Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Thu Sep 26, 2019 6:29 pm

Matrim wrote:
Thu Sep 26, 2019 2:59 pm
Понеже никой не обелва и дума по въпроса, аз пак ще попитам - 5 глави на седмица как ви се виждат? Много? Малко? Таман?

Иначе географията на Рандланд е малко странна. Има огромни пространства, които не са на никоя държава. Има и разни обширни гори, където уж никой не живеел (поне според Ранд):

Това би паснало повече на свят, който е в нещо като ранно средновековие, а не на пост-Ренесансов такъв. От друга страна може методите за контрол на раждаемостта да са много напреднали и няма нужда постоянно от нови обработваеми земи. :P
Обяснено е още във втори том - най общо казано след hundred years war преди около 1000 години държавите така и не се възстановяват и има територии които така и не биват claim-нати и постепенно хората си тръгват от тях. Целият свят е преживят 3 апокалипсиса и всеки път не се е възстановил до нивото на предишнишния - War Of Power/Breaking Trolloc wars и Hundred Years War. В сегашния - просто няма толкова силни държави, че да клеймнат цялата територия и да осигурят сигурност. А и все пак имаш много активни Darkfriends и Black Ajah които саботират опититие на човечеството да се вдигне.

Като е правил света Джордан се е справил добре ... проблема винаги му бяха персонажите.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Thu Sep 26, 2019 8:24 pm

Знам, че е обяснено, но за мен обяснението е доста неубедително. Ако има територии, които са на никого, не след дълго някой ще си ги заплюе. Ако пък и това не стане (неясно защо), те няма да пустеят, а някой ще се засели. Има толкова хора даже и в смъртно опасните Гранични земи, а територията между Тар Валон и Андор (Caralain Grass) е почти пуста, защото била "опасна".
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Fri Sep 27, 2019 7:32 pm

Начи да не изпреварвам, ама минах някви глави и сега като се замисля, кринджът може и да е нарочен - просто Ишамаел е така замислен като криндж персона и си стои in character!
Spoiler: show
Добре, че Моридин е вселени по-як :mrgreen: 8-)
п.п. абе не е рядкост във фентъзи епосите да има "ничии земи", особено ако са непроходими, неплодородни или опасни. Да не кажа, че повечето светове, които се сещам, са си така
This is it. Ground zero.

th3_godfather
Smallfolk
Posts: 1
Joined: Sat Sep 28, 2019 4:27 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by th3_godfather » Sat Sep 28, 2019 4:49 pm

Здравейте всички,

Специални благодарности на @LightOne, който ме светна за този форум.
Фен съм на поредицата от 😮 20тина години (малее , кога минаха тея години :) )
Скоро я препрочетох за не помня кой път и реших да взема и да я послушам, този път на англииски. Не бях слушал до сега аудио книги, много ми хареса. Предаде съвсем различна светлина. Препоръчвам ви да ги изслушате ако не сте до сега.

Харесва ми идеята за препрочитането. Сега слушам поредицата с приоритет, но ще следя и форума с интерес.

Не знам дали е точно спойлер това надолу:

Във връзка с пълнотата на Рандланд. Според мен Джордан нарочно описва континента така все пак в дългосрочен план Сеанчанците и Аилците къде да се на гнездят :)

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Lyanna Stark » Sun Sep 29, 2019 7:47 am

@Matrim, обяснението на всичко това е, че в Westlands (земите между Аритския океан и Гръбнака на света, които феновете наричат Randland) има отрицателен прираст на населението. Повечето от тези територии са си "заплюти" от някого, или поне доскоро са били, но никой не се занимава да наложи претенциите си със сила, защото просто няма смисъл - населението не се увеличава, а дори намалява, следователно няма нужда от нови обработваеми земи; напротив, по-отдалечените от големите популационни центрове земи постепенно се изоставят.

Въпросът защо в Граничните земи все още има население, а в Caralain Grass няма, е доста интересен. Според мен обяснението е, че в Граничните земи още има хора именно защото се намират на най-опасното място, на границата на Погибелта. Всеки човек, роден в Граничните земи, живее под сянката на Погибелта и разбира опасността, която идва от нея. Хората там нямат идеята, че могат просто да избягат на юг и да отидат на безопасно място, защото знаят, че ако не опазят границата, няма да има безопасно място. Ако половината Шиенар се вдигне и избяга в Иллиан, до пет години няма да има нито Шиенар, нито Иллиан. Съзнанието за реалната опасност от Сянката е това, което държи хората в Граничните земи.

Хората в Caralain Grass пък не са имали особена причина да останат там и с намаляването на населението са мигрирали другаде. Малко като младите хора по българските села, които се местят в градовете, защото нямат перспективи на село; накрая в някои села остават само старци, които измират и селото остава пусто.

Впрочем, този проблем сякаш засяга единствено Westlands; при айилците изглежда има положителен прираст (споменава се, че някои септи стават прекалено големи и Мъдрите търсят в сънищата място за нова септа). За Сеанчан и Шара нямаме данни.

Вероятната причина за това е, че повечето усилия на Ишамаел през последните 2000 години са насочени към дестабилизирането на именно тази част на света.
Spoiler: show
Той се буди горе-долу на хиляда години и целенасочено унищожава постигнатия в това време прогрес: първо Тролокските войни унищожават Десетте нации, като междувременно Ишамаел събира Мраколюбките в Бялата кула и ги организира в Черната аджа; после пак той манипулира Артур Ястребовото крило и причинява Стогодишната война. (Впрочем силно подозирам, че някои от най-вредните традиции на Бялата кула са резултат от влиянието на Черната аджа и дори лично на Ишамаел, особено онези, които са започнали по време на Тролокските войни.)
Всичко това е част от дългосрочна стратегия за отслабване на основните опоненти на Сянката в Последната битка: Айез Седай и земите, от които се очаква да дойде Прероденият дракон.

А между другото, понеже спомена методи за контрол на раждаемостта - такива явно съществуват, защото Мин споменава, че пие нещо (забравих какво), за да не забременее. Просто Джордан не е обяснил в подробности къде, как и колко се използват. Знаем само за Приказния век, когато е имало стопроцентово ефективни контрацептиви, предотвратяващи свръхпопулацията.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Sun Sep 29, 2019 12:29 pm

Lyanna Stark wrote:
Sun Sep 29, 2019 7:47 am
@Matrim, обяснението на всичко това е, че в Westlands (земите между Аритския океан и Гръбнака на света, които феновете наричат Randland) има отрицателен прираст на населението.
Това е по-скоро оправдание, а не обяснение. Защо има отрицателен прираст, при положение, че в човешката история почти всички общества, в които по-голямата част от населението се занимава със substinence farming имат положителен прираст? Айилците в пустинята са милиони и май се увеличават както и ти спомена, а в Западните земи има огромни пусти територии?
Ако половината Шиенар се вдигне и избяга в Иллиан, до пет години няма да има нито Шиенар, нито Иллиан. Съзнанието за реалната опасност от Сянката е това, което държи хората в Граничните земи.
Хората са егоисти и мнозина биха мислили не така жертвоготовно, а като класикa Йосарян от "Параграф 22":
“From now on I'm thinking only of me."

Major Danby replied indulgently with a superior smile: "But, Yossarian, suppose everyone felt that way."

"Then," said Yossarian, "I'd certainly be a damned fool to feel any other way, wouldn't I?”
или
“It doesn't make a damned bit of difference who wins the war to someone who's dead.”
А и все пак, нищо не им пречи да отидат на юг и от там да пращат пари, храна и хора, ако толкова искат да спрат Сянката все пак. Така ще е и по-ефективно (ако има достатъчно плавателни реки, но като гледам картата има), защото няма да им палят тролоци нивите. Реалната опасност от Сянката не пречи на огромното мнозинство от седайките да си стоят на юг, включително тези от "Бойната" Аджа.
Хората в Caralain Grass пък не са имали особена причина да останат там и с намаляването на населението са мигрирали другаде. Малко като младите хора по българските села, които се местят в градовете, защото нямат перспективи на село; накрая в някои села остават само старци, които измират и селото остава пусто.
Перспективи? Повечето хора в Рандланд са земеделци, перспективите са абсолютно същите, в която и държава да живеят стига да имат земя за обработване. А като няма кой да налага данъци, изхранването на семейството е далеч по-лесно даже.

В интерес на истината, аз смятам че светостроенето е в Колелото като цяло е страхотно, не ме разбирайте погрешно, просто обичам да търся кусури и несъответствия. :)


Добре дошъл @th3_godfather!
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Sun Sep 29, 2019 1:04 pm

Да, отрицателният естествен прираст в общество, където огромната част от населението се занимава с substinence farming, има свободна плодородна земя колкото щеш и лечителите са доста по-добри, отколкото в аналогични исторически периоди, е доста нелогичен. В такива общества децата са икономически актив от доста ранна възраст, защото работят в фермата от малки. Не си спомням да има и някакво културно обяснение защо хората да искат да имат по-малко деца от типичното за подобен род общества. А и доста от семействата, което виждаме в Две Реки примерно, имат по 3 или повече деца. Егвийн има 4 сестри, Мат има 2 сестри, Перин има 2 сестри и брат, и т.н.
Spoiler: show
Обяснението със Сянката и Ишамаел също е неубедително - в последните 1000+ години Westlands няма някакви особено мащабни военни конфликти, нито се споменава Мраколюбците да са пуснали някаква супер епидемия или да са почнали да изтребват деца в големи мащаби.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Lyanna Stark » Sun Sep 29, 2019 3:19 pm

@Matrim, по въпроса с Граничните земи просто не съм съгласна. И в реалния живот е пълно с хора, които рискуват и жертват живота си за други, или за някаква кауза. Аз не съм от тях и съм абсолютна егоистка, но не мога да отрека съществуването им. А в Граничните земи културата е такава, че този тип мислене се налага от детинство; Пограничниците виждат Погибелта и създанията на Сянката като екзистенциална опасност за цялото човечество (което е вярно) и от малки им се вменява, че е тяхна задача да пазят човечеството от нея. Малкиерите са може би най-екстремния пример, макар че и при другите пограничници има подобни нагласи; спомни си този цитат:
Spoiler: show
Lan told me once that Malkier lives so long as one man wears the hadori in pledge that he will fight the Shadow, so long as one woman wears the ki'sain in pledge that she will send her sons to fight the Shadow.
Тези хора са направо брейнуошнати да се бият до последен дъх, никога да не се предават и да пращат децата си да се бият след тях. Ситуацията е малко в стил "върни се със щита си или върху него". А спартанците даже не са живели на прага на буквалните Зли Сили, които искат да унищожат света.

Що се отнася до Айез Седай и защо Бойната аджа си седят на задниците в кулата... ами, това е същият въпрос като "защо Жълтата аджа няма болници във всеки голям град". Отговорите са два: защото Айез Седай са тъпи патици и защото Бялата кула е ужасно изолирана от реалния свят.
Spoiler: show
Тази изолация се дължи отчасти на безумната арогантност на Кулата и отчасти на манипулациите на Сянката, които целят именно изолиране на Айез Седай, намаляване на броя и силата им и посяване на недоверие към тях по света. В смисъл, Айез Седай вършат нелогични глупости, защото са малоумни гъски, а Черната аджа ги поощрява в това и смазва всеки опит да се направи нещо полезно.

За обезлюдяването с @Demandred сте прави; това е обяснението на Джордан, но явно не е доизмислил защо точно се случва. Опитах се да намеря някакви конкретни причини да има отрицателен прираст, но няма достатъчно споменати войни, епидемии и т.н., че популацията да не се е възстановила за хиляда години. Тук Джордан просто е направил грешка, като е написал каквото му трябва за сюжета, без да даде задоволително обяснение за причините.

Това не му е за пръв път, впрочем, и даже не е най-лошият му пропуск - не знам дали си давате сметка, че в Колелото хора от три континента, изолирани един от друг за 1000-3000 години, говорят един и същи език с минимални разлики в акцента. Много искам начи някой да ми обясни как процесът, при който Древният език се е превърнал в Новия език, е протекъл паралелно в Западните земи и в Шара и е произвел един и същи език, когато тия земи са разделени от три хиляди години и единственият контакт между тях е чрез пътуващи търговци... :dash: Ама от това ще се оплаквам повече като стигнем до хората от други континенти.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Sun Sep 29, 2019 3:39 pm

Аз не казвам, че всички хора са егоисти, но голяма част са и биха си събрали партакешите и оставили останалите да се оправят сами. Това, че Джордан е идеализирал жителите на Граничните земи до твърде нереалистична степен е друг въпрос. То и пълният непукизъм на всички на юг от тях по въпроса за Погибелта е много изсмукан от пръстите, ама карай да върви. Споменаваш спартанците - доколкото знам, те са били царе на това да си намерят оправдание да не се бият, защото една голяма загуба би могла да е пагубна за цялата им държава, така че нещата не са толкова еднозначни.
Що се отнася до Айез Седай и защо Бойната аджа си седят на задниците в кулата... ами, това е същият въпрос като "защо Жълтата аджа няма болници във всеки голям град". Отговорите са два: защото Айез Седай са тъпи патици и защото Бялата кула е ужасно изолирана от реалния свят.
Защото иначе няма да се върже сюжетът, да си кажем честно. :) Толкова много неща нямаше да може да се случат ако седайките като цяло не бяха толкова тъпи, че ако ги наречеш гъски би било обида за птиците. Ясно е, че Джордан е искал да покаже как хюбрисът води до големи беди, но според мен доста е прекалил.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Oct 02, 2019 4:24 pm

Глави 5-9

Резюме: Ранд и Там се връщат вкъщи. Група тролоци нападат фермата им, за техен лош късмет Там се оказва майстор на меча, а тролокът Нарг не толкова умен колкото си мисли. Там е ранен и Ранд някак успява да го пренесе до селото, което също е било нападнато през нощта, но е отбило атаката с помощта на Моарейн и Лан. Нинив, която е главната надежда на Ранд, казва, че няма как да спаси Там. Моарейн обаче успява. Ранд има странен сън с хорър и мюзикъл елементи. Тълпа селяндури искат да прогонят Моарейн от селото, но тя ги спира с лекция на историческа тематика. Не е много ясно защо, при положение, че и без това се готви да напусне, ама карай. :P

Коментари: Бях забравил каква плътна атмосфера и съспенс има в тези глави. Помнех най-вече историята за Манедерен, при четенето на която буквално настръхнах и този път, нищо че обективно погледнато е стопроцентово клише. Последният отпор, героичната саможертва с трагичен край и т.н. Но работи, не ме питайте точно защо. Въобще девета глава е безапелационно най-добрата досега, освен тази история включва и сън на Ранд, в който (доколкото разбрах и помня) Ишамаел почва да се опитва да го манипулира, включително и с помощта на песни и танци, което беше доста странно. Хич даже не си спомнях, че този сън е първата ни среща с Тар Валон и Бялата кула. Джордан никога не е бил особено добър стилист, но някои от описанията са доволно евокативни:
Below him a sheer rock wall fell away, a thousand-foot cliff plummeting into a vast canyon. Steamy mists covered the canyon floor, their thick gray surface rolling in grim waves, rolling and breaking against the cliff beneath him, but more slowly than any ocean wave had ever moved. Patches of fog glowed red for an instant as if great fires had suddenly flared beneath, then died.
Разбира се, това се редува с някои доста непохватни фрази:
From the center of the furious vapors a mountain thrust upward, a mountain taller than any he had ever seen in the Mountains of Mist, a mountain as black as the loss of all hope.
Започването на три изречения в рамките на една страница с "Abruptly" също ми направи негативно впечатление.

Друго нещо, което ми направи впечатление е, че в разказа на Моарейн се споменава, че районът е бил много по-гъсто населен по времето на Манедерен, точно нещото което обсъждахме:
Farms and villages covered this region, and that you call the Forest of Shadows, as well, and beyond.
Също така и споменаването на множеството Dreadlords (Властелини на ужаса), което прави отричането на съществуването на Черната аджа от страна на седайките още по-идиотско. Откъде си мислят, че се пръкват толкова Dreadlords?

Така и така съм почнал отзад напред, нека да продължа с неохотата, с която жителите на Две Реки дават на Моарейн да ги лекува. Членовете на дадена организация да имат магически талант да лекуват хората и въпреки това да има такова недоверие - за това се иска наистина нескопосано управление на организацията. Да, знам, Иши и Черната аджа, но пак си мисля, че главната причина е прозаична некомпетентност, подпомагана от изумително глупавата система, според която най-силните в преливането обикновено са лидери на всички останали.

Друго нещо, което ми направи впечатление е колко грубо се държи Лан. Мислех, че прословутите хумористични резюмета на Исам преувеличават, но той наистина постоянно нарича Ранд "sheepherder" и го гледа на кръв.

Да се върнем назад - добре е, че тролоците и мърдраалите все още всяват страх и не са cannon fodder, но от друга страна Ранд и баща му се отърваха с една идея по-лесно отколкото би ми се искало. Даже и Бела самосиндикално избяга в селото, но пък Бела е умна. :)

В мислите на Ранд се разкрива, че той даже и не знае, че баща му е живял в продължение на години извън Две Реки, а само предполага, че трябва да е напускал все пак някога, щом майка му е била външна. Това е твърде неправдоподобно, в такова място където всички се знаят някой все би му казал, дори и Там по някаква неизвестна причина да държи това да остане в тайна. Научаваме и, че Ранд е осиновен. Колко оригинално!

Моарейн твърди, че:
“Had I known when I left Tar Valon that I would find Trollocs and Myrddraal here, I would have brought half a dozen of them, a dozen, if I had to drag them by the scruffs of their necks.
Само тя и Сюан знаят защо издирва Преродения дракон, силно ме съмнява, че Моарейн би имала желание да домъкне дузина "колежки" със себе си, дори и да можеше да ги метне някак относно целта на мероприятието. Все пак някоя би могла да се окаже Черна.

Интересно беше и как мърдраалът успял да оцелее след поредица от опити на Лан и Морарейн да го очистят - явно по-нататък мърдраалите стават по-слаби поради принципа Conservation of Ninjutsu.

Въобще, засега книгата надминава очакванията. Може би защото рядко виждаме Егвийн. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Wed Oct 02, 2019 6:48 pm

Горе-доле каквото @Matrim каза.
Някои бележки:
  • Книгата за сега продължава да ме изненадва приятно (особено сравнена с 9-та, която чета паралелно).
  • Беше ми малко странно, как нон-стоп се споменаваше как не трябва да се вярва на Айез Седайките щото едва ли не са Мраколюбки, а тримата хубосници (+Егвийн) тръгнаха с тях без да се налага много-много да ги убеждават.
  • Цялата сценка с Нарг беше още един рип-оф от Властелина, но честно казано не дразнеше толкова колкото паралела с Назгула.
  • Villagers with pitchforks сценката и Моарейн playing level 20 bard бяха малко wtf, но пък историята на Манедерен ме радваше много и когато я четох за сефте преди 20-тина + години, така че... Най-голямото възможно клише е, но някак работи (пък и аз съм си просто момче от село, критериите ми са ниски, явно и на хорицата от Две Реки малко им трябва :mrgreen: ).
  • Лан наистина е доста грубо парче и си мисля, че с Нинивката са си лика прилика :D
  • Направо нямам търпение да се появи Елейнката и да се заформи dream-girl отбора :mrgreen:
П.П. Всите терзания на Ранд относно произхода му ми бяха меко казано смешни и неправдоподобни ( @Matrim добре го е написал), ама това са си бели кахъри.
П.П.П. В общи линии Бела продължава да е най-умния персонаж в поредицата :wink:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Wed Oct 02, 2019 8:38 pm

Тези глави не съм ги препрочитал от страшно много време, за разлика от повечето в следващите томове, и ми е доста странно нашите да бягат от тролоци, след като съм свикнал да ги избиват с небрежна лекота. Въобще първи том си е много различен от останалите. Силен преливащ като Моарейн с ангреал плюс Lan the Mega Badass в някои от следващите томове биха изклали 100-ина тролока до крак без особени затруднения.

Интересно, че в това супер забутено село и Ранд, и баща му са запалени читатели на книги, и доста други от местните също. И въпреки това нашите постоянно повтарят, че според всички "stories" Айез Седай са evil, т.е. явно и в популярните книги с легенди и романизирана история, които достигат до селото, е така. Въобще не седайките много им куца PR-a.

Видя ми се out of character за Нинив, че не каза на Ранд да помоли Моарейн да излекува баща му, като видя, че тя самата не може да се справи. Вярно, че Нинив в този момент хич не обича Айез Седай, но все пак Там умираше и това беше единственият му шанс.Колкото и да не и се иска да признае, че някой друг е по-добър лечител от нея, за да спаси човек тя нормално би преглътнала гордостта си и недоверието си към седайките.

Историята на Манетерен си е страхотна, много добре помня, че това беше момента едно време, в който книгата наистина ме грабна при първото четене.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Oct 02, 2019 8:50 pm

Yan wrote:
Wed Oct 02, 2019 6:48 pm
  • Беше ми малко странно, как нон-стоп се споменаваше как не трябва да се вярва на Айез Седайките щото едва ли не са Мраколюбки, а тримата хубосници (+Егвийн) тръгнаха с тях без да се налага много-много да ги убеждават.
Да, още по-странно беше като Моарейн изтърси, че лично Тъмния е пратил тролоците да търсят нашите хора, защото го било шубе от тях и Ранд прие това сравнително спокойно.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Wed Oct 02, 2019 10:38 pm

Дали щото понапреднах с повечко глави, но някак не знам какво да допълня към вас. Бягството през гората и речта на Моарейн ми останаха в главата, драмата с осиновяването се разви по-лежерно, отколкото си спомнях... и май е това. Не помня дали беше в глави 5-9, но Егвийн определено печели точки за най-тъпата причина да замине и тя в тоя момент.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Roland » Wed Oct 02, 2019 11:03 pm

Аз не искам да ви се бутам тук, щото минаха 4-5 години от последния ми препрочит, но само минавам да вметна, че като възрастен, в първите 5-6 книги Нинийв всъщност беше супер адекватен персонаж, за разлика от Егвийн.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests