Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Dr. Horrible » Thu Nov 07, 2019 2:56 pm

Реших да отворя тези тема, за да видя дали някой друг от форума не се увлича по същите неща :)

Young adult романите обикновено са писани за читатели между 12 и 18 години, но статиската показва, че близо половината от четащите ги хора са възрастни. Те редовно представят теми като съзряването, първата любов, приятелството и т.н. Смятат се за лек преход между детските книги и литературата за възрастни. Но понякога границата е много условна, разбира се, и не е съвсем ясно къде може да се сложи даден роман.

Като цяло Young Adult e жанр, който няма добра слава. И това си е с причина - в доста случаи това са книги, които са по-прости и елементарни от качествените романи за възрастни, но лишени от магията и чара на детските романи. И това е гадничко. Но все пак напоследък излизат страшно много неща, които влизат в този етикет, и част от тях получават признанието на читателите и стават изключително популярни. Темата е за тях :)

През годините бях чел различни неща, спадащи в тази категория - "Игрите на глада" ми харесаха адски много, след това минах през доста скучни заглавия като "Аз съм номер 4", "Стоманено сърце" на Сандерсън и "Червен изгрев" на Пиърс Браун и всички ми бяха изключително тъпи, та реших повече до този жанр да не припарвам.

Но в последната година, дали защото работя с тийнейджъри, дали защото съм станал по-малко критичен, попаднах на някои много интересни неща. Всички те са писани в последните няколко години и авторите им стават много популярни. И реших да отворя тема за тях.

Най-първо се запалих по трилогията Winternight на Катрин Ардън, започваща с "Мечока и славея". Толкова много ми харесват, че направо не искам да ги нарека young adult, макар да ти смятам за близки с този жанр.

Това лято прочетох "Жената котка" на Сара Дж. Маас и така се възхитих от стила ѝ, че веднага ометох и трилогията "Двор от рози и бодли". Доста доволен останах, макар да си имаше развлачености и ужасно скучни секс сцени. Като гледам тя планира да пише още в този свят, така че с интерес ще следя. Има и друга поредица, "Стъкленият трон", още по-популярна, която още не съм чел. Ама си я купих!

Сега прочетох "Сянка и кост" на Лий Бардуго - първа книга от поредицата "Светът на Гриша". И тя като Арден е със средновековен руски сетинг, което ми се струва адски увлекателно. Много ми хареса и веднага ще прочета и следващите книги от поредицата. Видях, че по нетфликс ще правят сериал.

Вие чели ли сте някои от тези неща и какво мислите за тях?
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by трубадур » Thu Nov 07, 2019 3:12 pm

Неам идея, ама щерката се сцепи да чете Рик Риордан. Всичко каквото е излязло от него се взима. А на Сузан Колинс чете на Грегор премеждията, игрите на глада не бяха за нея, скипна ги с мощ. Въпреки че не знам последното колко баш спада за модерно, почвайки 2003-та година. То така бързо ще се стигне и до Хари Потър. Та за ранно тийн - до тийн, та чак до 18, нещата се развиват добре от гледна точка на директната демография.

Лично не мога да кажа, че съм фен, щото като си гледам списъка на прочетени глупости се оказа, че имам прилично количество янг адълт и не помня нищо, извън Пратчет (Тифани книгите, които са му най-слабите според мен, ама пак са фън за четене), или пък аз го смятам за такъв тип литература, а не се води за такава, най-вече неща с вампири/върколаци/вещици или популярните в този форум книги на Илона Андрюс. А напоследък много неща се вадят от интернет платформи и публикуват, без кой знае каква редакция, което допълнително сваля общото качество и кара течението да изглежда дори по-нефелно. Но като цяло имам разминавания с това, което наистина е янг адълт и с това, което аз смятам, че е.

Но не ми пречи. Определено са типът книги, които да запалят любов към четенето дотолкова, че основно книги на хартия се купуват дома за щерката. Но сега чета неква космическа опера, дето буквално е седемте самурая в космоса на заебана планета, което май ще мине за тийн книга, ама знам ли. Янг адълт границите са ми много размити.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Matrim » Thu Nov 07, 2019 5:38 pm

Young adult за мен е най-вече изсмукана от пръстите маркетингова категория. Май има и откровен елемент на сексизъм, защото ако мъж напише някаква елементарна книжка е доста по-вероятно да не й лепнат етикет YA, отколкото ако същото книжле излезе изпод перото на жена. От друга страна, този етикет често помага за продажбите и затова и авторите като че ли не протестират много-много на това твърде условно разделение. Но може и да съм в голяма грешка, наблюденията ми са съвсем повърхностни. Иначе сега чета една книжка на Жаклин Кери, авторка, която иначе тача доста, но след интересното начало взе съвсем да бие на young adult и като гледам ревютата и читателите се чудят дали YA класификация би била удачна или не. Затова казвам, че това разделение ми се вижда много изкуствено, а и според мен тийнейджърите трябва повече да бъдат окуражавани да четат каквито книги щат, а не да се ограничават в някакви такива "опростени" псевдожанрове.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Roland » Thu Nov 07, 2019 6:17 pm

Не е така. Слушал съм бая коментари на агенти и автори по въпроса и жанрът определено си има изискванията, не е до “елементарност”.

Иначе аз го харесвам много YA, малар че си е на случаен примцип понякога дали ще става за четене. Тая година цели две трилогии на Касандра Клеър изорах, с променлив успех, както и на Сандерсън новата (която е разкошна), и имам някои други неща в списъка за четене, макар че повечето са Contemporary, а не SFF (тоя жанр е супер плодороден за куиър истории, защото статистически погледнато много повече от читателите в тази категория се самоопределят като куиър).

Бтв, Риордан не пише YA, а Middle Grade, демек баш за деца като първите Потъри.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by трубадур » Thu Nov 07, 2019 7:18 pm

Пърси почва на 13, ама като потър стига до пълнолетие (почти) в последните книги. А Магнус Чейс и после Кейн са си за по-зряла публика, определени вдига рейтинга на нещата да не са баш за деца. Ма както казах янг адълт за мен е некво като стейт ъф майнд, а не го виждам като отделен жанр с ясни граници, което идва най-вече от това, че не го следя, търся или интересувам много-много от него, но покрай деца с живи интереси към книги следя някакви автори и поредици.

От друга страна всичките японски исекай тресни идват от неща, на които вика light novel, което според мен си е баш YA и за мой срам прецапах някакво количество от тях :dunno:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Roland » Thu Nov 07, 2019 7:32 pm

трубадур wrote:
Thu Nov 07, 2019 7:18 pm
Пърси почва на 13, ама като потър стига до пълнолетие (почти) в последните книги. А Магнус Чейс и после Кейн са си за по-зряла публика, определени вдига рейтинга на нещата да не са баш за деца. Ма както казах янг адълт за мен е некво като стейт ъф майнд, а не го виждам като отделен жанр с ясни граници, което идва най-вече от това, че не го следя, търся или интересувам много-много от него, но покрай деца с живи интереси към книги следя някакви автори и поредици.

От друга страна всичките японски исекай тресни идват от неща, на които вика light novel, което според мен си е баш YA и за мой срам прецапах някакво количество от тях :dunno:
Еми то си зависи и от пазара. България има славна традиция на родителите да не им пука какво четат децата им и съответно нещата се омешват. Тук в Щатите всяка книжарница си има напълно отделна секция за YA, книгите си имат специфични стилове на дизайн и корици, които няма да видиш в тези "за възрастни", и прочее.

И ясно за Риордан. Аз само с Пърси Джаксън първите съм запознат, тях много ги хвалят специално като силен пример за Middle Grade.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Matrim » Thu Nov 07, 2019 7:48 pm

Roland wrote:
Thu Nov 07, 2019 6:17 pm
Не е така. Слушал съм бая коментари на агенти и автори по въпроса и жанрът определено си има изискванията, не е до “елементарност”.
И какви точно са изискванията освен "смятаме, че така ще продадем повече копия"?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Roland » Thu Nov 07, 2019 7:55 pm

Matrim wrote:
Thu Nov 07, 2019 7:48 pm
Roland wrote:
Thu Nov 07, 2019 6:17 pm
Не е така. Слушал съм бая коментари на агенти и автори по въпроса и жанрът определено си има изискванията, не е до “елементарност”.
И какви точно са изискванията освен "смятаме, че така ще продадем повече копия"?
Брой гледни точки.
Тип повествование и тематика на проблемите, с които се сблъсква протагонистът.
Фокус върху вътрешни изживявания.
Романтичен аспект и как се поднася.

Ти въобще чел ли си нещо, официално поднесено като YA?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Matrim » Thu Nov 07, 2019 8:01 pm

Фокус върху вътрешни изживявания.
И това е Young Adult критерий защото...? Освен ако нямат предвид teenage angst. :)

Чел съм да, и не открих никаква разлика с куп други книги, които не се водят young adult, затова смятам цялото деление за маркетингов трик и нищо повече. Книгоиздаването някак е съществувала толкова векове и без young adult категория. Повечето жанрове и в момента са без нея.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Roland » Thu Nov 07, 2019 8:06 pm

Matrim wrote:
Thu Nov 07, 2019 8:01 pm
Фокус върху вътрешни изживявания.
И това е Young Adult критерий защото...? Освен ако нямат предвид teenage angst. :)

Чел съм да, и не открих никаква разлика с куп други книги, които не се водят young adult, затова смятам цялото деление за маркетингов трик и нищо повече. Книгоиздаването някак е съществувала толкова векове и без young adult категория. Повечето жанрове и в момента са без нея.
Много неща са съществували векове наред без разграничения, но слава богу и за теб, и за мен, че не живеем преди векове. Не знам, за мен е доста очевидно кога една книга е YA и кога не е. Авторите си променят стила и фокуса, когато преминават от единия жанр в другия. Примерно и Mistborn и Skyward са на един и същи автор, с главна героиня младо момиче, но едната видимо не е YA, а другата видимо е. Сега, аз не съм в тоя бранш, не го и чета достатъчно, че да има огромните дълбоки наблюдения, но за мен разлика има, и тя не е "маркетингов трик", дори и да има някакъв елемент на умишлено разграничаване.

И бтв - да, тийнейдж ангст е част от това. Възрастта на героите е важна за определянето на жанра.

Прочее, ако не смяташ, че YA е нещо повече от маркетингова залагалка, добре дошъл си да не коментираш в тема за YA ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Matrim » Thu Nov 07, 2019 8:18 pm

Ти си добре дошъл да ме игнорираш вместо да се възмущаваш все едно имаш акции в YA индустрията. :)
Авторите си променят стила и фокуса, когато преминават от единия жанр в другия. Примерно и Mistborn и Skyward са на един и същи автор, с главна героиня младо момиче, но едната видимо не е YA, а другата видимо е.
И какво точно не е YA на Mistborn? Това, че има някакви смехотворни гримдарк напъни?
Авторите си променят стила и фокуса, когато преминават от единия жанр в другия.
Нищо не им пречи да го правят и без тия доста произволни етикети.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Roland » Thu Nov 07, 2019 8:23 pm

Matrim wrote:
Thu Nov 07, 2019 8:18 pm
Ти си добре дошъл да ме игнорираш вместо да се възмущаваш все едно имаш акции в YA индустрията. :)
Авторите си променят стила и фокуса, когато преминават от единия жанр в другия. Примерно и Mistborn и Skyward са на един и същи автор, с главна героиня младо момиче, но едната видимо не е YA, а другата видимо е.
И какво точно не е YA на Mistborn? Това, че има някакви смехотворни гримдарк напъни?
Авторите си променят стила и фокуса, когато преминават от единия жанр в другия.
Нищо не им пречи да го правят и без тия доста произволни етикети.
Оооооок? В смисъл, малко смешна ми е тая линия на разсъждения. Това все едно да се дразниш на фентъзи жанра, че се нарича фентъзи, а не фантастика. Пак са измислици, нали? Що за безсмислен спор е това? Ако има достатъчно елементи, които разграничават дадена група произведения от общото цяло, защо тази група да няма собствено име? Нещо повече, YA е ОСНОВНО мейнстрийм жанр в момента, не спекулативен (особено след залеза на дистопиите), а там разликата с literary fiction е много по-очевидна, отколкото в СФФ. Айде все пак да имаме предвид, че нашите любими жанрове са някаква много малка част от литературата, която се издава по света.

Що се отнася до Mistborn, никой не ми плаща да му адвокатствам какъв жанр е, но за мен там има ниво на зрялост (като цел, не твърдя, че изпълнението е някакъв Стайнбек), което липсва в Skyward. Която обаче пък е много по-добре написана книга, т.е. жанровото разграничаване няма нищо общо с качество, колкото и да ти се иска да го изкараш, че има.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Roland » Thu Nov 07, 2019 8:34 pm

Малко по темата (че ми е съвестно да разваляме хубавата идея на @Dr. Horrible с караници). В списъка ми с неща за четене, са следните:

The Knife of Never Letting Go на Патрик Нес
https://www.goodreads.com/book/show/207 ... letting-go

Partials на Дан Уелс
https://www.goodreads.com/book/show/124 ... vlQ&rank=1

Wilder Girls на Рори Пауър
https://www.goodreads.com/book/show/425 ... uHh&rank=1

Aurora Rising на Ейми Кауфман и Джей Кристоф
https://www.goodreads.com/book/show/300 ... eex&rank=1

City of Fallen Angels на Касандра Клеър
https://www.goodreads.com/book/show/675 ... OBW&rank=4


Отделно, последните години слушам супер силни хвалби за Рейнбоу Роуел (тук като излезе нейна нова книга, правят отделна масичка в книжарницата само на нея посветена), която пише основно в Contemporary YA, но напоследък направи интересен кросоувър: Книгата й Fangirl е за девойка, която пише фенфикове в света на поредица книги, които са тип Хари Потър. Не съм я чел още, но явно доста й се кефят, защото предизвика течение на истории, базирани на въпросната измислена поредица книги. При което Роуел реши да напише въпросната поредица (мисля, че главният герой се казва Simon Snow, първата книга е Carry On), което мен поне ме кефи страшно много като идея, щото е супер мета, но не знам как е като изпълнение. (Подозирам, че @Alexis може да има интерес към това)


Едит: О, и естествено, Starsight - продължението на Skyward - излиза след седмица ^_^
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Matrim » Thu Nov 07, 2019 8:45 pm

Това все едно да се дразниш на фентъзи жанра, че се нарича фентъзи, а не фантастика. Пак са измислици, нали?
Донякъде и това разделение е произволно, да. Ако вземат, че се обединят двата жанра няма да страдам много, признавам си без бой.
Ако има достатъчно елементи, които разграничават дадена група произведения от общото цяло, защо тази група да няма собствено име?
Там е работата, че според много хора няма достатъчно елементи. Колко често хората спорят нещо фентъзи ли е или не, в сравнено със споровете нещо YA ли или не? Второто е много по-често явление, поне по мои наблюдения.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Roland » Thu Nov 07, 2019 8:55 pm

Matrim wrote:
Thu Nov 07, 2019 8:45 pm
Това все едно да се дразниш на фентъзи жанра, че се нарича фентъзи, а не фантастика. Пак са измислици, нали?
Донякъде и това разделение е произволно, да. Ако вземат, че се обединят двата жанра няма да страдам много, признавам си без бой.
Ако има достатъчно елементи, които разграничават дадена група произведения от общото цяло, защо тази група да няма собствено име?
Там е работата, че според много хора няма достатъчно елементи. Колко често хората спорят нещо фентъзи ли е или не, в сравнено със споровете нещо YA ли или не? Второто е много по-често явление, поне по мои наблюдения.
Това е защото YA не е "жанр", а перспектива и набор от не-непременно-супер-точно-дефинирани параметри. В моя Barnes and Noble примерно имаш цяла стена, зовяща се "Young Adult". Там са Contemporary истории от типа на The Hate U Give или I Am Not Your Perfect Mexican Daughter, или Love, Simon, или They Both Die in the End. Това са книги, ЧЕСТО включващи някакъв романс, но бе за да са изцяло фокусирани върху него. Общото е, че героите са тийнейджъри, които преминават през сложни (за тях) проблеми, свързани с идентичност, място в света, в който се намират, преодоляване на препятствия, които може би не на всеки възрастен биха се сторили толкова сериозни.

Като завиеш зад ъгъла, новата стена е с название "Young Adult Science Fiction and Fantasy". Тук са всичките книги, за които говорим в момента, от Смъртните инструменти, през Игрите на глада, та до Тъмните му материи. И тук често имаш романс като под-сюжет, и тук героите са на граница между дете и възрастен, и историите винаги фокусират върху преодоляването на тази граница.

Нов стелаж, по-малък, "Young Adult Romance". Което си е точно каквото очакваш от думичката, но без количеството бойнкинг, което ще видиш в романсите за възрастни. И накрая има поне един стелаж с "Young Adult Non-Fiction", фокусиран върху конкретни проблеми на тийнейджърите, както и глобални проблеми, но през призмата на тази възрастова група.

Мисълта ми е, че фентъзито и фантастиката, макар и диспропорционално голям процент в тази категория, не са дори половината от нея, т.е. неадекватно е да се говори за "Young Adult" като за "жанр", защото той просто не е.


Едит: нещо, което мисля, че не става съвсем ясно, е че аз не твърдя, че НЯМА маркетингов аспект в създаването на тази категория. Естествено, че има. Но моята позиция е, че тези книги винаги са били писани и винаги малко или повече са влизали в типа параметри, които сега са дефинирани от YA. Просто таргет аудиторията им трябваше да ги намира с trial-and-error, а сега са разграничени в собствена категория и нови автори могат да фокусират усилията си върху конкретните изисквания на тази възрастова група, защото те са по-ясно дефинирани.

Което според мен е нормална еволюция на комерсиалното писане (което е 99.9% от жанровете, които четем), а не някакъв зъл капиталистически напън на злите капиталисти.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests