Абсурдистан, един бе ти достоен зарад тях!

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 25, 2006 1:54 pm

kalein wrote:
Amelia wrote: Ми аз искам квантова химия. Да заповядам ли в НБУ?
По принцип в НБУ се предлага всичко, към което имат интерес поне 9 човека. (Такъв е принципът на стартиране на всеки курс.) Ако няма толкова - е, ще трябва да потърсиш друго място, или още хора, които искат да квантят химия.

Да оставим НБУ настрана сега. Вярвам, че си интелигентен човек (понеже си избрала трудна и времеемка дисциплина... на която мястото й не е в България, нито в коя да е малка държава, а в някой общ европейски изследователски център например - не само заради парите, а и заради по-големия брой мозъци, които се събират по тоя начин... както и да е, предполагам, че ако искаш да продължиш с това, рано или късно ще заминеш навън) - толкова ли е трудно да откриеш начин да се финансираш, без да трябва да се разкъсваш между следване и работа?
Да, намерила съм го. В Канада обаче. Където стипендията, която ще ми дават е два пъти по-голяма от училищната ми такса и ще ми позволява да си платя наема и храната. Капиш?

Но горното може да се замени по желание с каквато и да е химия. Или физика. Или математика. Или биология. Просто в НБУ точните науки или липсват, или не са на ниво. Медицина и фармация също не знам да имате. Та просто не върви някак да казваш "Заповядай в НБУ. Ако знаеш какво искаш, и преподавателите, и ресусристе, и работодателите, и обменните програми са ти под ръка."

И между другото, аз можех преспокойно да вляза да уча право. Или някаква филология. Или пък медицина. Избрах химията защото я обичам. Това да учиш нещо, само щото в момента е комерсиално ме отвращава дори като идея. И все пак, ако трябваше да плащам 1000 лева на семестър, сигурно щях да запиша някоя от дисциплините от които по-сигурно падат парици, щото най-малкото нашите щяха да откажат да ме спонсорират иначе.
Last edited by Amelia on Sat Nov 25, 2006 1:58 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Nov 25, 2006 1:58 pm

Ъъъ, усещаш ли как защитаваш МОЯТА теза, а не своята? Излиза, че стипендията не решава всички проблеми, защото НЯМА ЗА ВСЕКИ. А в страна като нашата хората просто нямат откъде да ги намерят тия пари. ОСОБЕНО за професии като моята, които искат едно минимум 5-6 часа ежедневно упражнение. Ся, никой няма да направи денонощието 40-часово специално за мен, нали?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Nov 25, 2006 1:58 pm

Пък и много космодисково ми се види възможността, според която ако девет човека се кукнат и кажат "искаме да изучаваме географските характеристики на северното полукълбо на Венера" (говоря примерно, разбира се, вие вмъкнете вътре дисциплина по избор), НБУ да изкара веднага от ръкава си нужните кадърни преподаватели и база, която да отговаря на търсената специалност.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
sage01
Adept
Posts: 239
Joined: Tue May 03, 2005 11:18 pm
Location: Plovdiv
Contact:

Post by sage01 » Sat Nov 25, 2006 2:00 pm

Хорст Фукс - ректор на НБУ !!!! и без т'ва, президентските ги изпусна, сега му е време .. :P :lol:
I think fish is nice, but then I think that rain is wet, so who am I to judge?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 25, 2006 2:01 pm

В тоя ред на мисли, досега винаги съм имала стипендия за отличен успех. 50 кинта на месец. Колко лева трябва да ми стане стипендията, за да мога да си покрия таксата (1000+ кинта на семестър или година) и да живея с нея и откъде ще дойдат тези пари? От таксите на непреуспелите ми колеги сигурно? Да бе.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Nov 25, 2006 2:19 pm

Не мислите в перспектива. Ако образованието трябва да се плаща повече - примерно не 300 лева годишно, както е сега, а 1300 - не се ли сещате, че ще има и повече пари за стипендии? (В Канада точно така се получи; ако у нас не го направят, ще е заради идиотската ни корупция и разхитителство, а не защото е принципно невъзможно.)

Врпочем, Амелия, на теб колко ти струва семестърът сега? Чини ми се, че тия 50 ти го покриват изцяло... което е и идеята на по-високите такси->по-високи стипенди.. Аз вземам 200 и мъничко на месец - просто понеже таксата ми е 900 на семестър. Екстраполирайте.

(А специално за това какъв е принципът на предлагане на курсове в НБУ - не сте си проучили и материала. :P Марфа, намери ми 9 сериозни човека, които искат да учат "географските характеристики на северното полукълбо на Венера" - и аз принципно го написах, попълнете по свое желание ;); лично се наемам да ви уредя качествен преподавател и материали. Точно както организирах първия официален курс по превод на български художествени текстове към английски в НБУ тая пролет - след като събрах 10-има желаещи. Рол, Трип и Рандъм ще се запознаят с трима от тях днес... надвам се.)

Сега ви оставям да си почина малко преди работилницата. Ако случайно съм прозвучал остро или заядливо (или - не дай Боже - като човек, който си защитава тезата *помахвам с пръст към Рол... стига си проектирал качества върху другия :P*), простете ми. Точно диалогът ми е интересен; интересни сте ми вие, като начин на мислене, способности за аргументация и промяна. (Даже се изкушавам да кажа колко ми харесва тоя форум и форумниците му - иначе изобщо нямаше да съм се чул, само щях да си следя темата за електронните книги тихо и конкретно... Ама айде да не се разлигавяме... отсега.)

К:D

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 25, 2006 2:24 pm

kalein wrote:Врпочем, Амелия, на теб колко ти струва семестърът сега? Чини ми се, че тия 50 ти го покриват изцяло... което е и идеята на по-високите такси->по-високи стипенди.. Аз вземам 200 и мъничко на месец - просто понеже таксата ми е 900 на семестър. Екстраполирайте.
Оти ручаме жабета тогава? :lol:
На теб пак не ти остават пари за живот така.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Nov 25, 2006 2:32 pm

Не, не мога да не се заям:

а на мен ще ми намериш ли преподавател по цигулка, ако ти събера 9 човек? :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Sat Nov 25, 2006 2:36 pm

Добре де, по-горе имаше едно много правилно мнение, на което не му се обърна подобаващо внимание - висшето образование не е изконно право на всички. Съжалявам, ако прозвуча твърде грубо, но у нас тази идея, че едва ли не всеки втори трябва да има висше образование е адски погрешна. Някой спомена, че ако се увеличат таксите, броят студентите ще намалее значително - ами какво по-хубаво от това? Имам в предвид общия брой на студентите.

Голяма част от вас имат шанса да учат в специалности, където приемът е малък, и не са го изпитали на свой гръб. Аз завърших финанси в УНСС, и мога да ви кажа, че многото студенти са пълен кошмар! Представете си, само нашият курс беше два потока, моят беше около 170 човека, другият - 150 (!) Хайде сега ми кажете, как може да се провеждат нормално занятия с толкова много хора? Добре, че половината идваха само на изпити, че поне можехме да се събираме по залите ...

Та идеята ми е, че висшето образование не трябва да е за всички, с цел качеството му да се подобри. Сегашната система е порочна, защото финансирането зависи от броя на приетите студенти, което кара определени специалности да се оприщват и да приемат по 300 души на курс, което е откровено казано абсурд. От друга страна, платеното обучение дава възможност да се пестят пари и да се дават стипендии. В тази връзка, имам чувстото, че повечето хора под стипендия разбират пълна стипендия, а това далеч не е нужно да е така. В крайна сметка, тези които нямат всичките пари, биха могли да поемат една част от тях, да кажем една трета, или дори половината, а пълните стипендии да се дават на най-добрите студенти.

Не отричам, че е трудно, особено за тези, които нямат пари и трябва да работят, а специалността им е такава, че не им позволяват да работят през деня. Това би трябвало да е още по-висок стимул да се учат по-добре, и да получават стипендия. Пак повтарям, не е казано, че стипендиите ще останат същите, ако се въведе платено обучение. Не казвам, че проблеми няма да има, но постепенно нещата ще потръгнат. И последно, много съм против налагащата се в обществото ни идея, че човек без висше образование няма никакъв шанс да успее. Това не е вярно, и когато повече хора го осъзнаят, сегашната истерия около висшето образование ще изчезне, надявам се.
This signature is not yet rated

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Nov 25, 2006 2:39 pm

Zhivik се яви тъкмо навреме да поеме щафетата - съгласен съм на 100% с негоказаното и следващите 20 минути ще спя спокойно. :D

(Рол: казана дума - хвърлен камък. Ти имай късмета да не успееш да ги събереш... ;))
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Nov 25, 2006 2:40 pm

Аз имам "шанса" да уча в специалност, в която моят курс сме 12 човека. Целият факултет я събираме общо 50-60, я не. Ако намалеем още, Академията просто ще се ЗАКРИЕ. Не знам, може би само аз не виждам ползата за мен от това, но...
kalein wrote:Zhivik се яви тъкмо навреме да поеме щафетата - съгласен съм на 100% с негоказаното и следващите 20 минути ще спя спокойно. :D

(Рол: казана дума - хвърлен камък. Ти имай късмета да не успееш да ги събереш... ;))
Ъм, таковата, нямам проблем със събирането, но отсега ти казвам, че не можеш да намериш :) В смисъл, аз просто ги познавам ВСИЧКИТЕ, такава ми е специалността. Не всичко може да се съотнесе до филологиите и естествените науки ;)
And you can't dance with a devil on your back...

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Sat Nov 25, 2006 2:47 pm

Ама нали за това сложих в курсив "общия брой" на студентите? Никога не съм имал в предвид, че във всяка възможна специалност общия брой на студентите трябва да се намали. Просто според мен, като цяло, броят на студентите е твърде висок. Според мен няма някаква обективна нужда от толкова много икономисти, счетоводители и юристи, например; спокойно биха могли да са пет пъти по-малко. Мога и да продължа, но няма смисъл. Така или иначе, закономерността е много проста:

прекалено голям брой студенти = недостатъчно средства за издръжкяа + понижено внимание на преподавателите = понижени стандарти на обучение = обезсмисляне на дипломата за висше образование по принцип

На мен например не ми се струва нормално една доста голяма част от знанията ми да съм ги придобил сам, в процеса на работа, а не в учебните зали, просто защото преподавателят ми не може да научи 80-90 души както трябва едновременно. Да не говорим за семирнаните занятия, където един асистент трябва да обръща внимание на 25-30 души. Както се вижда, в някои специалности системата изобщо не е по-различна в тази от училище, а това определено не трябва да е така.
This signature is not yet rated

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sat Nov 25, 2006 2:47 pm

Рол. *сладка подкупваща усмивка*

Не знам колко и какви хора си срещал през живота си. В моя живот
"не мога" е условно наклонение. Проблемът е в "не искам".

Тепърва ще имаш възможност да се убедиш.

("Кой, вие ли ще продадете български разкази на американски списания?")

Сладко усмихнат,
Калин
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Nov 25, 2006 2:58 pm

Пак повтарям - не можеш :twisted:

Живик, в моята академия ВСИЧКИ специалности са такива. Просто професионалната музика е недоходоносно занимание, а за непрофесионалната не ти трябва тоя ВУЗ. Таксите ще ударят нас в СЪЩАТА степен, в която и икономистите, да речем, или информатиците. Същият процент хора ще се оттеглят и от академията, а тя и така е супер оголена и със занижено качество, защото вички добри студенти ходят да учат в чужбина при нашите специалности.

Така че просто общите положения са нещо чудесно, но пак повтарям, че ТУК не са приложими при тоя стандарт, няма и да станат още години наред.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 25, 2006 3:00 pm

zhivik wrote:Та идеята ми е, че висшето образование не трябва да е за всички, с цел качеството му да се подобри.
А моята идея е, това кой е годен за висше образование да се решава на базата на кандидат-студентски изпит, а не на банковата сметка на мама и тати. И да, висшето образование, както образованието по принцип, е изконно право на всички, стига да имат мозък и желание за това. И цените на семестрите трябва да са колкото се може по-ниски.

Изобщо говорите абсурди. Ако това, което казвате е приложимо за местата, където се вре основната маса от народа, то тези ВУЗ-ове, които предлагат не чак толкова популярни дисциплини просто ще умрат. Още отсега може да отпишете химическия и физическия фак на СУ. ФМИ ще се превърне във ФИ. Биологическия може и да просъществува, ама няма да му е лесно. ХТИ умира безвъзвратно. Лесото - и то. ТУ ще оцелее някак, макар че там ще се учат само компютърни системи и технологии. Секви там академии, като музикална, художествена и прочее, НАТФИЗ-и разни и т.н, и т.н. също умират.
Всички останали дисциплини, които се намират в гореизброените загинали ВУЗ-ове, ще се учат в НБУ, ако разбира се се съберат 9 ненормални ентусиаста, готови да дадат майка си и баща си за да могат 3ма от тях да получат стипендия, с която да си покрият първия семестър примерно.
Like whoa! :ghostche:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 75 guests