Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 07, 2008 11:55 am

Приключих вчера Something Wicked This Way Comes на Рей Бредбъри. Страхотна книга. Ужасно наситена атмосферично, много картинна и понеже си играе с базови концепции - силно въздействаща. Може впрочем да се нарече и YA всъщност, но това изобщо не е антиреклама в случая. Просто героите са деца и всичко е пречупено през призмата на техните възприятия.

Личи си, че Кинг се е инспирирал много силно от тая книга при писането на То.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Sun Dec 07, 2008 12:59 pm

Прочетох популярната вампирска тетралогия на Stephenie Meyer. Приятна любовна история с абсолютно неубедителен главен мъжки герой. Героинята обаче що-годе се понасяше.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Dec 08, 2008 4:24 pm

Аз си взех (и почнах първата от списъка):

Локи Ламора (после я намерих на половин цена и страдах дълго)
Orsinian Tales на Ле Гуин (изглежда интересно - Дем???)
Wild seed на Октавия Бътлър
The Magic goes away на Лари Нивън с добавки от други хора (ми беше 1$..)
The Broken God на Зиндел

обмислях:

The Wild на Зиндел (ама първо ще прочета първата, дано да не ми я вземат)
Lord Prestimion на Силвърбърг (ама ги няма предните мамка му :()
Imajica (ама само първата), The Thief of Always, Hellbound Heart на Баркър
The Unlimited Dream Company на Балард
The Knight (ама само първата) на Улф
Bring the Jubilee не помня на кого ма беше известна
Book of the Mad - T. Lee изглежда интерсно
То - Стивън Кинг (доста поунищожена ;/)

някой препоръки по колебанията? :) все пак да се има предвид че нямам какво да правя с много книги... в смисъл не мога да ги върна.. та да е сериозна препоръка ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Dec 08, 2008 4:40 pm

Е стига глупости :) Най-малкото на връщане нищо не губиш, ако тестваш в торбичка в ръчичка ;)

Иначе мен нищо от колебателните ти не ме грабва, честно да си кажа, освен То, която няма смисъл да си взимаш оттам...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Darkling
Paragon
Posts: 592
Joined: Thu Aug 03, 2006 11:39 pm

Post by Darkling » Tue Dec 09, 2008 6:59 pm

"The Crystal world". Хареса ми, макар че след страхотните финални разкази в Балардовия сборник ми се четяха подобните творби от по-късното му творчество, между които тази не фигурира. Предлага интересен поглед върху апокалиптичната литература - основна изненада е начинът, по който част от главните герои бързо преодоляват страха си от поглъщащия всичко кристализиращ процес и с желание му се отдават. До голяма степен не схванах предложените обяснения на феномена, но макар до самия край да не стана ясно, останах с впечатлението, че те са по-скоро облечените в научни понятия свободни размишления на протагониста, отколкото реални хипотези.
След няколко упражнения за разтягане взимам бърз душ и отивам във видеотеката, където връщам две касети взети под наем в понеделник - "Тя в мъжкия изправителен център" и "Двойно тяло", но всъщност пренаемам касетата с филма "Двойно тяло", защото искам тази вечер да го гледам още веднъж, въпреки че едва ли ще имам време да онанирам при сцената с умъртвяването на една жена с бормашина, тъй като в седем и половина имам среща с Кортни в "Кафе Люксембург".

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Wed Dec 10, 2008 1:12 am

Ей сега разтворих "Нощта" на Ели Визел, Нобелов лауреат за мир отпреди двадесет години. Книжлето е стотина страници, нищо изморително на пръв поглед, но невероятно угнетяващ разказ за Холокоста. По принцип е книга, на която никой с всичкия си не би трябвало да се наслаждава, но всеки трябва да прочете.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Dec 10, 2008 9:09 am

Чета "Шегата" на Милан Кундера. Както винаги ме увлича много, но още е твърде рано за да дам по- точно мнение..
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Thu Dec 11, 2008 9:50 pm

Сенна хрема ма Лем. Както и при другите му произведения, аз съм очарован от начетеността му и от острата му сатира.
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
Darkling
Paragon
Posts: 592
Joined: Thu Aug 03, 2006 11:39 pm

Post by Darkling » Sat Dec 13, 2008 9:32 pm

"Less than zero" на Брет Ийстън Елис. Представлява поглед върху младото поколение в края на осемдесетте години, белязан от типичните за автора материалистичност и извратеност. От прочетеното досега ми се стори най-личната книга на Елис. Цари една много специфична атмосфера на uneasiness през цялото време, предизвикана от неща, бегло споменати или случващи се на заден план, която ме държеше леко на тръни всичките двеста страници. Наподобява най-вече Трейнспотинг, но я предхожда с осем години и поне според мен е доста по-стойностно и сериозно четиво.
След няколко упражнения за разтягане взимам бърз душ и отивам във видеотеката, където връщам две касети взети под наем в понеделник - "Тя в мъжкия изправителен център" и "Двойно тяло", но всъщност пренаемам касетата с филма "Двойно тяло", защото искам тази вечер да го гледам още веднъж, въпреки че едва ли ще имам време да онанирам при сцената с умъртвяването на една жена с бормашина, тъй като в седем и половина имам среща с Кортни в "Кафе Люксембург".

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Dec 18, 2008 9:30 am

Прочетох Имението на Фарнъм на Хайнлайн снощи. След като седмица и нещо я влачих книгата до средата, накрая се взех в ръце и я изядох останалата половина за една вечер. Средна хубост, честно казано, а и не знам дали тия сексистки и расистки идеи ги има във всичките му книги и не са ми правили впечатление като малък, или просто тука се е олял, но ме дразнят много.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Thu Dec 18, 2008 11:59 am

Не, няма ги във всички книги - поне не в такава степен. "Farnham's Freehold" е била адски много критикувана по много оси именно заради много твърдите идеи там - и за сексизъм, и за расизъм, и за обществени строеве и начини на управление, и за какво ли не още. Аз лично не мисля, че самият Хайнлайн споделя всички виждания на всичките си герои - дори на главните си герои - в тази книга, и в такъв случай ми изглежда оправдано да каже "ето, вижте как би могло да бъде и сами преценявайте оттук нататък как ВИЕ да се държите и как вие да управлявате собствения си живот, като вече имате още една-две-три гледни точки, за които може и да не сте се замисляли изобщо досега".
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Sat Dec 20, 2008 8:39 pm

Чета третата "книга" за Влад Талтош, все така култов е :)

определено "Орка" я прочетох точно навреме, с тази финансова криза :wink:
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Sat Dec 20, 2008 8:51 pm

Harvard Business Review - December'08 милото не можех да си го изчета овреме. Култуво е, както и книгите на Локус за Харвард.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
Rayko
Scholar
Posts: 148
Joined: Wed Dec 26, 2007 10:17 am

Post by Rayko » Wed Dec 24, 2008 12:13 pm

Легенди за войната на разлома на Фийст. В момента съм по средата на втория разказ за наемниците- абе хубаво ама някакси в първия разказ "Доблестен враг" нещо много изтормозени и постни ми изглеждаха персонажите. Можело и по-добре да се направи обаче е много разтоварваща за сега.
Slaughter the mutant, purge the unclean, burn the heretic!

User avatar
cordelia
Adept
Posts: 217
Joined: Sun Sep 28, 2008 2:42 pm

Post by cordelia » Wed Dec 24, 2008 3:18 pm

Чета Парфюмът. Върви бързо, така че ще я изям скоро, тия двеста страници са направо като предястие... А днеска сред най-голямата навалица в пловдивския Хеликон си купих Светът на Софи на Гордер.
The good face pain. But the great - they embrace it.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests