Кой какво чете, part III

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Fri Aug 08, 2008 10:40 am

After Dark на Харуки Мураками. Призрачна, меланхолична и като цяло много добра. Но пък изисква особено настроение.
Ясно защо Макото Шинкай толкова му се радва. Двамата с Мураками са на една вълна :)
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Fri Aug 08, 2008 11:36 am

Вчера свърших Веллум-а на Дънкан. И да си призная, не съм много на ясно: от една страна мисля, че не само ми хареса, но и ме впечатли доста. От друга, не ми е съвсем ясно защо все пак се чувствам лееееко метната :blush: ?!
Някой може ли да ми потвърди, че помня правилно и има втора част? (Благодаря!)

Но пък, по план, сега се докопах до Американски Богове, на Гейман. И вчера просто усещах как образувам лиги като когато си много гладен и ти замирише на манджа която много обичаш!! :heart: :wink:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Aug 08, 2008 12:16 pm

Приключих с "Далечно царство". Общо взето готина книжка, макар че не бих и дал повече от 6/10. Купих си я за един лев преди няколко години, ще да съм завършвал осми клас. Общо взето, бях луд по приключенията и детските приказки. Не че сега е по-различно, де... Както и да е, тогава вероятно съм очаквал нещо, достойно за, да речем, рейтинг PG-13 - много екшън и приключение, не особено много кръв и неприличен език и т.н. Определено не бях подготвен за потъналото в разврат начало на книгата, а и не исках да чета за перипетиите на младежа, чиято единствена мечта в живота е да прекара една нощ с най-елитната куртизанка в града. Естествено, тогава се отказах да чета книгата. Сега, вече малко по-голям, реших да пробвам пак. Този път началото не ми беше проблем. Поне не особено голям. Но има друго. Историята на книгата не е особено сложна. Всъщност си е типично приключение с пътешествия и опасности, което може да достави удоволствие както на дете, така и на възрастен. Абсолютно нищо нямаше да загуби, ако развратните и твърде натуралистични моменти в началото ги нямаше. Имам чувството, че това е направено така само за да покаже, че фентъзи не е детският литературен жанр. Но когато купих книгата с това заглавие, с тази корица и с това резюме на гърба, очаквах нещо не по-малко подходящо за по-младия читател от книгите на Карл Май, примерно. И книгата щеше да си е такава, ако не бяха няколко напълно изолирани и нямащи много общо с историята сценки.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Aug 08, 2008 12:21 pm

Ти си бил странен осмокласник, на мен началото ми беше любимата част, като я четох на подобна възраст. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Nyn
Sorcerer
Posts: 428
Joined: Sun Dec 16, 2007 12:39 pm
Location: Varna...

Post by Nyn » Sat Aug 09, 2008 12:58 am

BaYa: След The Farseer хронологически следва Liveship Traders, което по принцип не е задължително да прочетеш, за да стигнеш до директното продължение на първата трилогия(The Tawny Man) и в него не става дума за Фиц. Обаче силно го препоръчвам :). Хоб досега работи все в трилогии, тъй че ако четеш всичко- заедно с Придворния убиец са 9, ако пропуснеш средната(ама недей :mrgreen: )- 6. (А бтв, Vellum има продължение Ink ако не се лъжа? Отдавна им се каня и аз, но май скоро няма да имам време и пари :/)
To the unfortunate person who threw a shoe on the stage. We collect shoes, so you're not getting it back. You're gonna have to hop home, on one leg. And while you're hopping home, dear shoeless person, you could whistle this tune to yourself. *starts playing Nancy Boy*

User avatar
Елица
Sorcerer
Posts: 385
Joined: Wed Jul 12, 2006 12:53 pm
Location: на работа

Post by Елица » Mon Aug 11, 2008 4:08 am

Тази седмица прочетено:

Елексир в ада - четивна, както обаче и Dragon е писал в ревюто в миналия брой жалко че Сатаната не е по-култов

Три парчета келтски загадки от Питър Тримейн - четивни. Не са най-добрата литература със загадки, но обичам кримки и имах нужда от смяна на декора. Не му е лоша главната героиня (католическа монахиня, сестра на един от ирландските крале), но малко са ми постнички книгите. Като така или иначе си решил да пишеш келтски загадки, е добре да създадеш малко повече, ами... келтска атмосфера:)

Червеният павилион от китайските загадки на Робърт ван Хюлик - става за отморяване като повечето от тях

Историята без цензура на Йън Крофтън - олял се е с безброй безинтересни фактчета и предположения. Очаквах доста повече интересни и/или забавни факти. Имаше и такива, но ако някой се е залетял да си купува книгата заради пораждащото любопитство заглавие по-добре да се откаже.

Императорската гвардия на Бюджолд - беше ми приятно пак да се срешна с Майлс, макар и при малко странни обстоятелства. Замислих се дали не е време целенасочено да издиря и прочета книгите с него които съм пропуснала, но реших че ще си продължа по старата метода - ако нещо ми попадне случайно - чета, ако не здраве да е:)

Ревюто в миналия брой ме спаси от зачитане на Метро 2033 за което благодаря:)

Сега зачетох Тунели, но не съм сигурна дали ще я бъде.

Бобсън
Arcanist
Posts: 779
Joined: Fri Feb 08, 2008 11:34 pm

Post by Бобсън » Mon Aug 11, 2008 4:25 pm

Току що изчетох "The Shadow of the Torturer", първа книга от "The Book of the New Sun" на Gene Wolfe. Много е добро. остават още три книги и сума ти неща има да се случват и доизясняват. Надявам се поне откъм речник по да са лесни. Книгата сякаш е писана с "Речник на най-рядко употребяваните думи в Английския език"... Като цялостно впечатление "Искам Още!" добре е, че има и още...

User avatar
Borizmeiko
Misting
Posts: 296
Joined: Tue Jun 01, 2004 12:34 am

Post by Borizmeiko » Mon Aug 11, 2008 6:55 pm

Бобсън wrote:Току що изчетох "The Shadow of the Torturer", първа книга от "The Book of the New Sun" на Gene Wolfe. Много е добро. остават още три книги и сума ти неща има да се случват и доизясняват. Надявам се поне откъм речник по да са лесни. Книгата сякаш е писана с "Речник на най-рядко употребяваните думи в Английския език"... Като цялостно впечатление "Искам Още!" добре е, че има и още...
И аз чета поредицата във момента - по средата на втората книга съм. Втората на мене поне ми се струва по-объркана от първата. В смисъл, действието си върви нормално, но просто идеите почват да стават много по-объркващи. Мен поне доста ми харесва как авторът със сигурност е влагал доста скрити значения и човек трябва сериозно да тълкува какво всъщност се случва и защо. Обаче има толкова много недомлъвки, че започват леко да дразнят. Едва ли не отделните глави са епизодични. Но книжките кефят и ще се четат.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Mon Aug 11, 2008 7:59 pm

The Waves на Virginia Woolf.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Rayko
Scholar
Posts: 148
Joined: Wed Dec 26, 2007 10:17 am

Post by Rayko » Mon Aug 11, 2008 10:49 pm

Добри поличби- още не съм стигнал средата, ама нещо почнах да съжалявам че си я купих тази книга. Най-лесно е да прехвърля вината на превода, но като гледам преди време имаше хубави отзиви за книжката в списанието. По-нататък ли почват някакви бликащи от сарказъм словесни двубои или ще си продължава с философския стил?
Slaughter the mutant, purge the unclean, burn the heretic!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Aug 11, 2008 10:52 pm

Не знам какъв сарказъм и словесни двубои искаш, но началото си е култово; вземи само онова с кучето или пък моментът с ражданията на децата...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Aug 11, 2008 10:53 pm

Rayko wrote:Добри поличби- още не съм стигнал средата, ама нещо почнах да съжалявам че си я купих тази книга. Най-лесно е да прехвърля вината на превода, но като гледам преди време имаше хубави отзиви за книжката в списанието. По-нататък ли почват някакви бликащи от сарказъм словесни двубои или ще си продължава с философския стил?
Продължават с философията.

User avatar
Rayko
Scholar
Posts: 148
Joined: Wed Dec 26, 2007 10:17 am

Post by Rayko » Mon Aug 11, 2008 11:10 pm

Не знам какъв сарказъм и словесни двубои искаш, но началото си е култово; вземи само онова с кучето или пък моментът с ражданията на децата...
Е, тука си права. Не казвам че е абсолютно лишена от стойност. Има си добри попадения, просто семплия ми вкус иска кръв и боища. Или поне природно бедствие.
Slaughter the mutant, purge the unclean, burn the heretic!

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Tue Aug 12, 2008 12:10 am

Rayko wrote:...просто семплия ми вкус иска кръв и боища. Или поне природно бедствие.
Тогава защо по дяволите си тръгнал да четеш нещо, писано от Пратчет? :lol:
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

fantasy_fan
Scholar
Posts: 100
Joined: Sun Sep 02, 2007 11:07 am

Post by fantasy_fan » Tue Aug 12, 2008 9:29 am

Borizmeiko wrote:
Бобсън wrote:Току що изчетох "The Shadow of the Torturer", първа книга от "The Book of the New Sun" на Gene Wolfe. Много е добро. остават още три книги и сума ти неща има да се случват и доизясняват. Надявам се поне откъм речник по да са лесни. Книгата сякаш е писана с "Речник на най-рядко употребяваните думи в Английския език"... Като цялостно впечатление "Искам Още!" добре е, че има и още...
И аз чета поредицата във момента - по средата на втората книга съм. Втората на мене поне ми се струва по-объркана от първата. В смисъл, действието си върви нормално, но просто идеите почват да стават много по-объркващи. Мен поне доста ми харесва как авторът със сигурност е влагал доста скрити значения и човек трябва сериозно да тълкува какво всъщност се случва и защо. Обаче има толкова много недомлъвки, че започват леко да дразнят. Едва ли не отделните глави са епизодични. Но книжките кефят и ще се четат.
Хахах. А знаете ли какво е да ги четеш в българския орязан превод, то си е цяло приключение - и когато човек я отгърне тая книжка на английски впоследствие, всичко му се струва ясно и разбираемо - е, почти всичко.
Иначе наскоро прочетох последната на Пелевин, преведена на български - "Върколашки метаморфози", което не е оригиналното руско заглавие.
“Reality is that which, when you stop believing in it, doesn’t go away.”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests