Ъ-ъ-ъ, Перумов ?!?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sun Jan 16, 2005 3:40 pm

Мерси много.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Jan 16, 2005 3:57 pm

Краен съм, разбира се. :P

Казано просто, фентъзи би трябвало да е НАЙ-РАЗНООБРАЗНИЯТ литературен жанр, заради безкрайните възможности, които дава. Вместо това се е превърнал в посмешище, сравнимо единствено с масови "културни" феномени като ЧАЛГАТА и ЛАТИНОСАПУНКИТЕ. Не знам за вас, но аз ще се боря до последно срещу това унижение. Може би не чак толкова усърдно, колкото Мартин, де... :D

Още веднъж, за мен човек, който няма фантазия, за да измисли нещо свое НЕ МОЖЕ да се нарича "писател". "Писач" е възможно най-мекото определение.

Освен това не може да се приравнява формата със съдържанието! Фенове, които смятат, че ФЕНТЪЗИ = КЛИШИРАНА ПРИКАЗЧИЦА, по-добре да продължават да си гледат Сънчо. Пак ще посоча Мартин, Хюгарт, Харисън ("Вирикониум") и Пратчет като доказателства за противното.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Jan 16, 2005 4:15 pm

Колкото до Салваторе, имах предвид, че не той е измислил ужасно клиширания си свят, а му се е наложило да пише в него. Защо е приел е друг въпрос. :P

Расите на Толкин са си ... раси на Толкин!!! Никой няма право да ги бута. Ако толкова държи да използва имената им (ЕДИНСТВЕНОТО заето от митологията, Воланд), да измисли нещо различно от ОРИГИНАЛНАТА ВИЗИЯ на Толкин. Примерно, джуджета-хипари. :lol:

Вместо това много "автори" вземат наготово целия пакет "елфи-джуджета-орки" и почват да "творят". Съжалявам, но творчеството е на първо място фантазия, освен това силно се съмнявам, че сред имитаторите има майстори на словото от ранга на Зелазни или на сюжета и хумора - от ранга на Хюгарт.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Sun Jan 16, 2005 5:34 pm

Шайхири, ще ме прощаваш, обаче Толкин не е взел само имената, а цялата идея за расите. Вярно, че ги е поорязал, докато се вмъкнат в героично-бандитския стереотип, но това не означава, че се ги е измислил сам. Тоест, няма раси на Толкин, има различни членове на Малкия народ.

А иначе Енциклопедия Митика е на адрес http://www.pantheon.org .

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Jan 16, 2005 6:18 pm

факти:

- троловете на толкин нямат нищо общо с германските/скандинавските/британските тролове.
- елфите на толкин нямат нищо общо с островните/скандинавските/германските елфи.
- "гоблин" се използва само в "хобитът", където приказният елемент очевидно е търсен.
- оrcus е едно от латинските имена на плутон. orc обаче иде от саксонската дума за "демон", квато и да беше тя. и guess what? орките на толкин нямат нищо общо със саксонските демони.
- толкин неведнъж е изказвал постфактум съжаление из разни писма, че не е сложил измислени имена за всички раси (вкл. джуджета), за да не стават недоразумения като в тая тема - толкин не си бил измислил расите... ХА. ХА. ХА.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Jan 16, 2005 6:18 pm

Благодаря за адреса, Dilvish! Може и да намеря там нещо, което не знам.

Тезата ти звучи добре и е страхотно извинение за имитаторите, но всички знаем, че си е точно това - извинение.

Все едно аз да вкарам в книгата си джедаи, които се бият с лазерни мечове и владеят Силата и да твърдя, че не съм го взел от Лукас. Хайде да си говорим честно. :wink:

Ако наистина настояваш, че имитаторите "взаимстват" не от Толкин-фентъзи-клишето а от митологията, ще те помоля да приведеш цитати. :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 16, 2005 6:21 pm

Скърдж, не си познал Сварт и Лиос алфарите на скандинавците СА дословно орките и елфите на Толкин.
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Jan 16, 2005 6:35 pm

хех, roland, чел съм малката и голямата еда и да речем, че съм обсъждал въпроса със скандинависти : )
so? какво е общото между svartalfr и орките? тва като за начало...
после можем да си поприказваме и за светлите : )

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 16, 2005 6:37 pm

Ах, той и запознат в дълбочина, нашия. Еми няма кво да споря, щото никога не ми е пукало достатъчно за Толкин, че да правя "проучвания" за такива глупости. Грозна, гърбава, гнусна порода елфи аз им викам орки, скандинавците им викат Сварт алфар.
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Jan 16, 2005 6:40 pm

уау : ) усещам ирония и дори щипка сарказъм ^_^
след като не ти пука, за да правиш проучвания, недей да обясняваш на тия, дето са наясно, дали са познали или не. въпрос на елементарно възпитание.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 16, 2005 6:43 pm

Ъъ, въпрос на елементарно възпитание? Ще ни светнеш ли, о възпитани, ЗАЩО, аджеба, трябва да смятам, че си прав, при положение, че ми изглеждат абсолютно еднакви? О, като се запознае човек, сигурно има огромни разлики, ама то огромни разлики има и межту толкиновите елфи и тия във Forgotten Realms, както и тия на Фийст. Само дет... ми не са май толкова огромни. Има значение кое как изглежда на пръв поглед, иначе ако само със задълбочени познания ше се виждат разликите, май Фийст, Салваторе и ко не са чак такива криминално-проявени типове, а?
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Jan 16, 2005 6:51 pm

хм, някога да ти е хрумвало, че знанието има измерения и отвъд надприказването из форуми? : )
изобщо наясно ли си какво представляват светлите и тъмните нордически елфи или пишеш колкото да търкаш клавиатурата?

Voland
E'lir
Posts: 188
Joined: Thu Dec 23, 2004 11:32 pm
Location: София

Post by Voland » Sun Jan 16, 2005 6:53 pm

Дейб@, кви толкинолози се извъдихте :lol: Брех - големи спецове, ма вие с тея книги май си лягате и ставате :mrgreen: Па по едно време беха популярни кастанедолозите, после кинголозите, само аз не взех да стана некъв ...лог :P сори че плямпам глупости ама не се въздържах хихи

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 16, 2005 6:58 pm

Пиша, колкото да търкам клавиатурата, да. невероятно изпълващо занимание, развива психологическото мислене и емоционалните пластове. Освен това дърви. Други срамни мои тайни да си разконспирирал тия дни?
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Jan 16, 2005 7:01 pm

ми, voland, то от академията бая -лози излизат. ти как си пропуснал да станеш един такъв? : )

роланд, ти сигурен ли си, че искаш да кажа на всеослушание за нещата под леглото ти?! о_О

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests