Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Claymore » Thu Jul 09, 2015 5:04 pm

Seveneves я имам даже с твърде корици, ама не съм стигнал дотам все още. :?
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Matrim » Thu Jul 09, 2015 8:01 pm

Аз съм супер запален фен на Стивънсън, но Seveneves хич не ме грабва. Вече месец и половина не мога да прочета и една четвърт от книгата. Твърде много ужасяващо подробни описания на разни врътки в космическата станция и твърде малко емоционална реакция от героите. В смисъл, цялото човечество ще измре, а половината герои реагираха все едно им казаха, че са се сблъскали с някакъв неособено значим проблем. Знам, че Стивънсън е фен номер едно на Shown Their Work похвата, ама обикновено смесва дългите обяснения и описания със забавни сцени и диалог, който засега поне в тази книга липсва.

Тия дни подхванах и петата част на The Expanse на James S.A. Corey. Четвъртата ме поразочарова доста, но петата засега върви добре, отделните с'жетни линии взеха да водят към интригуващ завръзка. Пък Боби се завърна, за моя голяма радост.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Ghibli » Thu Jul 09, 2015 8:28 pm

За мен предишният роман на Стивънсън (Reamde) беше голямо разочарование откъм сюжет и стоящи зад него идеи, затова ще са ми интересни всякакви мнения за този.

Какво не ми хареса в Reamde, спойлери за сюжета:
Spoiler: show
Накратко, гийкщината, заявена на корицата, изчезва към първата 1/3 на книгата и бива заменена от "лошите терористи нападат Америка, но Родината е спасена от семейство реднеци с домашен арсенал". Не, няма майтап, това е сюжетът. Малко след времето, когато я четох, се случи онази стрелба в Нютаун, при която умряха 20 дечица, и на нейния фон цялата апология на оръжията звучеше още по-безумно.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Matrim » Sat Jul 11, 2015 8:31 pm

Най-странното в Reamde беше, че бяха отделени в началото куп страници за войната между две фракции в MMORPG-то, която война нямаше абсолютно никакво значение в крайна сметка. И да, нравоученията колко би било яко всички да сме въоръжени до зъби, идват малко в повече.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Yan » Sun Jul 26, 2015 8:22 pm

След две прочетени книги съм на мнение, че Джон Грийн е Никълъс Спаркс за тийнейджъри - пише прехвалени, кухи книги.
Уил Грейсън, Уил Грейсън - беше по-добрата от двете, може би щото е писана в съавторство и всъщност имаше и някакви по-сериозни въпроси засегнати.
Хартиени градове - куха книга с двуизмерни, хартиени герои. Девойкат с веждите е добре подбрана за главната роля, медийните й изяви са точно толкова плоски колкото действията на Марго Рот Шпигелман. Вероятно ще влиза добре, ако си на 16 и си сърдит на света щото мама и тате не те разбират...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Re: Кой какво чете, part IV

Post by ProxyFantasy » Thu Jul 30, 2015 1:51 pm

На мен хартиените градове ми харесаха, четох я на английски. Не беше кой знае какво, но тогава не ми се четеше нещо сериозно, а идеята да заеба всичко и да тръгна, където ми видят очите, ме блазнеше. Много е под въпрос обаче навика на John Green да пише с цитати. От части ми харесва от друга напълно ме отказват с плоската си страна. 50/50.

Спечелих си audio копие на The Empire of Bones на Terry Mixon, познат ми от The Dead Robots Society подкаста. Приятна история, не е нещо, по което да се прехласна твърде много, но нещата започват да се развиват доста запленяващо. Проблемът ми е, че книгата се чете от жена и тя докарва гласове на Капитани и Императори, все едно са на 14 и им мотира гласа. Направо ми разваля кефа от слушането. Остават ми повече от 3 часа, така че се надявам да съм свикнал с гласовете.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Devoted of Slaanesh » Sat Aug 01, 2015 8:17 pm

Тези дни се зачетох в няколко български романа на историческа тематика и ги препоръчвам горещо! Цончо Родев - Сливенска трилогия (Тътени, Бурята, И стана ден), сборника му с разкази Една торба с ключове и Балкански грешник от Димитър Кирков.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Martix » Fri Aug 07, 2015 2:01 pm

Боря се с Амбър. Започна силно, но до 4-тата книга взе да губи инерция. Всичко става все по-засукано и обяснително и все повече заприличва на бордова игра тип намери убиеца.
Друг минус е, че засега липсват каквито и да било готини персонажи.

Моля не ме банвайте от форума
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Yan » Fri Aug 07, 2015 2:22 pm

Martix wrote:
Моля не ме банвайте от форума
Всеки има право на лош вкус :mrgreen:

Няма.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Matrim » Fri Aug 07, 2015 2:38 pm

Споко, аз и първия Амбър не можах да изтрая, а още не са ме баннали. :)

Иначе последно прочетох Magic Shifts (Kate Daniels #8). Тази поредица продължава да кърти мивки и да лeпи плочки. Да не говорим, че споменаването на efreet sultans ме върна в добрите стари времена на Heroes 3.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by tigermaster » Fri Aug 07, 2015 2:43 pm

Пък аз прочетох "Linda, as in the Linda Murder" на Лейф Першон. Мисля, че това е най-реалистичният криминален роман, който съм чел до момента. Авторът е, както се оказва, най-известният скандинавски криминолог и фактът, че познава работата на шведската полиция в подробности, се усеща през цялото време. Това, на което ставаме свидетели, е доста повече къртовски труд, отколкото брилянтни детективски прозрения, а историята далеч не приключва със залавянето на убиеца.
Разбира се, понеже това се води първа част от комедийната трилогия за Еверт Бекстрьом, има и хумор. Само дето не е чак толкова много.
На теория, сериалът "Бакстром" е базиран на тези книги. На практика единственото общо е името на един главен герой. Това, с което сериалът ме спечели, беше най-вече екипната работа и фактът, че всички през цялото време се подкрепят. В книгата ситуацията е съвсем различна. Еверт Бекстрьом е злобно човече, което си присвоява чужди заслуги, държи се обидно с всички около себе си, не уважава никого и, съответно, си сътворява доста проблеми именно заради това. При Евърет Бакстром злобата и обидното поведение са маска, с която се прикрива доста невинна душа... И така нататък.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by stealth » Fri Aug 07, 2015 6:01 pm

Бакстром го бях мярнал по телевизията, но нещо не успя да ме грабне. Но може да пробвам оригинала. Сега гледам, че има две издадени книжки тук - „Убийството на Линда“ и „Онзи, който убие дракона“ - и вероятно ще ги взема при следващото пазаруване :)
П.П. Шведите трябваше да си направят сериала като Bron/Broen (The Bridge) - много ми допадна това.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by tigermaster » Mon Aug 17, 2015 11:50 am

"Създания от светлина и мрак"...
Имам чувството, че Зелазни я е писал под въздействието на халюциногенни гъби.
Поне в началото е твърде странно преживяване.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Dante » Tue Aug 18, 2015 3:12 pm

Аз я прочетох преди 2 седмици. Асоциацията ми е абсолютно същата. И си вайкам от 10 дена как ще му напиша на това ревю и какво ще кажа - нищо не схванах :(
Сега чета "Светлината, която не виждаме". Поредното прехвалено нещо. Кратки, драматични, ужасно тромави изречения, които не носят нищо на повествованието. Скучни герои. Досадна история. Бавно действие. Клише, клише от всякъде. Не мога да я дочета. Как така е спечелила "Пулицър" - мистерия е за мен.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by LFbg » Tue Aug 18, 2015 3:23 pm

Dante wrote:Аз я прочетох преди 2 седмици. Асоциацията ми е абсолютно същата. И си вайкам от 10 дена как ще му напиша на това ревю и какво ще кажа - нищо не схванах :(
Сега чета "Светлината, която не виждаме". Поредното прехвалено нещо. Кратки, драматични, ужасно тромави изречения, които не носят нищо на повествованието. Скучни герои. Досадна история. Бавно действие. Клише, клише от всякъде. Не мога да я дочета. Как така е спечелила "Пулицър" - мистерия е за мен.
Пулицър е по-скоро политическа награда...
Иначе споделям мнението за Зелазни. Още първият Амбър ми беше съвсем достатъчен, макар че пък съм се смял доста с тая книга... Наскоро прочетох 1-2 разказа от него и сигурно ще ми държат влажно за още година напред, докато ги забравя.
Self control... The only way to survive in this world dominated by idiots!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests