Скоростта на четене и руската литература

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Скоростта на четене и руската литература

Post by aiva » Tue Sep 17, 2019 8:48 pm

The Dragon wrote:
Tue Sep 17, 2019 8:10 pm
Ъъъъ такова аз почнах преди 5 дни и вече съм на четвърти том ...
Правилно ли чета, на четвърти ТОМ за 5 дни?! :shock:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Tue Sep 17, 2019 8:51 pm

Той @The Dragon обича така да си говори ;)
чел е по големия диагонал на успоредника ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Tue Sep 17, 2019 8:53 pm

Moridin wrote:
Tue Sep 17, 2019 8:51 pm
Той @The Dragon обича така да си говори ;)
чел е по големия диагонал на успоредника ;р
Мне - дума по дума. Все пак имам да пиша дипломна и се чудя как да не го правя. Още не съм стигнал диагоналните томове - 8-11
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Tue Sep 17, 2019 8:56 pm

Клуб на анонимните дипломохолици ше отваряме ли?
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Tue Sep 17, 2019 9:05 pm

Moridin wrote:
Tue Sep 17, 2019 8:56 pm
Клуб на анонимните дипломохолици ше отваряме ли?
Не мисля ... аз се боря за бакалавър ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 18, 2019 11:11 am

aiva wrote:
Tue Sep 17, 2019 8:48 pm
The Dragon wrote:
Tue Sep 17, 2019 8:10 pm
Ъъъъ такова аз почнах преди 5 дни и вече съм на четвърти том ...
Правилно ли чета, на четвърти ТОМ за 5 дни?! :shock:
литерари мега умни, мега мега човеци, могат да поддържат 60-70 страници на час. Нормалните чиляци я бият 30-40, я не. Прави си сметка колко достоверно е това твърдение. Ся, има хватки да зобаш огромно количество страници за норматив. Може драгънъ да се е научил да го прави, ама то има смисъл га ръгаш тонове закони например, га блъскаш право или подобна говняна информация. Ако причиняваш същия демидж на художествена литература малко смисълът от самото й четене се губи.

pp. аз ще ги чета тия глупости за първи път :lol:
тъй че нека се пак спойлер таг или ако е връзка с некоя книга от по-натам да има бележка преди абзаца :mrgreen:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by tigermaster » Wed Sep 18, 2019 11:18 am

Не е толкова невъзможно. Аз едно време видях сметката на двата тома на "Граф Монте Кристо" за две поредни денонощия - ама бях болен на легло и ставах само за да ходя до тоалетната.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 18, 2019 11:26 am

Така е по-приемливо, ама да омааш 3 тугли и половина при активен живот за 5 дни е оувъркил стейтмент откъдето и да го погледнеш. :mrgreen:

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Wed Sep 18, 2019 1:13 pm

трубадур wrote:
Wed Sep 18, 2019 11:11 am
литерари мега умни, мега мега човеци, могат да поддържат 60-70 страници на час. Нормалните чиляци я бият 30-40, я не. Прави си сметка колко достоверно е това твърдение.
Ммм, строго индивидуално и зависещо от текста е. Моята нормална скорост на четене на художествена литература е 6-700 страници дневно без да си давам зор. Га бях млад (и си нямах работа) съм си правил експерименти и съм стигал до четирицифрени стойности (и пренасищане с информация, но науката иска жертви :mrgreen: ).
Колелото не е върхът на литературната сложност като текст (нито в оригинал, нито на български).
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 18, 2019 1:18 pm

Е драгъна не дава сигнали, че крета в некво съществуване, където друго не се случва освен да зоба средняшко фентъзи. И аз на младини, още повече че филология в крайна сметка, на ден да ометеш 2 романа на ден си беше некак в реда на нещата, ама тука говорим за народ, дека и други неща му се случват в ежедневието. Иляди страници за 5 дена малко несериозно звучи :mrgreen:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Wed Sep 18, 2019 1:24 pm

трубадур wrote:
Wed Sep 18, 2019 11:11 am

литерари мега умни, мега мега човеци, могат да поддържат 60-70 страници на час. Нормалните чиляци я бият 30-40, я не. Прави си сметка колко достоверно е това твърдение. Ся, има хватки да зобаш огромно количество страници за норматив. Може драгънъ да се е научил да го прави, ама то има смисъл га ръгаш тонове закони например, га блъскаш право или подобна говняна информация. Ако причиняваш същия демидж на художествена литература малко смисълът от самото й четене се губи.

pp. аз ще ги чета тия глупости за първи път :lol:
тъй че нека се пак спойлер таг или ако е връзка с некоя книга от по-натам да има бележка преди абзаца :mrgreen:
Ами принципно отклоняваме темата, но на мен нормалната скорост ми е била 100/час - долу горе на всички в нпмг с които говорихме за книги беше толкова. На робърт джордански конан - 150.

@трубадур - Има си ползи от това живота ти да не е свръзан с топлене на стол в бизнеспарка 8-10 часа на ден и два в задръстване. Когато съм в БГ ми е много спокойно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 18, 2019 1:40 pm

Ибах мааму, малко множко бе, сигурен си че не е имало малко преувеличение тъдява? Не друго, просто тоя експеримент го правехме по психология, с хора, които учеха в бъдеще да се занимават с литература. И то вече третата година, където останали бяха само отдадените един вид. Професорът при лежерно четене си ги удряше 60-те, ако се напъне може би щеше да скочи до 80 страници. Ся, реално скоростта беше думи на минута. Ама следващото беше колко дълго може да се поддържа оптимална скорост и след това колко спада и т.н.

Страни от това вече бяха триковете за бързо четене, които важат за научен текст, но при художествения не са много желателни, щото убиват удоволствието.

Дори с апликация която да форсира читателя да гази през думите т.е. четеш на електронно устройство, които по принцип са предразполагащи за по-бързо четене, пак ще си е юбер постижение да гърмиш по стотина страници и то за дълго време. Тъй че колър ми скептикъл.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Sep 18, 2019 1:42 pm

Аз си мислех, че чета много по диагонал, но вие ме затапихте тотално. :) И на английски ли праскате по 600-700 страници на ден или само на нашенски?
Am I missing something? Неособено забавно и доста оригиналничещо?
Да и аз погледнах малко от това препрочитане и не ми се видя нещо особено. Пък и има постоянно ГЛАВНИ БУКВИ!
pp. аз ще ги чета тия глупости за първи път :lol:
тъй че нека се пак спойлер таг или ако е връзка с некоя книга от по-натам да има бележка преди абзаца
Сори, ама няма как да стане, ще трябва половината постове да са спойлър таг. А силно подозирам, че няма да ти хареса поредицата. :P Ако случайно ти допадне, пускай впечатленията си в друга тема и ще внимаваме да не спойлим.

За да се върнем леко по темата (знам, че казах 25-ти, но това ще е като teaser), първата среща на Ранд и Мат с Моарейн е като извадена от някакъв еротичен роман, човек има чувството, че ей сега ще ги покани да спретнат една тройка. Или може би аз имам твърде мръсно подсъзнание.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Martix » Wed Sep 18, 2019 1:55 pm

Ако човек си няма работа 6-700 страници на ден не са изобщо много. По-интересната статистика е страници на час. Изненадан съм, че 60 се води много. Винаги съм чел с 50-100 на час в зависимост от нивото на диагонализация.
Може би това, че 60 е за вундеркинди е за техническа литература, или поне за супер сложна постмодернистка проза без начало и край? Или може би чета sloppy, едно от двете ще да е.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Wed Sep 18, 2019 1:58 pm

трубадур wrote:
Wed Sep 18, 2019 1:40 pm
Ибах мааму, малко множко бе, сигурен си че не е имало малко преувеличение тъдява? Не друго, просто тоя експеримент го правехме по психология, с хора, които учеха в бъдеще да се занимават с литература. И то вече третата година, където останали бяха само отдадените един вид. Професорът при лежерно четене си ги удряше 60-те, ако се напъне може би щеше да скочи до 80 страници. Ся, реално скоростта беше думи на минута. Ама следващото беше колко дълго може да се поддържа оптимална скорост и след това колко спада и т.н.
Човек - от страница до страница има огромна разлика. Ако вашите страници са били 50 но формат A4 със запълване на бизнес писмо - това се явява около 100-150 странци на колелото. Един том на колелото да го оправиш на ден не е много.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests