Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sat Feb 25, 2012 4:48 pm

Не се споменава или ако се споменава е индиректно и аз не съм го забелязал. Прочее, аз не съм го минал целия том, а около 2/3 за 2-3 дена. Ама не знам дали ми се чете повече, защото нашата история след Симеон (и то преди да започне с фикс идеята си за Константинопол) ми действа супер депресиращо, ядосва ме и ме натъжава едновременно.
Прочее, имаме ебаси отвратителната и трагична история. Като започна да чета за следосвобожденските години и за световните войни, когато нашата политика няма едно правилно взето решение, заради което сме на това диридже, ще ми се иска да се самоубия.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Feb 25, 2012 4:54 pm

1. дередже
2. в историята ни има доста катастрофални решения, но да не забравяме, че:

а) някои от тях са били най-добрите в контекста на случващото се, т.е. не сме имали по-добър информиран избор
б) понякога (междусъюзническата война) нещата не са зависели от нашите усилия
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Feb 25, 2012 6:27 pm

Цанев го критикуват предимно за вторите два тома

User avatar
Dwight
Misting
Posts: 257
Joined: Mon Aug 20, 2007 7:24 pm

Post by Dwight » Mon Feb 27, 2012 5:54 pm

Доколкото си спомням (чел съм книгата преди време) Цанев твърдеше, че прабългарите са от индоевропейски произход. Честно казано не ми се отваря отново това "четиво", за да правя справка :):):)
If we did not have bad luck, we would not have luck at all.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Fri Mar 09, 2012 12:02 am

Прочетох Аурелион: Храмът
Започваме с ужасната анотация, написана като от личен приятел на авторите без грам обективност и пълна с смислови грешки. В самия роман такива неща няма, или не са ми направили впечатление. Езикът е още по-добър, въобще не си личи къде се сменя разказвача. Историята е безинтересна и страда от проклятието на средната книга в трилогия. Всичко интересно е оставено за третата книга, само да бяха подсказали какво е това интересното, щото дори с моето развинтено въобръжение не мога да си представя какво би аргументирало трета книга, освен обстоятелствата около написването (колективен роман и пр.)
Сюжет и герои: ще гледам да не спойля. Почти нищо не се случва и без това. Любимите ни герои продължават пътешествието си към храма на Некрос. Някои от тях преживяват вътрешна драма. Има един два по-добре развити персонажи. Накрая стигат храма и там им се сервира големия шокър.
Ето и няколко маловажни за качеството на книгата плюсове и минуси. Тези от ревюто на Монетата важат и тук:
+Илюстрациите са още по-добри. Някои даже са наистина качествени.
+Корицата
+На храмът й го начукват
+елфи дупедавци, междурасова любов и други тежки адълт теми са засегнати
-заглавията на главите ме дразнят силно "5-ти Арсион от сухия сезон. джуджешкото селище Неквотам и тн. и тн." - възстановка по спомен
-героите и те, повечето поне, дразнят
-интересните идеи от Монетата не са развити достатъчно, светът също може да понесе още доста билдинг. Усещането е за пуст фон, обратното на очакванията ми от new-weird свят
-личи си, че е писана от деца, нищо че са студенти и са големи колкото мен, а някои повече
6/10 заради илюстрациите и щото се познавам лично с една от авторките(как мислите се сдобих с това бижу)


В момента чета Дивна(не автобиографията на певицата с вокалите)
Може да драсна едно по-пълно мнение като я дочета. Засега съм напълно шашнат. Наистина е добра. засега м/у 7 и 8. Ще видим.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Mar 10, 2012 2:54 pm

Прочетох The Great Gatsby. Останах с доста смесени впечатления, очаквах по - сюжетен роман, а то се оказа атмосферичен period piece. На места имаше гениални пасажи и интересни моменти, на други щях да умра от скука. И аз не знам какво да мисля. Все пак ми се струва че има потенциала да ми хареса повече, затова ще си купя сборничето с разкази The Diamond as Big as The Ritz and Other Stories.
Зачетох За ползата от алкохолизма на Булгаков и отново се потвърждава тезата ми че от руските класики май нищо няма да ме разочарова. Откровено абсурдни или трагикомични, всички разкази до там където съм стигнал са хубави.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 11, 2012 7:32 am

Разнообразявам четвъртия Мартин с първия том на Wild Cards. Засега съм прочел само пролога и първата история, която е на Зелазни. И двете бяха много добри и дават заявка за доста силна поредица, ако нивото се задържа нататък.
And you can't dance with a devil on your back...

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sun Mar 11, 2012 7:52 pm

Прочетох The Great Gatsby. Останах с доста смесени впечатления, очаквах по - сюжетен роман, а то се оказа атмосферичен period piece. На места имаше гениални пасажи и интересни моменти, на други щях да умра от скука. И аз не знам какво да мисля. Все пак ми се струва че има потенциала да ми хареса повече, затова ще си купя сборничето с разкази The Diamond as Big as The Ritz and Other Stories.
This. Много съм съгласен с теб. Отделните цитати правят книгата великолепно четиво. Драматургичният обрат накрая също не беше зле, все пак пича се е опитвал и в киното. Като цяло доста спорна книга и много хора буквално я презират и се чудят, аджеба от къв зор е нарочена за една от най-големите класики.

Това сборниче ако се не лъжа у нас е преведен като "Трохите на Щастието" а лично на мен Димантът ми се стори тъп като гъз (макар и да биеше леко на фентъзи). Като цяло разказите му са пълна скръб. Сигурно щото ги е бичил на конвейр и то заради пари.

В момента чета "Дом на Края на Света", великолепно четиво. Филма беше потресаващо тъп, но това е една от най-интересните книги за мен в близко време.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Mar 11, 2012 8:38 pm

The Great Gatsby е преди всичко изтъкана от символи. Някои, от които, изобщо не личат, ако човек не прочете книгата внимателно поне два пъти и ако не е запознат с доста бекграунд информация. Не случайно се изучава в почти всеки университетски курс, въвеждащ в Американската литература на 20 век. Това си е КРИТИКАТА на Американската мечта, никое друго произведение в литературата не е достигнало подобен статус.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Mar 11, 2012 9:43 pm

Както всяка класика и тази не става за четене ей, така неподготвен.

Един съвет към всички които за някъкъв норматив или любопитсво четат класики - поинтересувайте се предаварително, преди да почнете да четете - има достатъчно анализи в интернет. Така се избягват много фрустрации.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sun Mar 11, 2012 10:37 pm

Хм, така е. Доста съм "стъннат" от оценките на някой книги давани от пишман разбирачи в Goodreads :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Mar 11, 2012 10:38 pm

Ниски оценки на заслужили класики или високи оценки на незаслужили класики?

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Sun Mar 11, 2012 10:45 pm

То хубаво нека има, ама докато намеря някой надежден се начитам на сума ти глупости, които колкото и да се опитвам да ги игнорирам ми влияят. Тези, които са по големите вестници The Guardian, Times определено не ми вършат работа, защото обикновено засягат някакъв проблем свързан с издаването или ъпдейтването на едишъни, а не конкретни анализи на произведението. Би ли ме насочил към сайт с разнообразна критика (демек, повече от 1 човек, който да пише за всяко произведение) ?

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Mon Mar 12, 2012 1:17 am

Trip wrote:Ниски оценки на заслужили класики или високи оценки на незаслужили класики?
Не съвсем. По-скоро идиотски ревюта на читатели олигофрени...

http://www.goodreads.com/review/show/14 ... t_46295435

Това трябва да си мегатъп, че да го направиш. Коментарите надолу са толкова епични, че си изплюх кафето от смях докато ги четох.
Kasia Tom wrote: "I guess it goes a bit beyond Harry Potter and therefore difficult for some to comprehend....."
Както и да е. Стига оффтопик. Почти приключих със "Дом на Края на Света". После се захващам с Хоук и Фишер на Грийн и Перла в Черепа на Муркок - първите две дето са в едно. Прочетох първите страници, но още не ми е ясно защо всичко се случва в Европа и как хората са я докарали до там.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Mar 12, 2012 1:39 am

Razaelski, струва ми се, че си имал намерение да дадеш връзката към GoodReads без #comment-... частта накрая :) Така де, това е, ако си имал намерение да дадеш връзка към ревюто, а не към един определен коментар.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests