направо! За мен това е най-доброто, което съм му чел ( "Спиращия войната", "Елантрис" и трилогията за "Възмездителите" съм чел на този етап)
Нямам ни най-малка представа защо досега не бях подхващал тази страхотна поредица. Може би въпреки непрекъснатите суперлативи, които чувах за нея, по някакъв начин резюмето и идеята не ме привличаха.
Еми дълбоко съм грешал! "Последната империя" вече я изядох, сега продължавам в "Кладенецът на възнесението" . Определено после се мятам и на "Летописите на светлината на бурята" :D

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Moridin » Thu Mar 30, 2017 1:39 pm

@Cyborg - метни после един поглед и на таз тема: viewtopic.php?f=6&t=4253

и добре дошъл! ;)
This is it. Ground zero.

Cyborg
Smallfolk
Posts: 4
Joined: Thu Mar 30, 2017 12:47 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Cyborg » Thu Mar 30, 2017 1:48 pm

Благодаря! :) Веднага се мятам на нея! :) и между другото - мерси, че доведохте Сандерсън в България! С по-страхотен човек не се бях запознавал!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by coldie » Sat Jun 03, 2017 3:58 pm

Чета една от по-късните книги на Карл Май. Намаме си представа, че в неговите книги има философия. Такава каквато ако сме ги чели като деца, не сме разбрали.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Martix » Sat Jun 03, 2017 7:43 pm

Станция 11 :heart:
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by coldie » Mon Jul 10, 2017 11:53 pm

Продължавам на вълната Карл Май.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by aiva » Sat Jul 22, 2017 9:30 am

Аз сега съм мощно на вълна Джемосин. Започнах с The fifth season и после за отрицателно време изгълтах The inheritance. Историите може да не са много сложни, но героите й са невероятно живи! И от 5 романа и една новела досега само една има мъж за главен герой, така че реалистични и добре развити жени (и не само!) бол! Много ме радва как в края на повечето й книги има по една готина изненада за читателя :bigtongue: В The inheritance зачеква някои доста интересни неща на тема политика, расизъм, сексизъм и власт като цяло. Сега чакам следващия месец да излезе последната от the fifth season да видим как ще свърши тази история. Междувременно, ако някой знае друг подобен автор, да казва

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Gilraen » Sat Jul 22, 2017 12:09 pm

Понеже започвам City of miracles на Робърт Джаксън Бенет, бих ти препоръчала този автор и трилогията му The Divine Cities.
Интересни и силни женски образи ще срещнеш в първите две (за третата още не зная). А и самата история е добра. При това има много интересно преплитане на жанрове - фентъзи, криминална история, стиймпънк - плюс изследване на теми като политика, политически интриги, колониализъм и последиците от него за двете страни, фанатизъм и така:). Изобщо, по-различно и интригуващо четиво, ако още не си попаднала на него де :)
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 19 guests