Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Thu Oct 20, 2011 9:25 pm

Преобърнатият Свят - идейна, интересна, чете се на един дъх, недомислена, научно обоснована, колкото и
Spoiler: show
машината на Тесла
от Престижът, ако не и по-малко. И краят ме разочарова.
Иначе цялата книга ми напомня на Черна Дупка, от ИСФ серията. Интересно е също, че се редуват разказване от първо и трето лице.
Става за убиване на малко време.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Tue Oct 25, 2011 8:07 am

"Изобретението на Морел" на Адолфо Биой Касарес. Великолепен фантастичен роман (новела? - книжлето е 132 стр.) от 1940 г.
Става дума да самота, любов и
Spoiler: show
циклична, съдържаща краен отрязък от време
вечност.

А преди това - "Почти природни истории" на Жоан Перучо. Вампирска история на фона Карлистките войни в Испания, с някои действителни исторически личности. Иронично-възвишен стил, наподобяващ този от описваната епоха.
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Mon Oct 31, 2011 10:51 pm

Чета "Войната на цветята" на Тад Уилямс. Напомня донякъде Джонатан Стрейндж и М-р. Норел, но също и на Пратчет :)
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Nov 01, 2011 3:21 am

Aз почти прочетох "Линията на бляновете" на Лукяненко. Като прочета продължението й ще съм прочел всичко на Лукяненко, излизало на български :Д
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6923
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Tue Nov 01, 2011 10:44 am

Покупката на Киндъл ме накара пак да зачета активно.
За последните три-четири седмици минах:

The Conqueror's Shadow - Ari Marmell - приятна за четене и залагаща най-вече на саркастични диалози и машинациите на главния герой. Имаше какво да се желае откъм изграждане на образи и градене на света, но като цяло съм доволен. Идеше реч за реформирал се Мрачен господар, на който се наложи да изтупа доспехите и да подхване старата си работа, заради появата на заплаха за семейството му.

The Cardinal's Blades - Pierre Pevel - Една от приятните изненади. Препоръчвам горещо на феновете на Александър Дюма и Тримата мускетари. Франция от времето на Ришельо, но с дракони. Напомня малко на Наоми Новик. Аз четох английския превод иначе оригинално книгата е френска.

Retribution Falls - Chris Wooding - Много, много голям кеф. Особено за феновете на Firefly. Откровено инспирирана от сериала. Малко фентъзи, малко сай-фай, малко стиймпънк. Препоръчвам горещо.

The Stepsister Scheme - Jim C. Hines - Принцесите на Дисни комбинирани с Ангелите на Чарли и малко от оригиналните приказки на братя Грим (от гледна точка на лошите неща, които се случват на героите). Забавна и лека за четене книга. Не е нещо, което ще помня дълго.

В момента чета Ready Player One на Ernest Cline - ултимативният geekgasm. Отдавна не съм се кефил толкова на книга.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Nov 01, 2011 1:16 pm

Почти препрочетох Игра на тронове на английски, Мартин има невероятно лесен и четивен стил.
Като ходихме в Търново в неделя да видим баба и дядо в болницата, си купих The Strain на което Трип беше направил ревю, в началото още е скучно защото още не са се появили заразените. Между другото който се намери в Търново да отиде в ресторант Щастливеца, невероятен е!
Купих си вчера Best Served Cold на български и мисля да не препрочитам частите които съм чел на английски ами направо да подхващам оттам докъдето стигнах.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Nov 05, 2011 8:51 pm

Чета в момента A Shadow in Summer на Daniel Abraham. Част първа от завършена тетралогия. На 1/3 съм някъде и засега ме кефи доста стабилно. Доста по-бавно се развива от типичното фентъзи, което е част от поредица, но това определено го отчитам като плюс за момента. Много стабилно развитие на героите, с малко текст се показва доста, без да има свръхдози драма и сантиментализъм. Сетингът за момента е интересен, без да блести особено много. Империята, в която се развива действието, напомня на източноазиатска страна, може би Япония, не съм сигурен. Хората използват жестове, за да комуникират, в допълнение към говора. Съответните жестове се комбинират чрез собствена граматика. Има система за обръщения според зависимост от това как е поставен събеседникът ти в обществото, пак като в Япония. Очевидно много ще се залага на политическите интриги, търговията е силно застъпен елемент, изобщо доста напомня на Мартин като опит за фентъзи реализъм, но екзотичният елемент е определено по-силен тук. На практика единственият фентъзи елемент, появил се до момента, е концепцията за andat, която обаче е помитащо яка. Andat са мисли, които Поетите на Империята, обличат в плът и превръщат в реалност. Т.е. поетът трябва да съчини поема, която е достатъчно оригинална, за да плени мисълта и да й придаде човешки облик - плът, воля, характер и т.н. Съответно андат са до голяма степен някакъв аспект от съзнанието на обвързалия ги поет, но в същото време постоянната им цел е да се освободят и отново да бъдат просто мисъл. Заради което поетите трябва да измислят все по-оригинални начини да ги обвързват, тъй като андат са основният източник на сила за Империята.

Много character-driven е, всичко е силно пречупено през възприятията на героите. Както казах, малко бавничка засега, но мисля, че точно това се е стремял да постигне Абрахам - да е малко анти конвенциите на жанра за бързо развитие и повърхностна трактовна на основни елементи като характеризация, социално-политически реализъм, плътност на историята и т.н. Като прочета повече, ще пиша пак :)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Nov 05, 2011 10:34 pm

Забравих да кажа че прочетох Покани ме да вляза. Беше хубава, интересно беше как не бяха използвани почти никакви вампирски тропи и клишета, както и атмосферата, но не беше нещо особено.
Иначе прочетох Best Served Cold, падна ми ченето. Тръпката не ми харесва много откъм развитие, но към края имаме за него бисера:"Преди беше най - лошия си враг. Сега - на всички останали". :lol: А такъв образ като Коска просто няма. Невероятен! Наистина за мен Абъркромби е фентъзи еквивалента на Гай Ричи.

П.П. Рандъме, третата на Суейнстън е доста стабилна, като можеш я почни. Ако не друго, финала ще те прасне като мокър парцал.
Last edited by Claymore on Sun Nov 06, 2011 6:47 pm, edited 1 time in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Nov 05, 2011 11:15 pm

Ще, ще, в списъците ми е :) Все пак е една от най-кадърните поредици, които съм подхваща; през последните доста години.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6923
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sun Nov 06, 2011 10:31 am

@Random - Abraham е много добър. Изненада ме страшно приятно като го четох. Което ми напомня, че не е лошо да прочета и втория омнибус :)
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Post by Nameless_onee » Sun Nov 06, 2011 11:10 am

"Охлюв на склона", това се пада някъде 3тата книга на братя Стругацки, която прочитам, но нещо не ми допадат книжлетата им. Но пък са ми удобни да си запълвам online поръчките към Инфодар, така че няма отказване от тях
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Nov 06, 2011 6:32 pm

Е ако четеш тия, дето ИнфоДАР са издавали... Прочети им смислените книги - Пикник край пътя, Понеделник започва в събота и т.н.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Nov 06, 2011 7:49 pm

Аз си спомням, че Охлюва доста ми беше харесала.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Nov 06, 2011 7:50 pm

Прочетох "Императори на илюзиите".
Страшно посредствено за Лукяненко. И ебаси тъпия завършек, запазената марка на автора...

Започвам "Илион" на Дан симънс.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Nov 11, 2011 10:21 pm

Thief of Time - прочетенa. Първи опит с Тери Пратчет - успешен. За пръв път чета книга в която сериозността и хумора не си пречат, а се допълват взаимно. Езика е лесен, има няколко доста мъдри мисли достойни за цитиране, както и доста повече забавни още по - достойни за цитиране. Героите бяха много хубави всичките, особено внучката на Смърт. И ултимативната мисъл за християнството (поне аз така я разбрах): "Master, what is the difference between a humanistic, monastic system of belief in which wisdom is sought by means of an apparently nonsensical system of questions and answers, and a lot of mystic gibberish made up on the spur of the moment?" "A fish!". :lol: Ако не е това което си мисля съм отворен за предложения.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests