Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Post by Nameless_onee » Tue Mar 27, 2012 11:25 pm

Тъкмо дочитам втората книга на сарантийската мозайка на Кай... честно казано очаквах повече от книжките, но какво да се прави и такива неща стават от време на време. Имаше си и добрите моменти, но и доста дразнещи елементи. Може би ако всяка нова гледна точка не почваше с 2-3 страници ретроспекции книгите биха били по четивни

Само да довърша Кай и с голямо нетърпение подхващам "Чернова" на Лукяненко. Много ме радва Сергей и дано пак да покрие очакванията ми... които и бездруго са прилично високи базирани на удоволствието от останалите му книжки
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 28, 2012 5:35 am

raylight wrote:
Roland wrote:Глупости.
Това ли бе всичко, което успя да измислиш като коментар?
Авторитетът не е аргумент, а самоизтъкнатият авторитет е аргумент за обратното

На 5-а книга от Малазана съм, започва леко да се разводнява, а и не обичам анти-американизъм и марксизъм като идеологии във фентъзи книги. Семейство Бедикт са радващи, обаче
Повярвай ми, ако считах, че от някакъв реален спор би имало смисъл, щях да напиша нещо повече. Но ти ръсиш коментари като ей тоя за анти-американизма и марксизма всеки път като коментираш книга, която четеш, така че просто не виждам смисъл да си губя времето с предварително обречен разговор. Не сме на една и съща плоскост просто.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Apr 01, 2012 4:22 pm

FAITH by John Love.
Една от най-добрите съвременни НФ, които съм чел напоследък :)
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Sun Apr 01, 2012 5:14 pm

След като приключих с Ротфус пак подкарах азиатската сага на Клавел. Много я харесвам.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Apr 01, 2012 5:20 pm

Минах първите три части на Sector General от Джеймс Уайт - Hospital Station, Star Surgeon, Major Operation.

Поредицата е писана между 1957 и 1999 г. и е общо 12 части, първите три са преведени на български като "Галактическа болница" (Библиотека Галактика №56), "Космически лечители" и "Оперативна намеса" (тези двете от изд. "Квазар").

Силно препоръчвам. Иде реч за галактическа болница, в която работят и биват лекувани разумни същества от няколко десетки извънземни раси (плюс човешката). Получават се медицински загадки тип "Доктор Хаус на космическа станция" с великолепно описание на физиологията и психологията на различните извънземни с най-разнообразна външност и размери, физическите условия, в които живеят и работят в Галактическата болница, както и чудесни истории за установяване на първи контакт с извънземни раси.

================
Откъс от мой стар пост:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sector_General

Напълно съм съгласен с казаното от един критик:
Sector General is one of the few places in SF that one would really, really like to exist. - David Langford
Представете си комбинация от House M.D., Babylon 5 и Star Trek: Deep Space Nine. Настроението е човечно, пацифистко и оптимистично въпреки сблъскванията със страдание, насилие и войни - като в Стар Трек преди появата на Стар Трек.
Far out on the galactic rim hangs Sector Twelve General Hospital, a gigantic, 384-level hospital station, where 10 000 medical personnel from more than 60 species dedicate their lives to battling the suffering and disease of any patient, no matter how strange and alien. But even a state-of-the-art hospital, a ready and ingenious staff and an exhaustive data tape library can be strained to their limits as even weirder species - as well as undreamed-of psychological, environmental and dietetic problems - turn up in its airlocks.


White's aliens are really alien - he visualized unique biologies and psychologies better than almost anyone in the field - but all of his characters are still capable of working together, and of solving the most complicated and fascinating problems.
Encyclopedia of Science Fiction говори за "White's unflagging capacity to conceive and make plausible a wide range of alien anatomies".


Великолепна поредица. До момента съм чел само първите три, но ако другите са поне на това ниво, тя вероятно ще ми е любимата НФ поредица.

Ако още не е станало ясно - горещо я препоръчвам. :mrgreen:

Първите три части са излезли и на български:

"Галактическа болница" (Hospital Station) - "Библиотека Галактика" #56, 1984 г.
"Космически лечители" (Star Surgeon) - ИК "Квазар", 2001 г.
"Оперативна намеса" (Major Operation) - ИК "Квазар", 2002 г.

Намират се на старо сравнително лесно и на прилични цени.

Всички части ги има по торентите на PDF-ове - James White, Sector General series.

=====================

Два откъса, които представят Информационните касети (Educator tapes):
Болницата беше подготвена да приеме и да лекува всяка една известна форма на разумен живот, но никой отделен човек не е в състояние да удържи в съзнанието си и един процент от физиологичните данни, необходими за тази цел. Хирургичните умения бяха въпрос на способности и обучение, но пълните физиологични познания за всеки пациент се придобиваха с помощта на Информационна касета. С други думи, запис от паметта на някое от големите медицински светила от вида на пациента или от сходен с неговия. Ако земен доктор трябваше да лекува келгиански пациент, взимаше касета ГБЛЕ докато лечението приключи, след което я изтриваше от съзнанието си. Единствено изключение на това правило бяха старшите лекари с преподавателски часове и Диагностиците.

Диагностикът беше доктор от елита, създание, чийто ум се смята за достатъчно стабилен да задържа за постоянно шест, седем или дори десет физиологични касети едновременно. На претрупаните им с данни съзнания беше присъдена задачата за оригинални изследвания в ксенологичната медицина и лечението на нови болести на досега неизвестни форми на живот.

Но касетите не съдържат само физиологични данни, прехвърлят се и пълната памет и личността на съществото, което е притежавало тези познания. В резултат на това Диагностикът доброволно се подлага на най-драстичната форма на шизофрения. Съществата, които си съжителстват в нечий ум в повечето случаи са неприятни, агресивни индивиди — гениите рядко са очарователни хора — с какви ли не мании и фобии. Проявяват се не само по време на храна. Всъщност най-лошият период за носителя на касетите е отпускането преди сън.

Чуждоземните кошмари са наистина кошмарни, а чуждите сексуални фантазии и мечтания са достатъчни да накарат носителя да поиска — стига в момента да е способен смислено да си пожелае нещо — да е вече умрял и разложен.

и четирибуквената класификация на расите:
Всеки от лекторите подчертаваше значението на бързата и точна класификация на постъпващите болни, които много често не са в състояние да дадат сами информация за родовата си принадлежност. В четирибуквената система за обозначение първата буква беше ориентировъчен знак за общата обмяна на веществата, втората — за броя и разположението на крайниците и сетивните органи, а останалите две за съчетанието от необходимите налягане и притегляне, от които можеше да се съди за физическата маса и вида на защитната обвивка на съществото. Към класификацията с начални букви А, Б и В спадаха воднодишащите. От Г до Е топлокръвните същества, дишащи кислород — в тази класификация попадаха повечето от разумните раси. Съществата от Ж до К също дишаха кислород, но бяха насекомоподобни, от планети с ниска гравитация. Л и М живееха също в условия на ниска гравитация, но бяха птицеподобни. Хлородишащите спадаха към класификациите с начални букви О и П. След тях се нареждаха най-невероятни форми на живот — консуматори на радиация, студенокръвни или кристалинни създания, същества, които по желание можеха да променят физическата си форма, и други, притежаващи различни видове свръхестествени способности. Телепатичните видове, в това число и телфите, имаха за първа буква Х. Лекторите показваха на екрана само за три секунди картина на крак или на част от кожената обвивка на някое извънземно същество и ако за това кратко време Конуей не успееше да направи бърза и точна класификация, щеше да чуе язвителни забележки по свой адрес.

hellside
E'lir
Posts: 174
Joined: Mon May 14, 2007 2:51 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by hellside » Mon Apr 02, 2012 5:21 pm

Razaelski wrote:В момента чета:
Майкъл Муркок - Перла в Черепа
Саймън Грийн- Хоук и Фишер

Я дайте някакви приятни и непретенциозни олд скул заглавия. Има нещо чаровно в по-старите писатели.
Фриц Лейбър - разкошотиен Фафрд и Мишелов.
Андре Нортън - малко сай-фай елементи, но е добро
Бъроуз - Джон Картър и Марс продължават да се репчат на Вселената:)
Муркок - Елрик е еманацията на олд-скул гилти плежър
Ама повечето е в оригинал, за съжаление... Но си заслужава, поне за мен.

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Post by Nameless_onee » Mon Apr 09, 2012 9:06 pm

тъкмо приключих с "Чернова", която се оказа прилична и най-накрая нещо от Сергей с що-годе приличен финал.
Та сега се настройвам за "И още нещо..." на Колфър. Той бидейки писател на детски книжки хич не ми вдъхва доверие като на точният човек да се заеме с мнимо продължение пътеводителя, но офертата от бард за тръди корици за 10ина лева просто бе неустоима... та така


пс. за последните 2-3 месеца промоциите на Бард са покъртително брутални...
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Apr 10, 2012 4:25 pm

Браат, и ти ли си от ония типове (като мен), дето след всеки финал на Лукяненко им иде да си размажат мозъка в стената? Ама споко, "Чернова" е едва първата част, ще има още една. А това означава, че колкото и екшън да е била книгата, колкото и смислена, и логически написана да е била, нашия приятел Лукяненко, ще намери начин да я осере по възможно най-малоумния начин със своите "божествени", възвишени и мега, хипер екзистенциално-философски финали. И, естествено, нашия човек накрая пак ще стане Господ. 8-)
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Apr 10, 2012 4:32 pm

Прочел съм окло 300 страници от Черновата и ми харесва доста. :wink:
А втората част един дявол знае кога ще я издадат ...

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Post by Nameless_onee » Tue Apr 10, 2012 6:43 pm

Dante wrote:Браат, и ти ли си от ония типове (като мен), дето след всеки финал на Лукяненко им иде да си размажат мозъка в стената? Ама споко, "Чернова" е едва първата част, ще има още една. А това означава, че колкото и екшън да е била книгата, колкото и смислена, и логически написана да е била, нашия приятел Лукяненко, ще намери начин да я осере по възможно най-малоумния начин със своите "божествени", възвишени и мега, хипер екзистенциално-философски финали. И, естествено, нашия човек накрая пак ще стане Господ. 8-)
хехе горе-долу е такова положението. Много ми допада стилът му на писане има и добри идеи, но като стигне до финала на книгите си просто незнае как да ги приключи със стил. Студени играки са звездите/Нощна сянка и Спектрите просто завършват по умопромачителен начин. И айде докато спектрите не бе кой знае какво литературно качество така или инъче, краят на звездна сянка просто слага такова неприятно клеймо на инъче много приятната двутомна сага. На тяхна база краят на дълбините поне се ядва, не е пак нищо кой знае какво, но поне е донякъде приемлив.
Надявам се в "Беловата" (2рата част на Чернова) да си е взел поуките и края да е добър, че е голяма загуба така да си слага сам прът между спиците , особено когато всичко останало му се получава толкова добре

ПС дам малко офтопик, сори
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Apr 10, 2012 11:44 pm

Ambulance Ship - четвърта книга от поредицата Sector General (Галактическа болница) на Джеймс Уайт.

Конуей е назначен за шеф на космическа линейка, която оказва първа помощ на място при получен сигнал за бедствие преди да закара пострадалите в Галактическата болница.
"Contagion" - An ancient sleeper ship is found whose last occupants died only months before. The rescue ship and ambulance crews come down with a mysterious illness.
"Quarantine" - The sole survivor from a spacewreck is brought back to the hospital, and stuns everyone by downing half the surgical team.
"Recovery" - A ship is found with absolutely no visible markings. A torture corridor inside beats on whatever passes, including a violent non-sentient and a telepathic sentient who communicates with the ambulance staff about the (spoiler) need.
Отново чудесни описания на първи контакт и кадърно наблягане на научните елементи без изпадане в суховата скучност. Това се казва качествена научна фантастика.

Почнах и петата книга - Sector General (такова е заглавието й, като името на поредицата). Откриващият разказ (или повест) Accident описва обстоятелствата, при които се е стигнало до решението да се създаде Галактическата болница. Страхотен.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Apr 14, 2012 12:13 am

Аз подкарах библиографията на Азимов, препрочитам доста ама и попълвам дупки в образованието. В момента наваксвам с останалите книжки за Старр. :metal: тоя месец ще си имам занимавка...
:ninja:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 17, 2012 7:19 am

Прочетох може би най-малоумния финал на книга в историята на литературата. Окей, преувеличавам, но седя и се чудя как това...нещо е бестселър. В смисъл, много добре знам, че много, да не кажа, повечето бестселъри посмукват. Очаквах и този да е бозав и четох книгата ей така между другото и то доста по диагонала. Но този финал ми скри топката просто.

Да не ви държа повече в съспенс, става дума за Момичето което си играеше с огъня на Стиг Ларшон (това е втори том от поредицата, по която е правен филма Тhe Girl with the Dragon Tattoo). Тя цялата книга е като писана от някой като ерагон 16 да речем, стига същия се увличаше по darker and edgier, но финалът е, как да се изразя, краят.
Spoiler: show
Значи нашата супер-дупер способна главна героиня отива да залови лошковеца. Обаче той пък се оказва по-хитър и я пленява. Какво ще правим ся, а? Ами как какво - застрелват я като куче с три (3!) куршума, един в главата и я заравят в гроб в гората. Тук вече става весело - момата успява да си изрови път навън. От гроба. С куршум в черепа. И успешно да погне пак злодеите, вместо да се избяга. Не, това не е книга за вампири или зомбита, уж гони някакъв реализъм все пак.
Но това не е всичко, приятели мои. Докато дебне лошковеца, нашата напета героиня решава, ама ей така между другото, прочутата теорема на Ферма. Отдавна не се бях смял толкова много. С нетърпение чакам да видя дали трeти том ще успее да бие втори в показателя "so bad it's good". Ако ми се занимаваше щях да ви опиша и безумните герои и малоумния сюжет, но ме мързи. Не съм някаъв убер елитист, прочел съм сигурно стотици криминални романи и трилъри, но тази поредица просто не струва, освен да се гаври човек с нея. Но виж, за тази цел много си я бива, така че съм благодарен за подаръка. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Apr 17, 2012 7:33 am

Е па моля, радвам се, че доставя удоволствие някак. :lol:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Tue Apr 17, 2012 3:04 pm

Тези дни си взех Тайната на Артемис Фоул за леко четиво и я изчетох на един дъх. Много приятна с дъх на Корпорация Магия. Очаквах да е малко по-добра като характеристика на героите и не толкова детска, но сам съм си виновен. Артемис е правилния тийн, ама друг път. Книжката за толкова пари си заслужава отвсякъде.
7/10
There are no rules! I'm gonna get you!

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 1 guest