Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Mat Kauton » Fri May 14, 2021 12:44 am

Здравейте колеги,


за тези които не ме познават, аз съм постоянен член на форумите фентъзи и фантастика и Mартин (литературно творечство)на bg-mamma от над десет години под името Джон Сняг/Лорд Сняг и на Сдружение книги игри под името Джордж Ал


В Bg-mammа, кажи-речи всяка седмица пускам ревюта на книги свързани с фентъзи и фантастика.

Днес ще ви представя една по-нестандартна авторка - Наоми Новик

Някои от вас са я чували във Връзка Сребърна приказка и Изтръгнати от корен, други - във връзка поредицата Темерер. Навяро ще кажете, че тя е много "детска" писателка. Съгласен съм, стилът й ориентиран повече към тийнеджърската аудитория, но това не го прави непременно лош. И във Сребърна приказка и в Изтръгнати от корен ще намерите много от древноруската/Древнославянска митология. Самата Наоми Новик има славянски корени.
Spoiler: show
srebarna-prikazka-30.jpg
srebarna-prikazka-30.jpg (462.87 KiB) Viewed 4311 times
В Сребърна приказка действието се развива пред две гледни точки на две девойки, които се борят с огледални проблеми. Едната е еврейка, която живее скотски живот, на която кралят на елфите - Старик - поставя на три пъти изпитание да му даде невероятни богатства и тя се справя.
Spoiler: show
Вследствие на това той се жени за нея и я води в царството. Това обаче не е хепиенд, защото Старик е цар на Студа, той е нещо като първообраз на дядо Мраз, но един доста лош дядо Мраз, който е изключително безчувствен. Чрез парите той увеличава силата си, и постепенно иска да замрази всичко. Главната героиня има определени желания, но за това трябва да му дава нови и нови пари- единствената магия която умее.
Другата девойка е знатна болярка, която
Spoiler: show
се омъжва за царя...само за да открие, че той е обсебен от огнения демон Чернобог. Чернобог изпълнява желания, но убива в пламъци. Така е умряла майката на младия цар - тя е станала царица чрез сделка с демона, но после е убита на клада, както и цялото и семейство. Сега Чернобог иска живота на младата царица. Как ли ще се измъкне тя?
Няма да разправям повече, но книгата е оригинална. Двете девойки имат огледални проблеми, а същевременно дълго време не знаят една за друга, но проблемите им ще пресекат. Няма да казвам, как се разрешават конфликитите на една и на другата, но ви уверявам, че до финала има много обрати. На тези които не четат хардкор фентъзи Сребърна приказка ще им хареса
Приятно впечатление прави, че не са използвани класически американски имена. Действието се развива в Русия, или поне сетига е руски и имена като Иван, Влад и пр. ще бъдат характерни за него, което за мен лично бе приятно. За някой може да не е.
----------------------


Друга интересна приказка от Наоми Новик е Изтръгнати от Корен. Не обичам сравненията но бих я сравнил или с трилогията за Шамана на Робин Хоб (уви не е преведена у нас, но я има на руски в Рулит) или със Свещеният Крал на Луис Бюджелод (има я в Читанка,, книга трета за Шалион, но може да се чете самостоятелно)
Книгата като типична книга за Наоми Новик е много...митологична. В началото действието започва пред очите на една обикновена селска девойка. Тя ни разказва че всяка година Змея (който мъж-магьосник, нещо като шаман на селото) взима една девойка задържа я при себе си и й дава пари...и никой не вярва на девойките, че те са девствени, след посещението си. Най-интересното е, че те всичките са необикновени. Главната героиня е изпълнена с очаквания, че нейната изключителна приятелка ще бъде взета този път, но...взетата от Змея е тя.
От тук нататък следват обрат след обрат. Следва да предупредя, че Змеят е всичко друго, но не и Чаровният принци - той е мрачен, грубиян и какво ли не, но загрижен за селото и по-важното- за страната. Защото се задава магически проблем, който ще засегне цялата нация.

Наоми Новик е авторка която обича да пише митологично. Специално в тази книга е засегната и темата за това как една кутура се интрегрира в друга култура или се сблъсква с нея - но това е направено по приятен начин. Наистина смятам, че темата има много общо с Трилогията за Шамана на Робин Хоб, но който не я е чел няма да ме разбере.
Пожелавам на всички ви

ПРИЯТНО ЧЕТЕНЕ
Last edited by Mat Kauton on Fri May 14, 2021 1:14 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Mat Kauton » Fri May 14, 2021 9:49 am

и в другата тема написах, но и тук ще го напиша. Това е "жива" тема можете да пишете мнения, коментари за написаното, какво ви интересува, какво сте прочели. Не се притеснявайте и да ме нападате, няма да се засегна (стгиа критиката да е по това, което пиша, а не квалификации като "идиот" и "малоумник")

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Delegat » Fri May 14, 2021 12:48 pm

Темата ти е в грешният раздел, има си такъв за книги. Освен това е Темерер (Temeraire), а не Треминер. И трето, слагай спойлери, защото разкриваш прекалено много за някои книги (и са фентъзи романи, а не приказчици). Иначе е похвална инициативата ти, но се стреми да бъдеш по систематизиран и по-малко разпилян.

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Mat Kauton » Fri May 14, 2021 1:12 pm

Благодаря за критиката, точно за това говорех, че се нуждая от такава критика. Ще помоля модератора/админа да премести темата. За спойлерите нямате грижа, ще ги сложа, просто мислех че не съм издал никаква съществена информация, защото до финала наистина има невероятно много обрати.
Иначе - Приказките също са фентъзита, но фентъзитата биват много видове. Предполагам че можем да направим деление от хардкор като Абъркромби до лекия жанр като Шанара. В този смисъл съм искал обясня, че става дума за "леко фентъзи", като съм казал че е приказно, както и да определя стила на разказване. Съжалявам, ако съм подразнил някого, но мисля, че красотата на демокрацията е, че всеки има право да вижда нещата по свой начин
П.С. Щом темата трябва да е в книжния форум, ще помоля модератора да премести и другата тема за отзиви и ревюта също там
П.П.С. За разпиляността се извинявам - още съм нов и се уча, освен това снощи като съм написал темата в 1 часа среднощ, после са ми дошли други идеи в главата като съм преспал. Обещавам да се коригирам.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Martix » Fri May 14, 2021 5:40 pm

Още ме е яд, че спряха да издават Темерер на български след втората книга. А примерно трилогията Левиатан на Скот Уестърфийлд, се издаде цялата на БГ. Ама това е да случиш на издателство.

Наоми Новик е просто страхотна, изчел съм й и 4-те книги издадени на БГ, и всичките са бижута. Особено Сребърна Приказка, която директно ми влезе в списъка с любими книги, а този списък въобще не е голям (и се състои от 50% Пратчет :mrgreen: )

пп. Сиела са издали на бг Смъртоносна Академия, хайпът ми пробива покрива. Нямам търпение да си приключа със маратонът на Сандърсън, който започнах тази година и да изчета всички епични неща, които се появиха последните месеци, вземи тая трилогия земното минало, вземи тва пиранези, вземи тая река на боговете, вземи тая мексиканска готика, вземи тоя черен леопард. БГ издателствата направо ни глезят.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Roland » Sat May 15, 2021 10:57 pm

И аз й се точа на Deadly Education, ама съм твърде задръстен с YA в момента :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Dr. Horrible » Sun May 16, 2021 7:33 pm

Аз съм чел Изтръгнати от корен и не бях особено впечатлен, честно казано.
Имаше интересни неща вътре, де. Началото ми хареса много, главната героиня ми беше симпатична, ако ще и малко клиширана. Много ми харесаха описанията на магиите - целият процес и имаше едни страхотни сцени как главната и Змеят правеха заедно магии, още са ми останали в съзнанието. Лесът беше доста интересен избор за злодей, хареса ми как бяха реализирани нещата с него.

Но просто... от един момент нататък ми стана скучна и насила я дочетох. Някак много почна да тъпче действието на едно място - ако книгата беше със стотина страници по-кратка, щеше да ми допадне доста повече. Краят на любовната история хем ми хареса, хем... не беше много удовлетворяващ, честно казано. И освен това
Spoiler: show
аз твърде силно шипвах главната героиня с нейната приятелка, просто имаше индикации за много епична двойка, но книгата изобщо не отиде в тази посока и останах много разочарован от това.
But goddamn,
you got me in love again

LaughingSkull
Farmer
Posts: 64
Joined: Thu May 01, 2014 1:13 am

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by LaughingSkull » Fri Dec 03, 2021 10:49 am

Темерер си беше занимавка навремето. Захванах поредицата, когато тъкмо беше излязла петата книга на английски и прочетох първите четири книги (на английски*) на един дъх.
После нещо ме отвлече и така и не си купих петата...
...което от днешна гледна точка ме радва, защото тогава си мислех че това ще е пред-/последната книга от поредицата, а тази Новик взела че докарала поредицата до цели 9 книги.

Много мразя такива изпълнения...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Roland » Fri Dec 03, 2021 4:43 pm

Е какви "изпълнения"? Тя никъде не е твърдяла, че ще е кратка поредицата.

Междувременно в Щатите в момента я преиздават в нормален формат (само на mass market я имаше досега) и книгите на рафта заедно правят картина на дракона с името на поредицата (9 книги за 9 букви ;))
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Martix » Fri Dec 03, 2021 5:40 pm

Ее пусни картинки де, бива ли да си такъв тийз. :mrgreen:
Знаеш ли откога се каня да си взема темерерите на английски, че бг версията така си и остана до втора книга.
There are no rules! I'm gonna get you!

LaughingSkull
Farmer
Posts: 64
Joined: Thu May 01, 2014 1:13 am

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by LaughingSkull » Fri Dec 03, 2021 6:55 pm

Roland wrote:
Fri Dec 03, 2021 4:43 pm
Е какви "изпълнения"? Тя никъде не е твърдяла, че ще е кратка поредицата.
Да, но самата тематика е нещо, с което се насищаш след 5-6 книжки, след което ѝ върви да става време да се затваря.

Малко е сложно за обяснение и мога бая да говоря по този въпрос...
Накратко: представи си че Джордж Мартин изведнъж обяви "Амиии, всъщност смятам да удължа Песен за Огън и Лед да е 9 книги..."
Ем... не върви, нали? :)
Roland wrote:
Fri Dec 03, 2021 4:43 pm
Междувременно в Щатите в момента я преиздават в нормален формат (само на mass market я имаше досега)
Какво е разграничението между "нормален формат" и "mass market" ?

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by трубадур » Fri Dec 03, 2021 7:34 pm

Е то баце гошо го направи, от 3 на 4 на 6 (в 2 трилогии) и накрая 7 :mrgreen:

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by Martix » Fri Dec 03, 2021 10:10 pm

Нвм, намерих картинка, ама изглежда още го няма в печат туй чудо, само първите три книги се намират за сега, ще се чака.
Image

А пък точно песента на Мартин толкова носи на развлачване и експанжъни. Той вече го направи не само с увеличаването на броя книги, но и с предългите периоди в Мирийн и се видя, че вселената му може да се разтяга на всички посоки без особен спад на качеството. Все пак няма главен герой, който да ни дотегне, винаги може да извади нови благородници на следващото място и нови интриги. Само да е жив и здрав да ги пише.
There are no rules! I'm gonna get you!

LaughingSkull
Farmer
Posts: 64
Joined: Thu May 01, 2014 1:13 am

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by LaughingSkull » Sat Dec 04, 2021 5:25 am

трубадур wrote:
Fri Dec 03, 2021 7:34 pm
Е то баце гошо го направи, от 3 на 4 на 6
Да, но всичко това беше още в къмто началото на целия творчески процес по Песента. Демек още края на 90те години. :)
трубадур wrote:
Fri Dec 03, 2021 7:34 pm
(в 2 трилогии) и накрая 7 :mrgreen:
Последната (обявена) промяна беше преди да излезе A Feast for Crows, когато планът стана от 6 на 7, поради претекста че книгата, която пишел станала толкова голяма, че трябвало да я разцепи на две. Оттам имаме A Feast for Crows + A Dance with Dragons, вместо само A Dance with Dragons.

Впрочем това че 6те книги са щяли да бъдат под формата на "2 трилогии" за пръв път го чувам. Струва ми се че се бъркаш. Източник? :S

...

Отклоняваме се от темата. Идеята ми е че и Темерер, и Песента са си сериозни и претенциозни четива, които е редно да се завършат и съвместят перфектно в ограничен брой книжлета...
...е не да станат като Анита Блейк. :D

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Наоми Новик - различната писателка на фентъзи

Post by tigermaster » Sat Dec 04, 2021 2:20 pm

Не знам, аз книжките за Темерер ги четох преди около милион години и съм забравил почти всичко, обаче не ми се бяха видели особено претенциозни, при все старовремския стил. Все едно да кажеш, че Бърнард Корнуел е претенциозен.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests