Гледано напоследък, Part 2

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Dec 02, 2013 7:30 pm

И аз не знам, честно казано. Може да гледам някои тъпотии, но ти завиждам за нервите да пробваш разни пълни фенсървис малоумщини на които и сам се дразниш. :mrgreen:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Tue Dec 03, 2013 10:31 am

alshu wrote:Дрън-дрън...:shock:
Самият факт, че го казваш говори наопаки.

Пък ако говорим за количество изконсумирана аниме помия и услаждане от нея, мисля че съм доста по-напред от теб. 8-)
За количеството спор няма, но за услаждането не съм толкова сигурен. В MAL средната ти оценка за завършените заглавия е 5,5 а неговата е 8,1.
Твоя списък ми е доста по-странен от всякакви рандом класации заради огромния dropped list, многото четворки и петици включително на заглавия като Mononoke hime, Rorco rosso, Trigun, Evangelion, Hellsing Ultimate ...
Изглежда ,че или системата ти за оценяване не съвпада с тази на сайта, или през повечето време с досада гледаш неща които ти се струват просто средняшки или дори лоши.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Tue Dec 03, 2013 11:48 am

Onslaught
За количеството спор няма, но за услаждането не съм толкова сигурен. В MAL средната ти оценка за завършените заглавия е 5,5 а неговата е 8,1.
Това нищо не значи, защото Claymore47_Fen е гледал по-малко, но по-селекционирани неща, а аз се нахвърлям на абсолютно произволен принцип.
Кой държащ на реномето си аниме фен би си признал Sailor Moon или Kuromajo-san ga Tooru!!...или въобще произволно кодомо?
системата ти за оценяване не съвпада с тази на сайта
Пък той сайтът няма някакви по-специфични изисквания за оценяване, а само възможност за оценка от 1 до 10.
Разликата ми с по-голямата част от останалите членове, може би е в това, че не пиша кефометъра си (който обикновено е доста по-висок), а уж се опитвам да съм обективен.
При това това хем в конвенциите на жанра (ако Steins;Gate беше live action сигурно щях да го загробя от критика), хем уж без да изпадам в захлас пред разни модни тенденции (MOE, EMO, шонени със шоджо/джосей арт и пр.)
Ако слагах кефометъра си, сигурно няма да се различавам от останалите.
При това съм по-строг от Amelia...тя може да наплюе нещо, ама да му даде 8-мица, аз пък да скъсам от похвали и да дам 7.
Mononoke hime, Rorco rosso, Trigun, Evangelion, Hellsing Ultimate
Mononoke hime и Rorco rosso са много добре и артистично направени, но понеже не съм фен на Гибли, след един-два филма почват да ми изглеждат страшно еднообразни. Кефя са на повтарящи се неща, но не и точно на тези.
Радват ме повече пред-Гибли нещата, защото там идеите им се срещат за първи път, както и на леко различните им заглавия - Tonari no Yamada-kun.

Trigun - съжалявам, но не виждам в това заглавие нищо повече от повтаряща се драма. Може би това го вдига на едно ниво над стандартните шонени, пък и няма драстични сцени на маморване...но пак не ми идва за нещо революционно. Филмът ме кефи повече, защото е откровена екшън-комедия с доста по-скъпа графика.

Evangelion, Hellsing Ultimate (както и Hellsing TV) - ми не ме радват и двете. Сигурно е от простотията ми, защото нямам много по-солидни аргументи от това, че не харесвам отношението на авторите към зрителите (нещо ни имат за идиоти...дори да са прави, не смятам че това трябва да е радостна констатация :lol:).

ПП
Излезе Saint☆Young Men The Movie. Смятам да му хвърля едно око. OVA-та беше сладурска.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Tue Dec 03, 2013 4:08 pm

alshu wrote: Пък той сайтът няма някакви по-специфични изисквания за оценяване, а само възможност за оценка от 1 до 10.
Имам предвид думичките отсрани на цифрите 4-Bad; 6-Fine; 7-Good;
alshu wrote: Разликата ми с по-голямата част от останалите членове, може би е в това, че не пиша кефометъра си (който обикновено е доста по-висок), а уж се опитвам да съм обективен.
Това донякъде обяснява нещата, но според мен не ги прави по-малко объркващи. Когато оценяваш според кефометъра определени странности могат да се обяснят с разминаване в личния вкус, но когато претендираш за обекривност и си оценил Fate Zero по-високо от Death Note и Bakemonogatari по-високо от GITS това ти дискредитира целия ти лист.
alshu wrote: При това съм по-строг от Amelia...тя може да наплюе нещо, ама да му даде 8-мица, аз пък да скъсам от похвали и да дам 7.
Ами по нормално ми се струва да претендираш за обективност, когато излагаш определини аргументи в ревю или форум и имаш възможност да ги защитиш, отколкото в подобни списъци където въобще не е ясно защо цифричката е такава каквато е.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Tue Dec 03, 2013 7:13 pm

и си оценил Fate Zero по-високо от Death Note и Bakemonogatari по-високо от GITS това ти дискредитира целия ти лист
Мухахахаха!

1. Не ми дреме пред кого съм се компрометирал. :lol:
2. Има такова нещо, като събирателна оценка. Примерно оценил съм Fate Zero по-високо от Death Note (предполагам) поради две причини:
2.1. Fate Zero определено има в пъти по-яка анимация.
2.2. Death Note може да вкарва по-смислен сюжет и като аниме, но не го смятам за добра адаптация на мангата (пък съм и голям фен). Още - не харесвам похватите на режисьора му (като и останалите му проекти).
Иначе ако сравняваме книгата Fate Zero срещи мангата Death Note, сигурно второто ще го оценя по-високо.
3. Сега отиди да видиш за кои GITS-ове съм дал по-ниски и за кои по-високи оценки от Bakemonogatari!
Първият GITS филм никога не съм го харесвал (и съм писал надълго и нашироко защо)...както и SS (дето и много фенове го недолюбват).
От друга страна Monogatari в първия си сезон беше доста свежо и философско. Изтъпя чак по-натам и остана само фенсървис като самоцел, а не еротика, като наратативен подход.
Ами по нормално ми се струва да претендираш за обективност, когато излагаш определини аргументи в ревю или форум и имаш възможност да ги защитиш, отколкото в подобни списъци където въобще не е ясно защо цифричката е такава каквато е.
Т.е. искаш да кажеш, че е излишно човек да има профил в MAL?
Може и да е така, но поне на мен ми помага да си организирам спомените, какво съм гледал и какво не.
Освен това оценките са обект на промяна - поне 10-тина пъти съм ги пипал масово заради забелязани грешки, дисбаланси и променени впечатления (сигурно ще ги пипна още 100 пъти...ако не ме мързи).

Относно мненията по форуми, блогове и пр.
Да си ме видял някога да говоря с "цифрички" тук? Може да съм споменавал за промяна, но никога за конкретна оценка.
цифрите 4-Bad; 6-Fine; 7-Good
Ама няма точна дефиниция, какво е лошо, поносимо и добро.
Някой ще "тегли" по-силно графиката, друг сюжета, трети символизма (ако има такъв)...и т.н.
Подозирам, че повечето потребители ползват тези оценки със социална цел - да се пишат към някоя група или срещу друга.
Аз уж не правя така.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Dec 03, 2013 7:39 pm

alshu wrote: При това съм по-строг от Amelia...тя може да наплюе нещо, ама да му даде 8-мица, аз пък да скъсам от похвали и да дам 7.
Кажете го на студентите ми това, щото те си мислят, че съм hard marker. :cry:

Иначе никога не съм намирала цифровите оценки за особено информативни - в унито имаме проблеми с тях дори с ебаси детайлните оценъчни схеми и като става дума за точни науки, където нещо съвсем обективно и по абсолютно всякакъв критерий може да се отчете като грешно. Та кво остава като седнеш да оценяваш някви анимета там. МАЛ списъка си го държа най-вече щото иначе ще забравя кво съм гледала, а и ми помага при подбор на аниме заглавия за нещо си, примерно за някви препоръки. От време на време може да си подбера някое аниме според масовата оценка там с надеждата, че усредняването по голям брой гласове може да е снеслo някво по-смислено число, ама честно казано успеваемостта на тея начинания е доста ниска. Подозирам всичките сме така. И моите оценки се разминават с това, което МАЛ са дали като обяснение - за да дам 6-ица на някое аниме, то трябва да е било зле, а не "fine". Гледам на Клеймора съм му дала 6-ица, а иначе го намирам за няква дупка там като цяло. Обаче алшу верно е много екстремен. :lol:
Last edited by Amelia on Tue Dec 03, 2013 8:55 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Dec 03, 2013 7:44 pm

Това което той спомена за обективността също е фактор, аз обмислям различните аспекти в главата си, но в крайна сметка решението да дам на нещо определена оценка, а не друга, зависи от това дали ме е забавлявало. В последно време, каквото гледам ми е някъде около седмица и не мога да си го обясня. Не съм изгледал чак толкова че вече да съм циничен и да съм "been there, done that". До преди някъде две години, каквото гледах, все ме кефеше поне малко над средното ниво, после направих една дълга пауза и не знам какво стана. Последните ми осмици, с уговорки, са Trigun и DMC. Друг е въпроса, че сега поради новия лаптоп и огромното количество игри от последните 5-6 години, които имам да "наваксвам", нито чета книги, нито гледам каквото и да е. :oops: Като пак подхвана да гледам, надявам се разни по - мейнстрийм неща които съм си набелязал, като Darker Than Black и Mirai Nikki да са достатчъно интересни, за да ми харесат.
П.П. За момент не схванах Амелия какво е написала и помислих че смята мен за пълна дупка. :mrgreen:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Dec 03, 2013 8:21 pm

ТАКА ТИ СЕ ПАДА КАТ СИ СИ ТУРНАЛ ТОЯ ПРЯКОР!!!!!!!! :spank: :D
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Dec 03, 2013 8:47 pm

Бях в 8-ми клас... :(
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Dec 03, 2013 8:54 pm

Споко. Аз бях в 11-ти, когато се кръстих Cradle_of_Filth. Всички сме правили глупости. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Wed Dec 04, 2013 9:24 am

alshu wrote: Т.е. искаш да кажеш, че е излишно човек да има профил в MAL?
Искам да кажа, че ми се струва по-добре да даваш оценките според кефометъра си, а не според разбиранията си за обективност.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Dec 04, 2013 11:36 am

Не, не е по-хубаво защото:
1. Няма по-бърз начин да кажеш "Хора, според мен сте в обективна грешка!" :lol: .
Най-фрапантните примери: първия GITS и Gunbuster 1.
И двете са фрашкани с множество страхотни sci-fi идеи, понятия и джаджи, нарисувани са страхотно и въобще ползват убийствени художествени средства...за да разкажат такива елементарни централни истории.
В първия случай identity crisis (повторена в SSS) във втория полу-сапунджийската история за отношенията на две гимназистки.
Бих казал, че с такива страхотни сетинги можеха да захапят много по-важни теми и проблеми.
В следващите им итерации GITS успява да подхване по-сериозни и интересни неща, а Gunbuster 2 престава да се преструва, че е толкова сериозно, а го избива на карикатура.
Единството между форма и съдържание.
Не съм забелязал някой да ги е отчел тези разлики, пък съвсем обективно си ги има в съответните заглавия. Не е да ми се привиждат.
От там и anime social life killer оценките. :lol:
Може да е по-разумно да си трая, но пък ако не изказвам идеите си и не ги противопоставяш на други, как ще разбереш дали съм прав?
Често ми се случва и да съм във фрапантна грешка. :lol:

2. Все пак наистина качествените неща ще го отнесат по-лошо дори от сегашния ми метод.
Не стига, че в момента съм много по-критичен към по-амбициозните заглавия, и по-щедър към неамбициозните, които обаче постигат целите си.
Не стига, че оценявам с различни скали според жанра и категорията и това води до безсмислици, ако сравняваш абсолютните стойности - примерно една моя 6-ца за комедия е много по-ниско и долнопробно от моя 6-ца за драма. :lol:
Обаче ако взема да поставя чистия кефометър, това означава повечето сериозни и солидни заглавия (ако въобще има такива в списъка ми :lol:) да станат 5-ци и 6-ци, а просташките комедийки (примерно Azazel-san) да получават 9-ки и 10-ки.
То и така трябва да е. Истински смислените неща (а не първосигналната over the top SnK драма), често са трудни за гледане и разбиране. Което не означава, че след пълно осмисляне няма да доведат до възхита и дълбока благодарност към създателите...но не и до този директен и лесно разбираем кеф.
Накратко - ако слагам кефометъра ще се получи много по-голям мазелаж и дисбаланс дори от сега.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Thu Dec 05, 2013 10:06 am

Saint☆Onii-san The Movie - много приятно и забавно филмче, а пародията с Дисниленд (Усагиленд) беше хитра, но адаптираните в OVA-то глави, май бяха малко по-готини.

Hidamari Sketch: Sae Hiro Sotsugyou-hen - стори ми се още от същото, каквото беше Honeycomb. Несъмнено е приятно да видиш пак познатите герои, но някак не е толкова силно, колкото SP и предните сезони.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Dec 05, 2013 10:14 am

Ако сте приключили с дискусията за оценките в МАЛ, да взема да архивирам тая тема, че набъбна, и да отворя нова?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Thu Dec 05, 2013 11:28 am

Според мен не си струва да се архивира, защото отново и отново обяснявам как в MAL (а преди и извън него) оценявам спрямо жанра и категорията (нещо там за портокали с портокали и ябълки с ябълки), как наистина не харесвам първия GITS (в 5 форума и може би за 15-ти път), как под "обективно" на майтап имам в предвид съвсем субективни неща (е, тук пропуснах да го кажа директно, а само намекнах с "уж" и "се опитвам") и пр. в досадно дълги и трудно четими тиради.
Или поне Onslaught трябваше да ги знае тези неща, защото имам дежа вю от подобно обсъждане се него.

Т.е. и да ги пляснеш в някоя отделна тема, все тая - само ще сложиш поредното доказателство за егоцентризма и ми...който си личи и без това 8-) .
До колкото зависи от мен можеш спокойно да триеш.
Ако пък другите участници смятат, че са ме надвили по особено интересен начин - моля, запазете го за поколенията. :lol: :lol: :lol:
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 14 guests