Станек?!!

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Станек?!!

Post by shayhiri » Sat Mar 26, 2005 4:00 am

Някой знае ли нещо за тоя?
(Аз лично подочух много интересни неща... :shock: :wink: )

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Mar 26, 2005 10:06 am

Аз също, но предвид мястото, от което ги чух, подозирам, че е някакъв Ерагон-Едингс клонинг. Т.е. извън интересите ми е. Човек трудно става любим автор на хората от оня сайт, ако е над едно определено интелектуално ниво.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
sauron
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 14, 2004 8:50 pm
Location: Middle Earth

Post by sauron » Sat Mar 26, 2005 11:33 am

по въпроси за Станек май е по-добре да се обръщате към Спархоук- той непрекъснато го хвали :wink:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Mar 26, 2005 12:52 pm

sauron wrote:по въпроси за Станек май е по-добре да се обръщате към Спархоук- той непрекъснато го хвали :wink:

Yeah, that's what I'm on about...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Mar 27, 2005 1:46 am

Ами... нещата са по-зле, отколкото си мислите. МНОГО по-зле. Нямате си представа колко. Направо можете да забравите за Перумов! :twisted:

Това лайно (Станек) не само, че не е никакъв писател, ами е и най-големият шарлатанин в историята на книгоиздаването. Защо не е писател ли? Не става въпрос за копиран свят, жалки герои и несъществуващ сюжет, това го има и при други - макар и не чак толкова зле като при Станек. Станек просто НЕ МОЖЕ да пише - непрекъснати правописни грешки, неправилна употреба на думи и фрази, сбъркана граматика.

Та това лайно, което никой никога не би издал, се издава сам и се разпространява по Интернет (Амазон например), като разчита да подлъже хората с безбройните еднотипни хвалебствени ревюта, написани от самия него, в които безогледно се поставя наравно с Толкин, Мартин, Джордан и Роулинг.

Не знам как това се допуска, но явно е възможно. Аз си мислех, че живея в най-мафиотската държава под слънцето, но явно и на запад са доста зле.

Та така. Лайното вече е издало около 20 книги, които освен че са преписани от други автори (това си е ясно), са преписани и една от друга - цели страници съвпадат. Пак казвам, не става въпрос за малоумица тип Едингс, а за нещо несравнимо по-ужасно. Да живеят Интернета, тъпите хора и безскрупулните изроди.

Гнус ме е от това, в което се е превърнал жанра. :o

User avatar
sauron
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 14, 2004 8:50 pm
Location: Middle Earth

Post by sauron » Sun Mar 27, 2005 10:30 am

я разкажи по-конкретно какво имаш в предвид, от кого е крал и т.н. Чел ли си нещо от въпросния господин?
П.С. Аз за Перумовото продължение на Толкин не мога да забравя :cry:

User avatar
Freddy Krueger
Adept
Posts: 208
Joined: Tue Oct 05, 2004 3:02 pm
Location: Elm Street
Contact:

Post by Freddy Krueger » Sun Mar 27, 2005 3:57 pm

Значи аз като фен на Робърт Станек бих искал да отговоря на гореупоменатите критики към автора, като предварително се извинявам, че пиша във форума.
Бих искал да направя бележка на Уейн, който иначе е пич за доста неприятния начин на изразяване към Станек, тъй като такъв език лишава спора от така необходимото спокойствие.
Бих искал да разбера дали наистина Уейн е чел книгата, тъй като ако не я е чел мога да кажа, че той повтаря еднотипните негативни ревюта, писани по еднотипен начин от вероятно един тип в "Амазон". Но поред - за това че Робърт се издава сам и си прави реклама в Интернет - Ейдриън, извинявай, но ти правиш абсолютно същото нещо с твоята книга-игра. Даже при Станек нещата са малко по-други тъй като той просто работи с група хора от тезависимото издателство Reagent Press, а не е съвсем сам. Що се отнася до хвалебствените мнения, аз участвам във форума на Станек и там редовно си го хвалим с феновете му. Надявам се не мислиш, че Станек сам си пише от името на всички почитатели, за да ме развлича. Действително броя на ревютата на Робърт е голям спрямо популярността му, но това става по-доста по-различен начин от предположения от теб. Просто той има мейл-листи, с които окуражава феновете си да го рекламират из Интернет и сред приятелите си - ние това и правим.
Сега за копирания свят - наистина има известна прилика с Forgotten Realms и доста малка с планетата на Тери Гудкайнд, но Ruin Mist определено е много по-оригинален от доста светове на други автори, като за да избегна конфликти, ще дам пример с Алагезия, създадена от друг мой любим автор - Паолини.
Що се отнася до съвпадащите страници - цели книги съвпадат просто защото едните томчета са издания за деца (4 малки), а други за възрастни(2 дебелички). Това го има и при "Хари Потър", различни корици за деца и възрастни, но дори там се намира някой неразбрал, недочул и т.н.
Аз и моите приятели четохме книгите и не забелязахме и фрапиращите правописни грешки, сочени от теб, макар наистина да се срещаха печатни, тук и там.
По другите ти обвинения бих отвърнал само ако наистина си чел книгата - явно тя не е твоя тип, което личи и от обидната квалификация по адрес на Дейвид Едингс (за него, надявам се нямаш съмнения).
Разбира се изниква въпроса от какъв зор някой би пускал такива обвинения. Отговора е простичък - големите издатели не обичат някой малък да им се пречка и обръщат палачинката. Може да ви звучи като от предаване на Волен Сидеров, но аз лично с Алън Кол съм си говорил колко тежка и тягостна е системата с големите издатели в САЩ.
Между другото далеч съм от мисълта, че книгата ще хареса на всички, доста съм убеден, че няма да допадне на хората, които така грубо се изказаха по адрес на Ерагон или Едингс, но сред по-младите фенове и привържениците на по-традиционното епично фентъзи ще намери своите почитатели.
FREDDY vs JASON
Winner Kills All

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Mar 27, 2005 11:27 pm

Изключително културно и внимателно написано, Freddy Krueger! :D Благодаря.

За някои неща може би си прав, за други - силно се надявам да беше. Предпочитам аз да грешах, но едва ли е така.

Отказвам се от спора в аванс, тъй като вече съм го проследил В ДЕТАЙЛИ по западните форуми. Нищо ново не можем да си кажем.

Проблемът ми със Станек не е в това, че е на едно ниво с Едингс и Паолини (макар че и това би било предостатъчно). Проблемът е, че е много ПОД дори тия двамата, а същевременно твърди, че е по-велик от Толкин и Мартин - или поне толкова велик. Как би се почувствал, ако аз тръбя из целия Нет, че книгите ми са точно толкова добри, колкото на Булгаков и Джойс, нищо че са игри? Ами ако някой тъпанар вземе, че ми повярва и се изръси 20$ за 1 книга или 100$ за 5? (Да, "книжките" на Станек са даже и по-скъпи. :shock: Питайте Спархоук. :wink:) Съжалявам, за мен Станек извършва грозно престъпление, а ти и другите му фенове, разпространяващи масово лъжи, се явявате съучастници - макар и в повечето случаи неволни. Единственото "оправдание" е, че за да стане човек жертва на толкова евтин и нагъл номер, трябва наистина да е пълен тъпанар - и следователно си го заслужава. Като жертвите на "тука има - тука нема". Въпреки това, когато прочета реакцията на някой наивен като дете излъган западняк, побеснявам - излишно, но оправдано.

Още веднъж, не искам да спорим. Колкото и да презирам авторите, които харесваш, НИКОГА не съм изпитвал нужда да обиждам читателите им. Всеки си има право на избор. Станек, обаче, прекрачва чертата, опитвайки се да отнеме това право на нищо неподозиращи хора. Който се интересува от подробности може да попрочете ревютата към книгите на Станек в Амазон или другаде. Веднага става ясно кои са еднотипно фалшиви и кои - изстрадано истински.

(Защо Станек се разпространява САМО по Интернет? Защото никоя книжарница не би вкарала подобен боклук под покрива си, включвайки се в престъпната схема на автора?... А да, сетих се - просто големия заговор на големите издатели.) (извинявай за сарказма :oops:)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Mar 28, 2005 12:42 am

От скука хвърлих поглед на ревютата в Амазон на случайно избрана книга на Станек, и какво да кажа, очеизбождащо е, че от първите 20 ревюта 19 са манипулативни измами. 15-ина са подписани "a kid's review" и са адски подобни, две-три са хвалебствия от някой с име, но тези пък имат общо по 5-6 ревюта на сайта, и повечето са за книги на Станек. Има само едно негативно ревю в първите 3 страници... въобще адски съмнителна работа.

Пък и самият факт, че тоя човек е написал толкова много книги за толкова крако време, ме изпълва със съмнение за качествата им. От любопитство прочетох малко от пуснатия на Амазон откъс от една от книгите и бях разтърсен от безобразния стил и ужасяващата инфатилност, бликаща от почти всяко изречение. Едно пасажче да се убедите:
Sunrise loomed across the horizon, pale as a jasmine and mostly obscured by dark, feral clouds. The early morning air held an unusual chill and Adrina gathered her light shawl more closely as she stepped out onto the catwalk atop the wall. A stout breeze blew long strands of hair across her face. The hair, black as the receding night, flowed to her waist and while it was normally braided and folded over her left shoulder, it wasn't now.

Summer must surely be at an end, Adrina surmised, for the breeze came from the North and not from the direction of the West Deep.

Adrina walked to a place where the wall jutted out and cut its way into High King's Square. Behind her the palace parade grounds were empty and silent, as was the square before her. The silence seemed a shroud over the whole of Imtal clear to the Braddabaggon. Many stories below, the city's residents would soon awake. The square would fill with sounds as merchants began to unpack their wares. Palace guardsmen would muster for breakfast. City and palace would stir to life.

Yet Adrina preferred the empty moments just before all this happened, for the silence echoed the aching of her heart. She pressed her chin into the palm of her hand, her elbow glued to the stone framework of the wall. She sighed mournfully. The palace was truly dead, all real life having long since been gnawed away.

She could have passed the day dreaming about things beyond the gray stone edifice, the cold palace wall, with its portcullis tucked cleanly out of view. She had sauntered through many a day thus, envisioning magnificent journeys to the four corners of the land.

Great Kingdom had many holdings. High Province in the north—the far, far North—where amidst mountains of ice and stone the rivers boiled and filled the air with blankets of fog. South, beyond a forest of great white trees called giant birch, lay South Province with its capital city enveloped by the majestic Quashan' valley. East through the Kingdom along the East-West road were the Territories, divided east and west. The untamed Eastern Territories were awaiting discovery. The Western Territories held but two Kingdom outposts: Zashchita and Krepost'. Traders claimed the walled city of Zashchita was carved from the very trees of the forest and its building lifted so far into the heavens that they were lost in the clouds. Beyond Zashchita lay Krepost' and her ferryman who took travelers across River Krepost' so they could begin the climb into the mountain city and where afterward the gatekeeper may or may not chase them over the cliffs into Statter's Bay and to their death! s
Забавна и интригуваща тема по въпроса в друг форум: http://www.sffworld.com/forums/showthre ... ght=stanek

П.С. Познайте кой е Аланон на чуждестранния форум. :)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 28, 2005 9:02 am

Е, стандартна боzица, не е толкова зле, и Джордан е на същия хал :Р
This is it. Ground zero.

User avatar
Freddy Krueger
Adept
Posts: 208
Joined: Tue Oct 05, 2004 3:02 pm
Location: Elm Street
Contact:

Post by Freddy Krueger » Mon Mar 28, 2005 9:04 am

Уейн, аз също няма да продължавам спора, само ще вметна, че си има книжарници в някои щати, които продават книгите. А другите са доста по-зависими от големите издатели, отколкото предполагаш - имат договори с тях и т.н. и т.н. Мнението коя книга колко е добра е субективно, аз пък Мартин го считам за много лош, но хубавото е, че човек има възможност сам да си избере нещата, нали?
А цените са адекватни спрямо големия формат на изданието, trade paperback винаги са по-скъпи.
Но все едно, аз казах, каквото имам да казвам още в горния пост, ти в този, оттук-нататък само времето ще покаже как ще се развият нещата.
FREDDY vs JASON
Winner Kills All

User avatar
Freddy Krueger
Adept
Posts: 208
Joined: Tue Oct 05, 2004 3:02 pm
Location: Elm Street
Contact:

Post by Freddy Krueger » Mon Mar 28, 2005 9:05 am

Moridin wrote:Е, стандартна боzица, не е толкова зле, и Джордан е на същия хал :Р
В общи линии и аз тва викам, само дето аз обичам боза... най-вече "Белграно" :wink:
FREDDY vs JASON
Winner Kills All

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Mon Mar 28, 2005 1:33 pm

Freddy Krueger wrote:Значи аз като фен на Робърт Станек бих искал да отговоря на гореупоменатите критики към автора, като предварително се извинявам, че пиша във форума.

А това защо? :?

Не съм чела нищо от споменатия Станек, за първи път го чувам, но не ми стана много ясно защо е нападателния тон към него. Който не го харесва, да не го чете. Ама лъжел феновете си или "тъпанарите". Еми то и Джордан вече в 6 книги ни лъже, че пише нещо и че нещо става във всеки том, който издава, ама сега какво, да го линчуваме ли или да го наречем "л@йно". Ми не, и той си има фенове, да са живи и здрави. Що се отнася до интелектуалното ниво на четящите Станек и другите "бозици", с тона на постовете си Freddy Krueger ми прави впечатление на човек с много добро интелектуално ниво. Freddy Krueger, прати ми линк към някоя от книжките на Станек, искам да я разгледам.
Moridin wrote:Е, стандартна боzица, не е толкова зле, и Джордан е на същия хал :Р
И аз съм на това мнение. И не само Джордан, много от хартиено издаваните автори са на това ниво, че и по-зле. (поне доколкото успях да разбера за стила на Станек от дадения цитат)
pulled out

User avatar
Freddy Krueger
Adept
Posts: 208
Joined: Tue Oct 05, 2004 3:02 pm
Location: Elm Street
Contact:

Post by Freddy Krueger » Mon Mar 28, 2005 1:43 pm

Morgana wrote:
Freddy Krueger wrote:Значи аз като фен на Робърт Станек бих искал да отговоря на гореупоменатите критики към автора, като предварително се извинявам, че пиша във форума.

А това защо? :?

Защото съм от друг фентъзи-сайт, където не давам хора от този да пишат и затова е малко некоректно да се произнасям тук, но заради любимия автор...

Що се отнася до интелектуалното ниво на четящите Станек и другите "бозици", с тона на постовете си Freddy Krueger ми прави впечатление на човек с много добро интелектуално ниво.
Оу, благодаря :wink:

Freddy Krueger, прати ми линк към някоя от книжките на Станек, искам да я разгледам.
Не знам къде ги има он-лайн :(

[
FREDDY vs JASON
Winner Kills All

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Mon Mar 28, 2005 2:12 pm

Само така ли ми се стори, или в откъса видях имената на предните постове като "Защита" и "Крепост"? :shock: Нечие въображение май сериозно се е изчерпило...
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests