Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Jan 07, 2020 3:49 pm

Моарейн хич не обича да се доверява на другите седайки, а и нали идеята беше Ранд да се чувства по-свободен без седайки около него. Верин извади и доста късмет, че Фейн и групата му криволичеха по картата, иначе щеше да настигне преследвачите им на куково лято. ;)

Като се замисля, много е странно, че изпращат само 20 човека + тримата глупаци от село да търсят съответствието на Светия граал. Незаинтересоваността на другите седайки от делегацията също е малко прекалена. Battle Ajah, ама друг път. Хубаво щеше да е да има някоя Зелена, горяща от желание да трепе тролоци и мърдраали, да гони Рога и да обвърже я някой от нашите момчета, я някой шиенарски левент. По негово желание, hopefully.
И освен това отношението на Агелмар към седайките е едва ли не преклонително, трябва да е нещо много крайно, за да не ги послуша.
Така е, но Моарейн би следвало да е наясно, че Ранд на този етап няма способности на командир, няма и желание да командва. Но сигурно се е водила по любимата си логика "The Wheel weaves as the Wheel wills".
Супер дразнещ момент всеки път като го срещна в книга или филм: някой е сигурен, че е видял нещо, другите не му вярват и му казват "привидяло ти се е". И тука става въпрос за корав ветеран и неговите колеги. Аман.
И аз се дразня обикновено от такива неща, но в този случай е трудно да си представи човек, че някаква жена в бяло ще ги следи и ще се измъкне с телепортация, затова скептицизмът на колегите на Юно беше разбираем.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Tue Jan 07, 2020 4:53 pm

Хораааа, хора.
Много ми е трудно да напредвам. Нивото на размишления и диалози на повечето герои, но особено тийнейджърите, е.... проблемно. Разбирам, че съм я чел като ученик, ама леймнесът ми идва в повечко :/ слговах къде десетина дни през една глава на Перин и Егвийн, дето той обяснява как било по приказките за "true leaders" и как те нямали Егвийн да им свива сармите. Ай мийн...... а вие на всичкото отгоре сте имали забележителното самообладание да хвалите баш тази глава.......

Разчитам кат се дигне темпото да спре да ми пука, но да бъдем честни - героите на Брандън са значително по-адекватни персонажи :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Jan 07, 2020 5:06 pm

Moridin wrote:
Tue Jan 07, 2020 4:53 pm
Разчитам кат се дигне темпото да спре да ми пука, но да бъдем честни - героите на Брандън са значително по-адекватни персонажи :mrgreen:
Image

Точно бате Брандън да го хвалиш за размишленията на героите, дето и при Ерагон 16 сигурно са по-малко праволинейни и изкуствени... То кой ти чете такива книги заради героите, но все пак.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Tue Jan 07, 2020 5:09 pm

Еми ей на, така се получава.... и аз съм удивен. Надявам се кат ги очука малко животът и магията и еволюцията на Бат Боби, да стане по-приемливо :ninja:
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Jan 07, 2020 5:29 pm

Всъщност, чакай, нали беше чел само до десети том, откъде знаеш какво е направил Сандерсън с героите? Докъдето си чел, освен Мат и Нинив, другите нямат особен прогрес по отношение на намаляване на досадността (ако те дразнят поначало, that is). Да си призная, очаквах по-малко от тях в началото, засега ме изненадват приятно. Даже Лан е може би най-дразнещият (след Мат, разбира се).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Tue Jan 07, 2020 6:19 pm

Значи, тролоците си имат руни. Когато по-натам Ранд се озова посредством оня Граничен (или как се казваше, че не помня) камък в някво алтернативно измерение, където вместо статуята на Артур имаше някаква тролокска статуя, щото там тролоците били победили (което пак е нонсенс, щото, както Верин изтъкна, всички светове имат нещо общо помежду си - където победи Светлината, побеждава във всички обратното), целият паметник беше нашарен с тролокски руни. А и в първия том Лан познаваше кой тролок от кой клан е по руните от токите им ли, от кво беше не помня. Те не са толкова тъпи. Тоест, на моменти са ужасно тъпи, на моменти не са толкова тъпи. Имат си език, що да си нямат и писменост?

Колкото до Нинив и плетенето - тук виждам едно странно намигане, дето не знам случайно ли е, или нарочно. Семирага е най-великата лечителка, съществувала някога, и обича плетенето :) Не знам какво си е мислил Джордан към оня момент, може би това би обяснило и странните срещи на Егвийн с Фейн, но явно после е зарязал идеята си.

А белите плащове... Тъкмо изчетох и аз как дебнали Елейн по целия път до Тар Валон. В смисъл, френските войски нахлуват в Испания и обсаждащ стана на Изабел Кастилска, примерно. Безнаказано. И през цялото това време вършеят из целия континент и тормозят всички като особено неприятна епидемия от дървеници. Наистина толкова ли трудно му е било на автора да вкара и малко логика?! :(
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Jan 07, 2020 6:57 pm

Подозирам, че Джордан е базирал Белите плащове на Тевтонските рицари, които са се опълчвали на цели държави, но като се има предвид, че Рандланд е по-скоро ренесансово, отколкото феодално общество (макар и без огнестрелни оръжия) и, че тъпите плащове нямат религиозно оправдание като аналозите им в нашия свят, нещата пак са по-скоро "направих го, за да си вържа сюжета", уви.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Tue Jan 07, 2020 7:55 pm

Белите Плащове както май казах и преди, се предполага да са някакви елитни воини, с коне, брони, години обучение и т.н. А от друга страна централната власт в държавите в Рандланд теоретично е доста слаба и не поддържат големи армии. Това се предполага да е обяснението защо монарсите им позволяват толкова свобода. От друга страна обаче на практика те горките ядат бой от който ги хване когато влязат в битка, а и все пак в Андор поне със сигурност Мургейз и Брин разполагат с предостатъчно Queen's Guards, че това 200-300 Бели плаща да тероризират столицата и наследницата на трона безнаказано толкова време, никак да не се връзва. А и в следващите томове андорците показват доста краен национализъм и са абсолютно против дори Прероденият Дракон да се меси по какъвто и да начин относно това кой да е на трона, тук обаче нямат проблем чужденците Бели плащове да си разиграват коня в столицата и да се опитват да свалят кралицата.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Tue Jan 07, 2020 8:42 pm

Бях го написал по-дълго. Но ще го кажа 2 две изречения. Белите Плащове в момента на развитието на събитията в книгата не са елитни бойци, те са праволинейни и изостанали от събитията и иновациите в света, По-скоро ми мязат на затворена секта.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Jan 10, 2020 5:58 pm

Извинете, обаче ми хрумна със закъснение. МАТ ДОКАТО СЕ ПОДИГРАВА НА РАНД ЗА ДРЕХИТЕ САМИЯТ ТОЙ С КАКВО Е ОБЛЕЧЕН, А? Нали всъщност и на тримата Моарейн им смени целия гардероб, за да не ги проследяват силите на Тъмния, или нещо подобно беше. 100% и той е изтупан с бродирани сюртуци!
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Fri Jan 10, 2020 6:08 pm

Не ми се проверява, но май не се споменава с какво е облечен Мат. Може пък да е спечелил на комар някакви по-невзрачни дрехи. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Fri Jan 10, 2020 6:18 pm

Ако правилно си спомням, новите дрехи на Мат далеч не са толкова тежкарски. Затова завижда, по-нататък става ясно, че си пада по скъпите дрехи, колкото и да се натяква, че е просто момче от село.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Fri Jan 10, 2020 8:04 pm

Да добавя за Белите Плащове - понеже да не остане някой с грешно впечатление. Те са проядени от корупция на най-високите етажи. Доста от тях са заблудени. Това, което в миналото ги е правело голяма сила е проядено. Част от тях са френетични последователи, друга част пък си нямат доверие пом/у си. Те като цяло си нямат доверие пом/у си. А може и да го кажем, че "рибата се вмирисва откъм главата". В допълнение са закостеняли. Преди да ги поеме Галад са най-просто казано изостанали. При тях едно от основните неща е, че им трябва лидер, който да ги събере, като едно в юмрук.

Затова ми е странно, че ви е странно че превъзхождащи по-бройка били разгромени.

А може да се каже и така - нямат спойка.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Sat Jan 11, 2020 8:35 am

Matrim wrote:
Tue Jan 07, 2020 5:29 pm
Всъщност, чакай, нали беше чел само до десети том, откъде знаеш какво е направил Сандерсън с героите? Докъдето си чел, освен Мат и Нинив, другите нямат особен прогрес по отношение на намаляване на досадността (ако те дразнят поначало, that is). Да си призная, очаквах по-малко от тях в началото, засега ме изненадват приятно. Даже Лан е може би най-дразнещият (след Мат, разбира се).
Говоря за Сандерсън собствените му герои ;)

По темата - рандъм сън с лабиринт на Ранд на лодката на Домон всъщност беше БАЯ як, до степен да се сетя, че чак съм го цитирал в Хрониките на Роланд :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Mon Jan 13, 2020 6:29 pm

Глави 15-19

Резюме: Ранд, Лоиал и Хюрин пътуват из паралелния свят. Ранд спасява от гигантска мечкожаба мистериозна красавица, която въобще, ама хич не е Ланфеар. Ишамаел и Ланфеар се съревновават кой е по-некадърен в изкушаването, май Ишамаел печели, но само защото Ланфеар изглежда малко по-добре от него. Ранд връща групата в реалния свят и открадва Рога от Фейн. Междувременно, Егвийн и Нинив пристигат в Тар Валон.

Коментари: Силно се надявам Ланфеар да е използва Принуда срещу Ранд и особено Лоиал, защото слепотата им по отношение на нея е доста впечатляваща. Поне Ранд си има оправдание, че е младеж, общуващ с неземна хубавица, но Лоиал е буквално от друг разумен вид, обаче и той не може да си прибере езика от възхищение:
“I have never thought of it before,” Loial said abruptly, sounding as if he were talking to himself; “but if there is such a thing as perfect human beauty, in face and form, then you—”
След това Лоиал пак не направи очевадния извод, че Ранд може да прелива когато успя да задейства Порталняи камък. Окей, няма много информации за тия камъни, но в света на Колелото има само един вид такова наглед магическо въздействие от разстояние - Единствената сила.
“Selene, you must not say anything of the Horn to anyone. If it gets out, we’ll have a hundred people on our heels trying to get the Horn for themselves.”
Не че не съм съгласен, но вашата групичка шиенарци е само от двайсет човека, а уж всички във Фал Дара горяха от желание да намерят тоя пусти рог. :)
“Every man wants to be great. You could be the greatest man in all the Ages
Ladies and gentlemen - Lanfear, Mistress of Subtlety!

Ранд голям снайперист се оказа, толкова гролми утрепа и то със стрела в окото. Направо да се чудиш защо не ползваше лък по-често досега.

Все си мисля, че ако Ишамаел не беше такава карикатура на Зъл Властелин (тм), Ранд нямаше толкова лесно да отхвърли възможността да премине на другата страна. Все пак на този етап шансовете му са много ниски ако е на страната на Светлината, бои се от седайките и т.н.

Чудя се защо Фейн не е счупил сандъка, в който е Рога. Окей, не може да го отвори, затова го мъкне по целия континент, нищо че има магически сили и командва тълпа тролоци? Чудя се и как успя Ранд да свие Рога толкова лесно - вярно, че в Две Реки явно ги учат да се промъкват като Олд Шетърхенд по незнайни причини, но пък тролоците би следвало да имат по-добро обоняние и слух от хората. После беше яко как от желанието си да на прелива сайдин заколи няколко тролока почти без да се изпоти. Явно стимул само му трябва на човека.

Ранд изведнъж реши, че не е толкова лошо да си лорд ако жена като Ланфеар те гледа влюбено. :lol: Интересно беше как и самоубийствената гонитба на Фейн и бандата му му се виждаше по-привлекателна от нов опит за преливане, но като ножът опря до кокала преля и върна групата в истинския свят.

Егвийн и Нинив - няма много за отбелязване, освен че Егвийн все още си е съвсем читава. Описанието на Тар Валон ми се видя малко постно. И въобще цялата идея Нинив да скипне обучението като новачка е малко странна. Тъкмо защото е толкова силна има още по-голяма нужда да контролира по-добре и силите, и емоциите си, мен ако питате. Друг е въпросът, че обучението в Кулата е прекалено военизирано за организация, повечето от чиито членове я влизат битка веднъж на 20 години, я не.
The lesson had not gone well for Nynaeve, because she had held her temper on a tight lead until the Amyrlin was gone. She never could do very much unless she was angry, and then it all burst out of her.
Доста озадачаващ цитат - аз все си мислех, че Нинив изобщо не може да прелива когато не е ядосана.
Her teeth ground so loudly that Egwene jumped.
Нинив явно е качвала нива в категорията "гръмко скърцане със зъби".
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests