Talkin` about Tolkien

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Jan 07, 2005 3:18 pm

Тия хора, дето знаят за "Властелина" само от филма, изобщо не ги слагам в сметките, защото екранизацията по мое мнение има много малко общо със света на Толкин. BTW, колко хора мислиш, че бяха чували за Конан преди филмите със Шварценегер? В днешно време е нормално хората да се вманиачават по разни холивудски бози, без изобщо да са наясно с литературните им първоизточници.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 3:20 pm

Което не променя това, че Властелина го знаеха малко хора.

А филмът според мен пък си е МНОГО точно представяне на света на Толкин. Дори сюжетните изменения са всъщност просто прибавяне на повече екшън, едно-две размествания на събития и отрязване (алеуя!) на песните в по-голямата им част.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 3:21 pm

А да, и Гиб, как определяш "достатъчно" почитатели? Щото аз мога да ти кажа, че и Мартин има достатъчно почитатели и не съм убеден, че Толкин ще води с твърде много дори ако махнем феновете на филма.

И не ми е нужно да познавам повечето фентъзи-фенове, за да познавам първо повече от теб и второ, за да мога да си направя представителна извадка. Ноу ъфенз мент с последното де ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Jan 07, 2005 3:31 pm

А филмът според мен пък си е МНОГО точно представяне на света на Толкин. Дори сюжетните изменения са всъщност просто прибавяне на повече екшън, едно-две размествания на събития и отрязване (алеуя!) на песните в по-голямата им част.
Вероятно искаш да кажеш, че сюжетът е предаден сравнително точно, а аз имах предвид, че атмосферата хич я няма. Книгата на Толкин има подчертано митологическо звучене (да, благодарение и на ония толкова омразни ти песни), което изобщо не се усеща във филма.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Jan 07, 2005 3:38 pm

@Рол: Предполагам наистина познаваш повече фенове от мен. Но не можеш да правиш такива обобщаващи твърдения. Как ще го докажеш?

Достатъчно почитатели... Значи. Знам, че в поне три различни страни има университетски курсове за нещо свързано с Толкин. Има хора, които са защитавали дисертации върху Толкин през 80-те, подозирам има и други, просто за тези знам. Ролевите игри на живо не са от вчера. Онова за надписите в метрото май го пишеше и в предговора. Книгата е издавана многократно още преди филмите. И я четат не само почитатели на фентъзито. Има няколко групи, чието творчество е свързано с Толкин - не само Blind Guardian. В крайна сметка всичко това го знам от интернет, където има безброй сайтове за каквото си искаш покрай Толкин (пак отпреди филмите). Това предполага, че има достатъчен брой хора, които го харесват.
Между другото, най-големите фенове, които съм виждала, отказват да определят "Властелина" като фентъзи, така че твърденията как всички натяквали за родоначалника също не са съвсем точни.

И понеже си редактирах предишния пост, моля прочети и там.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Fri Jan 07, 2005 3:58 pm

Ghibli wrote:Баси, писна ми. Кой ТУК твърди, че Властелина е най-великата книга на всички времена, та редовно трябва да пускате теми, в които да обяснявате колко ви дразни това? Ми дразни, но защо НА МЕН ми го казвате?
Всъщност тезата за книгата ми е, че не е нищо кой знае колко добро, но ми е било приятно да я прочета навремето и не съжалявам за това, че съм я чел (което не мога да кажа за WoT например).
А, да! Освен това, когато го кажа на някой фен с пяна на устата, той почва да ми обяснява как това не е вярно.

Преди Властелина си беше най-известното фентъзи, но все пак 14 от 15 (примерно де, де да знам колко точно :) ) човека на улицата не я бяха чували. Сега всеки трети е фен. Все пак...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri Jan 07, 2005 4:07 pm

@roland:

идея си нямаш злобният ми сарказъм какъв е, щом закачливият ти се е сторил такъв :twisted:
относно демагогията, хмм. преди 12-13 години в зората на демокрацията (буахаха) имаше анкета по телевизията. питаха случайни граждани знаят ли какво означава "демагогия". една възрастна женица вдигна объркано пазарската торба, която носеше, и с плах глас сочейки с другата ръка торбата каза "амии...сол".

с риск да те обидя - твърде си малък, за да знаеш кое е било най-популярното фентъзи преди 7, 10 или повече години. филмите може и да са създали нова вълна фенове, но "властелинът на пръстените" беше в тройката на най-популярните _книги_ (не просто фентъзи) на века по разни класации и прочие щуротии години преди да се заговори, че ще има филм.

относно темата по същество няма смисъл да се повтарям, казвал съм на друго място квото имам да казвам : )

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 4:32 pm

Вероятно искаш да кажеш, че сюжетът е предаден сравнително точно, а аз имах предвид, че атмосферата хич я няма. Книгата на Толкин има подчертано митологическо звучене (да, благодарение и на ония толкова омразни ти песни), което изобщо не се усеща във филма.
Well, убий ме, ама аз го усетих. И хем в оригинал съм я чел книгата, та най, така, пълно съм усетил атмосферата й евентуално...
@Рол: Предполагам наистина познаваш повече фенове от мен. Но не можеш да правиш такива обобщаващи твърдения. Как ще го докажеш?
Е какво има даму доказвам? Влизаш в произвлоно избран фентъзи-форум и гледаш мненията. После си вадиш проценти. И като резултатъ е един и същ в няколк самостоятелни форума подред...
Достатъчно почитатели... Значи. Знам, че в поне три различни страни има университетски курсове за нещо свързано с Толкин. Има хора, които са защитавали дисертации върху Толкин през 80-те, подозирам има и други, просто за тези знам. Ролевите игри на живо не са от вчера. Онова за надписите в метрото май го пишеше и в предговора. Книгата е издавана многократно още преди филмите. И я четат не само почитатели на фентъзито. Има няколко групи, чието творчество е свързано с Толкин - не само Blind Guardian. В крайна сметка всичко това го знам от интернет, където има безброй сайтове за каквото си искаш покрай Толкин (пак отпреди филмите). Това предполага, че има достатъчен брой хора, които го харесват.
Ъъ, да, а в момента в Англия се изучава Потър, ако правилно си спомням някоя и друга група вече поизпяха това-онова по Джордан (или беше Мартин? Тоя жанр така и не го овладях). За останалото винаги мога да ти изляза с това колко време Властелинът е бил единственото читаво фентъзи around. Минали са ПОНЕ 30-тина години преди изобщо да се появи достатъчно масова книга, която да може да си направи толкова солиден фен-клуб. Та, дай им на новите 30-тина години, да видим дали няма нещичко да понавлезе в университетите.

Прочее, една мацка на панаира на книгата на щанда на Бард беше си правила дисертацията върху Мартин май. Не се бъзикам, най-много автора да съм забравил, но не беше Толкин. А дали не беше и Тучков...
Между другото, най-големите фенове, които съм виждала, отказват да определят "Властелина" като фентъзи, така че твърденията как всички натяквали за родоначалника също не са съвсем точни.
Аха, и аз го знам тоя рефрен. И да, точно най-големите фенове го твърдят. А знаеш ли що? За да изкарат любимата си книга нещо Специално™, което не влиза в рамките на някакъв си там развлекателен жанр, ами е много по-велико. Ама то, милото, не ще. Фентъзи си е, от най-чист вид. Изобщо не може да се класира за каквото и да е друго.
с риск да те обидя - твърде си малък, за да знаеш кое е било най-популярното фентъзи преди 7, 10 или повече години. филмите може и да са създали нова вълна фенове, но "властелинът на пръстените" беше в тройката на най-популярните _книги_ (не просто фентъзи) на века по разни класации и прочие щуротии години преди да се заговори, че ще има филм.
С риск да те разочаровам, няма да успееш тоя път да ме обидиш, may be next time. Че съм малък, малък съм. Но пък знам откак аз се интересувам от книги (едно 10-тина-12 съзнателни години има) колко хора са я знаели книгата. Аз я знаех (и изобщо не подозирах, че е фентъзи), щото я имахме в нас. Иначе никой не беше я и чувал, нито пък Толкин, от познатите ми, а те са все хора четящи. И каквато и популярност да има, пак повтарям - минало е неправомерно много време от написването й, в сравнение с което и да е от Големите Фентъзита® в момента, че да ми се излиза с класации. А и то принципно класациите са малко хлъзгави, щото показват масовия вкус. А масовият вкус е чалгата и хип-хопа, както знаем. Не твърдя, че Толкин е чалга, но от по-старите книги Властелинът е едно от най-лесно смилаемите четива, за които се сещам в момента извън приключенските жанрове. И понеже все пак измисленият свят е по-пикантен от каубойските романи, ми се чини само логично хората повече да му се връзват :P
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Jan 07, 2005 4:36 pm

Плещиш глупости в момента :р
Толкин беше и е популярен, и щом трябва да ти цитираме класации, толкова по-зле.

Разговорът за масата почитатели на Мартин и Ериксон след 30 години може да се води след 30 години, така че дотук. "Дълго време е било единственото читаво фентъзи" и т.н. аргументите го разбирам като: да, популярна е, но... - "но"-то няма значение за въпроса. Нито има значение дали е чалга и хип-хоп.

Това за форумите даже не ми се коментира. Най-малкото множеството от фентъзи фенове не съвпада с множеството от фентъзи фенове, пишещи по форуми.

Това дето е фентъзи от най-чист вид също те предизвиквам да го докажеш.

За редакцията се извинявам, но така си пиша, а в едита не мога да видя предишните мнения.
Last edited by Ghibli on Fri Jan 07, 2005 4:57 pm, edited 3 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 4:49 pm

Чадо, всеки, който изобщо харесва Толкин и се опитва да го защити, за мен плещи глупости, ма не е въпросът да сме скандално откровени, нали? :) Ако човек, който е чел фентъзи вече 4-5 години и се интересува живо от жанра, не го е дори чувал, значи, не е бил толкова популярен, колкото и италикс да ми сложиш :)

И онова за форумите, понеже го видях, нали, в първоначалния му вид, и аз мисля да не го коментирам. Те всякакви извадки (вкл и ония за популярност, известност, качества и т.н.) все отнякъде се вадят. Дали ще се сложи анкета нейде или ще се броят форуми...
Last edited by Roland on Fri Jan 07, 2005 4:51 pm, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri Jan 07, 2005 4:50 pm

Но пък знам откак аз се интересувам от книги (едно 10-тина-12 съзнателни години има) колко хора са я знаели книгата. Аз я знаех (и изобщо не подозирах, че е фентъзи), щото я имахме в нас. Иначе никой не беше я и чувал, нито пък Толкин, от познатите ми, а те са все хора четящи
я стига : )
светът не започва и свършва с българия : ) въпреки че и за бг са ти погрешни впечатленията - имаше "дъга", имаше лилаво-грозен "билбо". това _беше_ най-популярното фентъзи, дори и само поради факта, че други нямаше и терминът не беше известен тук :Р

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 4:52 pm

Ъъ, за това кой спори? :) Аз споря за популярността му като книга, не като фентъзи. Че мое да е *било* най-известно на хората, дето са се дълбаели в това, че е било изобщо единствената книга от "жанра" (оня непознатия), която са знаели, това е едно. Обективната известност е нещо леко по-различно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Jan 07, 2005 5:05 pm

Roland of Gilead wrote:И каквато и популярност да има, пак повтарям - минало е неправомерно много време от написването й, в сравнение с което и да е от Големите Фентъзита® в момента, че да ми се излиза с класации. А и то принципно класациите са малко хлъзгави, щото показват масовия вкус.

Стойността на масовия вкус, както казах, няма отношение към въпроса за популярността. Неправомерно многото време ми е много странен аргумент. Трябва ли "Властелинът" да се сравнява само с книги, излезли през същата година? Преди нея има няколко века книгоиздаване, тях да ги броим ли?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri Jan 07, 2005 5:05 pm

ще го кажа меко - глупости : Р
ако ми остане време от много играене на guild wars ще ти издиря малко извори - кое и колко е популярно.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 5:07 pm

Аз ще го кажа по-меко - my lighthouse hurts и за Толкин, и за Властелина, и за популярността му.

Гиб, сравняваш ми по популярност книга, която съществува от 40 години, с книги, написани преди 10-15 и ме питаш дали времето няма значение за известността? Осъзнай се малко, а?
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 66 guests