Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Fri Sep 17, 2021 6:05 pm

За мат се сетих, кака Lanfear го завари след като го спасиха от проклятието на ножката. Въобще мъжката голота често е свързана с нашия да е аут ъф ордър и да го събличат сума жени и след като се оправи още някоя да цъфне на вратата.

Иначе за останалото - без значение колко добре смятаме, че е направено, все пак е матриархално общество, знаем в патраирхалното колко мъжките достойнства са показвани и голотата не се смята за покваряваща :mrgreen: , та тука обратното. Дет се вика спартанците немаше да са ок да си пуснат женорята да се чегърта гола в пясъка, ама не им дреме за момчетиите, та да. Мейк сенс.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Sep 21, 2021 9:39 pm

Книга 5, глави 6-11

Нападение на мракохръти в Руидийн. Ранд ги избива с белфир, спасява и Мат, който се отървава на косъм и е излекуван от Моарейн. Ашмодеан е бил посетен, но не и нападнат. Моарейн предупреждава Ранд за опасността от използването на белфир. За да го накара да я чуе, се заклева да не се опитва да го манипулира и да му се подчинява. Ланфеар идва на гости на Ранд. Шайдо тръгват с намерение да прекосят Драконовата стена, Ранд сбира своите аийлци и тръгва след тях.

Нинив и Елейн в компанията на Том и Джюилин са тръгнали да се връщат към Бялата кула, като за по-безопасно са избрали да минат през Амадиция, където всяка разкрита седайка я чака бесилката. Нинив и Елейн се забъркват в опасно премеждие и за малко да се окажат упоени и изпратени като карго към Тар Валон, но Том и Джюилин ги спасяват. Оказва се, че агентката на айез седай в района е получила инструкции от Кулата да залови Елейн на всяка цена, ако я види. Нашите засега не са отгатнали какво ли ще да значи това.

Сюан, Леане, Мин и Логаин се озовават в столицата на Муранди - Лугард. Сюан намира агентката на синята аджа в града и получава от нея намек за името на селището Салидар. Сюан веднага вдига всички да ходят натам.

* * *

- Внезапен екшън в шеста глава, макар че малко се повтаря схемата и заради това имах леко усещане за дежа вю - и в четвърта книга беше същото, Ранд тъкмо беше завладял Камъка в Тийр и се бяха поуталожили нещата, и после сцена в която Ранд се събужда и започва изненадваща атака. Подобна сцена имаше и към края на четвърта книга в аийлското селище.
- Ранд беше куул от и до.
- Припомнянето на момента с момичето беше яко.
- Мат се държа като гъз :neutral: С нищо не показа да го е грижа за Ранд, нито му благодари, че го е измъкнал. Останах с впечатлението, че ако бяха попитали Мат, той щеше да каже, че Ранд е виновен за нападението и за това, че е пострадал. И на Моарейн не благодари, че го излекува. На този фон малко избледня фактът, че май за пръв път прекара нощта с жена, досега от нашите трима приятели само на Перин му беше излязл късметът.
- Не бях го осъзнала съвсем досега, но всъщност Ланфеар е пълно куку, що се отнася до чувствата й към Луз Терин/Ранд. Пълен комплект от фанатична влюбеност, ревност и самозаблуда. Добре поне, че Ранд го е схванал и внимава в това отношение.
- Моарейн обърна поведението си на 180 градуса точно в следващата глава, след като я охулих, ако бяхме чели до шеста щях да си спестя онзи рант. От отчаяние чак се закле на Ранд да го слуша, което и мен ме остави втрещена наред с присъстващите герои. При отпътуването им от Руидийн пък се видя до каква степен я е разтърсило влизането в пръстените, беше се отнесла в някаква съвсем нехарактерна за нея меланхолия, предвещаваща лоши неща. Най-после имаше обяснение всъщност за въпросните пръстени и какво представлява мистериозният ритуал на премъдрите. Винаги се кефя, когато Лан и Моарейн си говорят в познатия маниер на границата на уважението и троленето 8-)
- Егвийн е тъпа пача и това е най-мекото, което мога да кажа за нея. Вбеси ме максимално за има-няма 3 страници с надутото си самомнение и пълната липса на уважение към личното пространство на околните. Дори фактът, че явно се е опитала да си отвори устата в защита на Изендре, не можа да я издигне в очите ми. Това, че се заблуждава за Авиенда е най-малката й грешка и е простимо, но това, че шпионира всички наоколо и има наглостта да ги гледа отвисоко и са ги съди заради сънищата им, просто не мога да го трая.
- Най-после вести и от Нинив, Елейн и компания. Нинив е проявила гениална мисъл, като е настояла да се прибират не по кой да е маршрут, а точно през Амадиция. Поне вече и тя самата е започнала да го осъзнава. Хареса ми моментът с обръщането на внимание на новата й мотивация - да лекува.
- Елейн и тя се прояви като много умна, когато реши да се репчи на белите плащове, щото я издразнила раболепността на Нинив... А нейният флирт с Том дори не мога да си го обясня по никакъв начин, това дори не е младежка арогантност, това е пълна идиотщина. Тя би трябвало да се е сетила за историята между него и майка й, ако се съди по онази реплика, че бил изгубил много заради любов. Дали това е истинската причина така да се държи, не знам. Във всеки случай обяснението пред Нинив (че Ранд не знам какво си и тя затова така постъпвала) беше идиотско.
- Премеждието им беше поредната проява на идиотизъм, не се научиха тия героини на предпазливост и това си е. Щях да напиша "тия жени", ама хайде да не сме толкова женоненавистни. Гледната точка на Елейн докато бяха упоени ми хареса. Хареса ми и как беше описана тройната измама накрая с копията на съобщенията.
- Стигам до извода, че чувството за хумор на Джордан е доста по-тънко, отколкото го помнех. Стана ми много забавно от това, че в отличителните признаци на Елейн, разпратени на мрежата от агенти, беше посочено специфичното й вирене на брадичка.
- Със Сюан и ко. не стана кой знае какво, но успях и от Логаин да се разочаровам, той се оказа от битовите тирани и иска жените да му перат чорапите, аман. Сюан е много забавна като хем си мисли как трябва да бъде предпазлива и кротка като говори с някого, хем в същото време продължава постарому да се репчи на всеки, просто не може другояче да общува и това е.
- Хем искам да знам какво е Nine Horse Hitch, хем ме е страх от отговора :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Tue Sep 21, 2021 10:24 pm

Съгласен с повечето наблюдения.

- Ранд беше пич като цяло и освен това се прояви като шефа на Софийска вода през лятото - пусна водата на айците да могат на воля да се къпят в жегите :lol:
- Мат ми става все по-антипатичен. То бива да си келеш, ама чак пък толкова. Ако Ранд не го беше свалил от дървото щеше да си е цял живот мъртъв...
- Най-смешното при Егвийн е, че хич не забелязва гредата в собственото си око. Все по-ужасна става, високомерна и неприятна и като мисли и като държание. Нямам спомен да се оправя по-нататък, уви.
- При Моарейн е очаквана промяна предвид какво предстои, но пак е леко стряскащо колко промени държанието си. Язък, че след тази книга ще ни лиши от присъствието си за дълго.
- Нинив и Елейн са ми комик релийф в тая книга. Не пращят от интелект, но за сметка на това правят от интересни по-интересни изпълнения. Как оцеляват с това си държание е една от мистериите в поредицата наред с
Spoiler: show
кой уби Ашмо? и Бела ли е въплащението на Създателя?
- Логаин е бишито в тая поредица, много ясно, че няма сам да си пере чорапите...

П.С. Пак се чувствам като на 20 като ги чета тези книги :D
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Sep 21, 2021 11:11 pm

Внезапният екшън в шеста глава беше малко скучен, макар че на теория Мат едва се отърва. Ама Ранд и той можеше да се телепортира и на отиване вместо да се мота пеш и да се върне със Skimming само за да обърка Девите и озадачи Моарейн. :)
Весело беше и като Мат не се стресна, че Ранд го вижда чисто гол, обаче като дойдоха Девите и веднага се панира като герой от аниме. The slashfic writes itself.

Само не разбрах защо нито Ранд, нито Моарейн решиха да светнат Мат, че медальонът му спира Силата (да не говорим, че Ранд има доста по-голяма нужда от такава защита, защото по-често се бие с Отстъпници и т.н.). Той, че се държи като гъз е ясно, подозирам, че идеята е с Ранд да се разбират почти без думи, но прекаляват и то доста. После и Егвийн пък се възмути много, че новото гадже на Мат била много стара за него (но Лан и Нинив одобрява, IIRC), пробва да шпионира сънищата на Ранд и успя с Авиенда... вземи тия приятелства.

Като стана дума за Егвийн, всеки път като си помисля, че не е чак толкова зле колкото си спомням и се оказва, че всъщност е.
Това, че се заблуждава за Авиенда е най-малката й грешка и е простимо, но това, че шпионира всички наоколо и има наглостта да ги гледа отвисоко и са ги съди заради сънищата им, просто не мога да го трая.
Беше интересен паралелът с Ланфеар - и тя шпионира сънищата съвсем безочливо, но колкото и да е куку поне го прави, защото има нужда от информацията, а не защото е зубрачката на зубрачките и не може да се сдържи да пробва новите си умения начаса. Но щеше да е весело ако Авиенда сънуваше, че са в леглото с Ранд, а не че той я гони. :lol:

Аз си мислех, че караницата между Мат и Егвийн в шести том е изсмукана от пръстите, а то такъв елегантен setup имало:
His chortle was so pleased, so amused at his own wit, that she nearly embraced saidar and taught him a lesson right there in front of everybody. Instead she sniffed again, loudly enough to let him know it was for him and his wit and his amusement. He gave her a wry, sidelong look, and chuckled again, which did nothing for her temper.
Щеше да е добре ако Моарейн беше сменила плочата не заради поредното самоизпълняващо се пророчество, но доста трагизъм има в гледната точка и поведението й.
На този фон малко избледня фактът, че май за пръв път прекара нощта с жена
За първи път без недомлъвки, но в Тийр го показаха доста популярен сред женската част на прислугата, едва ли само са играли карти, зарове и Avalon. :)
А нейният флирт с Том дори не мога да си го обясня по никакъв начин, това дори не е младежка арогантност, това е пълна идиотщина.
Да, тоя флирт е твърде странен при положение, че и ние и самата Елейн знаем, че много хора се заглеждат по нея, най-желаният ерген на света е неин (поне според Авиенда) и т.н. Второто им на Том според мен трябваше да е Джоунс, такъв невероятен секссимвол е.

Иначе странстванията на Нинив и Елейн са ми забавни по принцип, но има и cringe моменти като "Мъжете ядат само месо!!!1"

Поредното пленяване добре пресъздаде усещането за безпомощност в случай на парализа, но изгуби доста от съспенса си заради светкавичното спасяване. А и идеята, че от Кулата са дали заповеди агентите да се опитат да пленят Елейн е твърде глупава даже и за Елайда. Тя е последният човек, който ще очаква един мъгъл да хване Посветена. А г-жа Макура даже и смяташе не да закара двечките до най-близката седайка, а чак до Тар Валон... Но пък коренът от вилняк го чака бляскаво бъдеще.

Джюйлин много умело изкара ангелите на похитителките и ги накара да изпеят всичко, което доведе до един комедиен момент:
Luci looked at him as if he had just turned into a Trolloc, eight feet tall and complete with horns.
Рогата са важен детайл в случая.
Nynaeve sniffed loudly. “I can believe anything of Siuan Sanche. I would like to have her for one hour where she could not channel. We would see how tough she is then.”
Elayne did not think that would make any difference. Remembering that commanding blue gaze, she suspected Nynaeve would earn a fine lot of bruises in the unlikely event that she ever got her wish.
Мисля да започна петиция да добавят такава сцена в сериала - първо staredown, после и бой. :)
Стана ми много забавно от това, че в отличителните признаци на Елейн, разпратени на мрежата от агенти, беше посочено специфичното й вирене на брадичка.
Няма как да не цитирам един гениален момент от пародийните резюмета:
Rahvin: Go kill the Daughter-Heir.

Underling: What if she raises her chin, milord?

Rahvin: She is a skilled chinmaster. Use the heron-marked chin I have given you.
И в уж най-развратния град, певица, показваща си краката май е максимумът в баровете. И пак има щипани сервитьорки и главно мъжка клиентела, вземи тоя "матриархат".
Сюан се ядосва на Логаин обаче командори Мин все едно още е Амирлин и, да, репчи се на всеки срещнат. Разбираме и, че усмиряването не само подмладява, но даже и разкрасява. Или може би Сюан се заблуждава?
Хем искам да знам какво е Nine Horse Hitch, хем ме е страх от отговора
Мисля, че е по-скоро паралел с мишките и смокините, отколкото нещо реално. :D
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Wed Sep 22, 2021 1:07 am

Тези глави бяха доста по-интересни от предишните.

Появата на Мракохрътите беше малко anticlimactic, срещу Ранд просто нямат никакъв шанс горките. Но пък бяха на път да убият Мат, добре, че беше белфирния времеви парадокс. И Моарейн, естествено, която пак не получи никаква благодарност от Мат за това.

Досега не бях се замислял колко нелепа е обсебеността на Ланфеар с Ранд. Той може да е преродения Луз Терин, обаче няма спомените му (освен минималните проблясъци, които започват да се появяват тук), с което Ланфеар отдавна е наясно, характерът му е различен, външният му вид е съвсем различен...Разбирам да имаше само желание да го използва, обаче по всичко изглежда, че тя има романтични чувства към него.

Не помнех, че тук Ранд споменава, че може да поиска от Мат да му даде временно назаем медальона. Понеже това е твърде логично, естествено не се случва по-нататък, нали и Отстъпниците трябва да имат шанс. А Мат дори не ми хрумва да предложи на уж най-близкия си приятел медальона назаем примерно когато знаеше, че Ранд ще ходи да се трепе с Рахвин...

Шпионирането на сънища от страна на Егвийн е едно от най-ужасните неща, които прави. Имаше някакви наченки на угризения поне за шпионирането на сънищата на Авиенда, обаче бързо ги преодоля. За опита ѝ да нахлуе в тези на Ранд обаче естествено нямаше никакви угризения.
A spoonful of hope and a cup of despair, she thought.
Кратката гледна точка на Моарейн е най-интересното нещо в първите глави, особено като знаем какво ѝ предстои. Нямам как да не се възхити човек на героизма и самоконтрола ѝ.

След това най-накрая стигаме до любимата ми част от цялата поредица - приключенията на Елейн и Нинив в Амадиция и Геалдан. Ако не друго, то със сигурност е най-забавната.
“Both of you shut up,” Thom barked suddenly, “before they come back to see which of you is murdering the other!”
Колкото и да се дърлят и да имат комични противоречия, Елейн и Нинив винаги са убедителни като близки приятели, за разлика от повечето други двойки главни герои в поредицата, които се познават от доста по-дълго време и се предполага да са много близки. Нинив може доста често да си мисли колко я дразни Елейн, особено когато е ядосана и търси отдушник на чувствата си (което води до множество комични моменти), но когато е нужно, винаги я подкрепя. Елейн също винаги подкрепя Нинив, когато е нужно. Двете освен това не крият нищо важно една от друга, което е изключителна рядкост в тази поредица.

Пленяването им от Ронде Макура не мисля, че се дължеше на липса на предпазливост, а по-скоро на много лош късмет. Те нямаше как да знаят за промените в Кулата и за това, че Елайда има пророчество, което я кара да иска да залови Елейн на всяка цена, както и за корена от вилняк. И като стана дума за този корен, не ми е ясно как тази Ронде е успяла да открие, че той блокира преливането. Но явно сюжетът изискваше това "приятно чайче" да стане известно на Елейн и Нинив, както и на други фракции по-нататък. Планът на Макура за транспортирането на Елейн и Нинив до Тар Валон е тотален фейспалм.
“And who do they go to when they’re ill? A hedge-doctor?”
“Yes,” Elayne said. It always pleased her to show Thom that she knew things about the world, too. “In Amadicia, it is men who study herbs.”
Nynaeve frowned scornfully. “What could a man ever know about curing anything? I’d as soon ask a farrier to make a dress.”
Как може тия тъпи мъже да си мислят, че разбират от лекуване. :)

За флирта на Елейн с Том Нинив дава някакво обяснение малко по-нататък, което на мен ми се видя доста изсмукано от пръстите, но ще го дискутираме другата седмица. За мен обаче обяснението защо избра точно Том за обект на флирт е, че той е безопасен в това отношение заради историята с майка ѝ и това, че счита Елейн донякъде за своя дъщеря. Поради това няма да отговори на закачките и да се стигне до нещо повече, което Елейн не желае за момента. Пак е доста ненужно и излишно цялото нещо де...

Този пасаж от гледната точка на Елейн ми направи впечатление:
No, Nynaeve would not give in. That was one of the things she admired in the other woman. Nynaeve’s head could have been on the chopping block and she would not give up.
С помощта на така любимия ми kindle search открих защо ми изглеждаше толкова познат - в шести том има практически същия пасаж, но от гледната точка на Нинив за Елейн:
Elayne was not about to give up, though. That was one admirable thing about her; she would not give up if her head were on the block and the axe descending.
Потвърждение за това, което казах и по-горе - въпреки комичните им разправии те имат много високо мнение една за друга и са се опознали много добре.

Тук виждаме и поредното проявление на тенденцията героите да подценяват своята смелост и героизъм в сравнение с тази на приятелите си. Въпреки че много кратно досега показа завидна и на моменти прекомерна храброст и решителност, тук пак започна да се критикува как е много по-малодушна от Нинив и не става за кралица.
Сюан е много забавна като хем си мисли как трябва да бъде предпазлива и кротка като говори с някого, хем в същото време продължава постарому да се репчи на всеки, просто не може другояче да общува и това е.
Все пак 10 години е била най-могъщия човек в познатия свят, пренастройката е нормално да е трудна.

Най-забавният момент в тези глави е в гледната точка на Сюан:
Old buzzard? She’s old enough to be my mother. And if she was, I’d drown myself.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Sep 22, 2021 10:47 am

Matrim wrote:
Tue Sep 21, 2021 11:11 pm
Беше интересен паралелът с Ланфеар - и тя шпионира сънищата съвсем безочливо
Да! Точно същото си помислих и аз. Само като се сетя как Егвийн си обеща да преодолее защитата на Ранд... ама чакай малко, ти коя си и какво основание имаш да го правиш?

Моментът с голотата на Мат мислех да не го коментирам, но то си е същото като момента в предишната книга, когато мъжете видяха (кой-беше-там-май-че-Нинив) по риза и тя се засрами. Ранд и Мат (и Перин) са се плацикали от малки по вировете в Две Реки, няма нищо, което Ранд да не е виждал по-рано, докато куп непознати жени са друго нещо.

"Мъжете ядат само месо!!!1" дори не го отразих като проблем, защото в семейството ми има такъв екземпляр, та болката е истинска.
Matrim wrote:
Tue Sep 21, 2021 11:11 pm
Мисля да започна петиция да добавят такава сцена в сериала - първо staredown, после и бой. :)
Би било чудесно :mrgreen: Тя Нинив дори вече успя малко да "отупа" Сюан онзи път като я обучаваха...
Matrim wrote:
Tue Sep 21, 2021 11:11 pm
Мисля, че е по-скоро паралел с мишките и смокините, отколкото нещо реално. :D
Да, всеки си развихря въображението докъдето е способен :)

Demandred wrote:
Wed Sep 22, 2021 1:07 am
Не помнех, че тук Ранд споменава, че може да поиска от Мат да му даде временно назаем медальона. Понеже това е твърде логично, естествено не се случва по-нататък, нали и Отстъпниците трябва да имат шанс. А Мат дори не ми хрумва да предложи на уж най-близкия си приятел медальона назаем примерно когато знаеше, че Ранд ще ходи да се трепе с Рахвин...
Може би медальонът работи само за Мат, настроен е за неговата личност? Или пък Ранд смята, че няма право да му го взима, след като Мат е платил с живота си (почти) за него.
Demandred wrote:
Wed Sep 22, 2021 1:07 am
Колкото и да се дърлят и да имат комични противоречия, Елейн и Нинив винаги са убедителни като близки приятели
Да, и на мен това ми хареса. Моментът, който си цитирал, много ме впечатли - когато бяха упоени и Елейн си мислеше колко силна е Нинив и как няма да се предаде. Беше красиво. Паралелът с бъдещия цитат е страхотен :)
Demandred wrote:
Wed Sep 22, 2021 1:07 am
Планът на Макура за транспортирането на Елейн и Нинив до Тар Валон е тотален фейспалм.
На мен ми се видя доста добър, с изключение на това, че ако искаш нещо да се свърши както трябва, трябва да го свършиш сам (доказано и от провала на девойчето в това да им дава дозите навреме). Избраният да ги закара беше наистина много отговорен и стриктен човек. Доста се развеселих от момента когато си помисли за жената и тъщата и реши да си вдигне чуковете към някоя от съседните държави :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Wed Sep 22, 2021 2:19 pm

Егвийн има някаква мания да знае всичко и винаги да е най-добрата ученичка и да го доказва на другите и на себе си, нямаше как да устои на изкушението да шпионира с новопридобитите си умения. Това води и до огромния страх, който има, да не я хванат Мъдрите, че посещава сама Света на сънищата и да престанат да я учат, защото за нея това ще е възможно най-тежкото наказание.
Може би медальонът работи само за Мат, настроен е за неговата личност? Или пък Ранд смята, че няма право да му го взима, след като Мат е платил с живота си (почти) за него.
За първото - лесно може да се пробва дали е така. А за второто - нямах предвид Ранд да вземе медальона за постоянно, но примерно когато отива да се бие с Отстъпник, а Мат остава на по-безопасно място. Най-малкото трябваше да ги обсъдят тия неща, ако бяха наистина близки приятели. И дори да не са, буквално съдбата на света зависи от оцеляването на Ранд, а този медальон може да му помогне доста в правилните моменти.

Още повече, че по-нататък в поредицата има сцена, в която Мат предложи да даде медальона временно назаем на Елейн и Нинив, когато очакваше скоро те да трябва да се сражават с Могедиен (и това стана когато отношенията между двете жени и Мат бяха доста лоши), обаче за Ранд никога не му хрумна такова нещо.

А проблемите с плана за транспортирането на Елейн и Нинив са твърде много за мен. Ако поне този Therin Lugay знаеше истината за ситуацията, можеше да го приема, обаче не знам как се очаква да повярва, че две жени, които изглеждат в прекрасно здраве, са на ръба на смъртта и трябва насила да им се дава чай месеци наред по десет пъти на ден (или повече, за да е сигурно, че не само няма да преливат, но и няма да могат да говорят), за да оцелеят. Да се очаква, че няма да се усъмни или че месеци наред няма да сбърка дозата, ми е трудно да го приема, А и нали трябва да премине през голяма част от Амадиция, с Бели плащове, проверяващи всичко, не знам как ще им обясни убедително ситуацията.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Sep 28, 2021 11:44 pm

Глави 12-17

Резюме: Гарет Брин продължава да преследва бегълците. Нинив стига нови висоти в пасивно-агресивното поведение, Егвйин пък достига върха на лицемерието. Елейн продължава да мрази Галад до труднообясними причини. С Нинив се внедряват под прикритие в цирк.

Коментар: Бях останал с впечатлението, че Амадиция е по на север отколкото наистина е, но като погледнах картата започнах да се питам за чий дявол им трябваше на нашите хора да минават през нея на път за Тар Валон. От Фалме си отпрашиха направо към Кулата в началото на трета книга, а Фалме не е толкова далече от Танчико, че да оправдава този радикално различен маршрут. Приключенията с цирка са забавни, но можеше поне някакъв зачатък на оправдание за тоя маршрут тип през Видин за Варна да беше измислил чичо Боби.

Предишната среща на Брин със Сюан е доста изсмукана от пръстите - Амирлин ще идва да навиква лично Мургейз? Елайда чудесно би се справила с това и сама, даже щеше и да уреди малко бой с пръчки. :P

Нинив предрешена като слугиня доведе до някои забавни моменти, но "A lady never traveled without a maid" при положение, че сме виждали Моарейн да го прави постоянно (плюс купи други дами) е малко неубедително.

Разбира се, Нинив, като всяка жена в тази поредица, не може да устои на прилепващите копринени рокли. Само чакайте модистите да разберат за ТАР, бизнесът с тия рокли ще има огромен растеж.

Биргит шпионира успешно цял куп Отстъпници - знаем, че въпросните са като цяло тъпи парчета, но все пак това постижение е доста трудно за вярване. Естествено Нинив излъга, че всъщност тя ги била шпионирала, защото това не било издаване на тайните на Биргит. :dash: И се ядоса много на Мелайне, защото явно Лан ще я забрави щом не я е виждал цели седмици.

Стигаме и до една от най-печално известните сцени в цялата поредица - Егвийн дава урок на Нинив, защото е бясна, че може Мъдрите да разберат, че ги лъже. И после се изкикоти доволно. Да мре в кофите. Нинив, обаче, забрави инцидента твърде бързо, за разлика от фендъма.

Ще ми се да бяхме видели новината за "смъртта" на Сюан от гледната точка на Моарейн, но това сигурно щеше да развали изненадата в края на книгата.
It was a constant wonder to Nynaeve that that haughty manner never got them thrown bodily into the street. She had met enough lords and ladies by now to know that nearly all behaved in that fashion, but still. She would not have put up with it for a minute.
Ех, да можеше Нинив да се види отстрани... :) Продължава да е рамо в рамо с Мат в надпреварата по самозаблуда.
Galad is puzzling over something he may never have faced before. Two things that are right, but opposite.
Тоя дворец в Кемлин продължава да е като изваден от детска приказка. Галад никога досега не се бил сблъсквал с подобна дилема? Да бе, да. Не мисля, че е достатъчно тъп, за да ги издаде, макар присъединяването към Белите плащове показва, че не е вдигал много Wisdom.

Как сеанчанците са успели да докарат слонове през океана не ми е много ясно, още по-неясно ми е защо са го сторили.

Все си мисля, че ходенето по Въздух вместо по въжето би било твърде очевидно, но впоследствие води до весели моменти.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Sep 29, 2021 1:11 am

Харесаха ми тези глави :)

Сюжетната нишка с Гарет Брин продължава да е приятно разнообразие и почивка от цялата тежест на битието на останалите герои, човекът просто е тръгнал да гони две хубави очи :) В тази глава дори успя да пребори травмата от постъпката на Мургейз, браво на него.
He ignored the drivers' curses that followed him - any decent squadman could give better in his sleep
Това ми хареса :) Както и описанието на групичката като "Them and a fellow with shoulders" :mrgreen:

Нинив тук го раздава лицемерно и вбесяващо, обаче така и не можах да й се подразня чак толкова. Егвийн продължава да я надминава по всички показатели. Не мога да си обясня как едно време се дразнех на Нинив и харесвах Егвийн. Сега съм много по-склонна да вляза в положението на Нинив, а за Егвийн нямам думи. Буквално, това последното. В предишната порция глави изписах сума ти възмутени коментари за нея, които ще препиша и тук за майтапа, а в тази част просто вече нямах останало желание да коментирам и нямам нито един запис за Егвийн. Та, коментарите ми към седма глава в хронологичен ред:
Spoiler: show
- оф патка no sense of propriety
- идиотка
- оф бе
- ааааааа
- judgemental cow
- не мога да я трая
- Egwene at her smartest
- тя няма срам бе!
- плаха надежда но не
:< :mrgreen:
@Мат: Демонстрацията чрез ужасните същества беше... не мога дори да я квалифицирам добре. Нищо чудно, че феновете не могат да го простят това на Егвийн.

Чета без карта и за избора на маршрута не ми е направило впечатление, но да, все повече отива в категорията "защото така е нужно за сюжета".

Още информация за Шара има тук, предадена от Елейн. Не знам дали нататък ще се споменава още въпросната страна и ще има ли повече участие в действието, но ми е интересна.

Едното пени милостиня от Нинив беше ужасно :( Скръндзавостта за мен е от най-неприятните човешки качества. И в добавка им изигра лоша шега, когато се наложи да опрат до помощта на същия човек по-късно.
"I do not snore," Nynaeve said in a tight voice.
"Of course you do not. I had to say something, though."
Хубаво нещо е кралското възпитание :mrgreen:

Разби ме моментът, когато Нинив взе да си сменя дрехите в света на сънищата с все по-деколтирани прилепнали рокли, разсъждавайки колко неприлично се носела Берелайн. Не само че е лицемерна, но и не може да не оплюе някого, за да се почувства права!

Разните моменти, когато Нинив си придаваше важност и украсяваше в своя полза събитията пред Егвийн бяха всъщност повече интересни за мен, отколкото дразнещи. Замислих се как й се е наложило да утвърждава авторитета си още в Емондово поле, бидейки доста по-млада от повечето мъдри, и че това й е станало правило на поведение - да не показва слабост и да не оставя нещо да подкопае позицията й пред хората, които трябва да напътства. За мен странното беше, че уж съжали за лъжата, изпита угризения и си призна пред Егвийн, а след това продължи да се държи по същия начин с останалите:
"It isn't as if we should not have expected something like this." She never had. But she should have.

Намери се оправдание на лекциите на Егвийн към Ранд:
Do the best you can. Helping him hold on to himself may be the best thing that anyone could do. For him, and the rest of the world.
Всичко е за негово добро и за доброто на целия свят!

Интересен момент с цитираните пророчески сънища на Егвийн, жалко само, че ще съм ги забравила докато стигна до самите събития в бъдещите книги.

What about you, Juilin? You consort with low types.
Нинив е самата тактичност както обикновено :mrgreen:

Обяснението на Галад защо се е присъединил към Белите плащове беше "it seemed the right thing to do". Твърде недостатъчно! Или върти някаква сложна схема да се присъедини към тях без да има намерение да им служи наистина (което според характеристиката, дадена му от Елейн, е невъзможно), или... не ми се ще да пиша "много е тъп", но наистина не разбирам защо го е направил.

Много искам сериалът да стигне до Галад, за да видя кого ще изберат да играе този толкова съвършено красив млад мъж. Сто процента изборът няма да е достатъчно удовлетворяващ, но ми е любопитно :mrgreen:

Моментът със сеанчанката, която се предаде на заповедите и грижите на Елейн, ми беше трогателен, но и малко тъжен, защото се замислих как понякога робът си остава завинаги роб дори освободен и че стремежът към свобода далеч не е вътрешно присъщ на всяко човешко същество, каквото и да разправят разни философи.

Добавено: реакцията на Моарейн на новината за смъртта на Сюан пропуснах да я коментирам, впечатляващ стоицизъм показа, достоен за уважение. Това, че ние като читатели знаем, че Сюан всъщност е жива, не променя нещата.
Last edited by Ghibli on Wed Sep 29, 2021 1:50 pm, edited 3 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19285
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Wed Sep 29, 2021 12:21 pm

Офтопик, ама като чета за Нинив в прилепнали рокли с деколти и после се сетя за ШУБАТА от ония stills на сериала и ме напушва неистов смях :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 29, 2021 4:36 pm

Matrim wrote:
Tue Sep 28, 2021 11:44 pm
Стигаме и до една от най-печално известните сцени в цялата поредица - Егвийн дава урок на Нинив, защото е бясна, че може Мъдрите да разберат, че ги лъже. И после се изкикоти доволно. Да мре в кофите. Нинив, обаче, забрави инцидента твърде бързо, за разлика от фендъма.
Некво по-обстойно за туй ще може ли, че въобще не помня за какво става дума. То покрай обучението на егвийн доста брак има като цяло и особено първите напъни за сънените дивотии, ама къде баш е настъпила нинив въобще ми се е изпарило.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Wed Sep 29, 2021 5:18 pm

Силна група глави определено. Комедията при Елейн и Нинив продължава да е на страхотно ниво без от това да страда развитието им като герои. Сцената им в началото на 13-а глава е един от най-забавните в цялата поредица.
Elayne wished the woman would just revert to herself instead of bludgeoning her with a lady’s maid from the Blight.
Елейн определено е най-адекватната в тези глави и проявява завидно търпение по отношение на Нинив и нейните tantrums. Тя вероятно има заложби за много добра актриса, с такава лекота играе различни роли, когато е нужно. Надутата благородничка естествено е лесна персона за адаптиране за нея, обаче реакцията на Нинив показва колко е различно това от нормалното поведение на Елейн.

Стиснатостта на Нинив се дължи донякъде на упоритото ѝ нежелание да признае, че Две Реки не е идеала, към който целия останал свят трябва да се стреми и че не всяко различие с порядките там е лошо. Ако нещо е по-скъпо отколкото го помни в Две Реки, това е неприемливо за нея. Елейн, макар и наследник на трон, е далеч по-наясно кое представлява нормална цена в зависимост от обстоятелствата и географията. Освен това Нинив сега има достъп до суми, за каквито преди да отиде в кулата дори не е мечтаела и адаптацията не е лесна. Това не я извинява напълно обаче, естествено. Но пък води до доста комични моменти.
Обяснението на Галад защо се е присъединил към Белите плащове беше "it seemed the right thing to do". Твърде недостатъчно! Или върти някаква сложна схема да се присъедини към тях без да има намерение да им служи наистина (което според характеристиката, дадена му от Елейн, е невъзможно), или... не ми се ще да пиша "много е тъп", но наистина не разбирам защо го е направил.
Това за мен е един от най-нелогичните моменти в поредицата. Галад не може да не е наясно, че Белите плащове са врагове на Мургейз, както и че основното им занимание е да тероризират и измъчват невинни хора. Обяснението му, че Мургейз можела да приеме решението му, защото е в конфликт с Кулата, е нелепо, защото тя все още е в конфликт и с Белите плащове и по техните закони следва да я обесят на място, ако им падне в ръцете.

Друг нелогичен момент, който забелязах при Галад, е че той каза на Елейн "I am certain my captain will give me leave to escort my sister home". Всички знаят коя е сестрата на Галад, така че той ще е пълен идиот да поиска отпуск от капитана си по тази причина.
Nynaeve blinked, and realized he wore a shirt of shining mail and a white cloak with two golden knots of rank beneath a flaring sun. She felt color rising in her cheeks. Staring at a man’s face so hard that she had not even seen what he was wearing! She wanted to hide her own face from humiliation.
Най-големият срам в тази поредица - да не забележиш какви дрехи носи човека, с когото разговарящ, преди всичко останало. :)

Способността на Елейн да прави задни салта на въже докато е облечена с рокля, дори и с помощта на Силата, е впечатляваща и доста implausible.
Разби ме моментът, когато Нинив взе да си сменя дрехите в света на сънищата с все по-деколтирани прилепнали рокли, разсъждавайки колко неприлично се носела Берелайн. Не само че е лицемерна, но и не може да не оплюе някого, за да се почувства права!
Лицемерието на Нинив е често много забавно, което го прави доста по-поносимо от това на Егвийн, поне за мен.
Разните моменти, когато Нинив си придаваше важност и украсяваше в своя полза събитията пред Егвийн бяха всъщност повече интересни за мен, отколкото дразнещи. Замислих се как й се е наложило да утвърждава авторитета си още в Емондово поле, бидейки доста по-млада от повечето мъдри, и че това й е станало правило на поведение - да не показва слабост и да не оставя нещо да подкопае позицията й пред хората, които трябва да напътства.
Да, това обяснява много неща за поведението на Нинив. Тя не само се е оказала много млада на лидерска позиция, но не е имала и човек, който да я съветва и на когото да може да се довери напълно. А и изглежда, че предишната Премъдра е била основно лечителка и не я е научила особено добре как да бъде лидер.

Ако я сравним с Елейн, контрастът е доста добре изразен. Елейн е обучена от експерти като Мургейз и Брин как да бъде лидер, достатъчно уверена е в способностите и знанията си (освен в смелостта си) и си признава грешките много по-лесно. А и при нея липсва стремежа винаги тя да е лидера във всяка ситуация на всяка цена, който е толкова изразена при Нинив и Егвийн.

И като споменах Егвийн, тя естествено се държи ужасно тук. Можеше просто да каже на Елейн и Нинив, че е нарушила обещанието си към мъдрите, защото ситуацията изисква тя да научи как да манипулира Света на сънищата максимално бързо и те щяха да я разберат. Обаче и тя е прихванала лошия навик на Нинив никога да не си признава грешките, а и за разлика от нея е доста по-егоистична, амбициозна и коравосърдечна, и резултатът е налице.

Моарейн подслушваше Ранд и най-вероятно още тук разбра, че Натаил е Ашмодеан.

Първият опит на Лука да флиртува с Елейн е доста забавен.
As he straightened, he beckoned two of his men to help quiet the horses, then paused, staring at her, and murmured, “Be still, my heart.” It was just loud enough for Elayne to be sure she was supposed to hear. “I am Valan Luca, my Lady, showman extraordinary. Your presence overwhelms me.
Както и начина, по който тя го отряза при втория опит:
Elayne’s smile in return should have raised frost on him. “I do thank you for the offer, Master Luca, but if you will kindly step aside. . . .” He had to, or else have her walk over him.
Бях останал с впечатлението, че Амадиция е по на север отколкото наистина е, но като погледнах картата започнах да се питам за чий дявол им трябваше на нашите хора да минават през нея на път за Тар Валон.
Има някаква планина, която трябва да се заобиколи, за да продължат на изток, и през Амадиция е май най-близката възможност за това. Ако я заобиколят от север, отиват в някаква тотална пустош.

По-нелогичното е защо не са тръгнали с кораб, което би им спестило месеци, само заради морската болест на Нинив.
трубадур wrote:
Wed Sep 29, 2021 4:36 pm
Некво по-обстойно за туй ще може ли, че въобще не помня за какво става дума. То покрай обучението на егвийн доста брак има като цяло и особено първите напъни за сънените дивотии, ама къде баш е настъпила нинив въобще ми се е изпарило.
Когато се срещнаха в Света на сънищата Нинив попита Егвийн дали Мъдрите са ѝ разрешили да идват сама и Егвийн, за да прикрие лъжата си, направи следното:
Suddenly rough hands enveloped Nynaeve’s arms. Her head whipped from side to side, eyes bulging. Two huge, ragged men lifted her into the air, faces half-melted ruins of coarse flesh, drooling mouths full of sharp, yellowed teeth. She tried to make them vanish—if a Wise One dreamwalker could, so could she—and one of them ripped her dress open down the front like parchment. The other seized her chin in a horny, callused hand and twisted her face toward him; his head bent toward her, mouth opening. Whether to kiss or bite, she did not know, but she would rather die than allow either. She flailed for saidar and found nothing; it was horror filling her, not anger. Thick fingernails dug into her cheeks, holding her head steady. Egwene had done this, somehow. Egwene. “Please, Egwene!” It was a squeal, and she was too terrified to care. “Please!”
The men—creatures—vanished, and her feet thudded to the floor. For a moment all she could do was shudder and weep. Hastily she repaired the damage to her dress, but the scratches from long fingernails remained on her neck and chest.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Sep 29, 2021 6:34 pm

Demandred wrote:
Wed Sep 29, 2021 5:18 pm
Моарейн подслушваше Ранд и най-вероятно още тук разбра, че Натаил е Ашмодеан.
Ха, съвсем не съм го схванала това. Ще се върна да препрочета.
Препрочетох, но не е показано Ранд и Натаил да си говорят нещо особено, конкретно в този момент. Ранд му каза да прочете нещо, което било смешно. Вече ако предположим, че Моарейн ги подслушва на постоянна основа, тогава вероятно е научила тайната.
Цялата тази нейна сцена с разговора с Егвийн е прекрасна, много ми хареса всичко, което каза. И "ще приемам света такъв, какъвто е", и "отдала съм живота си на Кулата", и "Ранд се учи, ние можем само да се надяваме, че ще успее".
Demandred wrote:
Wed Sep 29, 2021 5:18 pm
Най-големият срам в тази поредица - да не забележиш какви дрехи носи човека, с когото разговарящ, преди всичко останало. :)
Един от по-смешните моменти, но все пак още от миналата (или може би трета? не помня) книга ми беше странно това, че Нинив във всички останали отношения не е никак празноглава, но дори и на нея Галад й действа безотказно.
Last edited by Ghibli on Wed Sep 29, 2021 7:39 pm, edited 2 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Wed Sep 29, 2021 7:17 pm

Бях написал една торба мнение и после всичко се затри, така че вторият дубъл е по-кратък:

- Нинив и Елейн продължават да имат добра химия помежду си и са от по-приятните за четене гледни точки. Комедийните моменти бяха на ниво и моментът с доколтетата ме накара да се изхиля на глас, което пък доведе до странни погледи от хората в метрото :D
- Цялата врътка с Биргит си беше recipe for disaster, но поне ще ни даде един относително забавен герой, който малко да строява Елейн.
- Брин е от по-яките странични персонажи в тази поредица и неговата гледна точка също ме радва. Даже си го представям малко като Давос от GoT като излъчване.
Spoiler: show
davos.jpg
davos.jpg (34.9 KiB) Viewed 2368 times
- Галад между другото е живото доказателство, че има някакъв проблем с интелекта на мъжете от кралско потекло в Андор и е оправдано да ги управляват жени. Че баща му е бил достатъчно тъп да си мисли, че може да направи преврат и да стане първия крал - иди дойди, очевидно и в Кайрен кръвосмешението си казва думата, обаче ти да се забиеш да ставаш бял плащ... Щото е правилно... и е добра идея... В тая връзка и Гавин не е по-цвете с тая подкрепа за Елайда, но и това го отдавам на споделения баща с Галад. Ето при Ранд свежата айлска кръв си казва думата и бая повече му сече пипето от на другите двамца. Ей тоя убавец долу явно му е spirit animal-a на Галад и като вид икато интелект (макар че Галад всъщност е още по-тъп).
Spoiler: show
ака Her dumber than dust companion Gourry ;)
Gourry_Gabriev.png
Gourry_Gabriev.png (139.62 KiB) Viewed 2368 times
- За Егвийн каквото и лошо да кажа все ще е малко, така че май ще си замълча. Най-отвратителния и самозабравил се персонаж в тая книга, а не е като да няма конкуренция.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Sep 30, 2021 2:25 pm

Галад по-нататък показва приличен интелект, просто тук е бил негов ред да държи idiot ball, за да се върже сюжета.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest