Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Mon Mar 16, 2020 9:00 pm

По каква логика Елейн смята, че може да респектира Чедата с името и титлата си?
Особено като нарече командира им с обидното Бял плащ. :)
За Сюан Санче и на мен ми направи впечатление прекалената концентрация на специфични изрази в речта на човек, който си е общувал с крале и благородници през последните 20 години. You can take the girl out of the fishing village...
Не мисля, че и рибарите използват толкова много рибни метафори, Джордан е попрекалил доста. Интересно дали ще е така и по-нататък или редакторът все пак се е взел в ръце в един момент. :P

Иначе за Клетвите - при положение, че те въобще не спират никого от това да овърже с Въздух противника и после да прави каквото си ще с него, Плащовете, колкото и да са прости като цяло, са съвсем прави че никой разумен човек не би следвало да се чувства в безопасност само заради тях.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Mon Mar 16, 2020 9:15 pm

Темпото малко се забърза и тези глави бяха доста по-интересни от първата партида.
Частта с Перин и младежа, дето се беше овълчил си беше доста смразяваща.
Любимият ми фейспалм момент е Сюан, която дава на wonder girls задачката да ловят черната аджа.
Имах сериозно deja vu за корпоративна среща:
CEO-то влиза и казва на кандидатите за повишение:
- Пичове, за да станат нещата освен обичайните си задачи, които ще ви отнемат 10-12 часа от 8 часовия ви работен ден, и допълнителните задачи, които са за има няма 14-16 часа отгоре, ще трябва да свършите още малко работа.
Кандидатите за повишение се опитват да възразят, че и без това вече имат горе-доле 26 часа, които да вместят в нормално 24-часово денонощие.
CEO-то казва:
- Е, че то уикенда си е една цяла работна седмица с 8 часа сън като бонус, тъй че, който сака повишение ще трее да си го заслужи. Айде на пангара.
Белите плащове за пореден път чупят тъпомера, но това вече не изненадва никой.
Wonder girls и те са едни кухи лейки, не е истина направо.
Като цяло при все малоумията си остава яко четиво.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by LightOne » Tue Mar 17, 2020 1:35 pm

Цялата история със Сивия така и не ми е ясна дори и след няколко препрочитания. Какво правеше там, кой го уби и най-вече защо.
Единствено имаме отговор на въпроса "кой го уби" - Коляча.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Mar 24, 2020 2:18 am

Глави 16-23

Резюме: Егвийн и Нинив, разбира се, решават да включат и Елейн в лова на Черната аджа. Мат бива излекуван и веднага почва да крои планове да напусне Кулата. Ланфеар решава и на него да дръпне една реч за преследването на слава. Елейн получава тер-ангреал от Верин и преминава изпитанието за Посветена.

Коментар: Най-накрая имаме и гледната точка на Мат! Малко ме подразни как веднага реши, че няма да стои в Тар Валон:
Tar Valon meant Aes Sedai. That was certainly no reason to stay even an hour. Exactly the opposite.
Окей, спомените му са пълни с дупки, но би трябвало да помни поне някой от опитите да го убият. Чувства се слаб, но дай веднага да бяга, заради тия прословути истории за седайките. Помни нещо за Моарейн и Верин, но явно недостатъчно, за да надделее над тия пусти истории. Извод - много лош PR има Кулата. :)

Не помнех, че Мат е толкова уверен в комарджийските си способности още преди късметът му да стане важен сюжетен фактор.

Ключовата част от диалога:
He frowned, then remembered what the alternative was. If someone else had to sound the Horn. . . . “You want me to blow the Horn? Then I’ll blow the Horn. I never said I would not, did I?”
The Amyrlin gave an exasperated sigh. “You remind me of my uncle Huan. No one could ever pin him down. He liked to gamble, too, and he’d much rather have fun than work. He died pulling children out of a burning house. He wouldn’t stop going back as long as there was one left inside. Are you like him, Mat? Will you be there when the flames are high?”
He could not meet her eyes. He studied his fingers as they plucked irritably at his blanket. “I’m no hero. I do what I have to do, but I am no hero.”
Сюан много добре обрисува характера на Мат като го сравни с чичо си, но мисля, че не подходи съвсем правилно към него. Вместо да му каже "Не може да напускаш града" можеше да му каже "Ако щеш напускай, но Нинив и Егвийн може да имат нужда от помощ." Или да пусне слух сред Зелените, че има левент-тавирен, който е изявил желание да става Стражник, все някоя щеше да го задържи в града поне няколко седмици. :)

При Егвийн имаше здрав инфодъмпинг за тел'айеран-риод (от тук нататък ще е ТАР, защото винаги забравям как точно се изписва). Верин реши да я пусне в дълбокото като й даде пръстена. Изпитанието е Аксептотрона (тер-ангреала за изпитанието) е добре написано, но на Нинив ми беше доста по-вълнуващо. Тук повече се питах за детайли като "Егвийн изведнъж има талант да прелива" и "Как пък никой три дена не забеляза, че Пазителката била усмирена, нали уж всички седайки усещат други преливащи жени, ерго ще усетят внезапната липса на такова умение в нея?". Може би защото Егвийн още не се е научила да го прави, незнайно защо. Питах се и за какво са ползвали Аксептотрона в Приказния век - може би е бил инструмент за някакъв екстремен спорт? :)

Елейн решава да осведоми Егвийн, че Гавин си падал по нея... поредният романс, който идва малко като гръм от ясно небе. Почна да ме гложди въпросът защо Галад не е женен - не само, че е най-големият красавец ами бил и близко до възрастта на Нинив, би трябвало отдавна да са му намерили жена.
“I never meant for you to be,” Nynaeve assured her. Egwene could only stare at her in amazement. “Egwene, it was you and I who Liandrin saw as a threat. It was you and I who were just nearly killed—”
“Nearly killed?” Elayne whispered.
“—perhaps because we are still a threat, and perhaps because they already know that we were closeted alone with the Amyrlin, and even what she told us. We need someone with us who they do not know about, and if she isn’t known to the Amyrlin, either, so much the better.
Нинив пак изби рибата. Вярно е, че лошите са идиоти, но би следвало да са забелязали, че Егвийн и Елейн са близки приятелки или, че тричките отсъстваха по едно и също време и получават едни и същи наказания.

Церенето на Мат беше странно - защо Сюан водеше потоците, а не някоя Жълта? Или то не беше точно Церене, а използване на груба сила, за да прекъснат връзката му с камата? Тъпичко е, че Supergirls още не са научени да се свързват в кръг, можеха да използват и тяхната огромна сила за целта. Мат и в несвяст понахрани седайките.
I do not believe you will ever be part of the White Tower, not in the way the rest of us are, no matter on which finger you wear your ring. It would have been better for you had you settled for learning enough to stay alive, and gone back to your sleepy village. Far better.”
Тази тирада на Елайда и оплакванията на Егвийн от някои от тъпите порядки в Кулата са доста забавни като човек знае, че по-нататък Егвийн ще стане "по-католик и от Папата" по отношение на спазването на тъпите традиции на Кулата. И, разбира се и Амирлин, Джордан не си дава много зор да прикрива foreshadowing-а на това.

Друго интересно нещо на фона на бъдещите събития е, че (спойлъри за книгите след девета!)
Spoiler: show
Шериам и Верин, които се отнасят с най-много симпатия към Егвийн в тези глави всъщност са Черни, а Елайда не е.
Гениалната идея да тестват Егвийн след като цял ден е помагала в кухните и след това е била при Верин беше толкова нелепа. WTF, Siuan?
“Aes Sedai,” Egwene said slowly, “what does it mean to be Green Ajah?” Sheriam’s eyes opened wider with amusement, and Alanna grinned openly.
“Just with the ring on your finger,” the Green sister said, “and already trying to decide which Ajah to choose? First, you must love men. I don’t mean be in love with them, but love them. Not like a Blue, who merely likes men, so long as they share her causes and do not get in her way. And certainly not like a Red, who despises them as if every one of them were responsible for the Breaking.”
Не знам защо Алана почна с екстрите, а не с raison d'etre. :) И продължава да ме дразни идеята, че само някакви тотални мъжемразки са в Червената аджа, добре че Джордан в един момент явно се е усетил колко тъпичко е това и ни показа, че не всички Червени са такива.
And now we stand ready, for the Trollocs to come south again, for Tarmon Gai’don, the Last Battle. We will be there. That is what it means to be a Green.”
Жалко, че хич не е вярно това. Да не говорим за пореден път за игнорирането на съвсем реалната опасност от тролоците за Граничните земи докато тия патки си чакат "в готовност".
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Mar 26, 2020 6:31 pm

С леко закъснение и моите коментари:

Като цяло интересни глави, на моменти поведението на седайките е доста неадекватно твърде често обаче и дразни. Мат и неговата мания да стои далеч от преливащи на всяка цена, ако ще и да умре, също идват малко нелепо.

Макар и да съм един от общо петимата фенове на Елейн сред читателите на поредицата, тук не ми хареса как не каза абсолютно нищо на братята си относно това къде е била. Те са се притеснявали месеци наред, дължеше им обяснение, можеше просто да не им казва за Ранд, но останалото не е кой знае каква тайна. По принцип тя е най-адекватна от главните герои в поредицата по отношение на излишното пазене на тайни от най-близките си хора, но тук се поизложи.

Галад всъщност в този момент е на 29 години, явно поради младостта си изглежда по-младолик. И да, не е много логично да не е женен отдавна.

Елайда пак показва тотална некомпетентност и си гарантира, че Елейн посмъртно няма да я покани за своя съветничка като стане кралица. Или толкова ѝ е акъла, или просто can't help but be a bitch all the time.

И на мен ми беше странно как Мат е толкова уверен в комарджийските си успехи. Кога е играл комар сериозно преди, не е много ясно. После се споменава, че с Хюрин са хвърляли зарове от време на време на връщане от Фалме, но това не е гаранция, че ще има успех в по-сериозни игри.

Мислите му за Ранд в първата му PoV глава не представят Мат в най-добра светлина:
Even if he knew the answers, he could do nothing to help Rand. He was not sure he would if he could. Rand could channel, and Mat had grown up with stories of men channeling, stories to frighten children. Stories that frightened adults, too, because some of them were all too true. Discovering what Rand could do had been like finding out his best friend tortured small animals and killed babies. Once you finally made yourself believe it, it was hard to call him a friend any longer.
Ясно, че стигмата срещу преливащите мъже е много сериозна, и за това има валидни причини, но Никой от другите главни герои не реагира по този начин. А и все пак това, че наистина е Дракона, е огромна разлика, от другите преливащи мъже.

Като коментирахме теста на Нинив за Посветена, вече казах колко идиотска е цялата процедура. Тук е още по-зле, понеже накараха Егвийн да мине през нея посреднощ след цял ден бъхтене. Тестът на Нинив ми хареса доста повече, тук малко еднообразно идва, всеки път всичко се върти около това ще остави ли Ранд в тежка ситуация.

Речта на Елайда как Егвийн била wilder по душа е доста WTF. Преди да тръгне към Фалме Егвийн беше може би най-прилежната и послушна ученичка в Кулата, тотален teacher's pet отвсякъде. Може би Елайда се опитваше да раздели BFF двойката Елейн и Егвийн, за да се позиционира като бъдеща довереничка на кралица Елейн, обаче го прави много несръчно...
“He said they could turn him to the Shadow,” Egwene mumbled. “He said the Myrddraal and the Dreadlords could force him.”
Sheriam missed a step, and looked around quickly. Elaida was almost back to the table. The Aes Sedai surrounding the ter’angreal stared at it, seeming lost to anything else. “An unpleasant thing to talk of, child,” Sheriam said finally, and softly.
Тук Егвийн си призна пред Ранд, че е видяла в Acceptatron-a преливащ мъж, който ѝ е казал това и е очевидно емоционално разтърсена от случилото се. Доста reckless поведение при положение, че се опитва да запази тайната за преливането на Ранд.
However hard he tried, he always managed to make a fool of himself in front of girls
В първите томове Мат е тотално clueless по отношение на жените, обаче от четвърти том насам става обигран сваляч някакси, как успя толкова бързо да се отрака не е много ясно.
“Why, that’s like being told to go up in the hills and find lions, only you do not know whether there are any lions, but if there are, they may be hunting you, and they may be disguised as bushes. Oh, and if you find any lions, try not to let them eat you before you can tell where they are.”
Елейн тук много добре резюмира колко абсурдни са указанията на Сюан към ловкините ѝ.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Thu Mar 26, 2020 7:47 pm

Крайно време беше за гледна точка на Мат, при все че бая ме издразни с тва постоянно - трябва да си бия камшика от Тар Валон, не ща ги тез преливащи и прочие.
Ланфеарката има бая самочувствие, ама покритието нещо куца.
Уондър гърлс бяха ОК този път. На Егвийн премеждията даже ме разчувстваха.
Нинив все така продължава да е най-смислената от трите за сега, но за жалост знаем как ще се развие по-нататък.
Елайда е направо poster child за всичко, което не е наред с Аез Седайките. Толкова да и липсват софт скилс, че просто не е реално.
Съгласен с Дем за резюмето :D
Цялата врътка с нашите девойки дето ще ловят Черната аджа и указанията на Сюан е :dash: :dash: :dash:

Бтв, спойлър въпрос за късните книги:
Spoiler: show
Верин, не беше ли станала Черна, за да ги саботира отвътре?
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Thu Mar 26, 2020 8:59 pm

Мен ако питаш, Нинив във втората половина на поредицата е далеч по-поносима, макар и не чак толкова забавна.
И на мен ми беше странно как Мат е толкова уверен в комарджийските си успехи. Кога е играл комар сериозно преди, не е много ясно. После се споменава, че с Хюрин са хвърляли зарове от време на време на връщане от Фалме, но това не е гаранция, че ще има успех в по-сериозни игри.
Като се замисля и във Фал Дара игра с някакви рандъмляци, но чак да е уверен, че ще спечели пари за дълъг път е малко прекалено.
Ясно, че стигмата срещу преливащите мъже е много сериозна, и за това има валидни причини, но Никой от другите главни герои не реагира по този начин.
Той и самият Мат не реагира по този начин в предишната книга. Понацупи се и това беше. Като минаваха порталните камъни направо му се ревеше, че му показаха видения в които предава Ранд, малко не се връзва това с "той вече не ми е приятел".
В първите томове Мат е тотално clueless по отношение на жените, обаче от четвърти том насам става обигран сваляч някакси, как успя толкова бързо да се отрака не е много ясно.
Е, те до края я въртят тази "шега", Перин се ожени и в добавка към това най-красивата жена на света едва ли не на колене му се молеше да правят секс, а той пак тая песен пееше. :lol:
Spoiler: show
Не помня дали е станала Верин Черна с такава цел, но към настоящия момент вече определено от доста време насам е работила с цел разобличаване на Черната аджа. Щях да кажа, че е странно как не се усетиха останалите Черни, после си спомних, че са лоботомирани.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Mar 27, 2020 12:15 am

Нямам какво толкова да добавя към вече казаното, впечатленията ми се припокриват с вашите.

- Моментът, когато Елейн реши да сватоса брат си на Егвийн, беше като изваден от тийн сапунка :mrgreen: И в същото време я представя като доста хитра манпулаторка - с този ход Елейн хем успокоява гузната си съвест заради това, че си позволява да има романтични претенции към Ранд, хем си доставя удоволствието да сложи прът в колелата на евентуална връзка на Егвийн с омразния й Галад.

- На никой ли не му хрумва, че Галад не е женен, защото е (таен) гей? :twisted:

- И на мен ми беше по-малко вълнуващо изпитанието на Егвийн в сравнение с това на Нинив. И ме накара, също като нея, да се питам защо всичките й съдбоносни избори бяха свързани с Ранд. При Нинив имаше различни ситуации и същности на избора, при Егвийн - единствено Ранд, да се погрижи за Ранд, да спаси Ранд. Малко разочароващо.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Fri Mar 27, 2020 12:52 am

На никой ли не му хрумва, че Галад не е женен, защото е (таен) гей?
За това ще трябва да лъже, а той горкият е абсолютно неспособен на това. А и в тази поредица преди Сандерсън гейове няма. Но сигурно има доста фенфикове по темата . :oops:
Моментът, когато Елейн реши да сватоса брат си на Егвийн, беше като изваден от тийн сапунка :mrgreen: И в същото време я представя като доста хитра манпулаторка - с този ход Елейн хем успокоява гузната си съвест заради това, че си позволява да има романтични претенции към Ранд, хем си доставя удоволствието да сложи прът в колелата на евентуална връзка на Егвийн с омразния й Галад.
Елейн в предишния том искаше да сватоса Мин и Гавин, явно много ѝ се иска да го ожени за приятелка. Но това за манипулацията е интересен коментар, не ми беше хрумвало, че в този случай може да е донякъде заради гузната ѝ съвест заради Ранд.

На мен винаги ми е било любопитно какво се е случило в изпитанието на Елейн, което се случи offscreeen и до края на поредицата няма дори намек как е протекло. Подозирам, че в едно от трите е трябвало да не изпълни задълженията си като кралица и да остави Андор без лидер в решаващ момент, едно е било за Ранд, третото може би да изостави майка си в тежка ситуация, вероятно някакви комбинации между тези опции... Може и Галад да е бил злодея в някои от тях. 8-)
Е, те до края я въртят тази "шега", Перин се ожени и в добавка към това най-красивата жена на света едва ли не на колене му се молеше да правят секс, а той пак тая песен пееше.
Това е ясно, но в случая с Мат поне досега не изглежда да е единствено самозаблуда, никакви способности не е показал в това отношение по мои спомени. Примерно в Фал Дара май нищо не постигна на този фронт.

Сериозен спойлър за 12-ти том:
Spoiler: show
За Верин - She joined the Black Ajah in 929 NE under duress, when she was caught while studying rumors and tales and got very close to discovering who some of the members were.
След това обаче решава to make the best of a bad situation и да разкрие кои са черните постепенно.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Mar 27, 2020 10:28 am

Е, това за гея беше лиготия, не го казах сериозно. Да, и аз съжалявам, че не показаха изпитанието на Елейн. Но ако бяха показани и двете изпитания едно след друго, струва ми се, щеше да възникне усещане за повторяемост, да се разводни впечатлението.

Относно идиотизма на идеята на Сюан нещата да се случат точно в този момент, май че това е един от детайлите, които създават по-наситен емоционален ефект от този епизод - Егвийн е отличната ученичка, на която обаче не са дали шанс да назубри, и това веднага й избива опората изпод краката.

Нещо, което пропуснах - Нинив обвини Егвийн, че се отнася лековато към ситуацията, но тук се вижда, че не е така - постоянните й разсъждения може ли някоя си седайка да е от черните и дали някой е прочел документите бяха яки за четене :)

Благодаря ви, че слагате спойлери за книгите след девета :heart:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Fri Mar 27, 2020 10:51 am

Забелязвам, че не сте го коментирали по-назад, а все забравям да го пиша, но покрай борбите на Ранд с Празнотата и сайдин в нея (които вероятно се позагубват в по-късните книги) се присетих. Празнотата е горе-долу mot-a-mot випасана медитация (леко омешана с класическата бойна тропа за "едно с меча", "едно с лъка" и т.н.). Като малък разбира се не съм го осмислял по тоя начин, но сега е меко казан очевидно. И понеже това не беше толкова популярно нещо на запад преди късния интернет да превземе информационното пространство ми е интересно дали Джордан просто му е попаднало при рисърч и го е включил като художествен елемент, или е бил практикуващ (може би от Виетнам?).
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Fri Mar 27, 2020 11:04 am

Moridin wrote:
Fri Mar 27, 2020 10:51 am
Забелязвам, че не сте го коментирали по-назад, а все забравям да го пиша, но покрай борбите на Ранд с Празнотата и сайдин в нея (които вероятно се позагубват в по-късните книги) се присетих. Празнотата е горе-долу mot-a-mot випасана медитация (леко омешана с класическата бойна тропа за "едно с меча", "едно с лъка" и т.н.). Като малък разбира се не съм го осмислял по тоя начин, но сега е меко казан очевидно. И понеже това не беше толкова популярно нещо на запад преди късния интернет да превземе информационното пространство ми е интересно дали Джордан просто му е попаднало при рисърч и го е включил като художествен елемент, или е бил практикуващ (може би от Виетнам?).
Всеки който някога е бил добър в нещо знае инстинктивно какво е the flow - което е правилният термин за менталното състояние което описваш. Независимо дали е игра, стрелба, каране, свирене, бойни изкуства или каквото се сетиш.

Цитат от Пътят на Славата на Хайнлайн. 1963 година.
Боят със сабя е странно нещо. Човек не разсъждава какво прави, всичко става много бързо. Китката е тази, която мисли и казва на краката и на тялото какво да правят, шунтирайки мозъка. Мисленето идва по-късно, в съответствие със запаметените инструкции.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Fri Mar 27, 2020 11:24 am

Не, това е, което реферирам с "леко омешана с класическата бойна тропа за "едно с меча", "едно с лъка" и т.н."

Празнотата е описана по-нашироко, не е свързана с бойни ситуации за Ранд, а дори повече на брой пъти е свързана с емоциите му, и ползваната лексика е силно заета от будистката. Няма грам място за съмнение, че това е вдъхновението.
This is it. Ground zero.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Mar 27, 2020 11:43 am

Moridin wrote:
Fri Mar 27, 2020 10:51 am
понеже това не беше толкова популярно нещо на запад преди късния интернет да превземе информационното пространство
Според мен тук се заблуждаваш. Културата на медитацията не е нещо необичайно на запад и преди интернет, справка 60-те.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Fri Mar 27, 2020 12:09 pm

Със сигурност, макар и не в тези мащаби като сега - по-скоро интересното е откъде американски южняк е стигнал до туй :mrgreen:
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests