Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Ghibli » Wed Nov 20, 2019 10:50 am

Ами прав е човекът, "Хари Потър" далеч не е гениално произведение. Аз лично го намирам за средно ниво - не е зле само по себе си, но няма нищо особено в него.

Иначе ми хареса премереността на отговора, кратък и по същество :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 1:00 pm

Никой никога не е твърдял, че Хари Потър е върха на гениалноста, но да го наричаш мимолетна мода, която ще отмине с времето, при положение, че са ти дали да правиш корица за 20 годишнината на книгата на бг пазара, е меко казано абсурдно и невярно.

Ние тука не си говорим за тва дали тая поредица е гениална или посредствена, а за тва какво е било и какво е културното й влияние върху хората по света у нас. Тия неща са факт и тва колко тъпа или умна книга е Хари Потър няма никакво значение. Специално първият Потър за мен има огромно емоционално значение, свързано с развода на нашите как баща ми освен другия тормоз, който оказваше над майка ми, почна да обяснява колко е тъпа и глупа и проста да чете книга като Хари Потър, вместо нещо по-сериозно и възвишено. И когато още не можех да чета, майка ми ни я четеше на нас двете със сестра ми, и ни обещаваше, че ще се спасим. Майка ми така и не ми я дочете. Спасихме се и си я прочетох сама. После в даскало видях, че други хора също се кефят и се съзтезавахме кой ще прочете поредната част най-бързо. И спомените станаха по-положителни. Та да тая поредица е далеч от най-умната, но за много хора носи огромно значение. Баща ми твърдеше, че тва е супер простотията и че никой никога няма да помни тая книга. Е 20 години всички я помнят. И е много по-голяма от тогава.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Dr. Horrible » Wed Nov 20, 2019 2:13 pm

Абе голямо нещо си е Хари Потър. Ако не беше Хари Потър, нямаше да ме познавате. Щото ако не беше Хари Потър, нямаше да се регистрирам преди много години във форума потър-мания. Ако не се бях регистрирал там, нямаше да ида после във форума на егмонт, където ме покани една приятелка от потър-мания. Ако не бях писал редовно във форума на егмонт и не бях създал приятелства там, изобщо нямаше да обичам форуми и нямаше да се регистрирам във форплей, когато един колега ме навиваше. А ако не бях във форплей, нямаше да напиша там в темата за Бъфи, че го обожавам, и Роланд нямаше да ми пише съобщение с покана да се регистрирам в Шадоуденс. И така никога нямаше да съм чувал за Шадоуденс. Хари Потър беше нещото, което ме накара да искам да обсъждам изкуство с непознати хора в интернет - то е основата, то е всичко. Без него изобщо нямаше да съм тук.

Всъщност само Мели можеше да ме познава, покрай магистратурата. Но ако не беше Хари Потър, не знам дали щях толкова много да обичам книгите, защото точно Хари Потър ме научи на това, нито пък знам дали щях да се интересувам от фантастика и фентъзи, щото И това ми даде Хари Потър, та може би дори нямаше да заговоря Мели, като я видях да чете фентъзи книга. Хммм.... Като се замисля, ако не беше Хари Потър можеше въобще да не уча тази психология, а да съм избрал нещо като история или право, така че дори и Мели нямаше да срещна. А може би без Хари Потър изобщо нямаше да съм преодолял тийнейджърските си депресии и щях да съм в пернишката лудница. Примерно...

That being said, според мен също истерията по кориците е прекалена. Грозни са, аз лично никога не бих си ги купил. Любен Зидаров си има собствен стил - имам си негова книжка с приказки на Андерсен и си я обожавам, чудесна е. Просто тези илюстрации далеч не са най-доброто от него. Вече е на възраст човека, опитал е да ги направи, така, както са му казали, не се е получило, да е жив и здрав. Мен ме е по-яд, че оригиналните корици от детството ми вече ги няма на български, а само тези отпреди няколко години.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 3:44 pm

Докторе тва ти мнение кърти :heart:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by tigermaster » Wed Nov 20, 2019 5:22 pm

Ghibli wrote:
Wed Nov 20, 2019 10:50 am
Ами прав е човекът, "Хари Потър" далеч не е гениално произведение. Аз лично го намирам за средно ниво - не е зле само по себе си, но няма нищо особено в него.

Иначе ми хареса премереността на отговора, кратък и по същество :mrgreen:
Ами, аз изобщо не съм фен на Потърите, дори напротив, обаче на човека като му е такова отношението към книгите, защо изобщо е поел не само кориците, ами и изложба с картини, повлияни от тях? Не е като да е някакъв едва прохождащ художник, готов да приеме всичко, само за да свърже двата края.

А и да заяви, че поредица, чиято двайсета годишнина в България е нает да отбележи, е мимолетно забавление, е просто безумно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Ghibli » Wed Nov 20, 2019 5:39 pm

Първо, не преиначавай, къде прочете "мимолетно забавление"? Ето го цитата:
Обидно е, че ме наричат "призрак от миналото". Но "Хари Потър" не е гениално произведение, а е като всяка мода по света. За момента просто е популярно.
Второ, мога да си представя, че когато си на пет пъти по двайсет години, числото 20 малко губи ореола си на значимост. Човекът е видял епохи да идват и да си отиват, нищо чудно, че някакъв там "Хари Потър" не го впечатлява особено.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by tigermaster » Wed Nov 20, 2019 5:50 pm

Как точно да тълкувам това "за момента просто е популярно"? Този момент в България вече е над двайсет години.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Ghibli » Wed Nov 20, 2019 5:58 pm

Буквално в предишния си пост написах, че от висотата на 95 години двайсет не изглеждат като толкова много.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by tigermaster » Wed Nov 20, 2019 6:04 pm

Това е почти една четвърт от живота му, който хич не е кратък.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Killua » Wed Nov 20, 2019 6:48 pm

Право в десетката с тоя коментар на Зидаров, дам. Уязвяваш тънко, без да казваш нищо наистина обидно и без дори да казваш неверни неща.

Според мен много художници не четат или поне не изцяло произведенията, които илюстрират, и си личи. И което не е ок. Но пак не вярвам като си на 100 да чувстваш, че имаш времето да изчетеш седем книги, които не са баш твоето нещо.

А защо е приел - за слава? За пари? За да (си) докаже, че още може? По принцип приема всичко и няма значение толкова за него какво илюстрира? Какво значение има, негова работа си е, предложили са му, приел е. А са му предложили на него сигурно главно, за да имат шанс да получат одобрение за кориците (вероятно с друг по-красотен наш художник нямаше да има "да", не забравяйте, че ситуацията е специална в този случай). Така или иначе, забавно ми е как фокусът отново е върху художника.

Последно нямало да изтеглят иначе кориците и дори книгите се продавали ок (прочетено в случаен коментар под пост на Марфа във фейсбук, та няма много тежест).

Марто, интересен коментар. Аз обожавам Хари Потър, но за себе си съм убедена, че със и без него животът ми щеше да протече по много сходен начин. Виж, без анимето вече всичко щеше да е коренно различно в живота ми сигурно. Но не и Хари Потър, уви.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20275
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Xellos » Wed Nov 20, 2019 9:28 pm

Не е лесна и ваща. :mrgreen:
:ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11224
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Marfa » Thu Nov 21, 2019 12:24 pm

Официално няма да изтеглят тиража :) Фалшива новина било. https://clubz.bg/90797-ne_nqma_da_izteg ... en_zidarov
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by tigermaster » Thu Nov 21, 2019 12:36 pm

Да, и като скокнеш до Ориндж в Ринг Мол, виждаш, че изданията на Любен Зидаров за забити в тринайсета глуха, а на витрината, която се вижда отвън, са поставени тези с илюстрациите на Джим Кей. Вчера обикалях книжарниците в мола, за да търся един комикс за подарък, и това ми направи впечатление. В Буктрейдинг пък май изобщо ги нямаше - обаче аз и не прекарах много време там, та може да съм се объркал.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by lightning peregrine » Thu Nov 21, 2019 9:56 pm

Някой хора наистина пишат много просташки неща по адрес на тези корици в социалните мрежи. Човека все пак е на над 90 години.
Все пак кориците са много грозни. Цялото нещо има едно такова непрофесионално и незавършено излъчване. Всяка от кориците би изисквала поне още няколко часа работа за да придобият някакъв търговски вид. Ръцете на Хагрид и Дъмбълдор приличат на неща от Лъвкрафт ( ако е нарочно търсен ефект одобрявам :D )
Това, че са рисувани в абстрактен стил не е оправдание. Кориците на множество книги, Дисни анимациите, мангата, аниметата и тн все използват абстрактен стил и въпреки това са естетически и мнозинството хора ги харесват.
Това, че кориците са грозни не ме вълнува реално- ако някой ги иска в библиотеката си да ги купи. Това което много ме дразни е колко много ги защитават разни '"""журналисти", "култороведи", "експерти" и тн. Тези същите обвиняват всеки който не ги харесва едва ли не, че е чалгар. За хората които хеитят в фейсбук не мога да говоря, но лично аз съм ходил на уроци по рисуване и съм чел книги за рисуване на лица, човешки тела, комикси и рисуването изобщо. Имам си някаква престава какво не им е наред на тези илюстрации.

Да кажа и някой положителни неща. Тези корици ми напомнят много на едно интервю в което Роулинг казва, че Радклиф е прекалено красив и в нейното въображение Хари е по-грозен. Може би по някакви трудни за обеснение от науката начини Зидаров е вникнал в същността на героя и е направил изключително точни илюстрации без да е чел книгите. :shock: Или е гледал интервюта с авторката.
Кориците имат и огромен потенциал като миймове.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Post by Killua » Fri Nov 22, 2019 8:41 am

lightning peregrine wrote:
Thu Nov 21, 2019 9:56 pm
Кориците имат и огромен потенциал като миймове.
Лол, има нещо вярно, не ми беше хрумвало :Д
Има ли вече някакви миймове всъщност? Не са ми попадали.
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest