Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Thu Oct 17, 2019 7:08 pm

Исках да кажа, че ако беше зла, щеше да се справя добре в ролята на висш управленец, има способности, един вид
Със сигурност би се справила по-добре от повечето Отстъпници. Щеше да е нещо като Грендал, но вероятно с много по-малко роби и оргии. :)

Това за Перин е интересно, като се има предвид, че и Мат много бързо обръща мненията на феновете за него след като получи своя гледна точка. Но за това има да чакаме още два тома, уви. Хич не помня дали ми се промени мнението едно време за Егвийн когато тя получи гледна точка във втори том, сега при препрочитането нямаше много промяна в мнението ми за Нинив.

Драгъне, съгласен съм че първи том в много отношения е различен от другите. То и Рогът на Валийр е супер важен във втори том и после само го споменават чат-пат
Spoiler: show
докато изведнъж не се сещат, че все пак може да е важен
, но така става а макгъфините понякога.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Thu Oct 17, 2019 7:58 pm

Ghibli wrote:
Thu Oct 17, 2019 10:17 am
Demandred wrote:
Wed Oct 16, 2019 7:56 pm
Нинив чу Моарейн да казва на Лан “The whole world will be overrun in five if we do not find those boys”, още един доста явен хинт за това, че някой от тях е Преродения дракон. С оглед на това очаквах Нинив да притисне по-сериозно Моарейн за обяснение защо се интересува от Тримата глупаци, но тя не го направи.
Не го направи, защото Моарейн й приложи хватка в този момент - зашемети я с новината, че и тя самата прелива. Много премерено избра точно как и кога да й съобщи тази информация, което е поредният детайл, характеризиращ Моарейн като опитен манипулатор и човек с добър потенциал да бъде тъмен властелин. Забавно е как при препрочитането я виждам доста по-различно от преди, едно време еднозначно я възприемах като "добра" или "една от нашите", докато сега я виждам сама по себе си, със свои си цели.
:) Моарейн винаги е била със своите цели но с една главна цел. Добро утро.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Mon Oct 21, 2019 11:25 am

Към Драгън:
Spoiler: show
Никога не го разбрах това с Окото. Че и някакви седаи били загинали, за да го направят чисто... И Тъмният планирал да го използва... То нали беше концентиран чист сайдин това чудо? Би имало някаква логика, ако Ранд прелееше за пръв път от него, с цел да не полудее да речем или нещо такова. Само че знаем, че случаят не е такъв. И ако рогът на Валийр в крайна сметка свърши някаква работа, това Око просто си го имаше, щото ей така. :/
За Шадар Логот: аз също бих се повела от логиката, че ако злите сили не искат да влязат някъде, то е защото мястото е примерно добро, а не още по-зло. А понеже случаят не е такъв, вината пак е изцяло на Моарейн и на седайските ѝ недомлъвки. Ми събери ги хората, кажи им, че се намирате на ултимативно зло място, което е толкова ужасно много зло, че шубелдисва мърдраали и тролоци, че тук дебне ядящя хора мъгла, че и по-зли и опасни неща, така че ако обичат да седят в тая стая и да треперят на воля. Но не.

И да, това с безбрежните безлюдни територии е наистина голяма тъпня. И то в места, където няма да кажеш вражески нападения, нищо няма. Малко като нашата история със Северозапада е, ама по-висок левъл.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Oct 23, 2019 3:46 pm

Аз хем искам нещо да напиша за новата порция глави (от 26 до 33), хем чакам Мат да постне обичайния гениален кратък преразказ на сюжета 8-)

Направи ми впечатление една реплика на Моарейн и отново се връщаме на въпроса некомпетентни ли са Аез Седайките /зла ли е Моарейн:

Нали в предишните глави изяснихме, че Егвийн има дарбата да прелива, а Моарейн разказа на Нинив как оставени сами, тези жени най-често умират (как беше пропорцията, 3 от 4?). Нинив се сети за няколко такива случая, когато са умирали жени от близкото й обкръжение.
В настоящата порция глави Нинив пита "ти само от момчетата ли се интересуваш, ами Егвийн?" и Моарейн й отговаря "I do not easily give up young women with that much ability once I have found them".
Да, обаче в началото тя точно това направи :ninja:
По план от Емондово поле трябваше да тръгнат без Егвийн. Егвийн се натресе в компанията, защото от случайно видяни неща беше се досетила, че заминават. Да предположим, че Моарейн й е била подшушнала нещо да стегне дисагите и да тръгне с тях - не, самата Моарейн беше изненадана, когато Егвийн се появи, и по-важното, беше недоволна. Значи ситуацията е точно каквато изглежда: Моарейн оставя момичето там, където си е (потенциално да си умре както много други преди нея) и заминава нанякъде си, без особено намерение да се връща. Не можем да кажем, че е планирала да разкаже на някого, че там има едно момиче, на което да обърнат внимание. ОК, преследва я опасност, да речем, че не иска да застрашава живота на Егвийн в този момент - това е разбираемо. Но тогава можеше поне да я предупреди какво е положението и да я посъветва в бъдеще сама да се насочи към Тар Валон.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Oct 23, 2019 3:56 pm

Тва не идва ли от факта, че Джордан още си бистри историята и героите, и не е баш наясно какво иска да ги прави... и се измъква с това, че то колелото си върти как му дойде, с други думи "тва се сетих сега, вкарвам го така, пък после да му мислят читателите".

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Oct 23, 2019 4:19 pm

Ghibli wrote:
Wed Oct 23, 2019 3:46 pm
Аз хем искам нещо да напиша за новата порция глави (от 26 до 33), хем чакам Мат да постне обичайния гениален кратък преразказ на сюжета 8-)
Поствай, че ще смогна да пиша за новите глави чак след няколко часа. И благодаря за похвалите за преразказа, чудех се дали някой го оценява. ;)
В настоящата порция глави Нинив пита "ти само от момчетата ли се интересуваш, ами Егвийн?" и Моарейн й отговаря "I do not easily give up young women with that much ability once I have found them".
Приоритети, все пак. Първо трябваше да спасява тримата глупаци, всичко останало е за по-нататък. Също така, в първия том враждебността към Тар Валон е доста повече отколкото в другите, може би и затова е решено Моарейн да е пас, все пак нямаше как да знае, че Егвийн ще е толкова ентусиазирана от идеята да става седайка. Но все пак, както и аз писах по-горе, щеше да е далеч по-смислено Егвийн да научи за това, че има талант да прелива преди да реши да се присъедини към бегълците.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Oct 23, 2019 5:45 pm

Поствам кратки разбъркани впечатления.

- Белият мост, чудото на отминалата легендарна епоха - първи отблизо видян такъв артефакт, беше доста яко да си го представя в цялото му величие.
- Том Мерилин прогресивно качваше нива на кулнес, мъдрост и накрая и трогателност с историята за неговия племенник - и умря, неееееее, Том, неееееее :(((( Това май беше първата истинска смърт и оттук нататък тонът се смени много.
Spoiler: show
Не е истински спойлер ако помните книгите: оспойлих се, че не умира наистина, но засега не го знаем.
- Елиас/Илиас е интересен с това че очевидно и той има някакъв достъп до силата, щом едно време са го търсили червената аджа да го усмиряват. Интересно е и това с вълците като защита от Тъмния, която при Перин не сработи докрай, защото не беше ги приел напълно.
- ОМГ, Ранд изби един куп хора (без да го осъзнава). Кошмарите с Тъмния стават все по-гадни, действителността и тя - всякакви елементи на нещо положително или жизнерадостно изчезнаха вече. Всъщност бъркам, имахме момента с Перин и намигащите му сластно танцьорки - горкият той, и репликата на Илиас после за сгряването на костите на стареца :)))), но това беше единственият по-лек момент в тези глави. Всичко покрай Ранд и Мат беше много, много мрачно. Дори моментът с дъщерята на приютилите ги фермери, която си падна по Ранд, не беше забавен, а беше изпълнен с чувство на надвиснала опасност. (Обаче нашите момци явно са много харни, щом жените така им се лепят.) После пътуването ставаше все по-трудно и срещаха все по-неприятни хора, докато се стигна до опита за убийство от жената в конюшнята, който си беше направо зловещ.
- бягството на Перин и компания от гарваните беше много напрегнато и въздействащо описано. Хареса ми моментът където Перин се чудеше може ли да заколи Егвийн, после моментът, когато искаше да захвърли брадвата, и когато заяви на Илиас в прав текст, че не мрази Егвийн, а я обича (аз обичам когато хората не се срамуват от чувствата си) - не, не е прост нашият млад ковач. Илиас и той не е прост, с репликата, която му върна, че когато спре да мрази оръжието, тогава трябва да го захвърли.
- Чедата на Светлината не може ли да ги гази носорог? :(
- Егвийн ми е странна като образ, не успявам да я видя като цялостен характер с обосновано поведение. Може би защото е представена все през чужди очи, както беше отбелязано вече тук. Просто режимът "нека се забавляваме, докато светът свършва" и свалката с Арам на фона на всичко останало покрай нея ми дойдоха малко неочаквано.
- Продължава якото изграждане на света с разказа за Артур Ястребовото крило и философските разсъждения за Пътя на листото.
- Моарейн пуска дълбокомислени реплики от типа на "The Wheel weaves as the Wheel wills. No eye can see the Pattern until it is woven." Ало, ами Мин?
- Динамиката "Нинив крещи, Моарейн я игнорира, Лан не се намесва" - би било хумористично ако не беше толкова мрачно всичко.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Wed Oct 23, 2019 6:11 pm

Безнадеждно изостанах :(
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Oct 23, 2019 8:27 pm

Глави 26-33

Резюме: Ранд и Мат стигат до Бели мост. Фейн обаче е успял да се телепортира в града още седмица по-рано, че и мърдраал бил разпитвал за тях. В отсъствието на Моарейн, Том тегли късата сламка и се прави на Гандалф. Неясно как мърдраалът не му вижда сметката веднага и двамата хубостници се измъкват. Нинив и Моарейн стигат до Бели мост, но Моайрейн взима странното решение да тръгне след Перин, защото явно Бейл Домон е върнал други монети на Ранд и Мат (фалшификатор!). Егвийн се учи как да танцува кючек, туатанските момичета хвърлят око на Перин, той обаче упорито си чака Файлето. Огромно ято гарвани е на път да види сметката на Перин, Егвийн и Елиас, но в последния момент се скриват в изоставен стединг. Там обаче ги сгащват Белите плащове, защото вълците са твърде тъпи, за да се скрият както трябва. Перин заколва двама, които имат наглостта да се защитават от непровокирана вълча атака.
Ранд и Мат пък се влачат към Кемлин, но незнайно как никакви мърдраали и тролоци не ги настигат. Група Мраколюбци ги приклещва натясно, но Ранд качва ниво в преливането и ги изтрепва със светкавица. После обаче се налага да си възстанови маната и по това време е почти безпомощен. Мат е изненадващо адекватен в 33-а глава и спасява себе си и Ранд от Мраколюбка с кинжал.

Коментари: Никак нелоши глави ако се примирим с безобразната некадърност на Сянката. Басирам, че и пет от най-тъпите български полицаи да бяха търсили Ранд и Мат щяха да ги намерят като едното нищо. А и така не ми стана ясно как гарваните толкова време не успяваха да засекат Перин и компания.
Ранд и Мат успяха да попаднат на май единствената кръчма в книгата, където келнерките страдат от открит сексуален тормоз, много беше странен този епизод. В този ред на мисли са ми много странни хората, които твърдят, че в Колелото имало някакъв тотален матриархат при положение, че почти всички войници са мъже, има колкото щеш крале вместо кралици и т.н.
Явно хич няма развлечения в Четиримата крале, щом начинаещият жонгльор Мат и начинаещият свирач Ранд напълниха най-долнопробната кръчма.
Съвсем бях забравил, че Перин сериозно се готвеше да съсече Егвийн с брадвата, за да не я убият бавно гарваните. Много добре изпипана сцена. Перин всъщност е интересен и драмите му с брадвата са съвсем разбираеми, жалко, че това ще се промени по-нататък. Или пък ако чета по-внимателно всъщност ще разбера какво му харесват хората на късния Перин? Ще видим.
Малко преувеличих с това за непровокираната вълча атака, но не много. Джордан предлага някакво изсмукано обяснение, че вълците били твърде ранени и изморени да се скрият ефективно, но при положение, че могат да чуят Белите плащове отдалеч са сиви вълци в тъмна нощ... Пропуснал ли съм нещо или не става много ясно защо белите плащове толкова упорито търсеха нещо още преди вълците да им скочат?
Доста беше странно как построили огромната статуя на Артур Ястребовото крило преди да построят каквото и да е друго от столицата му, но карай. И малко голяма ми се видя за технологичните способности на Рандланд, може би е паднала бързо-бързо заради това и не е имало нужда да я бутат? :)
Влаченето на Ранд и Мат май не беше толкова тегаво и дълго, колкото си спомнях, но бе с добре изпипана атмосфера на обреченост. Като ги приклещиха в оная кръчма с опипваните сервитьорки и аз се поизпотих, при все че знам много добре, че накрая ще се изплъзнат. Помнех светкавицата, но тотално бях забравил, че тя порази цяла група хора и предполагам, че ги утрепа. Нямаше как и да не се замисля дали обикновените светкавици могат да събарят стени, мен ме съмнява, но знам ли. Ефективно е показано какви глупости може да направи човек само след няколко дни почти без храна и подслон.
Егвийн трябваше да светне туатанките, че мъжете от Две Реки са малко срамежливи и ако искат да спят с него трябва да му предложат в прав текст.
It was not the first time Nynaeve had asked, but the Aes Sedai’s voice was like a still pond that refused to ripple no matter how many stones Nynaeve threw;
Много ми хареса това сравнение. Джордан не е кой знае какъв стилист, но понякога има добри попадения.
And yet, Lan made her even more furious than Moiraine.
Явно мисля бавно като Перин, защото най-накрая ми просветна, че значителна част от враждебността на Нинив към Моарейн трябва да идва от това, че Нинив си пада по Лан и ревнува, съзнателно или не.
Nynaeve opened her mouth again, but Lan cut her off in a soft voice. “They had reason to be afraid.” He looked around, then lowered his voice. “There was a Halfman here.” He grimaced, the way he had in the square. “I can still smell him everywhere.”
Лан пък откога може да подушва мърдраали?!
Well, you going to stare at me, or you going to walk?”
Елиас май има имунитет срещу втренчените погледи на жените, рядко умение в Рандланд. ;)
Mat snarled silently like a cornered badger, squinting above his scarf.
Явно е изръмжал с инфра или ултразвук. :)
She smiled when she said it, and for a minute she looked to Rand just like Mistress al’Vere, though her hair was yellow; he had never seen hair that color before.
Това го цитирам по повод дискусиите за кастинга на сериала - явно в Две Реки са а) бели/смесица от раси, включваща и бели, иначе щеше на Ранд да му направи впечатление и цвета на кожата на жената и б) достатъчно отличаващи се, че да не са баш някакъв тотален мишмаш от етноси. Нямам против да го променят в сериала, ама обясненията им са пълна измишльотина.
No woman stood gossiping over the fence with a neighbor.
Нищо чудно, че градът се оказа толкова кофти.
Егвийн ми е странна като образ, не успявам да я видя като цялостен характер с обосновано поведение. Може би защото е представена все през чужди очи, както беше отбелязано вече тук. Просто режимът "нека се забавляваме, докато светът свършва" и свалката с Арам на фона на всичко останало покрай нея ми дойдоха малко неочаквано.
Интересно, че по-нататък Егвийн най-малко ще се забавлява от главните герои. Но тя има склонност към вписване в обкръжаващата среда, ако Туатанците бяха против танците, едва ли щеше и тя да почне да танцува. Иначе при положение, че тогава тя нямаше много избор освен да хукне сама из пустошта, танците ми се видяха нелоша идея.
Елиас/Илиас е интересен с това че очевидно и той има някакъв достъп до силата, щом едно време са го търсили червената аджа да го усмиряват
Няма достъп, Червената аджа обаче са тъпи парчета и му имат зъб.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Oct 24, 2019 12:51 am

След като толкова съм си препрочитал томове 3-11, в които нашите сериозно качиха нива не се плашат от нищо под отстъпник, тези глави нa моменти ми изглеждаха почти като да са от друга поредица. А и е единственото място в поредицата, където имат парични грижи и трябва да си броят грошовете и да спят край пътя.

Anyway, главата с гарваните е определено най-запомнящата се тук, страхотна хорър атмосфера и тръпка имаше. Перин си е съвсем адекватен до 4-ти том включително, после обаче Джордан явно нямаше идея какво да го прави и го натресе в разни безумни сюжети, за чието сработване трябваше горкият Перин да мине сериозна лоботомия. В Андор продължава да има страшно много пустош дори и на изток от Whitebridge, да се чуди човек откъде ги изкараха огромните армии в следващите томове местните благородници...

Белите плащове се предполага да са много добре тренирани воини, обаче в цялата поредица горките ядат здрав бой от който ги хване. Тук е една от големите им излагации, вълците и Елиас изпотрепаха бая от тях. Дори и Перин успя да убие двама след има няма седмица тренировки с брадвата. Перин си е много здраво добиче, но все пак...

Притеснението на г-жа Гринуел от това, че шерката ѝ хвърли око на Ранд ми се видя малко не на място в този свят, в който има перфектни противозачатъчни чайове и няма някакви религии, които да пропагандират, че предбрачния секс е грях.

В главите с Ранд и Мат са общо взето единствените моменти в поредицата, в които двамата наистина се държат като близки приятели и се грижат един за друг в трудните моменти, въпреки въздействието на кинжала. От втори том нататък Мат решава, че Ранд ще полудее всеки момент и тотално престава да се държи към него като с близък приятел, а и от страна на Ранд също има отчетливо отдръпване.

Том е най-великия учител ever, след десетина дни уроци Мат вече може да жонглира с 6 топки наведнъж, а Ранд свири достатъчно добре, че да напълни и най-мизерната кръчма. По-нататък имаше и още по-култов момент в това отношение, когато за две седмици успя да научи Елейн да прави перфектни салта на въже опънато 20-ина метра над земята.

Ханджията Хейк положи бая усилия да ограби някакви опърпани рандъмляци за един меч и една флейта. По-умно щеше да им предложи да останат да бачкат за него и да му вдигат оборота 20-кратно в замяна на малко храна и подслон в мизерен склад. А ако е познал, че мечът е на blademaster, е доста оптимистично да очаква двамата му биячи да успеят да го отнемат от Ранд.

BTW, Paitr от последната глава се появява за малко и в Амадиция в шести том. В БГ изданието обаче май в шести том е преведен различно и няма как човек да се усети, че е същия пич.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Thu Oct 24, 2019 11:27 am

Меч със чапла и сребърна филигранна флейта инкрустирана със злато. Абе за кражба са си. Меча струва колкото голям град, флейтата колкото градче.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Thu Oct 24, 2019 7:14 pm

трубадур wrote:
Wed Oct 23, 2019 3:56 pm
Тва не идва ли от факта, че Джордан още си бистри историята и героите, и не е баш наясно какво иска да ги прави... и се измъква с това, че то колелото си върти как му дойде, с други думи "тва се сетих сега, вкарвам го така, пък после да му мислят читателите".
Това е един от най-несериозните и лаишки коментари, които съм чел за КнВ.
Относно коментара на Марфа - доколкото помня Моарейн не знае това, когато влизат вътре.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Thu Oct 24, 2019 7:24 pm

Мхм, чакам още нелепи коментари като стигнето до книга две, там ще е първия истински хорър.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Thu Oct 24, 2019 7:26 pm

И не заради идеята да спямя, а защото смятам, че не трябва да наблъсквам различни мнения в един пост. Ще ви кажа следното.
Което е приложимо и за КнВ.
  • origin
    meaning
    morality
    destiny

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Thu Oct 24, 2019 7:29 pm

Вие не сте разбрали най-голямото послание на тази фентъзи книга. А то е, че предметите сами по себе си нямат сила. Силата е в хората, които я черпят от Извора.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests