Защо угасна фантастиката у нас

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Защо угасна фантастиката у нас

Post by Amos Trask » Thu Jan 06, 2022 12:09 am

Hello, Ghost of Christmas past here... :D
За много години на цялото форум!
Съжалявам ако повтарям тема, която вече сте обсъждали, но порових и не видях такава.
Откакто посетих зимния Панаир на книгата и видях повече фантастика в кошчетата по 5 лева отколкото по рафтовете с актуални хитове, една мисъл не ми дава мира: какво по дяволите се случи с тоя жанр в България?
От многохилядни тиражи и много десетки заглавия годишно сега стана някаква бутикова история - всяко нещо различно от Сандерсън и още няколко автора се появява от дъжд на вятър, в минимални тиражи, често залежава и накрая се озовава във въпросните кошове. Пускат се странни неща (здрасти, Бард), издава се без план, идея и посока (как сте, Бард), алиенира се и малкото останал електорат като му пробуташ примерно първите две части от нещо и не издадеш третата (времето днес е чудесно, нали, Бард), бавят се с години доказани бестселъри като продълженията на Експанзията (ех, Бард...) и т.н.
Артлайн се фокусират предимно върху Сандерсън, което си е full time job като се има предвид тоя колко пише, но все пак...
Разни други се пробват, но предимно с young adult бозици...
Жанрът фентъзи също не забелязвам да кърти с огромно разнообразие, все така си говорим предимно за Властелина, Песента, Колелото и Ериксън (подсещам, става въпрос за български издания, не за книги на английски).
Дори автори като Бюджолд и Хоб, които навремето се радваха на мега търсене, в момента са на примоция по 10 кинта в сайта на Бард, с надпис отгоре "разчистваме".
Та, въпросът ми е, защо според вас от хилядите купуващи и жадно поглъщащи фантастика през 90-те до днес издаянихме само Сашо, Мустафа, Асен и аз, както се пееше в старата песен.
Наскоро четох мнение, че сякаш мечтателите са свършили - навремето фантастиката ни осигуряваше портал към други светове, а сега като че ли и в реалния свят има достатъчно такива портали - нет, телефони, социални мрежи, игри...
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Roland » Thu Jan 06, 2022 4:35 am

Без да имам директни наблюдения, по това, което виждам като си идвам, ми се струва, че все по-малко хора четат и все повече от тях четат само най-стандартните бестселърови боклуци. Което е жалко.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by трубадур » Thu Jan 06, 2022 10:20 am

Фантастиката си е нишово нещо, каквото и ще да си говорим, но със залеза на клубове и въобще промотирането на четене от една страна и зверската битка за всяка секунда от ежедневието на потребителите очаквано измества неща, които все пак имат някаква нужда от самосиндикална намеса от крайния потребител (така-де, консуматор) да отидат на заден план.

И след като имаш социални медии да ти затриват целия ден, барабар с всичкия стрийминг, игри и това обвързано все пак с каквото човек трябва да свърши през деня (работа, семейство, спорт), ако ще остане някакво време за четене, то ще е за неща, които все пак можеш да обсъдиш с народа около тебе и най-вероятно ще са заглавия, около които много се шуми. И на 10 комерсиални шита попаднеш на поне 1 приличен продукт пак се радваш.

От друга сега все пак хвърлих някакво очо какво се продава в родината, топкек е ситуацията. :mrgreen:

https://lira.bg/archives/165619

https://lira.bg/archives/165525
Върна се интересът към позабравени бестселъри, свързани с холистичната медицина
:metal: :metal: :metal:

#секисамсипреценя

пп.
192 място Майстора и Маргарита (твърда корица) 728 (предполагам са продадени бройки в хеликон... или е целият тираж?
пак е нещо :roll:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Claymore » Thu Jan 06, 2022 1:27 pm

От всичко по малко, и тримата сте прави. Неща СЕ издават, но или доказани на запад (Orange издават яко Атууд, но издадоха и на R F Kuang The Poppy War) или ако са по-"нишови" или не-западни, в унищожително малки тиражи... и все пак се - Отрова и Хиляди очи на Саманта Швеблин, Лед на Яцек Дукай, Аномалията на льо Телие за която Brimstone писа ревю, Пиранези на Сузана Кларк и Черен леопард, червен вълк на Марлон Джеймс, и други има от последните години. Но определено става все повече и повече нишово и се игнорират дори масови бестселъри на запад като Експанзията както Амос каза. За Лед познат на издателя ми каза че май са били 100 бройки в тиража, защото е преведена с грант от Полския институт и е 1000 страници езотерична тухла, която редовно съм виждал поляци и други да сравняват с Пинчън. А на масата хора дори факта че нещо е фантастика им изисква когнитивен напън, камо ли ако се пъне и да е по-трудно и/или "литературно" от това. Очакват да има payoff за това че е фантастика под формата на сюжетни обрати, бесен екшън, т.н. Което си има място, но води това че най-представителната част от още съществуващия пазар за фантастика в България е разни ърбън фентъзита, Сара Маас и подобни.

Но то и в нефантастичната литература е подобно положението както посочи трубадура. На малко по-широк отклик се радват издателства като Жанет 45 като опрем до съвременна литература или litfic, но от друга страна пак съм сигурен че нямат особени тиражи. Издателства като Аквариус и Лист хептен, но добре поне че и такива има, с някаква реална идентичност и издателска програма вместо на принцип "каквото падне и носи пари". Жалко че няма такова издателство за фантастика, най-близкото са Изток-Запад, които поради влиянието на Елена Павлова издават разни класики като Алджърнън Блекууд, Фриц Лейбър както и инцидентни по-нови неща.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Demandred » Thu Jan 06, 2022 1:44 pm

Пазарът ни е малък, а научната фантастика никъде не е от най-популярните жанрове. Нормално да бъде до голяма степен игнорирана от издателствата.

Плюс това в наши дни е далеч по-лесно да се снабди човек с книги в оригинал, отколкото през 90-те. А и за хората като мен, които предпочитат да четат е-книги, легалните опции в България са много зле. Бард примерно продават електронни варианти на книгите си само за телефони, което е абсурд. Доста издателства въобще не предлагат никакви електронни варианти.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Shamajotsi » Thu Jan 06, 2022 2:19 pm

Йоу, аз ще се включа с моя идея по въпроса: книгите в оригинал може би са вече много по-достъпни за масовия читател? Може да говоря пълни глупости - не знам как вървят цените на "вносните" книги спрямо преведените, например - но поне ми прави впечатление, че в много (столични) книжарници има големи секции за чужда литература, където има богат избор. Аз лично прочетох първите четири Хари Потъра на български, но от петия натам вече знаех английски на порядъчно ниво и можех да се сдобия с книгите в оригинал горе-долу когато излизаха. Допускам че е подобна ситуацията на немалко от феновете на фантастика и фентъзи в България.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Martix » Thu Jan 06, 2022 2:41 pm

При научната фантастика положението у нас е доста тежко, издават се книги спорадично и на случаен принцип. Не помня кога последно поредица е била завършвана (май беше Апокалипсиса на Скалзи последната такава), а Бард вече гонят EA games като най-мразена компания с тяхното издаване на всяка поредица до предпоследната книга и след това дроп, щото не правела пари. АЛанколооу, ако искаш пари що си влязъл в издателския бизнес, издаването на книги е за престиж. Почвам да разбирам японските маниачета, които отвреме навреме изпаткват и нахлуват в някое аниме студио да го палят...

С фентъзито обаче нещата въобще не стоят така. Повечето известни на запад поредици са си издадени и у нас. Даже (и тук не ме цитирайте, щото си вадя факти от газа), но мисля че в България фентъзи пазара е по-развит отколкото в други далеч по-големи и богати страни. Колко пъти съм чеквал книги в goodreads и като съм цъквал all editions се е оказвало че българския превод е един от примерно 10 езика, на които е преведена книгата.
Да не говорим, че в България се издават и не малко неща от други езици, френски, германски, руски и тн.
Пиша отвреме навреме в една фейсбук група за фантастика и тъй като там е пълно с американци и англичани най-вече, се обсъждат на 99% едни и същи 20 поредици, а за такива неща като например Пелевин, Стругатски или Лукяненко никой не е и чувал. Всичко написано в оригинал на славянски език (или дори на нещо различно от английски) им е непознато и се смята за най-долно качество литература.

Иначе че е малък пазара, малък е, и че са ни мижави тиражите и почти нищо не се допечатва, също е вярно, но тук вече е нашата част от сделката като читатели да поддържаме пазара. Мене специално ме гони много fomo с тези малки тиражи и hoard-вам книги все едно идва края на света, затова и имам цяла физическа библиотека с TBR-та, но според мен си заслужава човек да изсипе едни 17 лева за Пиранези на български, дори и когато е по-бързо, лесно и евтино да си вземе оригинала. Vote with your wallet и тн.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Roland » Thu Jan 06, 2022 4:06 pm

трубадур wrote:
Thu Jan 06, 2022 10:20 am
Фантастиката си е нишово нещо, каквото и ще да си говорим, но със залеза на клубове и въобще промотирането на четене от една страна и зверската битка за всяка секунда от ежедневието на потребителите очаквано измества неща, които все пак имат някаква нужда от самосиндикална намеса от крайния потребител (така-де, консуматор) да отидат на заден план.

И след като имаш социални медии да ти затриват целия ден, барабар с всичкия стрийминг, игри и това обвързано все пак с каквото човек трябва да свърши през деня (работа, семейство, спорт), ако ще остане някакво време за четене, то ще е за неща, които все пак можеш да обсъдиш с народа около тебе и най-вероятно ще са заглавия, около които много се шуми.
Начи искам само да бутна малко срещу две неща в тоя пост. Първо, не знам защо "спорт" е на някаква различна категория от четенето. В смисъл, за теб лично спокойно може да е, но това не е някаква норма. Спортът за повечето хора е продукт, който консумират пасивно, също като гледането на филми и сериали, играенето на игри и четенето. Дори за тези, които го практикуват, това пак си е хоби (щото иначе отива в "работа", нали), т.е. "всеки сам си преценя" приоритетите за хобитата.

Второ, останалите неща, които изброяваш, са навсякъде по света, но не навсякъде по света фантастиката умира. Ся, ясно, че САЩ е един от най-големите пазари в света, но фактът си остава, че тук се публикуват масово все по-разнообразни и многобройни заглавия. Ясно, че златната епоха на боклучавите пейпърбеци никога няма да се върне, но положението видимо НЕ се влошава. Така че нещата определено са регионални, дори и регионът да не е само конкретно България (няма как да знам отдалече).
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by трубадур » Thu Jan 06, 2022 6:10 pm

Е то темата е за дома, това коментирам само, не какви са порядките из свето, и то даже с подобен на твоя поглед, щото от години не мога да следя какво става на местно ниво, а от разстояние. Та затва ми бяха интересни тия класации от линковете и какво купува българинът. И до тая тема не се бях замислял, че определени жанрове стават все по-слабо застъпени в бегето.

Спортът го сложих във втората категория (не в тази за развлечение), демек смятам го за есеншъл. И ясно става, че говорим за практиката му, не за следенето на някакво първенство.

Иначе каквото се каза в тая тема е доста ценно - бих подкрепял български издания на книги стига да бяха достъпни електронно. Това родните издателства масово да са толкова назад не им помага. Особено европейските и най-вече славянските книги предпочитам да чета на български, но не е като да е направено по-лесно, отколкото един бърз скок до читанка например.

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Nameless_onee » Thu Jan 06, 2022 7:26 pm

Причини бол.
Основните ”проблеми” на книгите на български са, че хората масово знаят английски на прилично ниво за да могат да се възползват от лесно достъпната литература на инглиш.
Друг огромен препъни камък е отказа на издателствата ни да предлагат електонен формат на книгите. Аз от доста време чета само през киндъл и въпреки че съм почитател на сантиментите по хартиените издания, не бих заменил електронни четец.

П.С. пример за проблемите в бг е серията за призмата на Брент Уийкс. Много ми допадна, прочетох първите 3 книги на бг, но явно от бард са преценили, че ”пара нема” та нямат планове да завършат поредицата. И това ме накара да си купя последните 2 книги на английски в електронен вариант.
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by The Dragon » Thu Jan 06, 2022 11:39 pm

Поколението родено примерно 70-та 90-та имахме щастието през 90-те и началото на 00-те да изконсумираме около 50 години от златната епоха на фантастиката накуп. Да се чудиш дали да подхванеш Хърбърт, Хайнлайн, Дан Симънс, Клифърд Саймък или Самюъл Дилейни е проблем с който повече няма как да се сблъскаме.

Сложи и политизирането на издателският бизнес - и повечето неща издадени напоследък с които съм се сблъсквал навяват соц арт.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Xellos » Fri Jan 07, 2022 9:18 am

Аз понеже ся няколко дни поработих на една книжна борса, за едно уж сериозно издателство (да ама не) и гледах, че продажбите в България се насочват към книги дето ще вземеш на плажа. Романтични бози, трилъри, Агата Кристи, тук там нещо за здравето и имунитета, изобщо тип еднокнижие, не е само за фантастика и фентъзи дето клонят към поредици щетата.

Иначе за мен да забравя зяпането в книжарниците има причини бол.
1. Киндъла, и отдавна чета свободно на английски, абе и достъпа до libgen. :oops:
Изостаналото виждане на бг издателите, че книгите трябва да са само на хартия. Факт, че се пиратстват по-трудно, и обичаме да ни е запълнена библиотеката, ама докато айде аудиокнигите са скъпи и бавни за правене един .epub да качиш в онлайн платформа, бол такива готови темплейти и услуги е вече закостенялост, а и не са свикнали на тоя разход.
2. Заебаването на поредици, лошият превод, ниското качество на хартиеният носител, наблягане на сигурни заглавия, цепене на части, цена/качество.
3. Презадоволихме се и ние де, а поколенията, които обичахме фъна с книги се амортизирахме в Абсурдистан, ся им дай социални мрежи и стриим медия. Още няколко години онлайн обучение и ще си помагат с пръст по текста.

Както се вика, хубава работа ама... :ninja:
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by tigermaster » Sat Jan 08, 2022 1:47 am

Nameless_onee wrote:
Thu Jan 06, 2022 7:26 pm
Причини бол.
Основните ”проблеми” на книгите на български са, че хората масово знаят английски на прилично ниво за да могат да се възползват от лесно достъпната литература на инглиш.
Това не е вярно. Аз съм си прекарал половината живот около хора, които се оправят добре с английския, заради което дълго време и аз мислех, че това е масово, обаче, доколкото аз съм забелязал, българинът масово не знае чужд език на ниво да изгледа филм или да прочете книга. В последните десетина години се утвърдих като доста популярен фенсъбър - знаете ли колко съобщения съм получавал да преведа този или онзи филм във всичките форуми, където съм регистриран като Tigermaster, освен този тук? Аз не знам, обаче са много.

Като цяло - най-близо съм до обяснението на @The Dragon. А и това за електронните книги е доста вярно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Dr. Horrible » Sat Jan 08, 2022 2:00 am

Подкрепям повечето от горните мнения - според мен основна спирачка за издаването на фантастика у нас си е това, че читателите вече могат да ги намерят в оригинал. Често преводите не са съвършени и хората се чувстват по-добре да четат в оригинал. Освен това на английски с лекота можеш да ги намериш безплатно и да ги сложиш на четеца си, а на български да даваш задължително пари. (Да, знам, че доста от хората тук си купуват електронни книги на английски в оригинал, не ги пиратстват, но положението цялостно в страната не е точно такова). А и като четеш поредици, новите части се бавят доста на български, ако въобще излязат. А ако пък четвърта част от някоя поредица ти хване окото - лошо - първите три нямат тираж и можеш да ги намериш за по 40 лева в knizhen-pazar.net. И хората като знаят английски просто не виждат смисъл да преминават през всичките колективни минуси.

Говорим за Робин Хоб и Бюджолд. Примерно на Робин Хоб новата трилогия си беше просто обречена на провал, защото е продължение на (поне) две други трилогии, които са извън тираж от години. А за Бюджолд преди две години си ги събрах на български и като се похвалих във форума, реакцията беше "омг, защо на български", което показва как хората масово си държат на оригинала поради сбор от причини. Дори на сбирки на читателски клубове ми е правилно впечатление, че дори да дискутираме преведена книга, хората я четат в оригинал. И дори ако оригиналът не е на английски, пак я четат в превод на английски, не на български. Така че точно говоренето на езика и достъпността на книгите/файловете са решаващи.

Примерно с Young Adult фентъзито не е така - Егмонт постоянно издават всякакви фентъзита и се продават и издават още, защото там аудиторията е по-млада - хора на по 13-19, които или не се чувстват толкова уверени в езика си, или просто не искат да се затормозяват да четат в оригинал и затова си търсят книгите на български. Или са просто млади читатели, които навлизат в литературата и четат по модела, който са им дали родителите - да си купуват хартиени книги на български от книжарниците. Като се потопяват повече в това изкуство, вече им се разширяват навиците и почват да четат на английски или на киндъл или най-често и двете. И така...
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Защо угасна фантастиката у нас

Post by Matrim » Sat Jan 08, 2022 3:47 pm

Наистина ли чак толкова народ чете на английски? Защото имам наблюдения върху доста преводачи, преведени сайтове и т.н. и нивото често е толкова плачевно, че се чудя как се справя средностатистическият "аматьор". Електронни книги има и на български, вярно не на същия ден, в който излиза и книжното издание, но все пак ако на човек му се пиратства и на български може да чете доста неща.
Може би говоря наизуст защото откакто имам електронен четец хич не следя родния пазар, но ми се струва, че има порочен кръг. Малки тиражи ---> малко пари за хонорари на преводачи и редактори (ако изобщо има редактори) ---> на хората им писва да четат преводи с бисери като транслитерациите Четаганда/Сетаганда/Кетаганда в рамките на една и съща книга ---> още по-малки тиражи ---> още по-скапани преводи. Едно време тия неща се търпяха, защото книги на английски се намираха трудно, а и имаше натрупани с десетилетия неиздавани шедьоври. Или още по-простото обяснение - спада на раждаемостта плюс емиграцията води до все по-малка таргет аудитория, защото SFF четат повече младите хора.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 10 guests