Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Wed Jan 30, 2013 5:50 pm

"Краткият чуден живот на Оскар Уао" на Джуно Диас. Много добре написана и преведена. До средата съм и е истинско удоволствие четенето.
Единствената ми забележка е срещу описаната "нърдовщина" на главния герои като антипод на истинския живот. Затварянето в книгите/филмите/игрите и тн. не би трябвало да се възприема като противоположност, а като алтернатива на израстването на улицата. Отчуждеността, затлъстяването, очилата и неугледния външен вид са някои стандартни или поне общоприети придобивки на избралите този път, но това изобщо не е задължително. В книгата се пропуска цялата красота на полета на въображението, като се свежда единствено до "спасяване на девици" и бой с извънземни. Това е нелепо, когато се описва момче на 18 години, прекарало последните 9 в четене и гледане.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
cordelia
Adept
Posts: 217
Joined: Sun Sep 28, 2008 2:42 pm

Post by cordelia » Fri Feb 01, 2013 1:08 pm

Играта на ангела на Сафон.
Послушах Dante и изчаках да си взема изпита, преди да я започна след Сянката на вятъра. По-трудно ми върви, не знам защо. Липсва ми онази магичност от Сянката, с която бях свикнала. Давид Мартин ме дразни от време на време и ми е леко помпозен. Надявам се сега като напълно му се скапа живота да набере скорост. :neutral:
The good face pain. But the great - they embrace it.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Feb 01, 2013 8:35 pm

Е, не е на нивото на "Сянката на вятъра", но пак е много добра. Нататък набира скорост, споко. Само дето има някои неща в края, които адски много ме издразниха, ще ги видиш и ти.

А аз най-сетне изчетох "Шантарам". Пффф, такова зацикляне - НЕМА. Месец и 1 седмица, но те не бяха празници, то не е сесия. И не, че не ми харесваше и не е добро, но ми вървеше доста бавно.
Днес ще изгледам пак "Интервю с вампир" и ще започна "Вампирът Лестат". Водят я като най-добрата вампирска книга, след Дракула, пък да видим.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Feb 07, 2013 12:26 am

Захванах Quicksilver, първата част на Бароковия цикъл на Нийл Стивънсъм. Началото е страхотно, начинът на разказване си е типично завъртян в стила на автора, описанията са един път, историята обещава да е много интересна и пълна с исторически любопитности. Изобщо, много се хайпнах, най-вече защото Cryptonomicon ми е една от любимите книги. Единственият минус е, че ще ми трябва сигурно една година, за да завърша трилогията :mrgreen:
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Feb 07, 2013 1:29 am

Вампирът Лестат ме кефи...ама не съвсем. Толкова много си личи, че писана от жена, че не е истина. Не съм хомофоб, но бива ли АБСОЛЮТНО ВСЕКИ ВАМПИР да иска да е*е:
а) други вампири от мъжки пол
б) майка си.................
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Feb 07, 2013 7:11 am

Бива. Вампирите на Райс съвсем умишлено са над-полови и отвъд семейните връзки.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Feb 07, 2013 9:12 am

Защо?
п.п
Специално в Лестат са си такива и преди да станат вампири.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Aravala
Arcanist
Posts: 938
Joined: Fri Jun 01, 2012 3:57 pm

Post by Aravala » Thu Feb 07, 2013 9:44 am

Ан Райс си е чудесна не-типична жена авторка. Типичните жени авторки можеш да ги познаеш по чуводищното отплесване в нелогични романтични връзки и комплексирана главна героиня. :lol:
Аз нося жега, покой и чистота.
Аз съм огън – изгарям в красота.
Воин съм още – роден във светлина,
И единствено дете на кървава зора.

"Who'd want to ignite things one at a time?" - Chandra Nalaar

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Thu Feb 07, 2013 10:08 am

Типичните жени авторки можеш да ги познаеш по чуводищното отплесване в нелогични романтични връзки и комплексирана главна героиня.

Това са стереотипни глупости в стил "типичните жени шофьори".
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Aravala
Arcanist
Posts: 938
Joined: Fri Jun 01, 2012 3:57 pm

Post by Aravala » Thu Feb 07, 2013 10:34 am

Всъщност Ан Райс, Урсула ле Гуин и Джоан Роулинг са ми много любими автори. Но статистически погледнато много голям процент от книгите писани от жени, на които съм попадала са точно гореописаното.
Аз нося жега, покой и чистота.
Аз съм огън – изгарям в красота.
Воин съм още – роден във светлина,
И единствено дете на кървава зора.

"Who'd want to ignite things one at a time?" - Chandra Nalaar

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Feb 07, 2013 12:18 pm

На мен драмата с Райс ми е друга...

User avatar
portugal
Commoner
Posts: 45
Joined: Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Post by portugal » Thu Feb 07, 2013 12:35 pm

Снощи приключих Cloud Atlas, изданието на Прозорец. Искам само да споделя, че отдавна не съм чел нещо толкова обсебващо и с такъв тотален кеф. Както казва Jen в ревюто си, може би Д Мичъл наистина е гениален. Нямам толкова богат читателски опит като Jen и ми е трудно да сравнявам текста с Олдъс Хъксли, Маргарет Атууд, Ръсел Хобан, Итало Калвино етц.
Но се сетих за Хиперион в един момент. Не че има нещо общо сюжетно, освен различните истории, които там са вкарани в обща сюжетна рамка, а тук в някаква сюрреалистична такава. По скоро в усещането за виртуозно писане и писателска ерудиция, което много рядко идва при мене, но в тия два случая го има – масивно и от началото до края. :shock:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Feb 09, 2013 2:26 pm

Изгълтах The Lies of Locke Lamora за два дни с небивал ентусиазъм, определено си заслужава. btw люпопитно ми е как са превеле bondsmage в българското издание?
:ninja:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Feb 09, 2013 3:11 pm

Вързомаг. Не звучи добре, но то малко преводи на термини звучат.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Feb 09, 2013 6:43 pm

Мех, ще си подкарам нощес и Red Seas Under Red Skies на английски, някак по-добре ми звучат просто, не че лош превода или нещо.
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests