Читателски проекти 2022

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Читателски проекти 2022

Post by Roland » Tue Dec 28, 2021 2:13 am

След като втора поредна година си изпълних Goodreads таргета за това колко книги ще прочета, реших този път да си поставя по-конкретни цели. Интензивното ми FOMO обикновено ми пречи да препрочитам, но има разни неща, към които искам да се върна, така че за 2022 планирам няколко конкретни проекта:
Препрочитане на Малазан
Изчитане на First Law книгите на Аберкромби (тази година прочетох първите две)
Препрочитане и завършване на Тъмната кула
Преполовяване (поне) на Колелото на времето

Някой друг поставил ли си е конкретни цели за догодина? Или ако сте го правили предишни години, проработи ли?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Читателски проекти 2022

Post by Mushu » Tue Dec 28, 2021 7:06 am

Аз преди 2-3 години бях решила да препрочета каквото бях чела от Малазана и да довърша останалото - успях.
Тази година започнах препрочитането на Колелото, на средата съм, така че целта за 2022 е да довърша втората половина от книгите :)
Иначе и аз си поставям в Гудрийдс всяка година таргет, обикновено го стигам, тази година също успях. Завъртя ми се някъде, не помня къде, някакъв списък с цели за четене - неща от сорта да прочетеш една криминална книга, една с еди-какъв си герой и т.н. Не съм убедена, че такова нещо би сработило при мен, аз винаги избирам тотално на сляпо какво да чета и съвсем отделно като цяло се придържам към определени жанрове...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Читателски проекти 2022

Post by termit » Tue Dec 28, 2021 11:13 am

Може и да звучи странно, но аз мисля тази година да си намаля таргета в гудрийдс, след като сериозно го надскачах последните години. Твърде много ми станаха масовите фентъзи/sci-fi/litrpg/xianxia неща, които изчетох, и рядко се случва вече нещо да ме изненада (освен това установих, че прекарвам и нездравословно много време в royalroad). За догодина мисля да се опитам да наблегна на професионалната литература, да видим дали ще ми се получи.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Читателски проекти 2022

Post by Claymore » Tue Dec 28, 2021 3:14 pm

За догодина - да прочета книга, може би дори две, след като тая година прочетох точно Blood Music и толкоз. Всичко над тая бройка ще е бонус и изненада, защото макар че носи резултати, установявам че насилването в опит за борба с липсата на концентрация и настройка от последните години по-скоро ми влияе зле. Четирите тома комикси от тая година не се броят по очевидни причини.

Виж филмите докарах до 70, барем догодина станат 100, но пак няма да се напъвам само за норматива, макар че ще опитам да наблегна повече на разни класики
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Читателски проекти 2022

Post by Matrim » Tue Dec 28, 2021 3:28 pm

По принцип хич не спазвам такива планове. В началото на тази година уж мислех да си препрочета Воркосиган... и три страници не прочетох. Мислех да се мъча и с последният том на Колелото. Измъчих се наистина, прочетох няколко глави, теглих една майна на Сандерсън и дървения му стил и дотам. Мисля да давам втори шанс "Фионавар" на Г. Г. Кай, защото я зарязах навремето в самото начало. Ще е един вид загрявка за новата му книга, но както върви може и това да не стане. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Читателски проекти 2022

Post by Roland » Tue Dec 28, 2021 4:03 pm

Mushu wrote:
Tue Dec 28, 2021 7:06 am
Завъртя ми се някъде, не помня къде, някакъв списък с цели за четене - неща от сорта да прочетеш една криминална книга, една с еди-какъв си герой и т.н. Не съм убедена, че такова нещо би сработило при мен, аз винаги избирам тотално на сляпо какво да чета и съвсем отделно като цяло се придържам към определени жанрове...
Интересни са ми такива списъци. В редит ми попадна един с 32 фантастики между Франкенщайн и 1900 г. примерно. Не съм убеден, че тоя тип четене е за мен, аз съм твърде импулсивен. Но ще видим.
Claymore wrote:
Tue Dec 28, 2021 3:14 pm
За догодина - да прочета книга, може би дори две, след като тая година прочетох точно Blood Music и толкоз. Всичко над тая бройка ще е бонус и изненада, защото макар че носи резултати, установявам че насилването в опит за борба с липсата на концентрация и настройка от последните години по-скоро ми влияе зле. Четирите тома комикси от тая година не се броят по очевидни причини.
Нищо не е по-кофти за ниска мотивация от високи цели. Щото в момента, в който енергията не мачва въпросните цели, се чувстваш като три провала under a trench coat. Така че определено целта трябва да е "следващата книга", докато не дигнеш стамина пак.
Matrim wrote:
Tue Dec 28, 2021 3:28 pm
По принцип хич не спазвам такива планове. В началото на тази година уж мислех да си препрочета Воркосиган... и три страници не прочетох. Мислех да се мъча и с последният том на Колелото. Измъчих се наистина, прочетох няколко глави, теглих една майна на Сандерсън и дървения му стил и дотам. Мисля да давам втори шанс "Фионавар" на Г. Г. Кай, защото я зарязах навремето в самото начало. Ще е един вид загрявка за новата му книга, но както върви може и това да не стане. :)
Ха! Аз Воркосиган го изядох от-до 2020-та и определено не съжалявам. Честно казано ако можех наново да го подхвана пак тая година, сигурно щях, ама не съм ЧАК толкова изтрещял.

Иначе за Сандерсъновия стил в Колелото искам да кажа само :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: предвид сравнението с нечетивните томове, които го предхождат... Фионавар си спомням само супер противната сцена с изнасилването, та не съм убеден, че някога ще я прочета пак тая трилогия.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Читателски проекти 2022

Post by tigermaster » Tue Dec 28, 2021 4:23 pm

Уф, не знам, за тази година си бях поставил цел по един роман на седмица. Меко казано се провалих поради ред причини - повечето от които бяха хубави, всъщност, обаче не ми оставаше нито енергия, нито желание за четене. Засега конкретна цел за бройка книги за догодина няма да си поставям. Освен може би да се преборя с "Война и мир" най-после. Книгата ми харесваше, обаче я подхванах в кофти момент и просто ми се наложи да я зарежа. Покрай един документален сериал, който превеждах наскоро, ми щукна да прочета някои научни хоръри отпреди век-два, примерно "Франкенщайн", та може би ще ги подхвана. И без това от "Невидимия" на Хърбърт Уелс нищо не ми е останало в главата, а го бях харесал някога - примерно, нали.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Читателски проекти 2022

Post by Martix » Tue Dec 28, 2021 4:27 pm

За трета поредна година успях да си изпълня Goodreads таргета, така че догодина ще го увелича с малко.

Иначе 2021 ми беше първия опит за тематична година и нещата се получиха горе долу успешно. Темата беше Брандън Сандърсън, успях да изчета почти всичко и напреднах много по баклога ми към този автор. Останаха ми за четене само Летописите 4, Дауншард, Скайуард 3 и Елантрис-ите. Елантрис съм на една трета вече и ми харесва доста повече от очакваното. Летописите 4 също започва силно засега, но я паузирах, щото бях забравил дауншард и книгата ми почна все едно съм прескочил 300 страници събития. А и тъй като чета на български Летописите 4 ми влизат много тежко заради превода, който май са го дали на гугъл транслейт, всички герои имат различни имена (шута е станал Мозък или Уит в зависимост на коя страница сме, Тоягата е станал Блекторн и какво ли още не), смислови грешки има средно по 5 пъти на страница и тн. голям провал за артлайн, които иначе са ми от любимите издателства.

На края на годината си направих и едно мини тематично прочитане на книги на тема суша и климатични промени, изчетох Водосрез, Книгата на чаения майстор, и Удавения свят, ще пиша пост някога ако имам време.

За 2022 мисля да си направя за тематика довършване на започнатото. Ще довърша каквото ми е останало от Сандърсън и след това да довърша други поредици, които съм започнал някога си и не съм дочел докрая, като Амбърите, допълнителните материали около ASoIaF, няколко започнати YA поредици и др. Може дори да си прочета един Пратчет (пазя си 10-тина негови нечетени книги за черни дни).
И разбира се се надявам да остане време и за началото на някоя нова дебела поредица. Може би е време за Хоб, но се оказва невъзможна за намиране на български в хартиен формат, може би е време да си взема електронен четец заради нея, ще видим как ще се развият нещата.
И да, другата ми цел за 2022 е да намаля беклога и за първи път да изчета повече книги, отколкото да купя нови. Имам шанс, тъй като така или иначе съм изкупил почти всичко, което ме интересува на български и шансът е, че няма да пуснат над 20 нови интересни книги през 2022. Мястото в къщи сериозно започва да свършва, имам 100-тина нечетени книги на библиотека и е време да се спра малко, поне докато не ми падне от някъде апартамент с отделна стая за библиотека (да кажем че това е читателския ми проект за 2023-та).
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Читателски проекти 2022

Post by трубадур » Tue Dec 28, 2021 4:55 pm

Макя. Мен този тип геймификация на някакво начинание става, ако говорим за работа, ама като опре до нещо, дето се води забавление повече ми идва като напъване. И затова пропускам да го правя, барабар с тва, че не си помня с кво влизам в гугъл рийдс и ептем не ми се занимава да следя, то същото беше и с аниметата, филми, кво ще да е. Добре че има ласт.фм, иначе и музиката нямаше да има начин да следя. Плюс и лежа на стари лаври заради безполезното ми образование, ама щу книги чете човек като се прави на филолог, никога няма да се натисна по сходен начин. А и тогава прочетох нейде, че Рузвелт чел по една книга на ден и то докато е президент и виках, че е добра идея да правя същото. Не беше :mrgreen: След 2 години буквално дадох на червено. :spite:

ма ся като пиша, явно имам все пак - да не падам под 40-50 книги годишно. Което е доста лесно, значи по книга на седмица-две.

Извън туй, поне това свойство на киндела е доста яко - че държи книгите на процент прочетено и мога донякъде да следя какво минава. Аз реално имам вече бая затвърден навик на четене - любопитно ново сред жанровете, дето ме радват (най-често диво разочарование, според мен модерните книги са безобразно падение и все повече ненавиждам явната корпоративна намеса), някъв експеримент (демек, нещо което ми е толкова далеч от интересите, че не знам как попадам на него), класика (от различни държави), разследваща журналистика, научна книга (най-често физика или биология) и завъртам наново.

Встрани винаги вървят някакви поредици. Тази година беше колелото на времето, от тази и се очертава следващото десетилетие, ще е вархамър - хорър, сай фая, фентъзито, имат всичко, даже детективски. На хорото са малазана и робин хоб.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Читателски проекти 2022

Post by Claymore » Wed Dec 29, 2021 3:23 pm

@Roland То там е работата че нямах високи цели, 2019 ми беше до онзи момент най-зле читателски, прочетох 3-4 романа май. Миналата година направих някъде 12 книги и няколко разказа, после към есента ми изчезна парата, та за тая година си сложих цел от 10, ама уви...

Има го и това дето казва трубадура с геймификацията, но пък от друга страна, когато имаш желание и си мотивиран, геймификацията е просто "украшение" така да се каже, стига човек да не се вманиачава да гони числа и да не се потапя в каквото чете, само за да гони норматив, което се случва понякога. Но проблема като цяло беше и липстата на желание, която ми беше трудно да приема (още не съм реално), защото никога не се е случвало да нямам поне едно генерализирано, vague желание за четене, дори практиката да ми убягва. А тая година просто си гледам рафта с натрупани книги и вместо да зазяпам нещо и да се сетя защо съм искал да го чета или да си кажа "бе това е интересно", има просто някаква празнина. Не съм напълно сигурен как се справя човек с това, Blood Music конкретно прочетох защото като ми щукна изведнъж че искам да я чета, на момента я захапах и помогна че беше вече пролет и бях късни смени, та излизах преди обяд до някой парк в центъра да чета (в квартала или наблизо няма особено добри пространства).
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Читателски проекти 2022

Post by Roland » Wed Dec 29, 2021 5:01 pm

@Claymore Да, аз точно това имах предвид, че ако човек има проблеми с мотивация, на практика всякакви цели извън "следващата книга" са само сетъп за провал.

Иначе за мен геймификацията работи, защото ми позволява да приоритизирам сред многото си хобита когато имам свободно време.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Читателски проекти 2022

Post by Litz » Thu Dec 30, 2021 12:40 am

Ох, аз последните няколко години покрай тежката депресия, комбинирана с бясно adhd, почти не мога да чета и ми е много мъчно.

Опитвам да чета нещо, чета го, но не мога да изградя света при четене, въобще, нищо не си представям, не помня действия и имена на герои дори въобще. Нищо. Насилвам се, но ке файда от това, че съм "прочела" нещо, като не си спомням нищичко.

Почнах да чийтвам малко с аудиокниги, щото се оказа, че преди години съм се записала за audible и не помня, и съм насъбрала кредити, та трябваше да ги опукам, но и там имам проблем, че понякога мислите ми почват да си шетат и въобще не асимилирам какво се казва и се е налагало да превъртам неща по три пъти. Ужасно е. :cry: Все пак успях да изслушам някакви неща, но мога да кажа, че и там почти нищо не помня.

Ужасно е, защото страшно много обичах да чета, но шибаното ми adhd ме възпрепятства да го правя или дори, когато успея не помня нищо освен бегли моменти. Честно, помня книги, които съм чела преди 15 години в повече детайли от книги, които съм чела преди три месеца.

Някой пробвал ли е whisper sync опцията като двойно стимулиране?

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Читателски проекти 2022

Post by Delegat » Tue Jan 04, 2022 11:36 am

Читателският ми проект за тази година е да бъда малко по-смел и да не чакам винаги за отзиви за даден автор/книга, а малко повече да експериментирам, дори с жанрове, които по-принцип избягвам (YA да речем). Също така да чета повече не-фентъзи неща, че миналата година малко прекалих.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Читателски проекти 2022

Post by Martix » Thu Dec 29, 2022 6:35 pm

Е как беше, изпълнихте ли си плановете, имате ли планове за 2023. Ще се чете ли идната година, или пак ще си спамя сам в темата за прочетено. :spite:

Годината се изниза бързо бързо и не остана никакво време за изпълнение на плановете които съм си поставял в началото на темата - май от толкова дълъг пост съм успял да довърша само амбърите (и то без новелетите, щото къде да ги диря) и няколко по-малки поредици, които не си заслужават споменаването. Нито Сандърсън довърших, нито почнах Хоб, слабо. Сега като чета какви съм ги планирал и сравнявам с goodreads какво наистина съм чел... е, карал съм по списъка 1-2 месеца и после през просото. И определено не съм успял да си огранича купуването на хартия, да си ги удрям у главата даже почнах да събирам някакви вампирски YA поредици, дано да ми хареса, щото иначе нз кво ще ги правя тея 12 тома касандра клеър.

От друга страна, 2022 ми е рекордна година с близо 40 прочетени книги, така че съм оптимист, backlog-а може да бъде преборен, не се предавайте. Този път няма да си правя конкретни планове за 2023, че като гледам в goodreads-а през 2022 колко разнообразни автори и жанрове съм чел и колко страхотен вкус към литературата имам, направо не мога да се понасям. Следващата година хващам някой фентъзи тухлогенератор и оставам там, че да дам шанс и на конкуренцията малко. Може да се завърна към Абъркромби, че съм му чел само първите 4 книги, а оттогава е изписал сума ти книги, все с високи оценки, или да довърша нещата на Пратчет, които си пазя, вече мисля че съм готов за това. Ще видим.

Плановете за нов shelf се отлагат за 2024. За сметка на това почнаха да ми се оформят планове за нови виртуални шелфове в goodreads, наистина трябва да направя нещо във връзка с compulsion-а да правя списъци, категоризации, и оценки на всичките си хобита. Ще трябва да направя план с подточки за борба с този проблем :bigtongue:

edit: и всъщност, точно ми е попаднала подходяща тема, малка класация на любимите ми книги, от четените тази година.
1. Градът на сънуващите книги.
2. Други Песни
3. A Memory Called Empire
4. Часовници от Кости
5. Огън и Кръв
6. La Belle Sauvage
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Читателски проекти 2022

Post by Mushu » Mon Jan 02, 2023 9:57 am

Ами... освен дето си изпълних таргета в гудрийдс, друго няма :) Въобще не стигнах до Колелото, което не е добре, щото вече забравих и каквото бях препрочела, а не ми се четат отново 6 книги, за Бога! Та ще се опитам да я довърша тая поредица тая година, ама не се заричам :) Целта ми за близките месеци е да прочета накупените книги из нас, че вече само по най-близките рафтове са над 20, не може така...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests