Препоръки

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Thu Feb 03, 2005 4:09 pm

Проблемът, или по скоро хубавото качество, на "Придворния Убиец" е, че плюе на почти всички клишета от рода на "на добрите никога не им се случва нищо лошо", или "трябва да има много магия" или "персонажите трябва да са архетипи или поне да имат някакви невероятни способности". Но светът не е особено развит и няма много екшън, та гледайки първите книги в списъка ти ми се струва доста вероятно да не ти допадне толкова много. А да, и действиео се води в първо лице, трябва да се спомене. Ако искаш нещо по-кратичко, но много качествено - "Проклятието на Шалион".
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Thu Feb 03, 2005 4:17 pm

"Спомен, печал и трън" на места звучи доста красиво и дори напомня стила на Толкин, само че е УЖАСЯВАЩО мудна (в сравнение с нея "Колелото" е суперекшън), да не говорим за главния герой, който успява да придаде качествено нов смисъл на определението "кретен". С две думи, присъединявам и своя глас към общото мнение - НЕ ПИПАЙ!
"Крадецът и магьосникът" не е лоша, но е малко встрани от чистото фентъзи, освен това е само трети том от поредицата "Ile-Rien", затова не видях смисъл да ти я препоръчвам.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Feb 03, 2005 4:52 pm

Една две добри идеи...
Дейвид Гемел- камъните на силата, ама само първата книга (запомни- САМО ПЪРВАТА КНИГА!!!).
Дейвид Фарланд- повелителите на руните. Не ми е от любимите тая поредица, а и ако не се лъжа превода е на Русинов и има едни хали..., ама май съвпада с твоите точки.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Thu Feb 03, 2005 6:40 pm

Vankata wrote:Крадецът и магьосникът" не е лоша, но е малко встрани от чистото фентъзи, освен това е само трети том от поредицата "Ile-Rien", затова не видях смисъл да ти я препоръчвам.
Така, де, наскоро го разбрах това... Но навремето като я четох въобще не ми ми направи впечатление, че има "губещи се връзки" т.е. че е част от поредица. Или поне вече не си спомням. :)

Сега се сещам и за "Драконите на Перн", от които за съжаление съм чел само първите две (и май единствените издавани у нас) книги. Ако обичаш в едно фентъзи да има дракони - то това са книгите за теб. :wink: Но пък остава проблема с леко мудното действие... Но като се замисля него почти навсякъде го има (не и в "Сърцето на скиталеца отвъд, бтв :P ).
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Thu Feb 03, 2005 6:43 pm

"Камъните на силата" верно е много правилна поредица, макар разликата м/у първата и втората част да е огромна:)
Иначе първият "Спомен, Печал и Трън" си е много на място, мен доволно си ми хареса;)
Sad But True - бaджакът ти ме натъжава истински

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Thu Feb 03, 2005 6:52 pm

На мен лично втората част ми беше доволно скучна. Пък и няма много общо с фентъзи - по-скоро постапокалиптична фантастика с елементи на фентъзи, поради назадването на цивилизацията.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Thu Feb 03, 2005 6:57 pm

Бе че е по-слаба от първата, спор няма, но кво като е постапокалиптична фантастика с елементи на фентъзи... смисъл тва не е определящо, тя и "Пустош" спада към същия жанр, но не и пречи за мен да е най-добрата част от Кулата;)
Sad But True - бaджакът ти ме натъжава истински

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Feb 03, 2005 7:41 pm

"Спомен, печал и трън" по принцип кефи, ама мноооогооо мудно бе...
Ама много...
Иначе на мен ми хареса като атмосфера...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Thu Feb 03, 2005 7:42 pm

Всъщност прав си, какво от това? :lol: Просто го отбелязах да си знае човека.
Не, знам, някак много клиширана ми беше, имах чувството, че това вече съм го гледал/чел някъде... И й липсва необходимата атмосфера.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Post by B. Delvig » Thu Feb 03, 2005 10:56 pm

Еми айде да се включа с нещо по-старо:
Нямам идея какво е превеждано на БГ.

Майкъл Муркок - The History of the Runestaff 1-4
Р. Сивърбърг - Gilgamesh the King
Р. Сивърбърг - Маджипурските хроники - преведено е
Хеликоптерите са душите на взривени танкове...

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Fri Feb 04, 2005 1:07 pm

'Легенди за Руническия жезъл 'са преведени, в Бард фентъзи клуб ги има, но трудно се намират, по разни маси трябва да се търсят..
Sad But True - бaджакът ти ме натъжава истински

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Sat Feb 05, 2005 1:31 pm

Мдам... честно казано не очаквах такава активност по темата... благодаря ви на всички.. най-вероятно през седмицата като мина през Славейков ще си набавя първият Шалион, Лъвовете на Ал-расан и Придворният Убиец.... количеството все пак зависи от цената, тъй че....
Все още не съм се решил дали да опитам със Спомен, Печал и Трън поради леко противоречивите мнения, които давате......
@Demandred - приказките съм ги чел и в общи линии предимно от тях си съставих крайно положителното мнение за Землемория като цяло... Другият Вятър беше просто невероятен...
...

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Wed Feb 16, 2005 10:55 pm

Айде и аз да се включа, надявам се да не е прекалено късно.
"Повелителите на руни" - абсолютно задължителна, нарежда се на второ място в личната ми класация (след "Песен за Огън и Лед").
Зелазни -"Амбър", има ново издание, доста гъзарско (но не знам цената му).
"Шалион" - вече го споменаха многократно.
"Траксас" - за разпускане.
"Корпорация МИТ" на Асприн - яко смях.

Мила
Scholar
Posts: 100
Joined: Sat Jan 17, 2004 12:42 am

Post by Мила » Wed Feb 16, 2005 11:32 pm

Бе винаги съм си мислела, че Едингс (Белгариадата + Малореанския епос) ще ти допадне - дори и само поради наличието на точката с гарваните:)... като минеш него, може наистина да се хванеш със Гудкайнд и "Мечът на истината". И знаеш ли, мисля че и поредицата за Конан Варварина би ти допаднала.

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Sat Feb 19, 2005 1:12 pm

Stormbringer wrote:И знаеш ли, мисля че и поредицата за Конан Варварина би ти допаднала.
За това се чудех доста време.... дали да си я набавя или не, но в крайна сметка се затрупах с много непрочетни книги, които се трупат на купчинки, но засега не чи се очертава много свободно време да им посветя. Бтв Придворният убиец ме грабна. С такава скорост не съм чел от Войната на Разлома... за съжаление тогава имах много повече време и сега съм едва на средата на първата книга.... Но съвсем спокойно мога да му дам 8/10 засега....
...

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 26 guests