Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by Dr. Horrible » Sun Nov 10, 2019 10:52 am

Не съм казал, че да се задържи вниманието на тийнейджърите е лесно. Просто смятам, че доста от YA романите са написани на по-прост език, изразните средства са по-прости, изказът е по-прост, метафорите, богатството на речника, всичко е на едно мааалко по-елементарно ниво. Не го казвам като нещо лошо - както се вижда аз съм най-отявления фен на YA в този форум :lol: Чета и харесвам тези книги, хайпвам се, препоръчвам ги на приятели и познати, но все пак това не ми пречи да видя нещата, в които не са перфектни. Авторите съзнателно избягват да използват по-сложен изказ и по-богат речник, за да могат да ги разберат тийнейджърите и това само по себе си не е лека задача. Но аз лично виждам потенциал в тези автори - и в Сара Дж. Маас, и в Лий Бардуго - и ми се иска да знам какво биха направили, ако не целят да говорят специално на тийнейджъри, ако си дадат повече свобода, ако опитат да направят нещо с наистина богат език и изразни средства. Щото са доказали, че могат да пишат история, могат да пишат и герои и просто ми е любопитно дали с времето ще си останат на ниво "пишем за тийнейджъри" или ще опитат с нещо още по-предизвикателно. Щото и на голям човек да му задържиш вниманието и да му е интересно също не е лесно.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by трубадур » Sun Nov 10, 2019 11:23 am

Малко сайд ноут, ама маса добри писатели използват прост език и не си кълчат речника, сложността често идва от конструкцията на изреченията и факта, че разказват, а не показват - и вече как си водят историята, развиват персонажите и ала бала. Тука може и да се наврем в нищенето кое прави някой добър стилист, а друг абсолютен чикибоец. Но, да, да напипаш баш изказа за подрастващи си е мизерия, щото е много лесно да минеш от четивно на елементарно.

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Модерните фантастични Young Adult автори и романи

Post by termit » Sun Nov 10, 2019 8:33 pm

Аз съвсем без никакви угризения си признавам, че попрочитам доста YA стига да е фентъзи/фантастика, щото ми е чудесно за изпразване на мозъка след цял ден работа и вечер внимание на дяцата. Но като позачетох дискусията, наистина дефиницията на това що е YA е под въпрос. Лично за себе си аз го определям така:
1. Възрастта на главния герой/главните герои - очевидно тийнейджъри в класическото определение, макар че ранни 20 или 10-12 също са възможни (в първи книги от поредица)
2. Липса или минимално участие на родителите (често усмъртени в миналото от трагичен и/или тайнствен инцидент, може би свързан със Специалните Сили на героите). Изобщо или безполезни, или с минимално участие за придвижване на сюжета, или дори активно пречещи и неприятни възрастни от нормалното обкръжение на героите в началото на поредицата
- Хари Потър е сирак и си има семейство Дърсли
- полубоговете от Пърси Джаксън по дефиниция нямат по един родител, а когато съотвенията/съответната се появи, обикновено не е за нищо добро. Майката Пърси има няколко минимални появи в 5-те книги, а в последващата поредица за Героите май почти всички нови са Сираци С Трагично Умрял Родител (Джейсън, Лео, Франк). Тейкото на Пайпър не и обръща внимание и реално липсва от живота ѝ
- Магнус Чейс е сирак, а чичото е Зъл (ТМ)
- родителите сестрата и брата Кейн са си взели по-ранце
- в Steelheart бащата на Дейвид си взима пред очите му
- В серията за Гриша Алина и Мал са сираци и starting point-a им е сиропиталище, от което те скоропостижно се омитат
- William Wilde and the Necrosed - родителите си взимат в началото на книгата
- The Traveler's Gate - бащата на Саймън си взима в началото на книгата, майката е напълно луда от същия момент и става грижа на 8 годишния си син, докато не си вземе няколко глави по-късно
- мисля че примерите са достатъчни тук, надявам се че си доказах тезата ;)
3. Поредици, в които в първата книга главният/главните Събират Партито (което остава повече или по-малко константа до края на поредицата), качват бързо нива и накрая виждат сметката или на някой страничен лош, или на слуга/част от силите на главния. Често има първи клас в магическо училище, където нашичкият/нашичките доказват че са Яки Пичове въпреки неприятни даскали и/или съученици
4. Главните герои обикновено се включват в мелето без да искат, и в началото печелят доста повече с късмет отколкото с умения. В следващите книги вече се млатят напреко на желанията на околните възрастни и печелят отчасти и с умение, като от време на време инкасират и някоя загуба, в която няколко второстепенни герои си взимат за да има драма. В края на поредицата вече са Единствената Надежда (ТМ).
5. Либофффф. Тук вече е сложно, защото според мен липса на романтичен елемент не пречи една книга да е класирана за YA. Според мен добро правило е, ако има романс - той се движи със скоростта на ранен гол охлюв, и очаквайте младите да се вземат в последната книга.

И понеже видях някои интересни препоръки, няколко от мен:

Серията за William Wilde - https://www.amazon.com/William-Wilde-Ne ... B078K2QLFS

Traveler's Gate - https://www.amazon.com/Travelers-Gate-T ... 246&sr=1-1
Някои от описанията са шоненка в книжен формат :D, но трилогията е доста приятна.

Cradle Series (мда, фен съм на Will Wight) - https://www.amazon.com/gp/product/B0753 ... ype=ebooks

Dragonback Series (фантастика, за разнообразие) - https://www.amazon.com/gp/product/B07B6 ... rw_dp_labf

Zone War - https://www.amazon.com/gp/product/B07R7 ... rw_dp_labf
Elves dig rocket launchers.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 19 guests