Абсурдистан, един бе ти достоен зарад тях!

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu May 10, 2007 7:41 pm

Искам да питам някой от по-запознатите може ли да ме светне с далаверата около Столичните митнически служби.

В частност имам следния казус:

Поръчал съм си книги от Амазон. При идването им тук, те попадат в митницата. За да си ги получа, трябва да платя такса от 4лв + ходене до митницата.

Натрапват се следните въпроси:

а) На кашона пише какво съдържа. Защо го спират??
б) Щом го спират, защо не го отварят? (не си личи да е отварян)
в) Ако го отварят, имат ли право? Не нарушават ли лична неприкосновеност? Не трябва ли да ме викнат да го отворя пред тях? (може би все пак е отварян и залепен, трудно е да се прецени)

г) СЛЕД КАТО В КРАЙНА СМЕТКА СА МИ ЗАБАВИЛИ ПРАТКАТА, БЕЗ ДА Я ПИПНАТ, БЕЗ НИКАКВИ ПРИЧИНИ И ВЪПРЕКИ ЧЕ ПИШЕ ОТГОРЕ КАКВО СЪДЪРЖА, И СА МЕ НАКАРАЛИ ДА ХОДЯ ДО МАЙНАТА СИ ДА Я ВЗЕМА, ОТДЕ НАГДЕ И ПАРИ ЩЕ МИ ИСКАТ ТИЯ ПЕНДЕЛИ БЕ ?!!?!?!

аз ли нещо не схващам цялата система или как е?
This is it. Ground zero.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Thu May 10, 2007 8:42 pm

Clio wrote:BaYa, не ти се отваря, щото Марфето беше забравила да включи и х-то отпред в линка - пробвай сега, едитнах го ;)
Clio, мног благодаря!! :) Сега отваря, а и аз непременно искам да го запазя това!! :twisted:

Относно македонските и тракийските еврей, Живко, до колкото помня българският цар не е имал власт над тези територии. Съжалявам, но нямам точен спомен. Само знам че имам книгата в къщи и още довечера ще се разровя из кашоните. Утре ще пусна това което пише и, разбира се, име на авртор и пр. Само си спомням че беше за подготовка на кандидатстудентски изпити и че доста ми хареса.

A относно старозагорското клане, не помня да съм го учила в училище, но знаех доста благодарение на прабаба ми. Жената почина на 105 (през 1986/7) години, с доста бистър ум (даже вуйчо ми имаше сумати касетки със записи на нейни разкази - прадядо ми е бил офицер от царската армия и тя е следвала войската). Макар че не съм осъзнавала до колко важен факт е била тази сеч!! Но на мен най-силно и потресващо впечатление ми направиха коментарите след статията!!! :shock: :evil:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Thu May 10, 2007 11:05 pm

Moridin wrote:а) На кашона пише какво съдържа. Защо го спират??
*Сподавен кикот* Нали се сещаш, случва се съдържанието да не отговаря на описанието... Доколкото знам, колетни пратки от чужбина над някаква обявена стойност задължително се отбиват през митницата - не толкова по заради възможността да съдържат наркотици, колкото заради мита и такси.
Moridin wrote:б) Щом го спират, защо не го отварят? (не си личи да е отварян)
Може да са го гледали на рентген или да го е душило куче. А може просто да е стоял на рафт. :)
Moridin wrote:в) Ако го отварят, имат ли право? Не нарушават ли лична неприкосновеност? Не трябва ли да ме викнат да го отворя пред тях? (може би все пак е отварян и залепен, трудно е да се прецени)
На моя колет от Амазон пише "може да бъде отворен за инспекция".
Moridin wrote:г) СЛЕД КАТО В КРАЙНА СМЕТКА СА МИ ЗАБАВИЛИ ПРАТКАТА, БЕЗ ДА Я ПИПНАТ, БЕЗ НИКАКВИ ПРИЧИНИ И ВЪПРЕКИ ЧЕ ПИШЕ ОТГОРЕ КАКВО СЪДЪРЖА, И СА МЕ НАКАРАЛИ ДА ХОДЯ ДО МАЙНАТА СИ ДА Я ВЗЕМА, ОТДЕ НАГДЕ И ПАРИ ЩЕ МИ ИСКАТ ТИЯ ПЕНДЕЛИ БЕ ?!!?!?!
Предполагам, че това е административна такса за обработката (т.е. "проверихме дали в колета Х има контрабанда, такава няма, не се полага и мито, но трябваше да го напишем във формуляра, а някой да ни плаща заплатите, за да го направим").

Да споделя и аз две микроисторийки:

Първата е свързана с първия ми колет от Амазон - тъй като е от Великобритания, т. е. страна от ЕС, не се налага да го проверяват за мито и не е минал през митницата. Получих си го направо в пощата. Обаче:
а) Не ми поискаха никакви документи - "Това е обикновена поща, нищо не трябва да се попълва". При което аз ги гледам така: :shock: , защото имам съвсем пресни спомени за това как реагират колежките им в Студентски град, когато забравиш да си попълниш не само ЕГН-то, но и постоянния адрес в приемната бланка. Де факто всеки може да влезе с моето известие и да си тръгне с книги за 20 паунда...

б) Самият пакет беше отворен и изглеждаше така, сякаш върху него е сядал слон. Не знам дали е от проверка или от немарливо отношение - книгите не запълваха целия обем на кутията и имаше останало празно пространство, което може да е поддало, ако са го затрупали с нещо тежко. Когато ми го дадоха, ме посъветваха да го прегледам, защото "Не знаем дали не липсва нещо"... Жалко, че нямам фотоапарат да го снимам.

Историйка втора - на един приятел му бяха пратили колет от Нова Зеландия, като тъпото киви беше насвяткало някакви безумни цени в описанието на иначе прозаичното съдържание (сувенирчета, снимки, разни други подобни боклуци и един евтин фотоапарат). В резултат на това се наложи да ходи до митницата, за да освободи пратката и да плати мито в размер на някакъв процент от обявената стойност...
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu May 10, 2007 11:20 pm

Ок, по точка а,б,в съм съгласен (по "в" не съм особено съгласен, е*е ме мене кво си пишат амазон по колетите; а по "а" - ясно, ама все пак... колко наркотрафиканти пращат с амазон)

по точка "г" търпиш тежка критика - БОЛИ МЕ ФАРА за административните им такси

Иначе за първата ти микроисторийка - и аз винаги съм бил на тръни (бтв и без известие могат да ти я вземат, просто като питат за нея), но за да сме коректни, трябва да признаем, че ако си плащаме по-скъпата доставка - тя е с препоръчана поща и тракинг, така че там ти трябва лична карта за да я вземеш :)

За състоянието на книгите - да, смуче. Двд-тата по-добре ги опаковат като че ли, но книгите често са на парцал, специално от Англия. От Америка и Канада поне слагат найлони с въздух отстрани. Макар ч епонякога пращат в чувал :shock: :shock: :shock:

Какво да кажа аз, когато пощаджийката ми оставяше книги и двд-та ПРИ КУТИИТЕ НА ВХОДА, дето АБС РАНДЪМ индивид мое ПРОСТО да си ги тафне?!? (щото не влизат в самата кутия)
This is it. Ground zero.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri May 11, 2007 1:47 am

Митничар къща храни.

Току що ме отказахте окончателно да поръчвам книги отвън. 8-) В редките случаи когато се е налагало го правех през Пингвините. Скъпо и бавно, но лесно и сигурно.

Трябва да проверя тая книжарница дето Калински я рекламира, Нисим ли беше.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri May 11, 2007 8:47 am

Да, ти ако си мислиш, че те не ги получават по пощата..... :mrgreen:
This is it. Ground zero.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Fri May 11, 2007 9:14 am

Това с таксата е странно - понеже стравнително често си поръчвам книги, да кажем в половината от случаите се оказа, че трябва да си прибера пратката от пощенската служба в митницата. Което е странно, защото за принципно еднакви пратки, някои съм ги получавал в пощенската служба в моя квартал, други на митницата. Но никой не ми е искал такса, или поне аз не си спомням (ако е била 1-2 лева, не съм обърнал внимание, предполагам).

Жоро, пратката лична или служебна е? Ако е второто, може и да има такса, то по принцип на фирменото гише има по-малко хора. Колкото до проверките на документи, това си зависи от съвестта на пощенските служители. В моя местен пощенски клон всеки път ми искат лична карта или някакъв друг документ, и пакетите ми никога не си личи да са били отваряни (дори и тези, които трябваше да ги взема от митницата).

В крайна сметка това защо някои пратки се получават в митницата, а други в местния пощенски клон си остава мистерия за мен. Между другото, можеше и да е по-лошо: едни приятелки си поръчваха някакви дрешки от САЩ наскоро, и те не само такса за обслужване е трябвало да платят, но мито и ДДС ... Да не говорим как митничарят им подсказал, че ако не си дадат да им попълнят декларацията в близкото бюро за услуги (за 27 лв.), щял да ги мотае доста. Единствената разлика е, че те си поръчали стоката с куриер, а не с обикновените пощи. Така че винаги може и по-зле, както казва оптимиста :)
This signature is not yet rated

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri May 11, 2007 10:47 am

4 лв е таксата и на мен всеки път ми я искат. Не е ужасно много, но за мен продължава да е нахално да я има. Подобно нещо трябва да се плаща от данъците, а не от гражданите, които са били ВЪЗПРЕПЯТСТВАНИ от държавата да си получат пратката и трябва да ПЛАТЯТ за това.

Имам предвид, наистина е абсурдно.

И са лични пратки, аз служебно не поръчвам.

А иначе т.нар. "обикновена пратка", с каквато праща Амазон на евтината си доставка, по закон не изисква лична карта за получаване, доколкото знам...
This is it. Ground zero.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Fri May 11, 2007 11:47 am

Аз пък искам да изкажа благодарности и похвала на тия в КАТ за проявената услужливост тия дни. Спестиха ми пари доста.
:ninja:

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Fri May 11, 2007 12:12 pm

Moridin wrote:4 лв е таксата и на мен всеки път ми я искат. Не е ужасно много, но за мен продължава да е нахално да я има. Подобно нещо трябва да се плаща от данъците, а не от гражданите, които са били ВЪЗПРЕПЯТСТВАНИ от държавата да си получат пратката и трябва да ПЛАТЯТ за това.
А кой мислиш, че плаща данъците :) - същите тези граждани, само дето не само ти, ами и една купчина хора ще ти поемат този разход, което не е много справедливо, да си кажем правичката. Но цялата система си е абсурдна по принцип, не отричам, и все се чудят как да ти съберат някой лев отгоре.

Колкото до личната карта, всеки път са ми я искали, независимо каква пратка получавам, и независимо в коя пощенска станция. Все пак, съгласи се, аз спокойно мога да измъкна известието от чужда пощенска кутия и да си прибера пратката, нали?
This signature is not yet rated

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri May 11, 2007 12:16 pm

Да, може, да, и за мен е абсурдно, но просто мисля, че така е по закон. Не ги задължават да го правят. Не съм сигурен, де.

Иначе ами не - честно казано по-справедливо е всеки да плаща по 1 ст., отколкото аз да платя 4лв. Което принципно си е хавата с данъците - защото уж митницата е общо благо, а не мое лично - всъщност е в мой личен ущърб в случая, отде нагде и пари ше ми взимат?
This is it. Ground zero.

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Fri May 11, 2007 2:42 pm

Мор, ти веднага ли отиде да си вземеш пратката, след като получи известието? Да си забелязал някаква дата, до която трябва да си я прибереш? Щото и при мен се беше получило така веднъж, трябваше да ходя да си взема пратката от митницата и платих някакви левчета, но доколкото си спомням тази такса беше, защото пратката стоя там няколко дни, докато успея да се организирам да я прибера. Та в моя случай беше нещо като такса склад... сорт ъф.
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Sat May 12, 2007 1:42 pm

Не само политиците са абсурдни в тая държава:
http://www.newed.org/main%20bg.htm
(краднато от Сивостен)
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat May 12, 2007 4:58 pm

Събират 3 чудотворни икони на молебен за медиците
12 май 2007 / News.dir.bg
Трите чудотворни икони на Света Богородица от Бачковския, Рилския и Троянския манастир ще грейнат тази вечер пред храм-паметника "Александър Невски". В 18 ч. реликвите ще са изложени на специални постаменти пред патриаршеската катедрала.
Хиляди столичани и гости от страната ще се помолят на божията майка за сестрите ни в Либия и палестинския лекар Ашраф, както и за добруването на България. Това ще бъде най-големият молебен, правен някога у нас, обясниха от Светия синод. Грандиозният молебен е част от кампанията "Не сте сами" на "Стандарт", bTV и Дарик радио. Всяка от светините потегли на обед от своята обител със специален кортеж с бронирани коли на "ВИП Секюрити". Трите лъча се водят от полицейски патрул с включени сирени. Реликвите се придружават от висши духовници на българската православна църква. Те ще бъдат посрещнати пред паметника на Цар Освободител в столицата. С литийно шествие чудотворните икони ще бъдат пренесени до катедралата, където Патриарх Максим и архиереите от Св. Синод първи ще им се поклонят. Точно в 18 ч. духовниците ще отслужат молебен за здраве на сестрите пред храма. След богослужението иконите ще бъдат поставени за поклонение вътре в "Св. Александър Невски". Половин час по-късно там ще започне вечерното богослужение, което няма да прекъсва поклонението пред иконите. Храмът ще остане отворен цяла нощ. Иконите ще останат в "Ал. Невски" докато има хора, които искат да се помолят пред тях. Ако е нужно, ще бъдат там и цяла седмица, увериха от Светия синод, цитирани от Дарик. Заради придвижването на кортежите с иконите улиците около пл."Александър Невски" ще са с ограничителен режим. От 8 до 20 часа няма да може да се паркира по ул."Оборище" между "Раковски" и "Левски", както и по югозападната част на пл."Народно събрание". От 12 до 20 ч. пък няма да се влиза по жълтите павета - бул."Цар Освободител" между "Левски" и "Раковски". Превозни средства няма да се движат и по ул."15-ти ноември" между "Цар Освободител" и пл. "Ал.Невски", а също и по "11-ти август" между "Московска" и площада.
Предложение - след революцията разтрелваме всичкото поп и всеки политик който се е озовавал на по-малко разстояние от 5 метра от такъв и забраняваме със закон публичното изповядване на религия. Ако някой иска да си говори с някакви богове може да го върши и от усамотението на дома си без посредници. Или просто да се надруса.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Sat May 12, 2007 5:16 pm

Е, все пак член 13, ал. 3 на конституцията ни все още гласи "Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание." И, да, знам, че ще има хора, които в този момент ще споменат алинея 4 с използването на религиозните институции за политически цели, но лично според мен в този случай молебенът не е проведен съвсем пък с политическа цел - колкото и да беше преекспонирана напоследък историята с българите в Либия, все пак може би има смисъл...
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot], Semrush [Bot] and 14 guests