Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
grellian
E'lir
Posts: 194
Joined: Fri May 25, 2007 7:48 pm

Post by grellian » Mon Aug 23, 2010 9:46 pm

Точно свърших дебюта на американския автор Блейк Чарлтън "Spellwright" - страхотна книга, а Сандерсъновите mistborns ряпа да ядат! :lol:

User avatar
Ashlie
Smallfolk
Posts: 24
Joined: Fri Nov 27, 2009 8:18 pm
Contact:

Post by Ashlie » Thu Aug 26, 2010 12:34 pm

Снощи завърших "Момичето, което можеше да лети" на Виктория Форестър. Приятно съм изненадана.
Впечатленията ми странно съвпадат с коментара на Стефани Майър от задната корица :shock: Наистина книгата е за подрастващи, но според мен е приятно четиво и за възрастни (или аз съм си някъв недорасляк).
Има изобилие на холивудски и да не кажа Дисниевски моменти. Като цяло започва доста силно и за съжаление както повечето книги, на които попадам напоследък, някъде около средата горивото започва да свършва. За съжаление това важи не само за авторката, ами и за българския редактор/коректор - грешките от средата натам са повечко. Хубавото е, че нямаше някакви тотални изцепки.
След всичкото това, предполагам е странно че ми е харесала, но книгите, които успяват да ме просълзят са малко, така че - ако нямате алергия към някои от гореспоменатите недостатъци ви я препоръчвам.


Започнах "Стъклени къщи" на Рейчъл Кейн. Все още съм пред дилема дали да купувам книги на Ибис, заради разочарованията ми с преводите им :? , но...
Та книгата засега е много приятна. Започва обещаващо леко и интересно за четене. Вампирският елемент, поне докъдето съм прочела, се различава от напоследък издаваните "вампирски книги" и е по-скоро "old school" (докъде я докарах - да се радвам на "оригиналността" на класическите постановки). За момента не се дразня на превода, печатните грешки са малко... Надявам се книгата да се задържи на това ниво.

User avatar
grellian
E'lir
Posts: 194
Joined: Fri May 25, 2007 7:48 pm

Post by grellian » Thu Aug 26, 2010 2:52 pm

Ashlie wrote:Започнах "Стъклени къщи" на Рейчъл Кейн. Все още съм пред дилема дали да купувам книги на Ибис, заради разочарованията ми с преводите им :? , но...
Та книгата засега е много приятна. Започва обещаващо леко и интересно за четене...
Колкото и да е бедно резюмето ми откъм вампирски книги, няма как да не се съглася с теб. Доста е добра за жанра си, пък и Рейчъл Кейн пише увлекателно.
По темата: Трета книга от "Темерер" на Наоми Новик.

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Thu Aug 26, 2010 4:19 pm

Aз напоследък съм в много разпиляна и чета всякакви книги едновременно:
Последно изетох Ruby Slippers, Golden Tears - антология от приказки за възрастни под редакцията на Елън Датлоу и Тери Уиндлинг. Някой от разказите вътре бяха много добри, други откровено крийпи и също така силни, трети са средна работа.

В момента чета "Туп" - всъщност преводът е доста по-добър отколкото очаквах. Приятно ми е да си припомня книжката. Не е най-любимата ми, но пък Стражата и Ваймс винаги се котират.

Освен това преполовявам "Златното руно" от Робърт Грейвз. Много се кефя, а на моменти се смея с глас. Романът е базиран на легендата за Язон, но всички фантастични моменти са обяснени с реализъм. Не мисля, че авторът е търсил хумор, но просто е неизбежно, когато знаеш легендата и ти дават сташно прозаични обяснения за събитията. Пък и героите на моменти са толкова... наивни и кокошкарско хитри едновременно, че не мога да не се изхилия.
Last edited by shannara on Fri Aug 27, 2010 10:29 am, edited 1 time in total.

zktc
Smallfolk
Posts: 11
Joined: Fri Jul 30, 2010 11:24 pm

Post by zktc » Thu Aug 26, 2010 8:24 pm

"Закуска в Тифани" на Капоти - незнам какво толкова и е великото, просто приятна новела посветена на готина жена и нищо повече

"Спасителят в ръжта" - води се емблематичен роман за младежкото бунтарство и неподчинение и има защо. Главният герой е някакъв тотален хейтър на всичко възможно около него :lol: .. способен да вижда само отрицателните черти на хората

И в момента чета автобиографията на Антъни Кийдис от Ред Хот Чили Пепърс - "Scar Tissue". Невероятна книга, но съм голям фен на групата, така че може и да съм пристрастен :roll:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Aug 27, 2010 11:09 pm

zktc wrote:
"Спасителят в ръжта" - води се емблематичен роман за младежкото бунтарство и неподчинение и има защо. Главният герой е някакъв тотален хейтър на всичко възможно около него :lol: .. способен да вижда само отрицателните черти на хората
Мен ме изкефи и аз без да знам защо.Може би защото описва някои състояния в които аз съм бил.Имам предвид без причина да ми стане тъжно или да се ядосам на всичко живо.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Sat Aug 28, 2010 8:32 pm

В момента препрочитам систематично всичките си фентъзи поредици, минах за 10-и път през Джордан, сега съм на Фийст. По принцип книгата, която най - много ми повлия тази година беше Махалото на Фуко на Умберто Еко. От много време никоя книга не беше успяла да ме достигне емоционално по този начин и да ме депресира успешно, дори Записките от Подземието на Достоевски навремето не ме бяха нацелили така добре. Авторът е много сериозен писател, независимо от буйстващия си религиозен атеизъм. Всички книги на Еко за мен тежат повече от цялата Американска класика и Енциклопедия Британика взети зедно :idea:
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sat Aug 28, 2010 11:12 pm

raylight wrote:минах за 10-и път през Джордан
Ама всичкия Джордан ли си го изчел 10 пъти?... Надявам се, че не :)
Махалото на Фуко е много свястна, да.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Aug 29, 2010 2:29 am

Преполових "Отново и отново". Петият роман на Саймък, който чета.
Колко е велик този човек от 1 до 10, а?
Spoiler: show
11
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Aug 29, 2010 2:44 am

6.5 някъде. Като повечето автори от тая епоха, има твърде много боклук в творчеството му, но и най-великите му работи не могат да се мерят с най-великите на доста други негови съвременници. Иначе си е як де.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Aug 29, 2010 1:21 pm

Кой негови съвременници ти харесват повече?

Аз съм му чел най-доброто "Градът", "Резерватът на таласъмите", "Гробищен свят", "Всичко живо е трева" и сега "Отново и отново". Доста разпитвам преди да започна някоя книга, но предполагам, че не всичките му 20 и няколко романа издавани на български са на същото ниво.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Aug 29, 2010 4:13 pm

Зелазни и Дик например.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sun Aug 29, 2010 5:55 pm

Roland wrote:Зелазни и Дик например.
Е то по тая логика можеш да кажеш и Гибсън и Кард например, понеже през 80-те години Саймък още е бил жив.
Но в началото на 50-те, когато излиза "Градът", аз бих го наредил на 3-ти място, след Хайнлайн и Азимов.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Aug 29, 2010 5:58 pm

Еми той основно е писал 50-те, 60-те и 70-те, т.е. не виждам що Зелазни и Дик да не са удачен пример.
And you can't dance with a devil on your back...

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Sun Aug 29, 2010 7:10 pm

Ghibli wrote:
raylight wrote:минах за 10-и път през Джордан
Ама всичкия Джордан ли си го изчел 10 пъти?... Надявам се, че не :)
Махалото на Фуко е много свястна, да.
Всичкият, дори съм му загубил бройката. Може и повече от 10 пъти да е. Аз съм си доста едър и обичам дебели книжки :oops:

Махалото на Фуко на мен ми беше емоционално много тежка книга. Не бива да се смесва с алкохол и наркотици
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests