Абсурдистан, един бе ти достоен зарад тях!

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Nov 25, 2006 3:01 pm

Amelia wrote:
zhivik wrote:Та идеята ми е, че висшето образование не трябва да е за всички, с цел качеството му да се подобри.
А моята идея е, това кой е годен за висше образование да се решава на базата на кандидат-студентски изпит, а не на банковата сметка на мама и тати. И да, висшето образование, както образованието по принцип, е изконно право на всички, стига да имат мозък и желание за това. И цените на семестрите трябва да са колкото се може по-ниски.

Изобщо говорите абсурди. Ако това, което казвате е приложимо за местата, където се вре основната маса от народа, то тези ВУЗ-ове, които предлагат не чак толкова популярни дисциплини просто ще умрат. Още отсега може да отпишете химическия и физическия фак на СУ. ФМИ ще се превърне във ФИ. Биологическия може и да просъществува, ама няма да му е лесно. ХТИ умира безвъзвратно. Лесото - и то. ТУ ще оцелее някак, макар че там ще се учат само компютърни системи и технологии. Секви там академии, като музикална, художествена и прочее, НАТФИЗ-и разни и т.н, и т.н. също умират.
Всички останали дисциплини, които се намират в гореизброените загинали ВУЗ-ове, ще се учат в НБУ, ако разбира се се съберат 9 ненормални ентусиаста, готови да дадат майка си и баща си за да могат 3ма от тях да получат стипендия, с която да си покрият първия семестър примерно.
Like whoa! :ghostche:
+1
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Nov 25, 2006 3:04 pm

Почваме да циклим, да се повтаряме и да предъвкваме вече казани неща.

Аз отсвирвам до поява на нови мисли.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Nov 25, 2006 3:06 pm

Или поради липса на аргументи :P :P :P
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Nov 25, 2006 3:17 pm

Бе не е лесно се наддумва човек ;р. Квото и да си говорим, не зависи нищо от нас по въпроса дали ше станат или не. Учил не учил цялата тая тромава система дет продава дипломи "Икономист" или "Филолог" примерно на произволно взет сел.. ъъъ човек имащ свободни няколко бона джобни няма да е "Образование". Образование е да знаеш какво искаш, да стиснеш зъби и задник и да го постигнеш на някакво ниво за да можеш да бегаш да се реализираш нейде по света ако видиш че тука не става. Такива фриволни закачки и мрално четене от човек дет не го знам с кво си изкарва хляба но просто не е възможно да си плаща сам вноските в НБУ няма да търпя и толкоз.


Друго тогаз...


Първото погребение дет виждам с толкоз гръм и трясък да е прави.
http://dnes.dir.bg/2006/11/25/news990908.html


Броим с концерти 1000 часа до 1 януари
25 ноември 2006 / News.dir.bg
Поредица от концерти, шоу програми, хепънинги на открито, изложби и други празнични прояви ще зарадват столичани в навечерието на присъединяването ни към ЕС.
Началото на символичното часово отброяване до 1 януари 2007 г. ще бъде поставено тази вечер с грандиозен концерт на столичния площад “Батенберг” под надслов “1000 часа до приемането на България в ЕС”, предаде БНР. Софиянци и гости на столицата ще имат възможност да присъстват на изпълненията на някои от най-добрите ни фолклорни състави, прославили страната ни далеч зад граници - “Мистерията на българските гласове”, вокална формация “Дивна”, група “Булгара” и др. Една от най-интересните инициативи е предвиденият за 20 декември музикален хепънинг под надслов “Да счупим тишината – да разрушим стената” с участието на ученически музикални състави от столичните училища и известни български поп изпълнители. От специална сцена, построена близо до монумента “Берлинската стена” в центъра на София, младите хора ще отправят своите послания, свързани с еврочленството на страната ни. От 1 декември т.г. стартира още една инициатива, посветена на предстоящото ни присъединяване към ЕС. В мрежата на столичния градски транспорт ще бъдат пуснати билети със знаците на Европа. Кулминацията на празничната програма ще настъпи в новогодишната нощ срещу 1 януари 2007г. Тогава центърът на София ще бъде озвучен от грандиозен концерт, с много музика, песни, веселие и пищни фойерверки.
:ninja:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 25, 2006 3:21 pm

Xellos wrote:Такива фриволни закачки и мрално четене от човек дет не го знам с кво си изкарва хляба но просто не е възможно да си плаща сам вноските в НБУ няма да търпя и толкоз.
Е как да не е възможно? Нали взима по 200 кинта стипендия на месец, което прави 1000 лева на семестър, а таксата му е "само" 900? Ето как си ги плаща. А първите 900 ги е платил, щото е от избраните правоимащи да се висше-образоват. :lol: :lol: :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Sat Nov 25, 2006 3:24 pm

Липса или не (на аргументи), но и Рол и Амелия градите тезите си на базата на това, че възможно най-голям хора трябва да завършат висше образование. Защо? Не мисля, че някой ми отговори на този въпрос. Пак повтарям, не смятам че толкова голям хора трябва да имат висше образование. Не защото искам да съм част от някаква елитна група или нещо подобно. Просто в момента много тенденциозно се оказва, че се изисква прекалено висока квалификация за редица длъжности.

Колкото до пазарната ситуация, Амелия, защо си толкова убедена, че някои специалности няма да оцелеят, ако образованието стане платено? Че нали имаше платено обучение до към края на 90те години, всички тези специалности, които изброи, си съществуваха и тогава. Не знам на какво се базира това твое твърдение, но не смятам, че е реалистично. Пак повтарям, повечето пари от такси означава и повече пари за стипендии, но и по-важно, повече пари за преподавателите. Най-вероятно по-високите такси ще доведат и хора, на които мястото им не е в универстетите. Честно казано, не мисля, че разликата ще е голяма, защото това и в момента се случва.

Последно, Амелия, ако смяташ, че запазването на ниски държавни такси ще подобри положението, дълбоко се лъжеш. Просто сегашното положение ще се запази: универстите няма да имат пари, за да държат качествените преподаватели, и ще гледат да компенсират с по-голям брой студенти. Добрите преподаватели или ще си намерят по-доходоносна работа в чужбина, или ще работят успоредно някъде другаде (както е практиката в момента), от което резултат върху нивото на образование ще е напълно същия. От друга страна, твърде големият брой студенти ще направи учебния процес адски труден, дори и за тези които имат желание да преподават, въпреки всичко, както и за тези, които имат желание да се учат.
This signature is not yet rated

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Nov 25, 2006 3:26 pm

Е да не заяждаме са, че човека е имал късмет и далновидна рода. Аз лично напълно доброволно се изплюх на висшето нейде по средата и не съжалявам. Задочниците и без тва никой не ги брои за студенти, нема стипендии, нема една келява карта за трамвай даже. В крайна сметка трябва да ти се даде шанс с парите и ако си учиш и изкарваш успех да можеш спокойно да плащаш някаква разумна сума. Пари се изкарват се некак. А и всеки има право да учи ако питаш мене. Ако му стига акъла, а не парите. А за тва че провинцията цялата ше е тука скоро вече е отделна тема.
:ninja:

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sat Nov 25, 2006 3:41 pm

Аз лично съм съгласен с Живик. Местата, плащани от държавата, трябва да се орежат сериозно в повечето специалности, за да се подобри качеството на обучение и да се спре с масовото производство на недоучили висшисти, които после се чудят какво да си правят дипломата. Много голяма част от студентите в момента не са се записали, за да учат, а да избегнат казармата, да могат да заминат на бригада и тем подобни неща. Безсмислено и вредно е държавата да отделя маса средства за тях. Който иска да отбива номера, без да си дава зор, ще си плаща, и то сериозно. За останалите, които искат да бъдат приети в дадена специалност, за да учат усърдно, пак ще има достатъчно места държавна поръчка, тия хора и без това не са чак толкова много поне по мои впечатления. Не виждам защо обаче всеки, на който му скимне, трябва да може да завърши висше, без нито да плаща някаква значителна сума, нито да полага особени усилия, както е положението в момента.

Разбира се, в тези специалности, за които сега няма много желаещи и наистина се учи сериозно, не трябва да се орязват местата. Но пък точно те могат да бъдат финансирани по-успешно от приходите от студентите платено обучение в по-полулярните специалности в същия университет, без да се вдигат таксите за държавната поръчка (които ще са както сегашните).
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Nov 25, 2006 3:52 pm

Де да знам некой кат каже че има Висше се едно че е фанал дедо господ за... брадата. :mrgreen: А че плащането дълго време ще се разминава с получената услуга, защото това е ''услуга'', а не висше благоволение озаряващо със знания простите селски тикви. С частни уроци ше научиш повече за по-малко пари от нещата дет са ти нужни. Просто е остаряла системата (не говоря за сичките мумии дет преподават) като цяло и не само студентите й пречат ;р

Което ме подсеща за ей тва:


Познат от СУ - Нещо което намерих в пощата си от 4ти този месец
в Студентски съвет постъпи обръщение към студентите ОТ Ректора на СУ. Смятам, че ще ви бъде интересно:
Spoiler: show
Уважаеми колеги,



ОБРЪЩЕНИЕ

КЪМ ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ, СТУДЕНТИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ НА СУ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"


УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

БЮДЖЕТНАТА КРИЗА, ЗА КОЯТО РЪКОВОДСТВОТО НА УНИВЕРСИТЕТА НЕПРЕКЪСНАТО ПРЕДУПРЕЖДАВАШЕ ОТГОВОРНИТЕ ДЪРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ, Е НАЛИЦЕ. ДЕФИЦИТЪТ НАРАСТНА ДО СТЕПЕН СМЕТКИТЕ ЗА ПАРНО ДА СЕ ОКАЖАТ НЕПОСИЛНИ В СЕГАШНИЯ МОМЕНТ.

РЪКОВОДСТВОТО НА УНИВЕРСИТЕТА И АКАДЕМИЧЕСКИЯТ СЪВЕТ НА АЛМА МАТЕР НАСТОЙЧИВО СЕ БОРИХА ДА БЪДЕ ПРОМЕНЕНА И ОСЪВРЕМЕНЕНА ЦЕНАТА НА БЪЛГАРСКИЯТ СТУДЕНТ. ТОВА НЕ СТАНА; ОЧЕВИДНО Е, ЧЕ ТЯ Е ИЗЧИСЛЯВАНА ЗА КЛИМАТА НА БРЕГА НА СЛОНОВАТА КОСТ, А НЕ ЗА БЪЛГАРИЯ, КЪДЕТО САМО ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ГОДИНИ РЕЖИЙНИТЕ РАЗНОСКИ ЗА СГРАДИТЕ НА УНИВЕРСИТЕТА НАРАСТНАХА ДВОЙНО.

УНИВЕРСИТЕТСКОТО РЪКОВОДСТВО ЗАЯВИ БЕЗАПЕЛАТИВНО, ЧЕ ДЪРЖАВАТА ТРЯБВА ДА ПОЕМЕ СВОЯТА ОТГОВОРНОСТ. АКО ПРИ ЗАСТУДЯВАЩОТО СЕ ВРЕМЕ ПРОБЛЕМЪТ НЕ БЪДЕ РЕШЕН В РАМКИТЕ НА ДЕНЯ, В КАЧЕСТВОТО МИ НА ПРИНЦИПАЛ НА УНИВЕРСИТЕТА И С ПРАВОМОЩИЯТАА, ДАДЕНИ МИ ОТ ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА АЛМА МАТЕР, АЗ ЩЕ ЗАТВОРЯ СУ "СВ. КЛ. ОХРИДСКИ" ДО РЕШАВАНЕ НА КРИЗАТА.

НА ДЕНЯ НА БУДИТЕЛИТЕ, КОГАТО ИЗ ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ СЕ ЛЕЕХА ЗАХАРНИ СЛОВА, В УНИВЕРСИТЕТА ДОЙДОХА СЛУЖИТЕЛИ НА ТОПЛОФИКАЦИЯ, ЗА ДА ЗАПЕЧАТАТ ТОПЛОМЕРИТЕ НИ!

ТЪЖЕН СИМВОЛ НА СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРИЯ

02.11.2006Г. РЕКТОР



Най-веселото в цялото това нещо е добавената реклама на края на мейла:

------------ --------- --------- --------- --------- --------- --------
Survivor BG. Оцеляването продължава на www.survivor. btv.bg


Ей туй вече е безобразие :<

Всяка трета жена в света страда от насилие
25 ноември 2006 / News.dir.bg
Spoiler: show
25 ноември е световен ден за премахване на насилието над жени, който се отбелязва по инициатива на ООН и на Съвета на Европа. У нас за последния месец поне 2 млади жени починаха при "семеен" побой.
Средно всяка трета жена по света страда от някаква форма на насилие през живота си - побой, насилствени сексуални отношения, "убийства на честта", принудителни бракове, сочи доклад на генералния секретар на ООН Кофи Анан. В Австралия, Канада, Израел, Южна Африка и САЩ между 40 и 70% от убитите жени са жертва на съпруга или годеника си. Във Франция на всеки три дни една жена бива убита от партньора си. В Колумбия това става на всеки шест дни. В Африка жените са подлагани на генитални осакатявания, които засягат около 130 милиона девойки в света. В Африка има и рекорден брой заразени от СПИН жени заради отказа на партньорите им да ползват презервативи. В Южна Азия жените и девойките масово са подложени на "насилие на честта" и други дискриминации. В Афганистан расте броят на самоубийствата със самозапалване на девойки, принудени да сключат брак. Между 60 и 80% от браковете в тази страна са сключени против волята на жената. ООН приветства факта, че 60 държави по света са приели закони срещу семейното и брачното насилие. През 2003 г. такива закони е имало в 45 държави. Фондът на ООН за жените (ЮНИФЕМ) ще отдели тази година 3,5 милиона долара, над два пъти повече от миналата година, за борба срещу проявите на насилие над жените. Някои от получателите на такива средства ще са български женски организации, които работят по изготвянето на закон срещу домашното насилие, адвокати в Камерун, които изготвят семеен кодекс и сдружение в Кот д'Ивоар, което се бори да улесни достъпа на жените до правна и медицинска помощ.
:ninja:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 25, 2006 5:49 pm

zhivik wrote:Липса или не (на аргументи), но и Рол и Амелия градите тезите си на базата на това, че възможно най-голям хора трябва да завършат висше образование. Защо? Не мисля, че някой ми отговори на този въпрос. Пак повтарям, не смятам че толкова голям хора трябва да имат висше образование. Не защото искам да съм част от някаква елитна група или нещо подобно. Просто в момента много тенденциозно се оказва, че се изисква прекалено висока квалификация за редица длъжности.
Никъде не казвам, че възможно най-голям брой хора ТРЯБВА да завършат висше образование. Казвам, че трябва да се дава възможност на ВСИЧКИ да завършат висше образование, ако желаят и са способни да се справят с това. За целта е нужно таксите да са поносими за всеки джоб - като се почне от този на гъзарчето софиянче, та се стигне до този на някой помак от дълбоката провинция - щом един човек успява да мине даден входящ изпит, ще е най-жалкото и грозно нещо на земята, ако непосилно високите такси не му позволят да се развие.
Ако двамата ми родители взимат по 400 лева на месец, с които трябва да платят наем, ток, вода, парно и т.н точно откъде ще се бръкнат да дадат 2000 лева, за да ме изучат? Кво да правят тези хора - да идат да мрат в кофите ли?
Колкото до пазарната ситуация, Амелия, защо си толкова убедена, че някои специалности няма да оцелеят, ако образованието стане платено? Че нали имаше платено обучение до към края на 90те години, всички тези специалности, които изброи, си съществуваха и тогава. Не знам на какво се базира това твое твърдение, но не смятам, че е реалистично. Пак повтарям, повечето пари от такси означава и повече пари за стипендии, но и по-важно, повече пари за преподавателите. Най-вероятно по-високите такси ще доведат и хора, на които мястото им не е в универстетите. Честно казано, не мисля, че разликата ще е голяма, защото това и в момента се случва.
Не знам как е било в УНСС, но в СУ ВИНАГИ е имало държавна поръчка, за която, поне по мое време се налагаше да плащаме някаква сравнително ниска такса. По татово време дори това не се е плащало. Има и платено обучение - май е някаква пост-комунистическа новост, която заварих. С по-високи такси, но пак - много по-ниски от 1000 лева на семестър. В една България, с унищожени заводи и без химическа промишленост, никой не се бута да учи химия, освен ако това не му е интересно, или не трябва да се спаси от казармата. Дори сега в химическия се усеща липса на студенти. Ако се вдигне таксата по този брутален начин, потокът съвсем ще спре. Само си представете картинката - на година да имаме по 10 химика, които за 4 години трябва да минат през близо 30 преподаватели. Точно на кого ще може да му се плати заплатата така? Ами останалите хора от персонала, които ще изхвърчат на улицата щото просто няма на кого да водят лекции, упражнения и т.н?
Изчистването на боклуците, които влизат само заради казармата и бригадите може да се реши страшно лесно с един хубав трудничък кандидат-студентски изпит. Така се поддържа ниво - не като направиш образованието финансово непосилно за народа.

Последно, Амелия, ако смяташ, че запазването на ниски държавни такси ще подобри положението, дълбоко се лъжеш. Просто сегашното положение ще се запази: универстите няма да имат пари, за да държат качествените преподаватели, и ще гледат да компенсират с по-голям брой студенти. Добрите преподаватели или ще си намерят по-доходоносна работа в чужбина, или ще работят успоредно някъде другаде (както е практиката в момента), от което резултат върху нивото на образование ще е напълно същия. От друга страна, твърде големият брой студенти ще направи учебния процес адски труден, дори и за тези които имат желание да преподават, въпреки всичко, както и за тези, които имат желание да се учат.
Казах - в химическия няма понятие "твъреде голям брой студенти" от 90-те години насам. Качествените преподаватели, мога да те уверя, пак ходят като гламави по света (не благодарение на държавата разбира се), но не са тръгнали да бягат. ВСИЧКИ работят успоредно нещо друго, най-малкото щото ролята на университета не е само образователна, а и изследователска. Т.е хората си правят там и научни изследвания паралелно с преподаването (от което падат париците за функционирането - проекти, мроекти и тем подобни). Финансовите проблеми на уни-то няма да се решат с високите такси, ами с по-големи държавни субсидии и наливане на пари от страна на фирми и предприятия, заинтересовани от конкретния образователен ресурс. И по света така правят. Особено в Европа, където таксите са по джоба на болшинството от хората (визирам Франция, Германия и Италия, където имам познати). В Америка е малко особено, но аз наистина се надявам никога да не стигнем техните нива на грамотност. Ще е просто унищожително.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sat Nov 25, 2006 6:31 pm

Дори сега в химическия се усеща липса на студенти. Ако се вдигне таксата по този брутален начин, потокът съвсем ще спре. Само си представете картинката - на година да имаме по 10 химика, които за 4 години трябва да минат през близо 30 преподаватели.
Ами просто в химическия и факултети с други по-непопулярни специалности няма да се възползват от възможността да вдигнат много таксите, съмнява ме да са чак толкова изкукали, че да си въобразяват, че така ще си решат проблемите, при положение, че и при сегашните такси пак не си намират много студенти. Даже така биха могли да привлекат повече студенти, за които таксите и конкуренцията за държавна поръчка/стипендия в по-престижни специалности биха били непосилни.
Никъде не казвам, че възможно най-голям брой хора ТРЯБВА да завършат висше образование. Казвам, че трябва да се дава възможност на ВСИЧКИ да завършат висше образование, ако желаят и са способни да се справят с това.
Затова аз подкрепям идеята да има даден процент платено обучение с високи такси и даден процент държавна поръчка. Не съм бил студент когато е било така, но преподаватели са ми казвали, че това е било много по-добро решение, а и не мен ми се струва логично. Държавата да плаща 90% от таксата на някои си който се вясва в университета два пъти на семестър и едва додрапва до тройка на повечето изпити ми се вижда прекалено разхищение. И ще е по-добре да не зависи само от кандидатстудентския изпит, а и от успеха по време на следването, макар, че с тия субективни преподаватели и критерии може да стане голямо мазало и талантливи студенти да се окажат извън борда за държавната поръчка.
Изчистването на боклуците, които влизат само заради казармата и бригадите може да се реши страшно лесно с един хубав трудничък кандидат-студентски изпит.
Ъ, че аз съм виждал обяви по вестниците за Лесотехническия и други подобни, търсят даже и хора с двойки на изпитите, пък и ако на човек толкова му се ходи на бригада или му се бяга от казарма, все ще се вреди за някой по-посредствен университет. Но иначе лошо няма да се вдигне нивото на кандидатстудентските изпити, поне на някои, защото други и сега май са си убийствени. ;)
Финансовите проблеми на уни-то няма да се решат с високите такси, ами с по-големи държавни субсидии и наливане на пари от страна на фирми и предприятия, заинтересовани от конкретния образователен ресурс.
Е, то едното не пречи на другото - може хем да има някаква форма на платено обучение (частично или не), хем и да се търсят пари от държавата (малко като умрял писмо да чакаш) или от другаде.

Но честно казано, даже и на магия да се намерят пари за университетите, още много вода трябва да изтече, за да имаме качествено висше образование. Трябва да се промени манталитета и на много от преподавателите, и на много от студентите, да се осъвремени учебния материал и начина на преподаване и изпитване, и какво ли още не.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Sat Nov 25, 2006 6:53 pm

Amelia wrote:
zhivik wrote:Липса или не (на аргументи), но и Рол и Амелия градите тезите си на базата на това, че възможно най-голям хора трябва да завършат висше образование. Защо? Не мисля, че някой ми отговори на този въпрос. Пак повтарям, не смятам че толкова голям хора трябва да имат висше образование. Не защото искам да съм част от някаква елитна група или нещо подобно. Просто в момента много тенденциозно се оказва, че се изисква прекалено висока квалификация за редица длъжности.
Никъде не казвам, че възможно най-голям брой хора ТРЯБВА да завършат висше образование. Казвам, че трябва да се дава възможност на ВСИЧКИ да завършат висше образование, ако желаят и са способни да се справят с това. За целта е нужно таксите да са поносими за всеки джоб - като се почне от този на гъзарчето софиянче, та се стигне до този на някой помак от дълбоката провинция - щом един човек успява да мине даден входящ изпит, ще е най-жалкото и грозно нещо на земята, ако непосилно високите такси не му позволят да се развие.
Ако двамата ми родители взимат по 400 лева на месец, с които трябва да платят наем, ток, вода, парно и т.н точно откъде ще се бръкнат да дадат 2000 лева, за да ме изучат? Кво да правят тези хора - да идат да мрат в кофите ли?
Искаш да ми кажеш, че децата от провинцията има същия шанс да се справи добре на труден изпит като "гъзарчетата", чиито родители са пръснали няколко хиляди лева за частни уроци и е учило в много по-сериозна гимназия? След като тези пари така или иначе ще се дават не е ли далеч по-добре да отидат в университета, отколкото при учителите, които нарочно не преподават добре в училище, за да си намерят хора за частните уроци?
Amelia wrote:
Колкото до пазарната ситуация, Амелия, защо си толкова убедена, че някои специалности няма да оцелеят, ако образованието стане платено? Че нали имаше платено обучение до към края на 90те години, всички тези специалности, които изброи, си съществуваха и тогава. Не знам на какво се базира това твое твърдение, но не смятам, че е реалистично. Пак повтарям, повечето пари от такси означава и повече пари за стипендии, но и по-важно, повече пари за преподавателите. Най-вероятно по-високите такси ще доведат и хора, на които мястото им не е в универстетите. Честно казано, не мисля, че разликата ще е голяма, защото това и в момента се случва.
Не знам как е било в УНСС, но в СУ ВИНАГИ е имало държавна поръчка, за която, поне по мое време се налагаше да плащаме някаква сравнително ниска такса. По татово време дори това не се е плащало. Има и платено обучение - май е някаква пост-комунистическа новост, която заварих. С по-високи такси, но пак - много по-ниски от 1000 лева на семестър. В една България, с унищожени заводи и без химическа промишленост, никой не се бута да учи химия, освен ако това не му е интересно, или не трябва да се спаси от казармата. Дори сега в химическия се усеща липса на студенти. Ако се вдигне таксата по този брутален начин, потокът съвсем ще спре. Само си представете картинката - на година да имаме по 10 химика, които за 4 години трябва да минат през близо 30 преподаватели.
Защо тогава трябва да има факултет по химия? Сама казваш, че се изискват много пари, за да се поддържа. Не само, че има само десет кадърни студента на година, които имат желание да се занимават с това, което изучават, ами има и още 40 човека, които само уронват името на колежа, защото е всеизвестно, че 80% от хората влезли там са го направили само, за да избегнат казармата например. (Не знам дали е точно такава ситуацията, но от твоето описание останах с това впечатление).

Ами на мен ми се струва, че ако наистина не си заслужава да се издържа факултета, е по-добре тези ресурси да се насочат към факултет, който наистина ги заслужава, а хората, които имат желание наистина да учат, могат да отидат на място, където са обградени с други като тях, вместо с такива, които си нямат на идея какво правят там.
Amelia wrote:В Америка е малко особено, но аз наистина се надявам никога да не стигнем техните нива на грамотност. Ще е просто унищожително.
Не знам какво точно имаш против американската система, ама мога да кажа, че със сигурност работи доста по-добре от българската. Не ти виси цяла година или може би дори цялият живот на един единствен изпит, на който може всичко да се случи. В моя колеж таксите са супер високи дори за Америка и за това 55% от хората получават стипендия- не задължително пълна, а на кой колкото му трябва. Който не може да получи достатъчна стипендия, винаги има избор за дългосрочен студентски заем (стига да не е чужденец... но приемам като цяло, че си говорим за студент от САЩ), който няма лихва, докато се изучаваш, и има доста малка лихва след това. Да си вземеш висшето е престижно, затова ти е гарантирано, че след това ще можеш да си намериш работа по специалността.

Естествено съм сигурен, че ако се опитат да приложат подобна система в България нещата ще се объркат доста сериозно някъде по пътя. Но поне на мен идеята ми се вижда доста добра, пък изпълнението е съвсем друг въпрос.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 25, 2006 7:46 pm

Matrim wrote: Ами просто в химическия и факултети с други по-непопулярни специалности няма да се възползват от възможността да вдигнат много таксите, съмнява ме да са чак толкова изкукали, че да си въобразяват, че така ще си решат проблемите, при положение, че и при сегашните такси пак не си намират много студенти. Даже така биха могли да привлекат повече студенти, за които таксите и конкуренцията за държавна поръчка/стипендия в по-престижни специалности биха били непосилни.
Ми надявам се да не са изкукали, въпреки че не мога да се обзаложа за нищо, щом е набъркано министерство на образованието...
Иначе, ако фиксират таксата със закон, хората няма да имат кой знае какъв избор.
Ambartanen wrote:Искаш да ми кажеш, че децата от провинцията има същия шанс да се справи добре на труден изпит като "гъзарчетата", чиито родители са пръснали няколко хиляди лева за частни уроци и е учило в много по-сериозна гимназия? След като тези пари така или иначе ще се дават не е ли далеч по-добре да отидат в университета, отколкото при учителите, които нарочно не преподават добре в училище, за да си намерят хора за частните уроци?
Всъщност да, точно това искам да кажа. Щото през живота си не съм взимала уроци, за да вляза където и да е - карала съм само на самоподготовка и много добре съм се справяла. Химията е точна наука - взимаш си учебника, научаваш си материала, решаваш си задачите и теста и толкова. Не е литература или история, че да се налага да се учиш да развиваш теми и прочее. Аз имах много колеги от провинцията, някои от които се справяха блестящо, независимо от това, че не са учили в София преди това. Някои от хората даже бяха влязли с олимпиада - изобщо, който иска да учи си учи, независимо от това от коя провинция идва.
Ами на мен ми се струва, че ако наистина не си заслужава да се издържа факултета, е по-добре тези ресурси да се насочат към факултет, който наистина ги заслужава, а хората, които имат желание наистина да учат, могат да отидат на място, където са обградени с други като тях, вместо с такива, които си нямат на идея какво правят там.
Кво значи "факултет, който си заслужава"? Мен ако питаш само ние горе на бермудите си заслужаваме, а тия в ректората само словоблудстват на празни обороти. Ма това ще ти го кажа аз. Тия от Ректората ще ти кажат друго.
Изобщо как така с лека ръка ще закриеш цял факултет? Ми химическия, примерно, произвежда кадри, нужни за все още съществуващата химическа промишленост в България + разни лаборатории от най-разнообразен тип. Тези длъжности ги има. Те са НУЖНИ, но са ниско-платени и затова не привличат болшинството от хората. Всички се ползваме от работата на тези хора, ама понеже не са от най-социално популярните екземпляри, никой не подозира, че съществуват. Като закрием факултетите горе, ХТИто и половината специалности в ТУ, кой ще се занимава с производствата и технологиите? Кой ще прави анализи и изследвания? Кой ще работи в АЕЦ, ВЕЦ и ТЕЦ-овете? Кой ще прави прогнозата за времето, ако щете? Може би някой философ? Или пък икономист, филолог, правист? Хората, които имат желание да учат, знаят и какво искат да учат. Ми закрийте ми химическия и ще ида да уча химия в УНСС може би? Или във факултета по журналистика? Oh puh-lease!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Nov 25, 2006 8:23 pm

Най-вече високите такси ще имат благотворен ефект за повишаване на изискванията към преподавателите, към материалната база и други подобни неща. Защото знаеш ли какво е да си от другата страна - тази на работодателя. Какво е един проект да ми виси 6 месеца защото качествените програмисти които познавам са претрупани, а от ФМИ информатика излизат полу-идиоти.

Мор - не се отнася за теб. Ти и Моника сте приятни изключения от правилото и адски редки кадри.

Във фирмата която сега основавам съм принуден да използвам университетски преподаватели да тестват технологиите които въвеждаме защото липсват добри биолотехнолози. В старата ми месторабота това лято ни помагаха аститенти от МЕИ да оживяваме платки, защото студентите не знаят какво е поялник. А се плаща около 20-30 стотинки на спойка + готово изделие.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Nov 25, 2006 8:24 pm

Не, програмист. Или мениджър. В краен случай - юрист. Това са май специалностите напоследък, които "наистина заслужават". От останалите, ако гледаш, май няма особена нужда... :?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests