Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Feb 04, 2015 9:05 am

За протокола, и аз не можах да прескоча първите няколко страници на Физиката, и определено крещи "претенциозност" поне на тях страници. Иначе се кефя на Господинов като личност и публични изяви, та сигурно ще й дам пак шанс в някой период дето ADD-то е поутихнало малко.
This is it. Ground zero.

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Post by Lyanna Stark » Wed Feb 04, 2015 9:20 am

Всъщност част от проблема ми с Физика на тъгата беше, че не знаех, че е постмодернистичен роман. Научих го от отговора на Трип на предишната страница. Дори нещата, които ме подразниха в началото, са обясними с оглед на постмодернизма. (Е, Ледената епоха не е, но да не издребняваме. :lol: )

Това може да се приеме като пример колко важен е контекстът за оценяването на едно произведение.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Feb 04, 2015 12:52 pm

Пфхахах, get on my level. Моите са 70, ако броим накупените на Киндъла. :lol:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed Feb 04, 2015 5:07 pm

"Физика на тъгата" е страхотна книга, без изобщо да се правят уговорки, че е писана от български автор. Бях писал ревю за нея в списанието, мисля, че е едно от по-читавите ми, там съм си изложил идеите за книгата.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Post by stealth » Thu Feb 05, 2015 6:12 pm

„Домът на слънцата“ на Алистър Рейнолдс доста добре ми влезе и останах страшно доволен :)
Оообаче... много грешки... Почнахме с Х-оръжия, минахме през Х-оръждия и приключихме с Х-оръдия. Както и един абзац отрязан в края на страница и започнал отначало на следващата (пак добре, че е повторение и не се губи текст). Няма да изброявам, отбелязвам само това, което ми избоде очите. Отворих отзад - пише, че имало коректор. Хммм... Аз имах чувството, че след превода никой не е чел/редактирал/коригирал текста. А книжката, въпреки че не е от малките, не е и от по-евтините на пазара.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Thu Feb 05, 2015 6:18 pm

То какво пише и каква е реалността са две различни неща най - често. :?
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Feb 05, 2015 11:20 pm

Чета Острието на Тишал на Колибри в момента. Първо много дребен шрифт за да са 600, а не 800 страници явно. Цената е 25 лева - с три повече от 1 част, която е с нормален шрифт. Пише, че има и коректор и редактор, а грешки, основно правописни има доста. Дразни ме много. :x

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Feb 06, 2015 9:12 am

Я примери за грешки? Интересно ми е, щото Лейзи я е превеждал.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Fri Feb 06, 2015 11:41 am

Кат събера ще ги напиша, че ме мързи дасе връщам 200 страници да търся. И грешките са правописни, изпуснати или сменени букви - тоест може и да са при набирането на текста станали.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Mon Feb 09, 2015 4:32 pm

Дочетох си Холистичната детективска агенция на Дърк Джентли.
Не се бях смял така от Пратчет.

Започвам Мрачния следобеден чай на душата.

Поставям Сьомгата в списъка за търсене.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Feb 09, 2015 7:07 pm

Много я харесвам тази книга, останали са ми цитати от нея :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Feb 18, 2015 2:29 am

Не съм доволен от сборника Епично. Легенди на фентъзито.

Разказите на Ротфус и Сандерсън са части от издадени на български техни романи, Брент Уийкс е написал единствено увод...

Все пак ми харесаха някои от разказите - Другият на Джулиет Марилиер и Лудият чирак на Труди Канаван. Бих прочел още от техните произведения.

Останалите разкази не ме впечатлиха ообенно. На Муркок разказа ми се видя много остарял - и като излагане на идеята, похвати и начин на изразяване - тотално не на място в този сборник. Едно време Перла в черепа доста ми бе харесал...

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Mar 03, 2015 12:05 am

Започнах трилогията за "Придворният убиец" на Робин Хоб. Приятно и готино е, но за момента нищо особено (в началото на втора книга съм). Малко ще се разгърне ли историята и света? Щото в момента се случват едни и същи работи и само се описва как главния герой ходи в замъка, среща се с едни и същи хора, сблъсква се с едни и същи проблеми и прави едни и същи неща, а в рамките на стотици страници не се случи почти нищо кой знае какво. Освен това всичко ми се струва, че е някакво супер маломащабно, имам чувството, че Шестте херцогства са с големината на шест български провинции, пиратите идват от Несебър и многодневния епичен поход до Планинското кралство се равнява на пътя Варна-някъде по Стара Планина, а в столица живеят около 2000 души...
Друго - на моменти ми се струва доста наивна, а решенията и мотивацията на другите герои никаква я няма и е неадекватна. А стилът на Хоб е хубав, но приказва адски много, а казва малко. Странно е, че мога да й намеря един тон недостатъци и пак ми е интересна и ми харесва, но се надявам да се променят нещата, защото скоро ще ми писне.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Mar 03, 2015 12:47 am

Първата част е по общо мнение най-слабата от трилогията. Но големи мащаби няма, това е много лична история.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Post by Gilraen » Wed Mar 04, 2015 12:12 pm

Dante wrote:Започнах трилогията за "Придворният убиец" на Робин Хоб. Приятно и готино е, но за момента нищо особено (в началото на втора книга съм). Малко ще се разгърне ли историята и света? Щото в момента се случват едни и същи работи и само се описва как главния герой ходи в замъка, среща се с едни и същи хора, сблъсква се с едни и същи проблеми и прави едни и същи неща, а в рамките на стотици страници не се случи почти нищо кой знае какво. Освен това всичко ми се струва, че е някакво супер маломащабно, имам чувството, че Шестте херцогства са с големината на шест български провинции, пиратите идват от Несебър и многодневния епичен поход до Планинското кралство се равнява на пътя Варна-някъде по Стара Планина, а в столица живеят около 2000 души...
Друго - на моменти ми се струва доста наивна, а решенията и мотивацията на другите герои никаква я няма и е неадекватна. А стилът на Хоб е хубав, но приказва адски много, а казва малко. Странно е, че мога да й намеря един тон недостатъци и пак ми е интересна и ми харесва, но се надявам да се променят нещата, защото скоро ще ми писне.
Като се има предвид, че Робин Хоб е написала 15 книги, чиито истории се разгръщат в този свят, можеш да си представиш какво и как се случва по-нататък.
Нейният повествователен метод е такъв - всичко се случва бавно, героите изследват себе си и проблемите си, наслагват се подробности...В този смисъл, можеш да разглеждаш първата книга като обширна експозиция към онова, което предстои. Имам усещането, че това не е точно "твоята" книга, но ако й дадеш шанс, няма да съжаляваш. Робин Хоб, по мое скромно мнение, заслужено е наричана Кралица на фенътзито:). У нас не е издавана достатъчно, за съжаление.
Освен в психологизма, бих ти препоръчала да се вгледаш и в магията/магиите, която владее основният персонаж, а и не само той.
Но аз съм пристрастна, а ако книгата не ти върви, значи не върви, няма лошо:). Не се въздържах, защото съм тотален фен на Хоб и детински ми се иска да бъде харесвана от всички:).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests