Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Sep 14, 2021 7:43 pm

And we are back!
Глави 1-5 + пролог

Резюме: Елайда се кара на подчинените си. Сюан и компания са осъдени на това да участват в Downton Abbey, Bryne Edition, но подло избягват. Forsaken Coffee Hour. Ранд събира айилците в Руйдийн. Мат си хваща гадже. Егвийн се цупи, че Ранд живее в града, а тя в палатка. Авиенда се цупи по принцип.

Коментар: Много инфодъмпинг, много нещо. Включително и напълно ненужен такъв като Мат, който си мисли за Перин като за "чирака на ковача". Алоу, Перин го няма в тая книга, за какво изобщо ни напомняте за него?

Много споменавания на бой с пръчки или други подобни инструменти, разбира се. Направо се чудя как Наставницата на новачките не е най-желаната длъжност в Кулата, май главно с такива неща се занимават със зле прикрито задоволство. Поне това как Авиенда сама си е поръчала един бой беше що годе на място.

Хубава среща на Отстъпниците, макар инфодъмпингът за линкването да беше прекален. Май това е първата ни среща с Грендал, тя ми е любимка, защото отвреме-навреме показва признаци на мозъчна дейност.

Разкритията за миналото на айилците имаха реални последствия – the bleakness. Смесицата от нетърпението, надежда и отчаяние е добре показана при Ранд, вече и Луз Терин почва да се показва. С Мат продължават да са приятели само на теория, надявам се в сериала поне това да променят, но като знам как стават тия неща в Холивуд, сигурно приятелството им ще се изразява в размяна на тъпи шегички.

Чувството на безпомощност при Мин е обрисувано добре и започването по средата на историята е добра идея. Това да зависиш от дръвник като Логаин и меча му не ще да е приятно. Сюан май се справя по-добре в такива "полеви" ситуации отколкото като Амирлин и съветник на Егвийн.

Исках да пиша колко е досадна ултимативната зубрачка Егвийн, но като се замислих как се отнасят с новачките и чирачките на Мъдрите си казах, че почти всеки би станал много ученолюбив в такава ситуация.

Айилците упорито искат да грабят петината си като нахлуят, не помня става ли това, но твърдението на Мелайне, че "Your kings and queens take as much in their taxes.” доста ме развесели с нелепоста си.

Не знам дали сега е момента, но понеже нямаше много действие в тия глави ми се иска да поговорим и за матриархата, който според изумително много фенове съществувал едва ли не навсякъде в Рандланд. И за това как не било вярно, че героините често се държат като залюхани тийнеджърки, които мислят само за рокли и мъже. Тук само за няколко глави опровергават тези твърдения отново и отново:
- Брин иска да вземе Сюан и компания на служба в къщата си, защото иначе селяните щели да ги изнасилват, а селянките да ги мразят. Заради грандиозното престъпление съучастие в неумишлен пожар пожар.
- Най-умелите търговки са такива, защото са невероятни изкусителки.
- Тайренската заговорничка мисли само кой да съблазни и изтърси:
Alteima was doubly glad she had worn a high neck. A woman that deep in a man’s thrall could lash out in a jealous rage on the smallest provocation or none at all.
и разбира се, Авиенда показа нагледно, че положението е точно такова с яростта си към Изендре, която пък бе наказана по начин, който и в сериал по HBO щеше да изглежда като твърде евтин опит за запълване на квотата цици.
- Егвийн или Моарейн шибна една пръчка Въздух през раменете на Ранд, защото maturity is for losers, I guess.
- Ранд продължава да се тюхка как не можел да наранява жени.
- Поредната sweat tent сцена само с жени. Чиста случайност, сигурен съм.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Sep 14, 2021 8:38 pm

Хахаха, Downton Abbey, Bryne Edition, разсмя ме :mrgreen:

Моите впечатления:

- Съветът на седайките при Елайда ми беше много досаден, при всяко поредно описание ми идеше да скърцам със зъби и в крайна сметка не запомних нито една от тях. И без това ми е трудно да помня всичките герои, не може ли да минем без името, аджата и специфичния начин на обличане на всяка обитателка на Кулата? От друга страна, целият пролог беше добър рекап на досегашните събития за човек като мен, дето нищо не помни дори от това, което е чел преди година. Срещата между отстъпниците беше една такава подходящо заплашителна, освен че снасяше информация.
- Официално се разкри, че лорд Гебрил е всъщност Рахвин, доста зловещ момент със зомбираната Мургейз.
- Епизодът с групата на Сюан и срещата им с Гарет Брин беше в класически приключенски стил и много се забавлявах с него. Тези са ми от по-интересните герои, освен това харесвам такива сюжетни ходове със срещи на близки или познати от миналото, случайно намерили се насред перипетиите на сюжета в огромния свят.
- Ранд е много повече човек в своята глава, отколкото в цялата предишна книга; ефектите на покварата си остават и продължава да се хили на нищото от време на време, в съзнанието му чат-пат стават къси съединения, но въпреки това е една идея по-смислен и не-изперкал. Единственият, който размишлява нормално за предстоящите събития, за разлика от всички останали, които само при намека за споменаване на вече неминуемо наближаващата Последна битка започват да кършат ръце и да припадат (визирам седайките от пролога, иронично Елайда е единствената там, която се опитва да се вземе в ръце).
- Джордан е сексист, едно че няма нормални жени сред героините му, но това Ранд да не може да нарани жена, въпреки че няма проблем да трепе лица от мъжки пол, какво трябва да ни говори на нас, освен че жените не са хора? Коментарите на Мат пък колко неразбираеми били жените са вбесяващи. Наистина е толкова трудно да разбереш защо на една жена би й било приятно да получи цветя - нелогично е и няма никакъв смисъл. Изобилието на голи жени и на мен ми направи впечатление, особено пък тичането накрая, при което беше съвсем ненужно да са без дрехи.
- Ашмодеан е патетичен та дрънка, от друга страна в неговата ситуация известна вкиснатост е разбираема.
- Моарейн е патка. Успя да ме разочарова в малкото й отделено време. Дългия рант по въпроса го слагам в спойлер за който иска да скипва :)
Spoiler: show
Моарейн има една цел и задача и тук вече става очевидно, че се проваля зрелищно в нея. За толкова време не разбра, че единственият начин да повлияе на Ранд е да спечели доверието му. Какво прави тя вместо това: от самото начало тръгна да го командва от горна позиция; това сработи на първо време, но овчарчето се ориентира в обстановката, вдигна нива, прочете някоя и друга книга, "посети нови места, запозна се с нови хора"(тм), противопостави й се и се измъкна изпод пръста й. Това се случва преди поне една книга, следва да отбележим. Тя обаче все още продължава да прилага началния си подход, който дори не беше сработил преди: мъкне се след него, сякаш без да осъзнава, че вече не владее положението, и се опитва да го поучава и да изисква със седайски тон. От време на време обяснява на него и на всички наоколо (например на мъдрите в палатката) колко е важно той да бъде под неин контрол. Ами като ти е важно, постарай се малко да го постигнеш това! Къде й отиде кайриенското възпитание и предполагаемото майсторство в Играта? Като не иска или не може да си прекърши малко гордостта и да бъде открита с Ранд, би могла поне да се престори, че е - в името на целта и мисията, която уж е по-голяма и важна за нея от всичко останало, но на практика тя не влага и грам усилие да я постигне. Ударът със силата в гърба му даже не искам да го коментирам, такава простотия бях убедена, че няма как да бъде извършена от Моарейн при никакви обстоятелства. Детинско, безсмислено, провално! Но Ранд беше толкова сигурен, че не е била Егвийн, в гледната точка на Егвийн също липсваше дори сянка от размишление по въпроса, така че не остава друг вариант, освен Моарейн. Идиотска постъпка.
- Егвийн дори не ме подразни толкова. Има време нататък :)
- Тийн любовната драма неочаквано ми беше забавна. Също така се смях с глас на цитатите от двете писма на Елейн. В предишната книга не бяха дадени в прав текст, но дори само двата реда, цитирани тук, бяха шедьовър.
- Започна се с джи-е-тох простотиите. Не можех да ги понасям едно време и лошото е, че оттук ще става все по-зле.
- Идеята за the bleakness ми хареса, особено как е намерила израз в действие при една част от аийлците - онези, които избират да се присъединят към калайджии или да останат завинаги в ролята на гай-шайн.

За матриархата не мога много да разсъждавам, при всички случаи аийлците са по-добър пример за матриархат от всички западни народи. За доманските жени разбрахме, на мен обаче ми е интересно как в цялата тази картинка стоят доманските мъже, защото те, намирайки се непрекъснато в тази среда на изкусителни манипулаторки, би трябвало или да са имунизирани срещу влиянието им, да са прозрели всичките им номерца и да не им се връзват, или вечно да са в положението на водени за носа.
Сравненията Алтейма/Мургейз и Ланфеар/Грендал пък ги възприех като поредния пример, че гледната точка на Джордан към жените хич я няма. Представям си при сценка с мъже да отдели три абзаца на темата кой има по-хубави прасци (примерно) и как се чувства от това.


Matrim wrote:
Tue Sep 14, 2021 7:43 pm
Брин иска да вземе Сюан и компания на служба в къщата си, защото иначе селяните щели да ги изнасилват, а селянките да ги мразят.
Моля-моля, селянките се очаква директно да им светят маслото и да ги дадат на прасетата.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Tue Sep 14, 2021 9:30 pm

Моите впечатления накратко:

Това препрочитане ме връща към едни по-хубави времена, когато фентъзито беше истинско фентъзи, томчетата-тухли бяха истински томчета-тухли, а разтегачите на локуми бяха истински майстори в разтягането на локуми...
Майтапът настрана, но и тази книга все носи предимно позитивни емоции.

- Елайда е типичен представител на Айез Седайките в поредицата -- толкова е велика в собствената си глава, че тотално не осъзнава колко куха лейка е всъщност.
- Появата на отстъпниците, при все елегантното като свлачище повествование и инфодъмпове, ми е от по-любимите моменти. Беше си едно такова злокобно и вещаещо разни страховити неща. Язък само, че средното IQ на отстъпниците е по-ниско от вечерната температура в Руйдийн и реално ще си останем разочаровани.
- Голите жени, колкото и ненужни да са са продукт на епохата си (и на фетишите на Джордан), така че се преглъщат.
- Частта със Сюан, Мин и онази-с-деколтето-дето-все-и-забравям-името беше бая забавна. Сюан наистина се държи по-разумно отколкото през целия си мандат като председател на Бялата Кула. Терзанията на Брин също ми докараха усмивка, особено като знам как ще се развият нещата.
- Мат е все така неприятен и цялостното му поведение спрямо Ранд е все по-дразнещо.
- Ранд е нещо като първа доза ваксина на Пфайзер за айлците - страничните ефекти включват втрисане, гледане в една точка, внезапно желание да се ожениш за първия срещнат... При все, че дългосрочния ефект ще е да отърве света от местния ковид в лицето на Тъмния, добра част от народонаселението предпочита да се вслуша в местния Мангъров (в ролята доц. Куладин д.м. от болницата в септата на Шайдо) и да го удари на антиваксърство... Поне в този случай имат известна причина за притеснение щото тва преливащите мъже не са най-стабилното нещо в тая вселена и досегашните изследвания сред населението са показали, че нещата обичайно завършват с лудост и смърт.
- Моарейн губи малко точки с тази детинска постъпка, но донякъде и влизам в положение. И тя е продукт на векове налагани традиции и не й е лесно да приеме ситуация, в която не я третират с уважение и готовност да подскачат щом смръщи вежди.
- Най-дразнещата част беше Авиенда и джи е тох-а. Ох, премъдри, имах нечисти помисли и се възхитих на мъжествените вежди на Ранд, накажете ме с бой с пръчки по петите. Ах, премъдри, днес излъгах три пъти и не харесвам жълтия цвят, може ли да врътна три обиколки боса по паважа... Лошото е, че нещата ще стават все по-зле, ама какво да се прави. Джордан толкова си може.
-
Spoiler: show
Логаин има най-хубавите прасци, пък! #bishipowa #прасцитесалюбов #тойеличностнеесамопрасци
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Tue Sep 14, 2021 11:18 pm

Твърде много рекап имаше в първите глави определено.

Неадекватността на Елайда е забавна, обаче това, че всички останали Заседателки са толкова уплашени от Преродения дракон, че не смеят да погледнат към картината с него, ми дойде твърде нелепо. Язък им за всичките години обучение да не показват емоции.

Най-интересната глава определено бе първата. Процесът на адаптация на Сюан и Леане към липсата на силите води до интригуващи моменти, имаше и нелош хумор. Козметиката в Рандланд явно е на супер ниво:
Come to that, Leane actually looked different. For all of the work with brushes, there was not a hint of paint or powder on her face that Min could see, yet her lips seemed fuller, her cheekbones higher, her eyes larger. She was a more than pretty woman at any time, but now her beauty was magnified fivefold.
Обаче в цялата поредица само Мин и Леане използват такива методи за разкрасяване, другите героини са си супер красиви и без да имат нужда от такива екстри.

Алтейма е доста рандъм POV, видя ми се ненужна. А и явно не е от най-умните, при положение, че се оплакваше пред Мургейз как заради Ранд "In Tear under his new laws, even a High Lord or Lady can be called before a magistrate, to be fined or worse, on the charges of the meanest peasant or fisherman." при положение, че същото важи и в Андор отдавна.

Случващото се с Мургейз е ужасно.

Ранд и айилците не ми бяха особено интересни. Айилската култура с всяко препрочитане ми става все по-противна и в тези глави има доста причина за това. Мимоходом се споменава неща от рода на това:
“Treekillers are fit for nothing except to be killed or sold as animals in Shara,” Erim said grimly. Those were two of the things Aiel did to those who came into the Waste uninvited; only gleeman, peddlers, and Tinkers had safe passage, though Aiel avoided the Tinkers as if they carried fever.
А и цялата им драма и терзания понеже предците им преди 3000 години са се отказали от идеите си, за да оцелеят, ми идва в повече.

Моарейн се държи доста зле тук, обаче с оглед това, което знае, че ѝ предстои, я разбирам донякъде. За щастие в следващите глави смени тактиката тотално и се за почна да се държи далеч по-адекватно по отношение на Ранд.
“Perhaps I shouldn’t tell you this,” she said. “Elayne didn’t give it to me as a message for you, but . . . She said she loves you. Perhaps you know already, but if you don’t, you should think about it.”
Бях забравил, че Егвийн реши на свое усмотрение да каже на Ранд, че Елейн го обича, WTF. Some BFF Egwene is...

От друга страна, точно 2 глави по-късно Ранд явно тотално e забравил за това, така че no harm done:
“Now, you listen to me. I kissed Elayne a few times, and I think she enjoyed it as much as I did, but I am not promised to anyone. I’m not even sure she wants that much from me anymore.”
Настояването на Авиенда, че Ранд принадлежи на Елейн, става все по-досадно.

Направи ми впечатление обаче, че като Авиенда говореше с Ранд относно Елейн тя му каза:
And remember that you belong to my near-sister!
Но следващата глава при разговора с Егвийн пак на тази тема Авиенда казва:
You and she are near-sisters, as you and I are
В предишния том също се споменаваше, че Егвийн и Авиенда са near-sisters, а Елейн и Авиенда за момента не са толкова близки, и се зачудих дали първата реплика е грешка или Авиенда лъже Ранд.

Wise Ones са по-досадни и арогантни дори и от седайките.
Джордан е сексист, едно че няма нормални жени сред героините му, но това Ранд да не може да нарани жена, въпреки че няма проблем да трепе лица от мъжки пол, какво трябва да ни говори на нас, освен че жените не са хора?
Джордан си е сексист, но това точно си е представено като сериозен недостатък на Ранд. Донякъде е и резултат от спомените на Луз Терин, които почват да се появяват в главата му точно в тези глави, и идващата оттам ментална травма от спомена за убийството на Илиена.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Sep 15, 2021 3:22 am

Авиенда има някакво оправдание за ангста си - явно видя, че й е писано да се влюби в Ранд като ходеше да става Мъдра и реши да се запъне като магаре на мост по разбираеми причини. Начинът по който демонстрира това обаче... направо да го хване страх човек, че доскоро беше въоръжена до зъби и сега се учи да прелива, защото е избухлива като нитроглицерин. Има доста спекулации, че ако сериалът стигне дотам харемът на Ранд няма да го има, а вместо това Елейн ще се залюби с Авиенда, което като знам Холивуд сигурно пак ще е яко криндж, но може да има някакво подобрение.
За матриархата не мога много да разсъждавам, при всички случаи аийлците са по-добър пример за матриархат от всички западни народи.
При тях е по-скоро равноправие, не матриархат - вождовете си мислят, че манипулират Мъдрите и жените си, и обратно. Като в китното родно село на нашите хора. Но, да по-добър пример са от уж напредничавия Андор където кралици има, ама войниците, търговците, клиентите на кръчми и т.н. са все мъже for some reason.
Сравненията Алтейма/Мургейз и Ланфеар/Грендал пък ги възприех като поредния пример, че гледната точка на Джордан към жените хич я няма. Представям си при сценка с мъже да отдели три абзаца на темата кой има по-хубави прасци (примерно) и как се чувства от това.
То и описанията на дрехите на мъжете са далеч по-кратки, явно не са му били хич интересни за радост на печатарите, защото иначе щеше да се наложи да има томове по 1500+ страници.
Моля-моля, селянките се очаква директно да им светят маслото и да ги дадат на прасетата.
Не мисля, че щеше да им се отвори парашута дори и Брин да не се беше намесил - Сюан има glaring power over 9000. Като стана дума за нея, Мин, имаше един доста мета коментар:
Min grimaced, partly because she was growing tired of Siuan’s Tairen fisherman’s sayings
Моарейн сигурно затова толкова рядко посещава Кулата - защото й е писнало от рибните лафове на дружката й. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Sep 15, 2021 11:17 am

Дем, отбелязваш много детайли, които и на мен ми направиха впечатление докато четях, но някак не ги запомних, за да пиша за тях.

- за аийлците и от по-рано знаехме, че са изключително жестоки с всички външни хора, които всъщност възприемат като недочовеци. Не знам доколко робството е по-зле от това да те пуснат гол и бос в пустинята да умираш от бавна и мъчителна смърт, и двете си имат своите предимства и недостатъци (сарказъм). Но да, още един щрих от портрета им, както се казва.

- това за Егвийн която реши да изказва чувствата на Елейн пред Ранд и аз го видях като престъпване на приятелската етика. Обаче това, че Ранд не го отрази някак го бях пропуснала и наистина с оглед на тази информация обяснението му пред Авиенда по-късно е малко нелепо. Той горкият много е хлътнал по Авиенда обаче, може би това е причината. Както и тя по него, много са сладки двамата :) Джордан всъщност при нея е описал свръхточно характерното поведение на влюбена патка ъъъъъ влюбен млад индивид, който се бори с чувствата си: с постоянното настояване, че Ранд принадлежи на Елейн тя се опитва да убеди в това не толкова него, колкото себе си. Затова на мен не ми е досадно, а забавно да го чета. Естествено, тя не успява да спре да мисли за него и дори подпитва Егвийн как би се възприело двуженството в нейната култура :) За почти-сестрите и аз се учудих кога пък имаха такъв близък контакт Авиенда и Елейн, но реших, че просто не съм запомнила добре предишните книги.

- добре се връзва обяснението за неубиването на жени с травмата на Луз Терин, харесва ми.

Мат, ние с Ян без да сме ги чели тези теории точно вчера коментирахме как сега въпросът е кой от героите ще го направят гей в сериала, защото очевидно няма да се мине без това :)

А за матриархата при аийлците имах предвид не толкова кой кого командва, а по-скоро икономически-правните аспекти от рода на това, че жилището традиционно принадлежи на жената и тя си довежда мъжа вкъщи, такива неща.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Fri Sep 17, 2021 11:22 am

Ей, да ми оставите жожобата намира, че знаете ли се. Сексист бил, ненам си кво там, при положение, че даже знаете накъде отиват нещата и пичът играе дългата игра и за много от оплакванията тука в крайна сметка отплатата идва книги надоле по правата. Тва си е чист проджекшън от ваша страна :bigtongue:

Да не говорим натам щу описания има на перчеми, прически, лицево окосмение и рамена, или голи мъже сред жени и въобще голотия на макс в различни ситуации, та тва еднополово препрочитане ала девствени американци трябва да се спре :mrgreen:

... доде стигнах да защитавам чичо жожън, ама кво да се прави
Spoiler: show
поредицата доста ми харесва, да го еба... минус първите 2 книги, натам е chef's kiss :ninja:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Sep 17, 2021 3:06 pm

Ти до коя книга стигна? Я ела с нас да препрочиташ петата :)

Аз лично изобщо нищо не помня, но ако има и голи мъже нататък, няма лошо. Засега единствен Логаин спасява положението с широките си плещи :roll:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Fri Sep 17, 2021 4:04 pm

Няма голи мъже! Само жените се събличат по повод и без повод!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Fri Sep 17, 2021 4:32 pm

Кажи го на ранд, мат, перин, алийските затворници, жертвите на поне 2 отстъпнички и кой знае кво още. Заласвате се. Разбирам да беше сексуализирано до безобразие и да вървяха по пеесе абзаца за гъзо на някоя, ама най-често са в присъствието само на други жени или е в интимни сцени, а ако не е са ограничени до определени култури или сцени на мъчения... пак често свързани с тия култури. Ни е в детайли описанието, нито е ниво гудкайнд или крис бънч.

Нали осъзнаваме, че голотата не е голяма работа за всички нации на планетата? Фанете идете у финландия смесените сауни например, че да не става дума само за "екзотични" или древни култури като африкански или азиатски... или американски (преди тъпите бели заселници да ги омажат), ами за нещо по-модерно. Даже не са единствената държава в европа където да се моташ по гениталии си е напълно в реда на нещата в определени ситуации и то с непознати. По-сериозно малко :spite:

иначе съм до десетата книга... и имам опасение, че даден персонаж скоро ще го върнат от мъртвите, а те това го най-мразя :neutral:
но опр. си правя препрочитане с тая тема, плюс че и самите книги ги чета мешано от английски и български, че следя според на lightone списъка за всичките неща, дето са били спестени в превода :mrgreen:
Last edited by трубадур on Sun Sep 19, 2021 1:58 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Fri Sep 17, 2021 4:44 pm

Е кога Ранд, Мат и Перин са били голи? Като цяло мъжете не са голи, има само някви мимолетни моменти, когато аийлците се събличат, преди да навлекат бялото за гай-шайн, но на това въобще не е наблегнато, докато жените постоянно се развяват голи. Включително и в Руидийн като ходят, и въобще!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Fri Sep 17, 2021 5:04 pm

Ранд специално кога ли не, особено га цялата женска гилдия от аийлки е край него, вкл.
Spoiler: show
га се гътва в по-късна книга и е единствената сцена с голотии, където буквално се обръща внимание на човешка физика, какъв задник имал и ала-бала, докато аз лично не се сещам за женски задници да става дума, освен ако не са нашибани от друга жена, или е част от мъчение. Но с Ранд нещата започват още от ранно време, с чистачката във втора книга, га го завари без гащи, което си е поредното аниме клише, преди аниметата да съществуват, количеството такива е фраш в колелото между другото. Сякаш цяла япония си е водила бележки кво да слага в харем и тсундере предаванията си.
. Но далеч не са единствените прояви.

пп. Ако направят Ранд гей в сериала бтв ще е най-правилният избор :spite:

Мат ебе на легане и на ставане, но неговите спадат повече в интимния характер, както и на Перин преди баш да е залюбил файлето, ама не й пречеше да виси до кревата му и да го съблече, ама съм сигурен, че всеки помни как Мазрим (или както му е там името) наднича, докато Елейн се преоблича в същата стая.

Идеята е, че повечето сцени с голота са един вид там - случва се и най-често са мъчение, културен шок, или са част от клутура, ритуал, демек неща, които дори в нашия свят са често срещани, та няма смисъл да се правим на ощипани. И далеч не се ограничават до женските персонажи. И в крайна сметка кое е - Няма голи мъже! или бе... има, ама мимолетно. :lol:

Тоя разговор иначе :heart:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Fri Sep 17, 2021 5:07 pm

Ни е в детайли описанието, нито е ниво гудкайнд или крис бънч.
Не е въпросът колко детайлно е описанието, а съотношението между голите мъже и голите жени, което е някъде около 20:1, освен ако не броим някакви сцени където с едно изречение пише, че не знам си каква смесена паплач хора били голи. Има и тотални нелепици като голите посещения на Руйдийн, голите заседания на Съвета на Кулата при издигане на Амирлин (за да докажели. видите ли, че са жени, нищо че всяка от тях засича всички с талант да преливат сайдар) и т.н. А при телесните наказания сигурно е даже 100:1. Obvious Author Appeal is obvious.
А за матриархата при аийлците имах предвид не толкова кой кого командва, а по-скоро икономически-правните аспекти от рода на това, че жилището традиционно принадлежи на жената и тя си довежда мъжа вкъщи, такива неща.
От друга страна, айилците са ултрамилитаризирана култура и всички военни лидери са мъже, трудно е да се каже, че при тях има матриархат, ако ще и всички мирновременни аспекти да се управляват от жените, което не е много ясно дали е точно така, защото всеки ги виждаме по време на война.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Fri Sep 17, 2021 5:29 pm

Това е книга бе хора, човек вижда точно толкова колкото иска, плюс че сериалът е на амазон, демек ще намерят начин да обърнат везните и ще веят само мъжки гениталии, споко.

Единствената голяма тъпотия наистина беше голата Моарейн в пустинята. Оная другата (все й забравям името аийлката) си е от болна, направо кретенска нация и си е в реда на нещата да им ходи по акъла - в случая по минджа на 200 градуса слънце. Ама за издигане на амирлин да е нелепица? Добре че до ден днешен няма хора, които да вярват, че бърникат по мъдата на папата заради отживели порядки (пълни глупости са, ама е от тия митове, които не искат да умрат). А тук говорим за фентъзи, демек можеш да си играеш с подобни идеи колкото искаш. И не е като в цялата поредица да не показват що за прости патки са седайките и баш те няма да следват някаква дебилна традиция, щото се е зародила в следствие на мъжките изцепки от едно време. Напълно в реда на нещата си е да са толкова безмозъчни.

Ся, не казвам, че мъжете са равно разсъблечени на жените, то е бая видно, че не е, ама да му се вика на жожо сексист и, че баш па само жените били голи просто не е истина.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Fri Sep 17, 2021 5:49 pm

Оная другата (все й забравям името аийлката) си е от болна, направо кретенска нация и си е в реда на нещата да им ходи по акъла - в случая по минджа на 200 градуса слънце.
Да, де, но мъжете от тази кретенска нация ходят на същото място облечени, без каквото и да е обяснение за този двоен стандарт. И като се натрупат множество такива "случайности" и нещата стават ясни. Не ми е особен проблем, но няма нужда да казваме на черното бяло.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests