Dan Simmons- favourite&best

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Voland
E'lir
Posts: 188
Joined: Thu Dec 23, 2004 11:32 pm
Location: София

Dan Simmons- favourite&best

Post by Voland » Fri Dec 24, 2004 2:11 pm

Разхождах се из темите във форума и отбелязах мимоходом разискване за "favourite vs. best" автор, та ми хрумна че при мен тези понятия се съчетават в едно име е това е Дан Симънс(ако говорим за фантастика, разбира се!).
Трудно ми е да опиша удоволствието с което препусках из страниците на сагата за Hyperion преди години.Стилът, атмосферата, преплитране на сюжетни линии, героите, световете(и техните имена) и най-вече идеите - всичко това отразява необятната фантазия на писателя.Не мисля че съм чел нещо по-всеобхватно като фабула в областта на sci fi литературата.Като че не мога да открия и най-малък недостатък...е добре - Ендимион беше твърде кратка и някак различна(по-праволинейна), но пък Триумфът се превърна в наистина "триумфален" завършек...
Когато излезе Illium нямх търпение да я докопам, въпреки че предварително бях чел в нета твърде противоречиви отзиви(ревюта).Стреснах се не на шега от гръбнака на историята(нестандартен прочит на Илиада) - ужас!Започнах книгата с предубеждение, но това все пак беше Дан Симънс!Книгата започва твърде елитарно и може да откаже някой "зелен"(пишман) фен...
Ала с всяка страница потъвах в неизчерпаемата фантазия на писателя.How, the fuck му хрумват подобни идеи?В крайна сметка Илион се оказа разкошно четиво на познатото ултрависоко ниво.Уф, не ми се пише повече, но не спирам да очаквам "Олимп".Дано не закъснее(в качеството не се съмнявам) :D
Имате ли си и вие favourite&best?

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Dec 24, 2004 2:21 pm

Две имена - Урсула Ле Гуин и Станислав Лем.

Симънс е много близко в личната ми класация до тях, но за момента не успява да ги достигне. Ако "Олимп" е достатъчно добра, може и да успее. Другият, катерещ се към върха в момента, е Нийл Стивънсън.

Моите любимци са естествено и най-добрите, няма какво да се лъжем.8-)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Dec 24, 2004 5:16 pm

Favoutite and the best...
Ами не знам. Бих казал Ремарк, въпреки че тук не става дума за фентъзи, на останалите предполагам, че бихте им намерили твърде много кусури...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Fri Dec 24, 2004 5:28 pm

Мняяям... дори и Ремарк има слаби произведения. "Мансардата на бляновете", да речем, е пълен отврат. Вярно, че от другата страна на везните са повечето му книги, де, при това доста силни, но не съм съгласен, че всичко от Ремарк е хубаво.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Dec 24, 2004 6:32 pm

Дил, не съм имал предвид целия Ремарк. Въпреки че той има 18 книги и повечето от тях са силни, е съвсем нормално да има и слаби, и е така.
Просто го дадох като пример без да конкретизирам със заглавия, иначе щяха да са: "Небето няма избраници", "На западния фронт нищо ново", "Трима другари"... абе много щяха да се :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Fri Dec 24, 2004 6:57 pm

Мняя... "Трима другари" не съм я чел, в интерес на истината. Ако не бъркам нещо, "Небето няма избраници" имаше един вариант, преведен "Живот назаем", който също не ми хареса особено... Виж, за военните романи признавам без бой, че едва ли има конкуренция.
За мен най-близко до "The first, the best, the Number one" са по-скоро Хемингуей или Стайнбек...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Dec 24, 2004 7:06 pm

"Трима другари", "На Западният Фронт.../Обратният Път" и "Време да се живее, време да се мре" са ми любимите книги на Ремарк, но пък и доста от останалите не съм чел, alas. Но и сега спокойно бих могъл да го сложа на върха, ако трябва да си правя лична класация.
За фантастика - разкази Шекли; романи Симънс, Азимов, Лем и др.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Fri Dec 24, 2004 7:38 pm

За фантастика специално Майкъл Маршал Смит - 4 попадения от 4... ничего не скажеш... Да не говорим за стила на писане - никъде не съм виждал такъв!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Dec 24, 2004 7:52 pm

A, добре че ми напомни, защото го забравих М.М.Смит, а той заслужава да се спомене. Стилът му наистина е уникален.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 24, 2004 8:16 pm

А на мен пък страшно много ми хареса "Мансардата на бляновете".

Иначе по темата - Симънс и Орсън Скот Кард във фантастиката, Зелазни и Пратчет в техните си собствени жанрове, Ериксън и квото съм чел от Кей във фентъзито. ЛеГуин не ми го докарва нито до Кард, нито до Симънс във фантастиката си, пък колкото и разкошна да е Землемория, Ериксън и Кей са ми по-добри.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Dec 24, 2004 10:58 pm

Като сме почнали да завземаме темата с Ремарк, аз да си кажа, че "На западният фронт..." не ме впечатли чак толкова, но пък "Време да се живее, време да се мре" наистина ме разтърси дълбоко, както и "Искрица живот".
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Dec 24, 2004 11:05 pm

Ама как я обичам тази тема...
Предполагам, че тук всичко е въпрос на вкус и на настроение...
Лично аз бях разтърсен от "Трима другари", докато "Небето няма избраници" ме накара по- скоро философски да се замисля.... (btw, Дил, наистина "Живот на заем" е побългареното "Небето ... ")
Бяха коренно различни преживявания. Понякога се питам дали въобще книгите биха могли да бъдат оценявани обективно....
Лично за мен Почти всичко на Ремарк е силно. Може би като изключим "Мансардата..." и "Спирка на хоризонта"...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat Dec 25, 2004 12:10 am

ЗАЩО НИКOЙ ДОСЕГА НЕ Е СПОМЕНАЛ МАРТИН????????
:evil:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Dec 25, 2004 11:05 am

Щото не се класира :) Колкото и да е як, Ериксън го издухва.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Sat Dec 25, 2004 12:49 pm

И толкоз закъснява с тая 4-та част. Падат му акциите просто:)
Sad But True - бaджакът ти ме натъжава истински

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests