Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Post by Nameless_onee » Wed Dec 05, 2012 9:28 pm

тъкмо приключих трилогията за първият закон на Абъркромби и сега почвам Монца (best served cold).
Не са лоши, но и не са нищо необикновенно и невиждано както ми го рекламираха едни приятели.
Все пак трябва да му се отчете заслуженото на Джо за изграждането на няколко много силни персонажа, около които се върти цялата интрига и действие, жалко само че сетинга е доста клиширан
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Thu Dec 06, 2012 10:20 am

"The Ask and the Answer" на Патрик Нес. Това е втората част от трилогията Chaos walking и е доста добра. За разлика от първата книга, светът остава на заден план и вниманието е съсредоточено върху двамата главни герои и отношенията между тях и все по-бруталната социална среда. Третата (и последна) част ще се чете задълже.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Dec 08, 2012 5:42 pm

Прочетох Revelation Space на Алистър Рейнолдс. Огромни благодарности към Драгъна, чието ревю ме нави да си я купя.
Сетинга е интересен въпреки че в самата книга са показани само две колонии (Йелоустоун и Рисъргам) и то не в особени детайли. Всъщност сюжетът е доста силно съсредоточен върху героите. Самите главни герои не блестят дпоред мен с особено индивидуални POV-та, но все пак са сравнително различни, ако и да имат по една-две определящи черти (Дан Силвест - арогантност/любопитство, Калвин Силвест - хапливост/интригантство т.н.). Това което компенсира за всички недостатъци на книгата е историята на сетинга, lore иначе казано. Мистерията около Амарантините, Shroud-овете, Инхибиторите е страхотно изпипана. Един от начините книга веднага да ми грабне вниманието е като включи мистерия с някаква изчезнала древна цивилизация и учен или учени, които търсят отговора, а по този параграф книгата блести. И като чисто научни идеи кърти, ако и да не достига нивата на Чарлз Строс и Раяниеми (?!). Сюжетът достига сравнително необичайна развръзка и оставя вратичка за продължение. Езикът е сухичък и липсва хумор, но такъв е тонът на книгата. Веднага щом пристигне втората книга я захапвам.
Цифром 8/10
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sun Dec 09, 2012 2:35 pm

На последните страници на Героят от Времето съм. Много е разтеглено всичко и започва да става изнервено и нескопосано. Сандерсън явно има тоя проблем със straight to the point и също както в предишните две книги ми се налага да препрочитам едни и същи мисли, на едни и същи герой по двадесет пъти.

Иначе като казва един съфорумец "кърти мивки!!!". Тоя Sazed все повече започва да ми прилича на Лутаделският Джоузеф Смит :mrgreen: :mrgreen:
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sun Dec 09, 2012 7:13 pm

Прочетох Битие на Брин. Страхотна е и горещо я препоръчвам! От много време не бях попадал на толкова стойностна твърда фантастика!

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Dec 11, 2012 1:14 am

Прочетох "Аз съм пратеникът" на Маркъс Зюсак, авторът на "Крадецът на книги". Книгата е страхотна, много хубава, много наивна и детски наивна, но въпреки това добра. Този човек ме кефи страшно много. Съвсем скоро разбрах, че е едва на 37, а написал Крадецът на 31, а "Аз съм пратеникът" на едва 27, което обяснява защо е такава. Мисля, че ако продължава така след време ще бъде сред класиците на 21-ви век. Само ме притеснява, че не е писал нова книга от 6 години, но да видим.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Dec 11, 2012 3:28 am

Ха! Паолини стана класик на 21 век на 16!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Tue Dec 11, 2012 3:30 pm

Това кой е класик на 21-ви век ще го определят след стотина години, сега и да има някакви претенденти, позицията им в най-добрия случай е временна.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Dec 11, 2012 7:55 pm

Е, то това е ясно, в момента въобще не може да се говори, че е "класик" или нещо такова и едва ли ще доживеем да разберем. Просто ме впечатли, че пичът е писал такива неща, които макар да не са шедьоври са много добри, съвсем млад, на около 30 години и се замислих какво ще се случи, ако не започне да пише простотии и с възрастта става по-зрял и добър. Исках да кажа, че има потенциал, защото двата му романа са наистина уникални и биха били още по-добри, ако не бяха леко наивни.

Иначе, Роланд, не знам за Паолини, ама Хари Потър със сигурност ще бъде класика след време :mrgreen:

Он-топик
Започнах "Станция Пертидо" след 4 години забавяне, не знам защо толкова увъртах, но книгата тръгна доста убедително, да видим нататък.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 11, 2012 8:21 pm

Данте, ако на 37 е написал книга, която смяташ за детска и наивна, ако и хубава, не са му добри шансовете да стане класик на 21-ви век :)

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Dec 11, 2012 8:38 pm

На 27.
И не е чак толкова наивна, по-скоро е идеалистична. Прогресът му със следващия роман е огромен. Ама както и да е, просто казах, че пичът има потенциал да стане много голям. Може и да греша. :)
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 11, 2012 8:42 pm

А, недочел съм :) Иначе репутацията на един автор е пряк резултат от това кой и как говори за него. Ако книгите му са обект на интересен дебат от страна на интересни хора, репутацията му (на писател, не на търговска марка) расте. Всички класици са класици днес, щото се е намирало кой да се застъпи за тях и да им отвоюва място в канона.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Dec 12, 2012 1:11 am

Хари Потър вече Е класика.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Dec 12, 2012 9:00 am

Поп-културна, със сигурност, доколкото понятието класика важи там, де.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Dec 12, 2012 1:50 pm

Завърших Обсадата на Перес-Реверте. Доста добър исторически роман, част от войната на Наполеон в Испания - но без Наполеон. Препоръчвам! :mrgreen:

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 74 guests