Кой какво чете, part II

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Nov 19, 2007 3:10 pm

Всъщност за мен най-силни са 2, 3 и 5 от тия, които съм чел (1-5). Да се твърди, че Стрелецът не грабва още от първата си глава, е несериозно и типично за Шайхири. Втора част е писана 15 години след първа, ако правилно си спомням, та не е като да е разчитал на продълженията да го избутат. А ти си чети иначе синопсиси по сайтчета, така се прави литературна култура.
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Nov 19, 2007 3:26 pm

абе първата книга си е леко wtf. втора и трета са добри. а четвъртата ме отказа от серията. :)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Nov 19, 2007 3:28 pm

Що да се хаби да чете момчето, друго си е да види някой синопсис набързо и после да дава дълбокомислени мнения и оценки. ;)

Обаче това, че Тъмната Кула имала успех само защото е на Кинг, изби рибата отвсякъде. Интересно как тогава е станала може би най-успешната творба на Кинг и как има толкова много хора, които казват, че по принцип не обичат книгите на Кинг, обаче са големи фенове на поредицата. ;)

Ето и инфо за комикса:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dark_T ... orn#Issues
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Darkling
Paragon
Posts: 592
Joined: Thu Aug 03, 2006 11:39 pm

Post by Darkling » Mon Nov 19, 2007 3:34 pm

Само да отбележа че на мен четвърта наред с втора книга ми е най-любима. :?
След няколко упражнения за разтягане взимам бърз душ и отивам във видеотеката, където връщам две касети взети под наем в понеделник - "Тя в мъжкия изправителен център" и "Двойно тяло", но всъщност пренаемам касетата с филма "Двойно тяло", защото искам тази вечер да го гледам още веднъж, въпреки че едва ли ще имам време да онанирам при сцената с умъртвяването на една жена с бормашина, тъй като в седем и половина имам среща с Кортни в "Кафе Люксембург".

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Nov 19, 2007 3:45 pm

Demandred wrote:Що да се хаби да чете момчето, друго си е да види някой синопсис набързо и после да дава дълбокомислени мнения и оценки. ;)
А стига наизуст, де. Синопсисите са, за да видя дали изобщо има смисъл да продължавам - след като съм тествал първата книга. А мнението се изчерпва с това, че сетингът ми е абс. алогичен и оттам - отблъскващ.

Иначе - да, Рол, първата е писана на части, затова и казах, че като сборник сигурно е добра. Това обаче не го знаех, като я почнах (без предварително проучване), така че е нормално да съм разочарован, ако разглеждам един обикновен самостоятелен разказ като първа част на роман/епична серия.
Интересно как тогава е станала може би най-успешната творба на Кинг и как има толкова много хора, които казват, че по принцип не обичат книгите на Кинг, обаче са големи фенове на поредицата.
Щото минава за фентъзи? :roll:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Darkling
Paragon
Posts: 592
Joined: Thu Aug 03, 2006 11:39 pm

Post by Darkling » Mon Nov 19, 2007 3:51 pm

"Стрелецът" не е сборник с разкази, не знам откъде ти е хрумнало това.
След няколко упражнения за разтягане взимам бърз душ и отивам във видеотеката, където връщам две касети взети под наем в понеделник - "Тя в мъжкия изправителен център" и "Двойно тяло", но всъщност пренаемам касетата с филма "Двойно тяло", защото искам тази вечер да го гледам още веднъж, въпреки че едва ли ще имам време да онанирам при сцената с умъртвяването на една жена с бормашина, тъй като в седем и половина имам среща с Кортни в "Кафе Люксембург".

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Nov 19, 2007 4:03 pm

Аз не разбирам с какво пък един сборник разкази е по-лош от един цялостен роман. Книгата е добра или лоша на първо място, а не съставена от различни истории (което може само да е плюс) или съставена само от една главна история. Все едно да кажеш, че не си харесал банани, щото са били на филийки, а не цели.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Nov 19, 2007 4:18 pm

Морви... ъ-ъ... може би най-важното в една история/литтворба е структурата.

Нали се сещаш колко пригодна е структурата на купчина разкази за роман? Или не?
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Nov 19, 2007 4:28 pm

Не.
Както поставянето на структурата (не езика, не стила, не идеята, не образите) на първо място, така и идеята, че наличието на завършени истории в една книга (не, трябва да са като в книга-игра и да не свършват до края) е много лошо, са нещо, което ти си си измислил и го предлагаш за чиста монета. Без каквото и да е доказателство, освен лчиното ти експертно мнение. Като пример за наистина невероятна книга, която е абсолютно отрицание на това мога да дам "Градът" на Саймък.
Last edited by Morwen on Mon Nov 19, 2007 4:48 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Nov 19, 2007 4:36 pm

Алекс, бих ти препоръчал някой ден да се научиш да четеш :) Това, което Рол каза, НЕ беше, че първата книга е "сборник разкази". Предполагам, че си извадил това заключение от:
Roland wrote:Втора част е писана 15 години след първа, ако правилно си спомням, та не е като да е разчитал на продълженията да го избутат.
А Рол май говореше за втората книга, не глава или част на първа книга или нещо такова... и втората книга наистина е издадена пет години след първата.

Добавено: хм, а може и да съм се пообъркал мъничко... май си спомням и нещо, свързано с първата книга, писана на отделни части... май може и да съм се обадил малко не съвсем на място... ама ще ми мине :) Но както и да е, не си спомням аз лично да съм имал впечатление за разкъсана история - ако бях имал, можеше и да се замисля, преди да захапя втората книга, а аз си я захапах съвсем веднага след първата :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Nov 19, 2007 4:43 pm

Частите на The Gunslinger се появяват първо отделно в различни броеве на някакво списание, вероятно заради това Шайхири го нарича сборник разкази.
Щото минава за фентъзи?
Само затова ще е. Повечето читатели си казват "това е тотална боза, но щом е фентъзи на Кинг, ще изчета 7-те тома докрай и после ще я хваля на Амазон и по форумите, нищо че е тъпа поредица" 8-) :lol:
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Nov 19, 2007 5:02 pm

А иначе некво такова странично, по темата на темата - мдам, Making Money си беше съвсем истински Пратчет - история, завъртулки, хумор, сатира и забава, поднесени точно както трябва и точно колкото трябва. И... мдам... както обикновено, искам още! :) Ама засега нямааааа...
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Nov 19, 2007 5:17 pm

Ех кога ли ще стигна да ги прочета всичките близо.. 7 @_@ пратчета, които не съм чел...
This is it. Ground zero.

User avatar
grellian
E'lir
Posts: 194
Joined: Fri May 25, 2007 7:48 pm

Post by grellian » Mon Nov 19, 2007 7:31 pm

Прочетох "Лудият жезъл" и съм на края на "Децата на Хурин". Общо взето съм доволен ;І

User avatar
Gunslinger
Warmage
Posts: 1201
Joined: Sat Nov 06, 2004 6:24 pm
Location: Midworld in the Middle

Post by Gunslinger » Tue Nov 20, 2007 3:32 am

passer-by wrote:Писана преди новите епизоди, поради което леееко се разминава с тях по темата за майката на Люк и Лея :mrgreen: Иначе прилична трилогия за нивото на книгите по Стар Уорс.
Аве тва за майка им вкрайна сметка
Spoiler: show
не се ли оказа пълна лъжа
Тая поредицата повече приличаше на книга на Том Кланси отколкот книга за STAR WARS,но аз харесвам Том Кланси така,че не ми беше проблем!
http://blogofidiots.wordpress.com/
http://tvseriesbg.com/
There they stood, ranged along the hillsides, metTo view the last of me, a living frame For one more picture! In a sheet of flame
I saw them and I knew them all. And yet Dauntless the slug-horn to my lips I set, And blew. 'Childe Roland to the Dark Tower came.'
X-Men Deadly Genesis е Decimation Tie In

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 16 guests