Роулинг вс Туитър, серия поредна

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by трубадур » Tue Sep 15, 2020 10:22 am

Роулинг сака да препише мълчанието на агнетата и психо, а то кво стана :lol:

https://www.mirror.co.uk/3am/celebrity- ... k-22681530

пак я захапаха за тъпия гъз относно транс простотията й, поне е сеир, а и от тая статия видях това име Ugla Stefanía Kristjönudóttir Jónsdóttir, което ще ми е името на новата метъл банда

бтв, линкът е към мирър, та да...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Demandred » Tue Sep 15, 2020 1:05 pm

Явно всички злодеи вече трябва да са само бели цис хетеро мъже, всичко друго е твърде проблематично.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Random Book Stuff

Post by Killua » Tue Sep 15, 2020 2:18 pm

Demandred wrote:
Tue Sep 15, 2020 1:05 pm
Явно всички злодеи вече трябва да са само бели цис хетеро мъже, всичко друго е твърде проблематично.
Абе ако беше някакъв друг вид не бял цис хетеро мъж злодеят, сигурно нямаше да има толкова драма, ама предвид скандалите напоследък покрай нея, разбираемо са й скочили.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Tue Sep 15, 2020 2:31 pm

^ Верности са туй, щото идва от нея е болежката. Мацката е ясна, че грам идея няма оригинална в главата, ама умее да компилира. И по всичко личи, че тая й дивотия яко се е "вдъхновявала" от популярните врътки с някой да се облича като жена и да трепе. За всеки друг автор би минало под радара, ама че е баш роулинг след всичките й изцепки и то под псевдонима й, къ да не стане кочина пълна :mrgreen:

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Demandred » Tue Sep 15, 2020 2:40 pm

трубадур wrote:
Tue Sep 15, 2020 2:31 pm
^ Верности са туй, щото идва от нея е болежката. Мацката е ясна, че грам идея няма оригинална в главата, ама умее да компилира. И по всичко личи, че тая й дивотия яко се е "вдъхновявала" от популярните врътки с някой да се облича като жена и да трепе. За всеки друг автор би минало под радара, ама че е баш роулинг след всичките й изцепки и то под псевдонима й, къ да не стане кочина пълна :mrgreen:
Със сигурност щеше да има бая оплаквания, ако някой друг популярен автор бе написъл книга с такъв сюжет. Твърде проблематично е за the current year. Къде по-дребни нарушения на "прогресивната" идеология в изкуството напоследък станаха причина за скандали.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Tue Sep 15, 2020 2:54 pm

Тука може да се поспори, щото колко популярни автори реално си стъпват на врата в твитър, само за да серат връз дадена гледна точка и после да пишат книга по наболялата тема.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Demandred » Tue Sep 15, 2020 3:01 pm

трубадур wrote:
Tue Sep 15, 2020 2:54 pm
Тука може да се поспори, щото колко популярни автори реално си стъпват на врата в твитър, само за да серат връз дадена гледна точка и после да пишат книга по наболялата тема.
Това определено е фактор, правещ сегашния скандал по-сериозен. Но и без този фактор най-вероятно щеше да има сериозна негативна реакция за роман на популярен автор, в която има "transvestite serial killer".

Книгата най-вероятно си е написана преди Туитър скандалите, BTW.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Tue Sep 15, 2020 3:36 pm

Ясно, че е написана по-рано, щеше да е култ, ако момата е успяла да нацвъка цяла книга за под 2 месеца. Или тя си ги има тия виждания за нея и си крета. Или подготвяше почвата с твитър, кой знае, може да са решили да действат като нетфликс и да смятат, че няма лоша реклама и да подкастрят народа от известно време преди да падне баш бомбата.

Наистина няма как да знаем как биха реагирали тълпите на друг автор. Роулинг просто много зажули тая тема и изведнъж да издаде книга с доста преекспонираното "преоблечен като жена убиец", което стига човек само да е чувал за психо, агнетата, dressed to kill или нос страх е наясно, че тва е "класически" похват, ползван от куцо и сакато, и ако нашата наистина не се беше оляла в мрежата повече щеше да е посрещнато като странно решение, но донякъде разбираемо, тъй като от години се пъне да е "сериозен" автор за възрастни, затва нали и цялата епопея с псевдонима й (който споделя доколкото знам с някакъв смахнат, дето е третирал гейове с шок терапия). Въобще фактът, че идва точно от нея си е бало капаците.

А даже виждам и свят, където щеше да е прието като смело... видиш ли популярна какичка показва, че транс може да не са само жертви, ми лицата, които бутат действието, стига роулинг да си беше мълчала тия години и да бе останала в общото съзнание като най-продаваната авторка евър, а не като подивялата леличка от нета ¯\_(ツ)_/¯

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Random Book Stuff

Post by Dr. Horrible » Tue Sep 15, 2020 3:44 pm

Почвам да чета тая поредица :D

Кефи си ме Роулинг. Кефи ме как е толкова голяма, че никакви кенсълвания и глупости не могат да я спрат. Не могат да я уволнят, не могат да я оставят на улицата. През достатъчно мъки е преминала, достатъчно пари е направила, че да може да си позволи да говори открито. Забавно ми е как я наричат "трансфоб", макар тя да казва, че няма против транс хората да се считат за който пол си искат, стига да са взели това решение в зряла възраст, а не преди пубертета.

И много забавно как веднага кенсълнаха книгата, преди още да е излязла, защото в ЕДНО ревю се казва, че е за "transvestite serial killer". Впрочем ревюто е в платен сайт и аз лично не мога да го прочета, нямам абонамент. Предполагам, че доста от ревящите също нямат. Но на тълпата не й трябват аргументи и убеждаване. "Някой някъде написа, че в новата й книга има убиец травестит - RIP J K!" Жалка работа. А Роулинг и нито една бройка да не продаде, пак ще е най-богатия автор и издателствата пак ще се борят за следващата й книга :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Demandred » Tue Sep 15, 2020 4:15 pm

Бива си я поредицата за Страйк, малко на сапунка взе да бие в последните томове, и обратите са доста предвидими поне за мен, но е увлекателна и героите са интересни.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Tue Sep 15, 2020 4:37 pm

Dr. Horrible wrote:
Tue Sep 15, 2020 3:44 pm
През достатъчно мъки е преминала, достатъчно пари е направила, че да може да си позволи да говори открито.
Чудя се какво ще говориш, ако вземе обърне страницата и почне да говори така открито срещу фентъзи, комикс почитатели и въобще хора, към които ти спадаш. И то така директно и да са пълни глупости. Щото тя си плюе по фентъзито, ама рядко по феновете. Или пък Скарлет Йохансон, която изглежда като, че цялата марвелска орда й лази по нервите, но не го казва. Интересно дали ще продължаваш да им се радваш, или ще си "разочарован".

Тук не става дума за книгата. А за жена, която не спира да блещи простотии, и то не е ясно с каква цел. Дали е реклама или наистина ги вярва тия работи. Това е почти същото като орсан кард да се изцепи с гей, дето трепе и да се надяваме, че в книгата ще е нюансирано.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Roland » Tue Sep 15, 2020 5:19 pm

Demandred wrote:
Tue Sep 15, 2020 1:05 pm
Явно всички злодеи вече трябва да са само бели цис хетеро мъже, всичко друго е твърде проблематично.
Причината всички новини да уточняват идентификацията на злодея е, че има много силен мит за мъжете-хищници, които се преструват на жени, за да нараняват "истинските" жени. Това е брутално към транс-хората и води до напълно реални и документирани актове на насилие срещу тях. Съответно фактът, че убиецът в тая книга е именно персонификация на тоя мит, е огромният проблем, а не някаква РС култура run amock.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Roland » Tue Sep 15, 2020 5:20 pm

Dr. Horrible wrote:
Tue Sep 15, 2020 3:44 pm
Почвам да чета тая поредица :D

Кефи си ме Роулинг. Кефи ме как е толкова голяма, че никакви кенсълвания и глупости не могат да я спрат. Не могат да я уволнят, не могат да я оставят на улицата. През достатъчно мъки е преминала, достатъчно пари е направила, че да може да си позволи да говори открито. Забавно ми е как я наричат "трансфоб", макар тя да казва, че няма против транс хората да се считат за който пол си искат, стига да са взели това решение в зряла възраст, а не преди пубертета.

И много забавно как веднага кенсълнаха книгата, преди още да е излязла, защото в ЕДНО ревю се казва, че е за "transvestite serial killer". Впрочем ревюто е в платен сайт и аз лично не мога да го прочета, нямам абонамент. Предполагам, че доста от ревящите също нямат. Но на тълпата не й трябват аргументи и убеждаване. "Някой някъде написа, че в новата й книга има убиец травестит - RIP J K!" Жалка работа. А Роулинг и нито една бройка да не продаде, пак ще е най-богатия автор и издателствата пак ще се борят за следващата й книга :D
And the tone-deaf hot take award goes to...

Подкрепяй трансфобията смело. Истински герой. Свободомислещ!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Roland » Tue Sep 15, 2020 5:23 pm

Междувременно в моята книжарница оставихме едно копие да сбутаме по рафтовете, а останалите ги върнахме :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Random Book Stuff

Post by Dr. Horrible » Tue Sep 15, 2020 5:37 pm

Труба, няма нужда да се чудиш как бих реагирал в такава ситуация - просто можеш да видиш как съм реагирал на такива ситуации в миналото :)
Аз подкрепям свободата на мнението. Това не означава съгласие - мога преспокойно да определя нечие мнение за малоумно, но няма да отправям призиви този човек да бъде уволнен и животът и кариерата му да бъдат съсипани. Когато Джоди Фостър се изказа срещу супергеройските филми отворих тема за дискусии - viewtopic.php?f=5&t=6757 . В нито един момент не съм казвал "Тя трябва да бъде уволнена и да фалира." От известните личности често съм изразявал несъгласие с позициите и отношението на носителката на Оскар Натали Портман (за която повече няма да напиша нито една обидна дума, понеже съм обещал на Лиц :) ), но пак мненията ми са били от рода на "Тая много ме дразни, зле е, не мога да я понасям", а не "Бойкотирайте ѝ филмите, нека флопват, нека остане без работа, хайде да ѝ съсипем кариерата!". Ако някой писател, актьор и т.н. ме дразни, казвам "Ужас е, не искам да го гледам!" и често го казвам много емоционално, но не държа и другите да го мразят, не държа и другите да не искат да го гледат, не държа човекът да фалира. Не съм писал RIP Скорсезе и т.н. Изобщо идеята "другите трябва да бойкотират това нещо, защото мен не ме кефи" винаги ми е била чужда. Да, можеш да ме обвиниш в обратното - казвал съм "Другите трябва да си купят това нещото, щото мен много ме кефи!", но човек си рекламира и пробутва фаворитите, тва е нормално :D

Иначе хубаво спомена Скарлет, подсети ми, че трябва да ходя да си правя нов аватар :heart:

А обсъжданата тук книга, да не повярваш, получи доста положително ревю в Гардиън:
https://www.theguardian.com/books/2020/ ... m-the-past
Troubled Blood by Robert Galbraith review – a cosy blast from the past
JK Rowling’s engaging duo return for a cold case full of misdirection and simmering emotional tension
Дем, само да довърша новата на Сара Дж. Маас и почвам!

Рол - хубаво сте направили в книжарницата. Всеки, който си управлява книжарница, може да си реши какво иска или не иска да продава в нея :) Ако сте решили, че не искате вие да печелите пари на Роулинг и да ѝ продавате продуктите - изборът е ваш. Всеки, който желае да си я купи, може да положи минималното усилие да я намери в друга книжарница.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests