Абсурдистан, един бе ти достоен зарад тях!

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue May 08, 2007 5:55 pm

Приказка за стълбата
нов прочит
ОЩЕ инфо

Делян Пеевски е пример за подрастващите политици. Но този еталон за успешна кариера така и можеше да си остане скрит за публиката. На светло го извади шефът на "Булгартабак" Христо Лачев. Не от лошотия, а защото и Лачев го завлякоха насред скандала между следствието и Р. Овч. Иначе всичко щеше да си е мирно и тихо като в египетска гробница. Та шефът на тютюневия монопол съобщи пред "Труд", че Пеевски се опитал да му наложи свой човек за директор на цигарената фабрика в столицата, както и да изкрънка поръчки за строителни фирми. За две от тези фирми се предполага, че са поверени на 90-годишния му дядо.

Кой е Делян Пеевски? И Татяна Дончева от БСП си е задала тези дни същия въпрос. Когато журналистът я светва, че момчето всъщност е член на тяхното правителство, тя мигновено контрира: "Оставете на какво е член. Какъв е този 26-годишен гениалник нобелов лауреат, който за 2-3 години успя да бъде парламентарен секретар в предишното правителство, адвокат в Благоевград, в София, да завърши право и да бъде следовател? Този човек е станал без конкурс следовател, преди да стане зам.-министър на бедствията и авариите, какъвто е вероятно 1.5 г. Значи той до 24.5 г. е навъртял цялата тази биография. Как?"

Как наистина? Сведенията за неговата кариера са откъслечни. Знае се, че всичко започва от едно приятелство със сина на прессекретаря на царя Галя Дичева. Дружбата между двете момчета е била наистина здрава, защото в един момент започват да градят младежкото НДСВ, което скоро след това рухва. Дичева обаче не оставя младежа да страда дълго и го назначава в транспортното министерство като прессекретар на фамозния министър Пламен Петров като началник на борда на пристанище Варна. Тогава е на 21 години, без образование. След скандал си тръгва от борда и се захваща да си доучва правото. Междувременно става член на Благоевградската адвокатска колегия, висока чест за студент. И през 2005 ВСС го предлага за следовател в Столичната следствена служба. Без необходимия стаж от 2 години, по изключение като Лучано. Впрочем с Лучано ги свързва друг скандал по приватизацията на зала "Универсиада". Естествено, такава фигура не може да остане незабелязана от Доган. Той е известен като страстен колекционер на кадри, от които се отвръщат и родните им партии. Пеевски е препоръчан от квотата на ДПС и шефа си Ангел Александров за зам.-министър на Емел Етем във ведомството по бедствията и авариите.

Погледнахме към звездната кариера на Делян Пеевски, не защото е някакво изключение за добрите отношения между съдебната и изпълнителната власт и за клановия характер на демократичния преход.

Само напомняме, че всеки един от заеманите постове от Пеевски е завършвал скандално, но вместо кариерата му да запада, тя все по-неустоимо е вървяла нагоре. Станишев уволни момчето на ДПС. Но бъдете сигурни, няма да остане на улицата.
http://oshte.info/authors/reni-neshkova ... a-new.html
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue May 08, 2007 5:58 pm

Не е истина направо... Но жалкото е, че вече изобщо не се учудвам на такива новини :/
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Tue May 08, 2007 7:20 pm

Марфеее, на мен лик-а към цялата информация която ти и си пейстнала, не ми отваря!!! Да го има някъде другаде из нета??!? И така да мога да си го ад-на на букмаркс, за да мога спокойно да изуча стълбовидната тактика!!! :twisted: Известни сме си отдавна с българския чадър! Най-после можем да се гордеем и с бългаската стълба!!! :twisted:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Tue May 08, 2007 9:48 pm

BaYa, не ти се отваря, щото Марфето беше забравила да включи и х-то отпред в линка - пробвай сега, едитнах го ;)
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue May 08, 2007 11:55 pm

It should be noted that no ethically-trained software engineer would ever consent to write a DestroyBaghdad procedure. Basic professional ethics would instead require him to write a DestroyCity procedure, to which Baghdad could be given as a parameter.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed May 09, 2007 8:03 am

Clio wrote:BaYa, не ти се отваря, щото Марфето беше забравила да включи и х-то отпред в линка - пробвай сега, едитнах го ;)
И все пак не работи в момента и така ;р
:ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed May 09, 2007 8:50 am

Е ма на мен ми се отваря. Все пак, на страницата, за която е линка, няма нищо друго, освен въпросния текст. Просто съм я цитирала, да се знае от де съм го взела т'ва.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed May 09, 2007 9:02 am

http://www.vsekiden.com/news.php?topic=3&id=17158

Белите петна в историята ни

Венелина Попова
Странни хора сме ние българите. А ниското ни национално самочувствие най-често ни е лош съветник. Пример затова е реакцията – не на отделни историци и анализатори, а институционалната реакция по повод някакъв проект, именуван изкуствоведски (“Батак като място на паметта») на някакви автори (Улф Брунбауер и Мартина Балева) от някакъв институт (институт за Източна Европа) към някакъв си свободен университет (Берлинския). Този проект вдигна шум до Бога в страната ни, провокира изявления на най-първите мъже в държавата, на партии и политици, на академичната ни общност, и на кой ли не още. И рискува дори да се превърне в дипломатически въпрос между две държави – България и Германия.

Подобен тип реакция може да бъде акламирана или отричана. По-важното в случая е, че тя извади на светло националните ни комплекси. Знам, че тази теза би предизвикала гнева на мнозина. Но се питам дали американския президент, сенатори или някоя партия в САЩ биха рипнали, ако екип от български учени от някой наш свободен университет би решил да работи по проект, финансиран от някоя от многобройните наши или чужди фондации, който търси аргументи срещу американската демокрация, защото е изградена върху черепите и костите на хиляди индианци и на още толкова чернокожи и бели, загинали във кръвополитната гражданска война между Севера и Юга? Въпросът, разбира се, е риторичен и няма нужда от отговор. Струва ми се, че ако т. нар. проект за Баташкото клане беше подминат с мълчание или бе оборен без емоции на един научен форум, където е най-подходящото място за подобна дискусия, това щеше да бъде една много по респектираща реакция. Такава реакция би показала, че можем да сме овладени и спокойни, дори, когато преднамерено или не, манипулативно или не засегнат най-чувствителните струни на колективната ни памет и националното ни самочувствие. Фактът, обаче, че реагирахме емоционално, показва и още нещо – че не сме се простили с историята си. А това сигурно е така и защото още не сме прочели истината за историята на България. Оказа се, не само най-близката, част от която, е затворена в навярно ужасните страници от архивите на бившата ДС. А и по-далечната, свързана с петвековното ни турско робство.

Президентът Георги Първанов се обяви против пренаписването на българската история. Всъщност обаче историята ни има нужда да бъде написана отново. Този път без диктата на политиците и без съображения към чужди държави.

Тук е мястото да попитам защо в учебниците ни по история го има Баташкото клане, но го няма Старозагорското. Което държи палмата на първенството в геноцида, упражнен по време на турското робство върху българите. Да, защото на 31 юли 1877 година армията на Сюлейман паша влиза в града, придружена от башибузук и подлага на сеч невинното население на града и околните села, потърсили убежище и сигурност там. Избити са между 14 и 15 хиляди души, други над 1000 са отведени в робство. 60 часа продължава кървавата баня, за която историците със сигурност знаят, но мълчат. Тази драма не може да бъде разказана с няколко изречения. Ако в Баташката църква са изклани около 1900 българи, то в старозагорската “Света Троица” – в храма и двора й са били избити зверски над 2500. А някои от труповете останали прави, защото след като били обезглавени, нямало къде да паднат, описват по-късно малцината останали живи очевидци страдалческата смърт на невинните си съграждани, чийто спомени са в основата на няколко книги. Преди да унищожат Стара Загора и населението му, войниците на Сюлейман паша правят същото и с околните села, от тях ще спомена само Любенова махала, където са избити и изгорени живи над 1000 души. Същата участ навярно би сполятяла и София в началото на януари 1878 година, но според информация на френски журналист равинът на града разубедил Сюлейман паша да не го стори.

Защо в учебниците по история денят 31 юли 1877 година е отбелязан с едничкото изречение, че Стара Загора бил превзета от турците и опожарена, а позорът на Сюлейман паша (професор от Сорбоната с истинско име Соломон Леви) и неговата армия, престъпили всички писани и неписани закони и извършили военно престъпление (какво друго може да бъде клането на мирно население на една страна без суверенитет, въвлечена във война между две други държави – Русия и Турция?), е подминато от нашите историци с мълчание. Това е позор. Както е позор, че костите и черепите на хилядите заклани в църквата “Света Троица” вместо да бъдат експонирани, както е сторено в Батак, са бетонирани в старозагорската костница.

Може би историците мълчат за старозагорския геноцид, защото е свързан с факти, които бяха и все още са неудобни за коментар от гледна точка на взаимоотношенията ни с Русия. Около превземането и, опожаряването на Стара Загора, и избиването на цялото му мирно население витаят много въпроси. Като този например: защо войските на генерал Гурко се оттеглят към прохода Хаинбоаз и оставят града да бъде превзет от армията на Сюлейман паша? Толкова е било силно убеждението, че русите няма да оставят Стара Загора в ръцете на турците, че населението от околните села е потърсило убежище в града, а Петко Рачов Славейков лично склонявал недоверчивите да не бягат към Казанлък.

Десетки страници са изписани за смъртта на подполковник Калитин, мемориал на защитниците на града стърчи гордо край Стара Загора (и Путин му се поклони по време на посещението си в България), но за клането – нито дума. Щом такова събитие е подминато с мълчание, защо да сме сигурни, че и други важни факти от историята ни не са останали извън учебниците. Пак поради някакви “важни” съображения.

Заради това, че не познаваме добре собствената си история, връщането ни към нея ще ни поражда винаги болка. И етническо напрежение.

На финала ще кажа, че може би е настъпило и времето България да поиска от Турция да признае геноцида над българите, извършен по време на робството в рамките на Отоманската империя. Това светска Турция трябва да направи, ако иска да се разграничи от имперското си минало. И да стане част от Европа.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Wed May 09, 2007 11:00 am

Всичко това е напълно вярно, но аз си оставам скептик, че това някога ще се случи. Защото и ние ще трябва да си признаем, че въпреки че нито един евреин от България не е заминал за концлагер през Втората световна война, това далеч не е така при евреите от Македония е Беломорска Тракия (общо малко над 11,000 души). Което като си замислиш си е също престъпление, нали на Борис III титлата му е Обединител, с какво онези хора са били по-долу от хората в България? Може би защото не са искали да ги управлява български цар?

Да не говорим за бащата на Борис, Фердинанд, който почва Междусъюзническата война, след успешната кампания срещу Османската империя, и принуждава България да застане на погрешната страна в две световни войни?

Но това няма да се случи никога, то току-виж след някой друг ден това което току-що написах да бъде достатъчно да ме пратят в затвора ...
This signature is not yet rated

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed May 09, 2007 11:14 am

Е все пак 80% спасени не е толкова зле. Освен това Хитлер винаги си е бил малко докачлив като му оказват натиск. Някак си не е оферта да рискува и другите 50000 заради 10000, нали така.

Ако имаш някаква информация, че е можел да ги спаси и да му се размине сподели.

Едит: Не се заяждам, просто наистина ми е интересно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed May 09, 2007 11:35 am

Драгън има право, не е като спасението на останалите евреи да е зависело само от цар Борис или който и да е българин.

А Фердинанд не е ли оплют здраво в родната историография, все пак?

Това, че масовото "познание" за историята се гради на разни легенди и измилислици, не е като да е български патент и лично на мен не ми се вижда кой знае колко тревожно.
Last edited by Matrim on Wed May 09, 2007 11:36 am, edited 1 time in total.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed May 09, 2007 11:36 am

Още за Пеевски тоз път от вестник Експрес. Ми надарено е момчето, ко. В главата и в джоба, съответно.
Вестник "Експрес": Делян Пеевски – толкова млад и толкова богат
8 Май 2007 | 18:37

Уволненият зам.-министър на държавната политика при бедствия и аварии Делян Пеевски има завидно за възрастта си имотно състояние. Луксозен мезонет в Павлово, апартамент в идеалния център на София, крайградска къща в Бояна с обширен двор и вилна сграда в Банкя са сред придобивките, с които е успял да се уреди, пише в новия си брой в. "Експрес". Въпросът, който остава висящ, е откъде 27-годишният син на бившата шефка на Тотото Ирена Кръстева е успял да спести пари за всичките тези имоти, които дори и според дъжавна оценка, а не по пазарни цени, струват общо около 220 хиляди лева. Да не говорим, че ги е купил през 2002-2004 г., докато е бил парламентарен секретар на министерството на транспорта, а после - студент.

В момента той обитава просторен мезонет в кв. "Павлово" с обща площ 220 кв. м. Жилището е купено на 14 декември 2002 г. от гръцко семейство с фамилията Пандаз. Според нотариалния акт Даниел Пеевски го купува за 50 хиляди лева, платени в брой. Данъчната оценка е 86 843 лева.
Кооперацията, която е в съседство до апартамента на Христо Стоичков, е с бодигард и портиер. Съседи на Пеевски твърдят, че е придружаван от двама бодигардове, а жена била наета да поддържа домакинството на бившия зам.-министър.
Жилището има и два гаража, където е паркиран автомобилният парк на семейството. Делян Пеевски е известен със страстта си към скъпите коли, забелязван е да се придвижва с два мерцедеса, джип и ауди.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Wed May 09, 2007 11:42 am

@Драгън:
На мен мисълта ми беше различна. Да, реалността показва, че не е имало избор, както не е имало много избор дали България да се присъедини към Хитлер, или да бъде покорена като Чехия, Полша Югославия и кой ли още не.

Това, което исках да подчертая е, че въпреки наличието на някакви смекчаващи вината обстоятелства, нито в учебниците, нито в История на България се споменава нещо по въпроса. Преди 1990-та се наблягаше на това, как режимът на Борис бил фашистки, и как целият народ бил с партизаните срещу него (то едни партизани, ама това е друга тема). Все пак удобно се пропускаше как дни преди 9-ти септември, и то след като България обявява война на Германия, Съветския съюз също ни обявява война, което им дава позицията на победител към победен след войната. След 1990-та пък се казваше, че да, той Борис бил в съюз с Хитлер, но го е направил за да спаси страната от разрушение. Освен това бил толкова благороден, че не пратил нито един войник на източния фронт, и видиш ли, може и нацистите да са го отровили. Само че за евреите от Македония е Беломорска Тракия - нито дума.

Та затова става въпрос, у нас историята никога няма да е безпристрастна, и винаги ще се спестяват неприятните подробности. В статията по-горе конкретно се цитираше двойния стандарт относно ролята на чужди държави у нас, което напълно споделям. Но ако тръгнем да правим това, трябва да си признаем и собствените недостатъци. Ето още един пример, по-назад в историята - всички величаят Симеон I, но някак си е смутолевено, че след непрекъснатите му войни, страната е била съсипана и дълги години е имало глад по време на царуването на сина му Петър (това го пише в История на България, между другото, но не и в учебниците). Но пак казвам, това едва ли ще се случи някога, не върви някак си да си загубим ореола на великите ни управници.
This signature is not yet rated

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Wed May 09, 2007 11:49 am

Ето пак за Иракли: http://dnes.dir.bg/2007/05/08/news16553 ... #sepultura Почва да се разчува все пак.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Wed May 09, 2007 12:20 pm

Днес нещо съм много черноглед май - та по повод Иракли, и какво като се разчува? Някой да се е засилил да направи нещо по въпроса? Не знам, в случая май единственото възможно решение, за да не се застрои и това място, е възможно най-лошото - природозащитниците да се вдигнат на оръжие и да изгонят строителите. Защото май никой от органите с правомощия ще си мръдне пръста да направи нещо. Мисля, че досега са събрани достатъчно доказателства за незаконни действия. Полицията да е отишла да провери? Нищо такова. Прокуратурата да е започнала проверка? Ще има да чакаме. Просто след като целия държавен апарат е против теб, не виждам как да се бориш със законни средства. Почват да ми идват едни такива настроения, като например, че екотероризмът май не е чак толкова лошо нещо ...

Изобщо, нямам за цел да отчайвам никого, ама една моя добра приятелка работи в Министерство на околната среда от няколко месеца. Та тя ми каза, че имало някакъв кмет, мисля че беше в Кюстендилския край, който умишлено наредил да се засеят площите, предвидени да влязат в Натура 2000, след казал: "Ха сега да видим какво ще опазват тия еколози!" С такова отношение, и пълното безхаберие на правозащитните, съдебните и всякакви там компетентни органи, не виждам как може някой да бъде убеден, че трябва да спазва закона, след като самите тези със задължение да го защитават, го нарушават най-много.
This signature is not yet rated

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests