Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Mon Mar 12, 2012 10:49 am

Не знам как да дам линк за ревюто :neutral: Но ако кликнете на коментара и скролнете нагоре ще излезе ревюто.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Mar 12, 2012 1:34 pm

Както казах, без #comment-... накрая :) Пробвай с http://www.goodreads.com/review/show/14 ... ype=review :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Mar 12, 2012 5:41 pm

RRSunknown wrote:Както всяка класика и тази не става за четене ей, така неподготвен.

Един съвет към всички които за някъкъв норматив или любопитсво четат класики - поинтересувайте се предаварително, преди да почнете да четете - има достатъчно анализи в интернет. Така се избягват много фрустрации.
Прав си, защото единствената подготовка за тази книга беше каквото знам по история за Джазовата епоха, но предпочитам първо сам да си изградя (колкото и аматьорско и фрагментарно) впечатление и след това да потърся анализи.
Онтопик, почти на финала съм на Капан за върколаци (на английски Wolfsangel) и съм съгласен с мнението на Mindcrime в Upcoming Books че тая книга на места е страхотна на места като диалог и стил, а на други е пълна дупка. В смисъл, щом в превода се усеща... Иначе обновената концепция за рунната магия и рандъм инфото за норвежката митология е най - малко интересно, но една птичка пролет не прави. Ако до края не сервира някакво изненадващо развитие, не знам дали ще си купя Фенрир.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Thu Mar 15, 2012 7:13 pm

Дивна
Автор: Светлини сред Сенките
Издателство: Човешката Библиотека
Цена: 11 лв.

Всяка секунда живот уврежда непоправимо вашето здраве!
-надпис в мегаклуба на трошачите.

Дивна е написана преди продължението на Монетата, и по мое мнение много по-добра от него във всяко отношение. Около светлинките се шумеше в началото. После реших, че ще са чудо за три дни, но те упорито продължават да пишат. Това уважавам в тях. Имат мечти и упорството да се борят за тях. А както пишат в настоящата книга - Всеки човек е длъжник на мечтите си.. И стигаме до тук. Досега не бях възхитен от творчеството на светлинките, но само досега.
Дивна е нещо различно. Докато досегашните романи на светлинките бяха по-скоро упражнения по писане, без някаква добра идея, спояваща ги, Дивна е нещо много по-завършено, и най-важното - обмислено.
Започваме със сюжета. В близкото бъдеще Земята е унищожена от неименуван катаклизъм. Единственият спомен от нея са двата астероида - Ромео и Жулиета, останки от колапсиралата Луна, но обречени от орбитите си на сблъсък някъде в неуточненото бъдеще. Оцелелите хора живеят на станции, пръснати из Слънчевата система. И това не е само един пълнеж за увода. Катаклизмът е променил човечеството, така, както не бях очаквал, че светлинките ще успеят да опишат убедително. Е, успели са. Най-добре мога да опиша бъдещето в Дивна със следния цитат от книгата:
Ако не се внедрим в системата, тя ще ни изплюе! На четиринайсет сме. Време е да пораснеш, Дивна.
Да, това е поредната метафора за нашето днес. В бъдещето децата влизат в Академията на 14, а всеки пълнолетен възрастен е и полицай. Дивна и приятелите й трябва да се оправят с живота си в Академията, балансирайки уроците при Снейп с приключенията в Лигата на Дъмбълдор. А един Координатор се опитва да наложи пълен контрол, но не защото е зъл, а защото мисли на-доброто на човечеството. Няма да разказвам нататък, само ще кажа, че сюжетът не е най-силната страна на романа, запазена марка на светлинките :lol:
Силната страна е в героите. Имам едно подозрение. Вместо да измислят реалистични герои, светлинките са взели себе си и съучениците си и са ги преписали в Дивна. Не съм сигурен дори за себе си дали това е плюс или минус за романа. Но е факт. Героите са реалистични до степен да си ги представям в училище(е, вече не съм ученик, но достатъчно отскоро). Всички до един са правилните тийнейджъри. И не правилни защото ме кефят. Правилни, защото тийнейджърите са такива и разсъждават така. Дивна(защо най-досадните герои винаги имат най-много странично време), емоционалната тийнейджърка, която си мисли, че разбира как стоят нещата и много обича да философства или поне да пуска философски one liner-и. Питър, загадъчния талантлив и добър тийн, който си мисли, че разбира как стоят нещата и много обича да философства или поне да пуска философски one liner-и. Марти, вечния център на купона, който прикрива вътрешния си мир с маска, и който ---||---. Сташек, братът на Дивна, който зубри до главоболие и все повече се озлобява срещу сестра си(браво, мой човек), незнам, може би защото тя го играе Хари Потър, никакво учене и ядосва възможно най-много зли-гадни-бяхСиУчилПък!!!! учители на квадратен метър на учебен час. Има и много други герои, някои дори интересни, но няма да задълбавам, прочетете си ги сами. :D Възрастните бяха може би, малко по-разбиращи мисленето на децата си отколкото е нормално, но можем да го препишем на променената психика в бъдещето(или, но това не сте го чули от мен, на възрастта на авторите.).
Атмосфера - пречупена през призмата на Дивна, т.е. силно емоционална. Все пак ми хареса достатъчно, че да ви я хваля.
Език и писане - много на място. Нищо специално, но нямаше никакви сериозни издънки, освен много редките грешки, които хванах на две-три места. Трошачите използват свой сланг - уличен език, достатъчно често, че да се направи пойнтът, че са се развили по-различен начин от учените академици, но не толкова изпълнен с измислени думички, че да пречи на четенето.
Черно на бяло - Корицата, всъщност, ми хареса, въпреки злеташкия шрифт и нулевата обработка. Илюстрациите са два вида. Хубави(няколко ми харесаха достатъчно, за да оправдавам поставянето им в книгата) и ... не хубави(лица, spooky взиращи се в очите ти). Най-големия фал оставям за последно. В моето издание, което си взех от Панаира на книгата, десет страници бяха съсипани от печатащата машина(напечатани са две различни страници идна върху друга) и нечетими. Едва ли съм пропуснал нещо, което да ми смени мнението кардинално, но е проблем.
+Интересни и пълнокръвни герои.
+Интересен и реалистичен свят
+Доста дребни добри идейки, пръснати из нея
+Имаше и малко нелош екшън.
+Напечатана е на рециклирана хартия - тематично се връзва с водещата тема в романа.
+Continuity има и много му се радвам.
?Пълна с интересни one liner-и. За мен са плюс, но някой може да не си пада по псевдофилософия.
?Героита са откраднати от училище СОУ "Insert Name Here".
-Отново си личи възрастта на авторите, но този път е feature, а не bug.
-Сюжетът не е нищо особено.
-Точно, когато един непознат герой помогна на един познат(оправдавайки тази си постъпка с услуга, която ще поиска от познатия в бъдеще) реших, че историята ще се поусложни в продължението. Достави ми се лека доза разочарование, когато този непознат герой беше убит след две страници.
-Следва Продължение...

Крайна оценка 7/10
Ако изобщо имате някакъв интерес към светлинките, точно това е книгата, която трябва да прочетете.
There are no rules! I'm gonna get you!

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Thu Mar 15, 2012 7:16 pm

Препрочитам първите осем тома на Малазанска книга на мъртвите, преди да започна девети и десети том. След Лунните Градини и Дверите на Скъбния Дом мога да кажа, че сега разбирам автора по - добре, чета с по - голямо удоволствие от първия път и светът не е толкова чужд и странен. Първото прочитане беше с усещане, че това е сън, извънземен свят, но сега ми е близък. Много силни образи има във втората книга с похода на Колтейн
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Thu Mar 15, 2012 7:21 pm

Razaelski wrote:
Trip wrote:Ниски оценки на заслужили класики или високи оценки на незаслужили класики?
Не съвсем. По-скоро идиотски ревюта на читатели олигофрени...

http://www.goodreads.com/review/show/14 ... t_46295435

Това трябва да си мегатъп, че да го направиш. Коментарите надолу са толкова епични, че си изплюх кафето от смях докато ги четох.
Kasia Tom wrote: "I guess it goes a bit beyond Harry Potter and therefore difficult for some to comprehend....."
Както и да е. Стига оффтопик. Почти приключих със "Дом на Края на Света". После се захващам с Хоук и Фишер на Грийн и Перла в Черепа на Муркок - първите две дето са в едно. Прочетох първите страници, но още не ми е ясно защо всичко се случва в Европа и как хората са я докарали до там.
"books should be written for all the people. "

Има два типа гениално писане - писане, което всеки да може да разбере или писане, което никой не може да е сигурен, че е разбрал
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 15, 2012 7:29 pm

Глупости.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 16, 2012 10:12 am

Нямам и капчица представа какво значи да "разбереш" някакво писане. И това с двата типа писане, и това на английски някакви цитати ли са, бтв?

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Fri Mar 16, 2012 9:58 pm

След като по магически начин се сдобих с Колелото на времето, реших най-после да седна да чета тази поредица.

Прочетох първите три книги и определено ми харесват, особено втората и третата. Предполагам 90% от вас вече сте ги чели преди години и няма да ви занимавам с похвали, критики и анализи, просто искам да отбележа ъпдейта си :D
Скоро ще подхвана и четвъртата. Чувам, че в някакъв момент нивото спадало, но се надявам да не го усетя така :)
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Mother
Misting
Posts: 266
Joined: Fri Jul 06, 2007 9:32 am

Post by Mother » Sat Mar 17, 2012 10:11 am

Dr. Horrible wrote:След като по магически начин се сдобих с Колелото на времето, реших най-после да седна да чета тази поредица.

Прочетох първите три книги и определено ми харесват, особено втората и третата. Предполагам 90% от вас вече сте ги чели преди години и няма да ви занимавам с похвали, критики и анализи, просто искам да отбележа ъпдейта си :D
Скоро ще подхвана и четвъртата. Чувам, че в някакъв момент нивото спадало, но се надявам да не го усетя така :)
За мен четвъртата е най-добрата в поредицата. Там се разкрива мащаба на света в целия си разкош. Пета и шеста също са мега яки. От 7-ма на там почва запада като осма и девета са падение, а десета копае направо :). След това вървят само нагоре :))))
Няма да съжаляваш де, аз ще си направя един препрочит преди да излезе последната. Ти тъкмо навреме си почнал :)
Повечето смъртни понякога престават да вярват на разни части от себе си. С изключение на Круппе, разбира се, чиято заслужена самоувереност е абсолютна.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Mar 17, 2012 12:05 pm

Dr. Horrible wrote:Скоро ще подхвана и четвъртата. Чувам, че в някакъв момент нивото спадало, но се надявам да не го усетя така :)
Съжалявам, че ти го казвам така, но ще го усетиш. Всичко, което се случва в деветата и десетата, взети заедно, може да се събере в стотина страници, а двете книги общо са почти две хиляди. Иначе докъм пета-шеста изживяването е страхотно, всъщност.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Post by matsi » Sun Mar 18, 2012 5:20 am

По скоро пълнежа започва от 8-ма.Иначе седма е доста добра.Но каквото и да си говорим си заслужава.А когато се включва Сандерсън вече екшъна е на лице:)))

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Mar 18, 2012 2:42 pm

Понеже ми се четеше някое епично фентъзи, което хем да е супер увлекателно и четивно, хем да е интелигентно и кадърно написано, започнах да чета "Гласът на острието" на Абъркромби. Надявам се да не остана разочарован.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Sun Mar 18, 2012 3:25 pm

Dante wrote:Понеже ми се четеше някое епично фентъзи, което хем да е супер увлекателно и четивно, хем да е интелигентно и кадърно написано, започнах да чета "Гласът на острието" на Абъркромби. Надявам се да не остана разочарован.
Няма :P

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Mar 19, 2012 6:28 am

Аз за Колелото продължавам съвсем напълно и изцяло сериозно да твърдя, че трябва да се прочетат книги 1-6, а останалото, писано от Джордан - на синопсиси в Уикипедия. И после хоп - на Сандерсън. Честно, не преувеличавам, не хиперболизирам - това са часове и дни, които никога няма да мога да си върна.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests