Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Apr 29, 2013 8:35 pm

Не е истина колко е сюрреалистично усещането от това да тръгнеш да четеш книга в превод, след като си я прочел в оригинал. За "Лъжите на Локи Ламора" иде реч, която ми хареса дори повече, отколкото очаквах, а очаквах много. Преводът е бая сполучлив, което всъщност не е изненадващо, предвид факта, че Светлана Комогорова не е случаен преводач. Готино е, че псувните от оригинала са запазени, вместо, както обикновено, да бъдат неутрализирани. Такъв език във фентъзи на български май не бях виждал преди...
Все пак е добре да се отбележат някои бъгове в превода - примерно че на места "master" е преведено като "мастер", а на други - като "господар", но и в двата случая се има предвид едно и също. Или че понякога "вързомаг" в множествено число е "вързомаги", а друг път - "вързомагове". Такива неща, дребнички, но точно защото като цяло преводът е на страшно добро ниво, правят повече впечатление.

Както и да е, утре ще си купя втората книга. Ако кефи поне наполовина колкото първата, ще се радвам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Post by matsi » Tue Apr 30, 2013 12:54 pm

О втората също е страхотна.Аз чакам третата ама доста ще почакам.В амазона е на преордер за 10.10.2013 г .Докато се преведе.... средата на 2014г

lenore
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Sun Apr 14, 2013 8:03 pm

Post by lenore » Thu May 02, 2013 12:04 am

Започнах втората част от "Отнесени от вихъра" днес. Първата я прочетох за два дни, толкова интересно ми беше.
Всъщност миналата седмица боледувах и понеже заспивах късно си щраках по каналите на телевизора. Така попаднах на филма и се сетих, че имаме книгите, а не съм ги чела. :?
Обаче класиката си е класика.

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Tue May 07, 2013 10:31 am

Прочетох "Слепоглед" и доста ми хареса, макар че не съм сигурен, че разбрах част от основните елементи. Много добре е предеден "езикът на бъдещето". Яка научна фантастика.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20289
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue May 14, 2013 11:15 pm

Изринах книжките по Дрезден файлс на екс, ся подхващам от същия Butcher, Jim - Codex Alera 01 - Furies of Calderon и натам :D

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Tue May 14, 2013 11:21 pm

Дрездените почват слабичко, но качеството се качва с всяка книга. Само последната ми дойде малко прекалено дървена и разочароваща сравнено с предишната.

Кодекс Алера обаче е покъртително слаба поредица. На инат едвам добутах до пета книга, но нея не успях до си я причиня.

Аз сега започвам Smoke and Mirrors на Геймън. Много готино въведение с обяснение кога и защо е написал всеки разказ. Първите няколко разказа също са силни.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed May 15, 2013 10:17 am

Прочетох Тел на Хю Хауи. Добра постапокалиптична фантастика от непознат за мен автор. Хареса ми.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Thu May 16, 2013 12:28 pm

Чета Силмарилион - ебати
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sat May 18, 2013 2:37 pm

Аз пък реших да видя най-сетне Вонегът - започнах Кланница 5, на 10% съм и ми е мега странно, да видим нататък.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Sat May 18, 2013 5:36 pm

Dante wrote:Аз пък реших да видя най-сетне Вонегът - започнах Кланница 5, на 10% съм и ми е мега странно, да видим нататък.
Вонегът има уникален стил в пълният смисъл на думата 'уникален'. Има и рядко добро чувство за хумур и саморония. Ще ти хареса, просто трябва да почетеш повече, защото наистина действието е малко объркано в началото.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat May 18, 2013 11:11 pm

Dante wrote:Аз пък реших да видя най-сетне Вонегът - започнах Кланница 5, на 10% съм и ми е мега странно, да видим нататък.
Преди две години я четох и аз. Това бе първата книга на Вонегът, която прочетох въобще. Казва доста откровени истини за писането на романи, а и за живота, като цяло. Само не разбрах защо се води фантастика.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat May 18, 2013 11:18 pm

yotoland wrote:
Dante wrote:Аз пък реших да видя най-сетне Вонегът - започнах Кланница 5, на 10% съм и ми е мега странно, да видим нататък.
Вонегът има уникален стил в пълният смисъл на думата 'уникален'. Има и рядко добро чувство за хумур и саморония. Ще ти хареса, просто трябва да почетеш повече, защото наистина действието е малко объркано в началото.
Ааа Теорията за стоножката :mrgreen: :mrgreen: Сега като си я припомних, всъщност е гениална книга :lol: :lol: :lol:
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Sun May 19, 2013 6:49 pm

bard наскоро издадоха "Безотечественик" и "Бог да те поживи, доктор Кеворкян" в една тънка книжка. Второто не е кой знае какво, но "Безотечественик" е брутално и на места съм се смял с глас. Иначе Кланицата я водят фантастика, понеже нали сюжетната линия е как главния герой пътува във времето, за да разкаже историята. Не е това, което човек си представя при думата "фантастика", но самият термин е доста широко понятие.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon May 20, 2013 1:16 pm

Най-сетне прочетох и втората книга за Локи Ламора. Естествено, много е яка, а и пиратският сетинг ми напълни душата.
Само ми се ще в третата този път Линч да не
Spoiler: show
въведе някой интересен образ, към когото и героите, и читателите да се привържат, за да го убие по някое време и да даде повод на Локи и Джийн да отмъщават. В първата книга това бяха Кало, Галдо и Дървеницата, в тази беше Езри Делмастро. Стига толкоз.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Wed May 22, 2013 4:59 pm

До сега не бях чел нищо на Дан Симънс и по повод предстоящото издание на Torror, реших да поправя грешката си и да преценя дали да си я купувам. Започнах с първата му книга - Песента на Кали. Книжката е малка в сравнение с последвалите я творби, 350 страници, но е ДОСТА брутална и определено си заслужава. Има някои моменти, които надали ще забравя скоро и с удоволствие ще прочета и останалото издадено в България от него. Макар да не е като най-доброто от Кинг, книгата е един много качествен хорър. Ще разнообразя с 2-3 други автора, заради риска от психично заболяване и започвам Лешояди:)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests