Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Dr. Horrible » Thu Mar 11, 2021 6:34 pm

Хмммм, да, всякакви варианти за най-добра подребда има и човек може да ги дискутира свободно, след като изчете книгите. Но все отнякъде трябва да се започне :D Аз за момента съм доволен от реда в този списък, така че ще продължа с него.

Реално по ред на издаване най-първо е Shards of Honor, после The Warrior's Apprentice. И аз така почнах, с тази разлика, че прочетох Бараяр между двете. Много съм доволен от това решение! Защото там успях да се привържа към някои герои като стария граф Воркосиган, Ботари и Грегор и сега, като ги виждам в по-късни книги, вече си спомням за тях. Елена Ботари от самото начало ми беше много ценна именно защото знаех историята ѝ като бебе, подобно беше и с Иван. И като цяло този ред ми даде наистина възможност да се насладя на развитието на историята. Аз не знаех предварително, че Майлс е бил дете с увреждания - ако след Shards of Honor бях прочел директно The Warrior's Apprentice, щях много да се разочаровам от тези огромни промени, станали между книгите. Но така имах шанса да изживея и изчувствам промените - искрено се изненадах, когато Кордилия беше обгазена и бебето беше в опасност, после истински стисках палци да се оправи. И когато видях резултата от всички тези събития в The Warrior's Apprentic това вече беше герой, за когото руутвах. Така че определено бих препоръчал на новите читатели този ред, в който съм ги чел аз :lol:
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Roland » Thu Mar 11, 2021 9:36 pm

@Dr. Horrible това е и редът, който повечето тук препоръчваме. Единствената разлика е, че твоят списък има две ранни (и не особено силни) книги сложени твърде късно за разтуха след може би най-добрата книга в поредицата. Което според мен е disservice.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Ambartanen » Thu Mar 11, 2021 11:34 pm

Dr. Horrible wrote:
Thu Mar 11, 2021 6:34 pm
Така че определено бих препоръчал на новите читатели този ред, в който съм ги чел аз :lol:
Еми аз не съм особено съгласен. Ти така си преживял какво ще се случи с детето на Корделия, но същевременно си изпуснал най-трагичния момент в Warrior's Apprentice, в който Елена и Майлс научават за миналото на сержант Ботари.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Dr. Horrible » Fri Mar 12, 2021 12:53 am

Обаче дори да се четат в ред на излизане, тогава пак човек първо ще е прочел Честта и ще знае за Ботари. А и по този начин му пука за Ботари! Но идеята ми беше, че е вероятно всеки да предпочете реда, в който си ги е чел самият той.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Roland » Fri Mar 12, 2021 1:36 am

Dr. Horrible wrote:
Fri Mar 12, 2021 12:53 am
Обаче дори да се четат в ред на излизане, тогава пак човек първо ще е прочел Честта и ще знае за Ботари. А и по този начин му пука за Ботари! Но идеята ми беше, че е вероятно всеки да предпочете реда, в който си ги е чел самият той.
Аз съм ги чел в различен ред няколко пъти. Първият беше по-близо до реда на издаване. Но пак мисля, че вътрешната хронология е много по-добра.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Xellos » Sat Apr 03, 2021 2:03 pm

Препрочитам си Captain Vorpatril’s Alliance ся, май за 4 път, и все така се смея на глас на разни моменти. Особено накрая идиотщините около сградата на ImpSec са достойни за Майлсов хаос. :mrgreen: :yay: Не че нещо може да бие вечерята в Цивилна кампания в тая и други вселени. :heart:
Ivan you idiot!
:ninja:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Moridin » Sat Apr 03, 2021 10:23 pm

@coldie на следващия напълно офтопик пост, ти заключвам акаунта за 10 дни. Чети правилата на форума.
This is it. Ground zero.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by coldie » Sun Apr 04, 2021 4:40 am

Moridin wrote:
Sat Apr 03, 2021 10:23 pm
@coldie на следващия напълно офтопик пост, ти заключвам акаунта за 10 дни. Чети правилата на форума.
А, не с лошо.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Martix » Thu Mar 02, 2023 2:40 pm

За първи път прочетох Наемниците на Дендарии - българското издание на Warrior's apprentice, която поради независещи от мен причини навремето съм пропуснал (и не питайте как съм си обяснявал магическата поява на цял космически флот).
От години не бях чел Бюджолд и явно съм забравил колко интелигентен автор е тя, но сега ми беше припомнено безцеремонно - дори в този deus ex driven drivel. Въпреки, че е доста стара и инфантилно наивна книга, в която Майлс се бута в плота като мистър Магуу, пак има някаква бюджолдска магия, която те кара да не можеш да спреш да отгръщаш страниците, че даже има и няколко много силни емоционални момента.
А диалозите и разсъжденията на героите са си класа. Удоволствие е да четеш подобни автори, които наистина са realistic about these things, вместо само да имитират стил и клишета.
Хуморът също не е за изхвърляне.
Spoiler: show
-Някой ден ще те гръмнат, без да разбереш защо! Така и ще си пукнеш, питайки: "Какво толкова казах?!"
-Какво толкова казах? - невъзмутимо го погледна Иван.
Като допълнителен бонус, бард са включили в изданието и повестта Планините на Скръбта, която е направо обидно добра за нещо, което няма и сто страници. И въобще не предвидих как ще завърши, радвам се, че колкото и стотици книги да изчета, винаги ще се намери нещо което да може да ме изненада.
8.5/10

Вече мога да си прочета последните 2 останали романа, червената кралица и сделката на ворпатрил, и да започвам с фентъзи поредиците. Препрочитането на цялата поредица на английски се отлага с още една година, че пак препълних рафтовете и трябва малко да се напъна, за да не им счупя някоя дъска (оказва се, че ако се подредят книгите една върху друга хоризонтално на кула, може да се съберат много повече на един рафт, отколкото ако стоят вертикално, ти да видиш).
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by трубадур » Thu Mar 02, 2023 4:36 pm

Martix wrote:
Thu Mar 02, 2023 2:40 pm
(оказва се, че ако се подредят книгите една върху друга хоризонтално на кула, може да се съберат много повече на един рафт, отколкото ако стоят вертикално, ти да видиш).
лайф хакс бате :mrgreen:

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Martix » Thu Mar 02, 2023 6:49 pm

трубадур wrote:
Thu Mar 02, 2023 4:36 pm
лайф хакс бате :mrgreen:
Аз съм гений :oops:
Spoiler: show
Image
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Голямата тема за голямата Лоис Макмастър Бюджолд

Post by Martix » Sat Mar 25, 2023 8:16 pm

Айде, приключи се, изчетох и последните две книжки от Воркосиган сагата - Джентълмен Джол хич не ми хареса, много ми беше безидейна, но като за край на поредицата е ок, и авторката, и героите имат право на почивка.
Ворпатрилската от друга страна е най-добрата й книга от години. Още като я прочетох ми се прииска да я почна пак. :metal:
финална оцинка на поредицата - 10/10

Правя няколко месеца до година почивка и се мятам на фентъзитата, life's good.
There are no rules! I'm gonna get you!

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 12 guests