Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
ninja_senso
Scholar
Posts: 109
Joined: Tue Aug 31, 2010 8:36 pm

Post by ninja_senso » Fri Feb 25, 2011 6:05 pm

"Чингис" и "Цезар" - Кон Игълдън. Много приятни, увлекателни и лесни за четене.
Преборих се с "Ендимион" - уникална. На места се чудех как е възможно Симънс да измисли подобно нещо :D

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Wed Mar 02, 2011 11:10 am

Аз да си задам въпросчето... търся си нещо интересно за четене, с което да отбивам по 2-3 часа на ден, да е от жанра фентъзи, да е добро и да е в духа на нещата( поне на едно от тях), които ще изброя по-долу:

1. Фен съм на Колелото на Времето - страхотно описания на персонажите, много добре измислен сетинг, добре изпипан и с достатъчно детайли, за да го почувстваш възможен и жив. Да не пропусна да кажа, че историята и развитието на действията е едно от нещата, които харесвам най-много в тази поредица( да, да, знам че на места не става нищо, но има и места, където се случват много и интересни неща). Общо взето ми е любимата поредица, въпреки някои негативи, които има.

2. Много ми хареса и Песен за огън и лед. Като цяло доста добре се движеше от събитие към събитие, развитието на героите е интересно, не изсмукано от пръстите, интересно развитие на историята and so on. Бтв Тирион рулз

3. Малазана - чел съм поредицата едва до половината. Доста ми хареса, но заради ангажименти ми се наложи да я попрекъсна и така й не съм я продължавал. Засега ще си остане недочетена, уви. Та в нея ми харесаха детайлността, обстановката и атмосверата, в които книгата те потапя доста добре.

4. Властелинът на пръстените - при все, че за съвременните стандарти не блести с чак толкова оригиналност, книгата е достойна за този списък, тъй като именно от нея се запалих по фентъзито. Успява да потопи читателя в историята и да го накара да се вълнува от развръзката на всичко, а това си е доста голям плюс за една книга.

Сега да спомена и какво не ми харесва: Фийст - интересен сетинг, елементарно поднасяне на историята и описание на събитията( може би е заради целевата аудитория на автора, може би е заради уменията му, но не ме кефи). Едингс - чел съм само начало на негова книга, но беше ужасно, надявам се да не попадам на подобни творби в бъдеще. Предпочитам да се избягват и произведения като тези на Паолини и Салваторе, не си падам по такъв стил литература.

Засега аз лично съм се спрял на 'Лъжите на Локи Ламора' на английски език. Доста си падам по арогантни персонажи с добро чувство за хумор( ала Матрим Каутон) и се надявам Локи да ми предложи точно това, плюс всички там плюсове на поредицата, изписани по ревютата. Тъй като нямам много време за четене напоследък ще ви бъда благодарен ако ми предложите нещо друго интересно от този жанр, на което да обърна внимание. Предварително благодаря! :)

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Mar 02, 2011 1:25 pm

Веднага си взимай Лъжите.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 02, 2011 7:48 pm

Препоръчвам ти The Name of the Wind. Има тема наоколо, там даже съм пуснал ревю от блога си, а нейде назад по броевете има и ревю в списанието. Книгата е разкошна и отговаря идеално на изискванията ти за герой. Доста по-добра е от Локи и докато при него качеството спада във втора книга, тук доколкото чувам не мръдва.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Mar 07, 2011 12:30 pm

Прочетох и двете "Orphan Tales", уникални са. Цяла една митология е създадена и разказана по страхотен начин. Който има възможност - да се мята :)

Ян, ти не си ли я взе?
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Mon Mar 07, 2011 2:32 pm

Само първата, но не съм стигнал до нея още.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Fri Mar 11, 2011 12:32 am

Аз най-после дочетох "Сказание за времето на Самуила" на Антон Дончев. Дори не знам как да опиша чувствата си към тази книга.
Това е едва първият му роман, а за мен се оказа най-трудният художествен текст, на който съм попадал. Четенето ми отне няколко месеца, в които прочетох и доста други книги, просто се налагаше от време на време да спирам. И все пак целият труд си заслужаваше абсолютно всички усилия на волята. Дончев е невероятен стилист. През цялото време не спирах да се радвам на това колко красиво е всяко негово изречение, колко много описателно богатство има във всеки абзац. Но това, което ми достави най-голямо удоволствие беше гигантския философски размах, с който този човек създава героите си. Абсолютно всички персонажи бяха развити по неповторим начин, във всеки от тях имаше стаена адски много дълбочина, всеки беше един самостоятелен свят на борба между философски идеи… Адски натоварващо за четене, но много, много обогатяващо. От гледна точка на историческата достоверност Дончев си беше позволил доста волности, но на кого му пука, романът е просто съвършено произведение на литературата.
Ще си дам известна почивка, но след време непременно ще прочета и „Трите живота на Кракра”, което се явява нещо като спин-офф и е писано близо 40 години по-късно.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Mar 11, 2011 8:45 am

Великолепна книга е, да. И каквото и да говорят за "Време разделно", че било поръчкова книга и не знам още какво там, тя също е чудесна.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Fri Mar 11, 2011 11:06 am

Трите живота на Кракра е мноого философски и тежък за четене роман. Аз успях да се преборя до средата на първата книга, където се пречупих.

Време разделно е може би най-силната българска книга, но описаните събития не са истина и това е доказано. А иначе Дончев си е оставил сърцето в нея и не ми се вярва някой да може да напише подобно нещо по поръчка, освен ако не е най-великият лицемер или просто шизофреник. Дончев не е нито едно от двете. За него са характерни апокалиптичната тематика + месиянска визия за българския народ. Това, съчетано с конкретния исторически контекст, в който е писан романа, включително официално поддържани неистини/полуистини е довело до отплесването на книгата по кривата на вероятното, но несбъднато. т.е. роман, но не исторически.
Нещо сходно може да се каже за Сказание за времето на хан Аспарух, жреца Терес и така нататък, с допълненет че там има доста повече философско-описателни елементи.
Но, аниуей, Дончев си е канара в полето на българската литература :)

Аз довърших The Blade Itself, което въпреки забавние си елементи за съжаление бие малко на халтура и сега чета "Роман с кокаин" на Агеев/Леви. Дяволски добра книга и твърде депресираща.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Mar 11, 2011 11:44 am

Ама то и никой не твърди, че описаните събития са истина. :) Романът е исторически, но си е фикция. Така както и "Чичо Томовата колиба" не е истина, но е базирана на реално случили се събития, сполетели различни хора по различно време, така, както не е истина и "Рицарят" на Мутафчева (препоръчвам я за всички любители на худжоествените романи на историческа тематика), така и събитията във "Време разделно" не са се случили точно на физическите лица Елица, Манол и венецианския граф.

И винаги са ми били чужди твърденията, че подклаждала омраза. По тая логика омраза следва да подклажда църквата в Батак примерно. На хора като Волен Сидеров не им трябва художествена литература или исторически паметници, за да им се подклади омразата. То си им е естествено състояние. Ако на книгата се гледа като на художествено произведение, каквото е, чието действие се развива в реално физическо пространство и в реално съществуваща времева епоха, в която реално са се извършвали подобни на описаните в книгата събития, никой няма да се омрази. По-скоро вече готово омразените биха прочели книгата, за да се доомразят и да се хвалят като премиеро, че и те книга са чели. :)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Mar 11, 2011 12:06 pm

thunder wrote:Прочетох и двете "Orphan Tales", уникални са. Цяла една митология е създадена и разказана по страхотен начин. Който има възможност - да се мята :)

Ян, ти не си ли я взе?
Аз нахвалих сериозно Orphan's Tales в тази тема преди месеци, но няма лошо пак да кажа - прекрасна творба, задължителна за търсещите по-оригинално фентъзи.

БТВ, тъкмо прочетох и новото фентъзи на Валенте Habitation of the Blessed, първата част от новата фентъзи трилогия на Catherynne M. Valente, и q препоръчвам на харесалите Orphan's Tales. Преплитащите се наративи тук са доста по-малко, а стилът е с доста по-малко метафори и сравнения, но пак демонстрира страхотно въображение и талант. Единственият проблем е, че е първа част от трилогия и другите части още не са публикувани.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Mar 11, 2011 12:10 pm

Дем къде си писал подобно за кнгиата, може ли линк?
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Mar 11, 2011 12:30 pm

Май никъде, като гледам, или поне не мога да го открия, само това намирам - viewtopic.php?p=233761&highlight=tales#233761 , но е доста кратко, а имах спомен, че я нахвалих по-сериозно, като я прочетох...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Fri Mar 11, 2011 12:41 pm

Валенте определено си струва да се следи. Но ще изчакам да напредне още малко с трилогията преди да си я взема :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Mar 11, 2011 3:34 pm

Напоследък не чета много. Скоро минах "Въоръжени мъже" - великолепна. Стори ми се повече сериозна, от колкото шегаджийска.
Сега съм на "Добри поличби"...имах чутовни очаквания за тази книга, защото Геймън и Пратчет са едни от любимите ми автори. Остават ми около 150 страници, но съм доста разочарован.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests