Роулинг вс Туитър, серия поредна

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Amikae » Fri Sep 25, 2020 5:28 pm

Moridin wrote:
Fri Sep 25, 2020 5:21 pm
много произволно боравите с "ляво" и "дясно"
9 страници контекст не са ли достатъчни за да е ясно за кое "ляво" и кое "дясно" си говорим? Или сега трябва да изпишем още няколко страници семантики само и само да не си говорим по трудните въпроси?

В контекста на темата коя държава е лява, Швеция или Беларус? Примерно. :roll:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Matrim » Fri Sep 25, 2020 5:33 pm

Тоталитарните държави са едни от най-консервативните, които ще откриеш и нямат нищо общо с лявото.
Това сериозно или си правиш майтап? Защото терминът ляво далеч не се изчерпва с американското "ляво", което се концентрира на повече на социални, а не икономически въпроси. Тоталитарните леви държави и те са почнали с идеята, че са on the right side of history, а накрая виж какво стана. Затова не всяка "прогресивна" идея е априори хубава, която или приемаш или си малоумен консерватор. Такова опростяване на сложни проблеми рядко води до хубави резултати.
Това, че моите виждания за справедливост и равноправие тригърват някой не е моя вина. Може да е мой проблем и е мой проблем, но не е моя вината. Изобщо нали за това се бият у гърдите в дясно, че видиш ли ние сме тригърнатите снежинки, а на края то какво се оказа май те са най-тригърнати от всички.
Споко, и двата лагера се тригърват един от друг, това е очевидно за всеки, който не е в съответната ехо-камера, била тя лява или дясна. А и трубадурът не мисля, че визира точно теб или Роланд като хора, които тригърват десните, има и далеч по-крайни от вас. Естествено, човек като не познава или не харесва дадена група хора е склонен да мисли, че най-крайните и шумни членове са представителна извадка. Медиите с радост раздухват този екстремизъм и се получават неща като сегашното дередже в САЩ, където ако се водиш само по гръмките заглавия в медиите ще решиш, че буквално се трепят на улиците в гражданска война с хиляди жертви на ден.
Та в тоя ред на мисли ДЖ КЕЙ РОУЛИНГ с позицията си в обществото би могла да направи много добро, ако изпрати правилното съобщение, а тя не само не го прави, тя активно пречи и туитър, като частна платформа е редно да вземе страна по тея въпроси. Ма нали свободно слово и така нататък булшит...
А ако решат да вземат страна като баннат всички, които реват "Смърт за Роулинг" пак ли ще кажеш, че е редно или тогава вече става "проблематично"?
Last edited by Matrim on Fri Sep 25, 2020 5:34 pm, edited 1 time in total.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by tigermaster » Fri Sep 25, 2020 5:33 pm

Vash wrote:
Fri Sep 25, 2020 4:11 pm
Все пак сме от България всички, така че знаем докъде може да стигне крайно лявото като добие популярност.
Има разлика между това, което наричат ляво на запад, и лявото в България, дето по време на тъй наречения социализъм еднополовите двойки са били преследвани законово, а за трансполовост не се е и чувало. Иначе, ако питаш моите родители за живота тогава, ще ти кажат най-вече хубави неща - за сигурност, за медицина, за лесно сдобиване с апартамент като младо семейство...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Vash » Fri Sep 25, 2020 5:37 pm

Amikae wrote:
Fri Sep 25, 2020 5:12 pm
@Vash объркан съм какво общо има лявото с България и Венецуела. България беше тоталитарна държава, Венецуела е тоталитарна държава. Тоталитарните държави са едни от най-консервативните, които ще откриеш и нямат нищо общо с лявото. Русия лява държава ли е? Разлика между тоталитарен комунизъм и социализъм правим ли?

Ма нали свободно слово и така нататък булшит...
Ye shall know them by their fruits. Комунистите навремето също не са се опитвали (или не са твърдели), че искат да правят тегав тоталитаризъм, искали са равенство и свобода. It just so happened, че като са спечелили са изнесли опозицията с мощ. Сериозно ли не виждаш подобни тенденции в модерното ляво? Или и това е консерваритизъм, щото консерватизма е явно това, което не ни кефи...

И не знам защо включваш само дясното в омразата, голяма част от лявата реторика е кой и с какъв кеф ще го накажем като спечелим, съмнява ме тия хора да са основно мотивирани с любов към човеството.

Питърсън е доста як между другото и няма много общо с групите, в които го включваш.
Amikae wrote:
Fri Sep 25, 2020 5:12 pm
Ма нали свободно слово и така нататък булшит...
There we go... :lol:

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Amikae » Fri Sep 25, 2020 5:45 pm

Vash wrote:
Fri Sep 25, 2020 5:37 pm
Amikae wrote:
Fri Sep 25, 2020 5:12 pm
@Vash объркан съм какво общо има лявото с България и Венецуела. България беше тоталитарна държава, Венецуела е тоталитарна държава. Тоталитарните държави са едни от най-консервативните, които ще откриеш и нямат нищо общо с лявото. Русия лява държава ли е? Разлика между тоталитарен комунизъм и социализъм правим ли?

Ма нали свободно слово и така нататък булшит...
Ye shall know them by their fruits. Комунистите навремето също не са се опитвали (или не са твърдели), че искат да правят тегав тоталитаризъм, искали са равенство и свобода. It just so happened, че като са спечели са изнесли опозицията с мощ. Сериозно ли не виждаш подобни тенденции в модерното ляво? Или и това е консерваритизъм, щото консерватизма е явно това, което не ни кефи...

И не знам защо включваш само дясното в омразата, голяма част от лявата реторика е кой и с какъв кеф ще го накажем като спечелим, съмнява ме тия хора да са основно мотивирани с любов към човеството.
Amikae wrote:
Fri Sep 25, 2020 5:12 pm
Ма нали свободно слово и така нататък булшит...
There we go... :lol:
Бро, БКП бомбиха Св. Неделя, един от най-големите терористични атентати в световната история. Комунистите буквално идват на власт с кръв, за какво равенство и свобода ми говориш, ти сериозен ли си?

Джордън Питърсън беше буквално в изкуствена кома и в лудницата за голяма част от миналата година, а дъщеря му се раздели със съпруга си за да излиза с някакъв сводник. Това са кореняк християни, бтв.

Ще получа аневризъм от тази тема. :lol:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Matrim » Fri Sep 25, 2020 5:52 pm

Бро, БКП бомбиха Св. Неделя, един от най-големите терористични атентати в световната история. Комунистите буквално идват на власт с кръв, за какво равенство и свобода ми говориш, ти сериозен ли си?
Хората, изковали лозунга "Свобода, равенство и братство" също са известни и със своя Reign of Terror, така че и аз искам да питам ти сериозен ли си или просто си спал в часовете по история? Добри намерения (било то искрени или просто шумно огласявани лъжи) водещи до диктатура са едни от най-честите явления в историята. Леви, десни, централни - всички го правят. Факт е, че допреди стотина година комунистите са били смятани за едни от най-прогресивните. Затова не е нужно да си заблудена консерва, за да не вярваш сляпо, че всичко прогресивно е хубаво по подразбиране. Не много отдавна и евгениката е била считана за много обещаваща и прогресивна наука.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Vash » Fri Sep 25, 2020 5:53 pm

Amikae wrote:
Fri Sep 25, 2020 5:45 pm
Джордън Питърсън беше буквално в изкуствена кома и в лудницата за голяма част от миналата година, а дъщеря му се раздели със съпруга си за да излиза с някакъв сводник. Това са кореняк християни, бтв.
So, дъщеря му е thot и той очевидно прави съмнителни здравни решения, ама ти го спомена първоначално с друга цел май? Както и да е, не ми се размива темата повече.

За комунистите навремето споменах само, че очевидно са се вдъхновили от Маркс може би, който е искал равенство и свобода, или нещо подобно. Резултата - Света Неделя и доста зор в целия двайсти век. Идеята ми беше, че модерното ляво, дори умереното, прекалено много си позволява флиртуване със старото ляво, и споделя прекалено много от гнилите му идеи и тактики.

Не мисля, че съм чак толкова неразбран :neutral:

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Amikae » Fri Sep 25, 2020 6:07 pm

Ми не, колкото и да се напъвате няма да направите връзката между комунизма и съвременното ляво, колкото и крайно да е то. :lol:

Най-вече защото онзи комунизъм абсолютно никога не е имал прогресивни виждания. Онзи комунизъм е бил подривно движение подкрепяно от Русия и целящо завземането на властта в България от самото си начало. Как изобщо асоциираме такива неща с феминизма, борбата за правата на LGBTQ къмюнитито и Black Lives Matter, примерно? Всъщност не знам дали искам да знам отговора на този въпрос. :lol:

А за Питърсън. Човечеца не е с всичкия си. Дърт канадски милионер, има цял култ зад гърба си, не вярва особено в глобалното затопляне, смята че Европейския Съюз е опресивен, против универсалния базов доход е, обича да коментира с авторитет по теми, в които не е авторитет и т.н. Човека има интересни материали в психологията, но дори в тях си личи колко тежко засегнати са трудовете му от хроничната му депресия. Особено материалите му за смисъла на живота са адски тегави и ограничени в рамките на собствените му християнски разбирания - ако нямаш работа и семейство значи няма смисъл в живота ти - yada yada. Един от най-опасните съвременни псевдоинтелектуалци. Последните няколко години изцяло се е политизирал и говори предимно по теми, където не е никакъв и повечето аудиторията му дори не си прави труда да провери дали нещата, които излизат от устата му са факти. Особено гнусен е по темите за глобалното затопляне и универсалния базов доход.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Matrim » Fri Sep 25, 2020 6:14 pm

искам да питам ти сериозен ли си или просто си спал в часовете по история?
Най-вече защото онзи комунизъм абсолютно никога не е имал прогресивни виждания.
Благодаря за бързия и красноречив отговор.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Dr. Horrible » Fri Sep 25, 2020 6:50 pm

Впрочем, трудовите права на жените през соца в България и СССР са били доста по-развити от тези в САЩ по същото време. Гражданските права на чернокожите - също. Беше ми попадало интервю с чернокожа жена, чиято баба едно време е избягала от САЩ в Русия, точно заради мита, че там не е имало расизъм. Споделяше, че на институционално и правно ниво това е било напълно така - никакви проблеми не е имала. Срещала е обаче расизъм на битово ниво много - разни бели хора, като я канели на гости, се бояли, че ще изцапа белите им чаршафи с черната си кожа, нито един фризьор не е знаел как да подстригва косата й и тн. Така че нещата не са елементарни - навсякъде има различни предимства и недостатъци, всеки си решава къде и как иска да живее.

Но да, всяка крайност е вредна. И всяко минаване в едната крайност амбицира хората от другата страна и те да станат крайни. И тази групова поляризация, при която всяка група се ожесточава все повече, не тегли човечеството напред.

И наистина, ако бяхме лишени от суета и амбиция, щяхме да имаме по-хубав живот на тихо и спокойно място. Аз понякога се чудя защо се бутам за академична кариера и обикалям ВУЗ-овете в София, след като бих бил напълно щастлив в някое малко училище в Дупница. Но... Да, суетата и амбицията не са ми съвсем чужди.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Demandred » Fri Sep 25, 2020 7:11 pm

Amikae wrote:
Fri Sep 25, 2020 6:07 pm
Ми не, колкото и да се напъвате няма да направите връзката между комунизма и съвременното ляво, колкото и крайно да е то. :lol:

Най-вече защото онзи комунизъм абсолютно никога не е имал прогресивни виждания. Онзи комунизъм е бил подривно движение подкрепяно от Русия и целящо завземането на властта в България от самото си начало. Как изобщо асоциираме такива неща с феминизма, борбата за правата на LGBTQ къмюнитито и Black Lives Matter, примерно? Всъщност не знам дали искам да знам отговора на този въпрос. :lol:
Защо вместо да пишеш такива нелепости не вземеш да провериш елементарни неща като например колко от водещите активисти в тези движения са горди марксисти и въобще не го крият, и колко от идеологията им е базирана на марксизма?

А да изръсиш, че "онзи комунизъм абсолютно никога не е имал прогресивни виждания" е толкова безумно, че няма накъде.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by трубадур » Fri Sep 25, 2020 7:31 pm

Demandred wrote:
Fri Sep 25, 2020 7:11 pm
А да изръсиш, че "онзи комунизъм абсолютно никога не е имал прогресивни виждания" е толкова безумно, че няма накъде.
@Amikae нямам проблем с теб и мисля, че ако се познаваме, ще ни е лесна комуникацията. Сърцето ти е дет се вика на правилното място, но наистина виж това цитирано изречение и се замисли. Въобще разбърканата и крайно трагична история на Русия, особено в първите две десетилетия на 20 в. е нещо, което трябва човек да се запознае в подробности, дет се вика и за обща култура. Не случайно ти се даде и примерът с френската революция.

И затова често се вика в модерни времена, че лявото е наистина бъкано от хора, чиито чисти подбуди за справедливост биват експлоатирани и използвани за оръжие на група дебили, които търсят лична финансова изгода.

Инак в цялата тема се опитваме да кажем нещо друго - щото ми се струва, че мнозина тука гледат и левите, и десните (особено хамериканското разбиране за тях), най-малкото да видим кой ще извади по-голям сеир. Не е до заклеймяване и да се водят крайни изводи, а да се види къде просто и двете движения и начин на мислене се дънят, и да не се поддаваме на лесна манипулация, макар че много от нас, аз вкл, се подведох дори в тая тема, дето даже аз пуснах линка към роулинг и даже казах да се вземе с едно на ум предвид, щото идваше от скапан източник. Т.е. винаги има място за подобрение.

А и ти като човек, който си бил под пагубно влияние, няма нужда да отиваш на другата страна толкова красноречиво. И двата лагера правят и говорят глупости, без покритие или познание.

Щото като човек който следи и двете агитки, особено отиващите в крайни изцепки, мога да ти кажа, че пособите са толкова еднакви и са като ебаси огледалото една на друга дотолкова, че ако наистина светът не беше толкова скапан щеше да е пародия, вместо всепомитащата трагедия.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Amikae » Fri Sep 25, 2020 7:38 pm

Хора, сериозно, аз съм безумен, а да сравняваме съвременните прогресивни движения с тези на руско-български терористични движения от преди сто години, които буквално са изтрепали хиляди в борбата си за власт, не е безумно, така ли да разбирам? Ще ме пукнете... :lol:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by трубадур » Fri Sep 25, 2020 7:41 pm

Идеята е, че тия движения не започват с кръв, а свършват с нея, след като дадена група смята, че за доброто на всички е права.

И да изпреваря, не оневинява десните идиоти, в никакъв случай, просто повече модерация на идеологии на лично ниво, вместо сляпо да се хвърля индивидът като верен последовател, щото го мързи да погледне нещата под друг ъгъл и да позволи на някой друг да мисли вместо него. Това го виждам и в двата лагера. И е стряскащо.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Роулинг вс Туитър, серия поредна

Post by Roland » Fri Sep 25, 2020 7:48 pm

Абе не знам, предвид че светът гори и в световен мащаб крайно десните режими ебават майката на всякакви демократични структури, дали не е уместно да не слагаме двете крайности под общ знаменател?

Смисъл, може би крайно левите В МОМЕНТА не са точно най-големият ни проблем, и е добра идея да не го забравяме.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests