Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Mon Dec 23, 2019 7:04 pm

Организацията на седайките е потресаваща, още не сме стигнали и до разкритието, че йерархията върви най-вече по магическа сила, ако си идиот, но силен ще командваш. Нищо чудно, че са на това дередже.
Друг момент, който ми направи впечатление е как за пореден път всички си мислят, че е съвсем нормално Червените да мразят мъжете:
Moiraine was not sure Liandrin saw much difference between men and Trollocs. She was not sure any of the Red Ajah did.

Обаче като се замисли човек не е хич толкова нормално - хората, които разследват действията на организираната престъпност, издирват изнасилвачи или военнопрестъпници (почти винаги тези типове престъпници са мъже) обикновено не мразят всички мъже, а въпросните престъпници даже нямат и оправданието, че някаква магическа сила ги е подлудила. Ясно е, че е търсен някакъв паралел с главните религии в нашия свят, където жените не са много на почит, но при положение, че в Рандланд няма проблем мъже да са крале, генерали и т.н. и не са втора ръка в хора освен на едно-две места, малко не се връзват нещата.

За сряда 5 глави как ви се струват? Или ще правим почивка за Коледа? :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Dec 24, 2019 9:47 pm

Аз от една страна съм съгласна, че е идиотска система, от друга страна обаче ако сложат да командва някой с малко сила, при конфликтна ситуация няма да има с какво да наложи авторитета си... Другите ще си кажат "Аз защо трябва да се подчинявам на някой с по-малко сила от мен" и дотам ще е...
Ха, напомни ми, че не отбелязах в поста си речта на Моарейн "да видите само какви екземпляри съм ви докарала". Усещането ми беше все едно си говореха за расови животни :mrgreen:

За въпроса за празниците - не знам, както кажете. Аз не съм много във форма в момента, защото се разболях, но ще се постарая да не изоставам.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Dec 24, 2019 11:11 pm

Аз от една страна съм съгласна, че е идиотска система, от друга страна обаче ако сложат да командва някой с малко сила, при конфликтна ситуация няма да има с какво да наложи авторитета си... Другите ще си кажат "Аз защо трябва да се подчинявам на някой с по-малко сила от мен" и дотам ще е...
Теоретично е така, но от друга страна доста преди новата ера хората са достигнали до прозрението, че този който размахва меча/копието/брадвата най-добре невинаги е най-добрият водач (друг е въпросът, че това често се изражда в наследствена аристократична власт). В Колелото също виждаме съвсем ясно, че при топ военачалниците този принцип важи с пълна сила, освен Мат, който чийтва леко и е хем млад и здрав, хем с богат опит, така и там не са чак толкова заблудени. Даже и при супер мега яките войни айилците вождовете също не са най-добрите бойци. И при Мъдрите магическата сила не е решителна за авторитета, много от тях не могат дори да преливат.

Аз за утре май няма да успея, предлагам до 9 глава за петък. @Moridin, чу ли? :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Fri Dec 27, 2019 7:16 pm

Е па то и тая логика не връзва. При черезвичайна ситуация нали нормален човек би си казал "що трябва да се подчинявам на завършен имбецил, само щото може да вдига двеста от лежанка, ама не може да върже и една дума, без да му изтече кофа лиги от устата". Което - ще извинявате, ама при нас няма как да е спойлер - виждаме, че не е проблем при други имбецили като аийлците или циганите от морския народ, дето им се гледат лидерските умения, а не коя кака може да запали по-голям огън.

Ох, извинете, Джордан наистина е създал огромен свят, но без да е влагал и грам мисъл отвъд специалните ефекти и това е голата грозна истина. И няма как да го извиним. Дори да пропуснем момента, в който цялата клета земя говори на един и същи език с бледи разлики в акцента - все пак в Стар Трек вселената цялата вселена говореше на един език и той беше английски - няма как да пропуснем, че хилядолетна организация, сбирала мъдростта и познанията на вековете, преживяла зверски катаклизъм и поне една битка със самия сатана, всъщност се управлява от сбирщина малоумни чавки, дето много искат да са бин джезъритки, ама вместо това са всъщност някакви профсъюзни були от бай-тошово време, дето си мерят коя по-яка партизанска рода ѝ стои зад гърба.
Тоест, то аз пак си го препрочитам с кеф, но самия момент, че в граничната бразда между нашия свят и пъклото има повече ферми отколкото в най-спокойните райони на цял Андор, е ми тва няма как да го преглътна с кротко вдигане на рамене.

И хубаво говорихте за Егвийн и Фейн. Признавам, че в оня момент преглътнах момента с извинението, че оня по някакъв начин я е омаял. Когато се оказа, че такъв начин няма (пак не е спойлер, щото това повече така и не се появи никъде и по никакъв повод), изпитах клето разочарование. Тъй де, заловен е демон, ама ти отиваш да си хортуваш с него за добрите стари дни кога си предяла вълна на седянката с момците.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Sat Dec 28, 2019 2:47 am

Е, нали Нинив казва на Ранд, че мотивацията на Егвийн да ходи при Падан Фейн е да го спаси или излекува по някакъв начин. Пак е глупаво, но не прекалено.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Sat Dec 28, 2019 8:18 pm

Тъй като в следващите книги аийлките са ужасени как може да има ранкинг по сила - и the baddest bitch of them can barely channel, очевидно е че Джордан е помислил малко.

Освен това седайките не са баш ранкирани по сила, но се очаква да има deference от по слабата сестра когато по силната си е наумила нещо. И практически на всичките висши които сме се запознали тотално малоумни и некомпетентни липсват с едно изключение. Тоест трябват и личностни качества и умения. Което е не лоша апроксимация на реалния свят.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Sat Dec 28, 2019 10:36 pm

Е, нали Нинив казва на Ранд, че мотивацията на Егвийн да ходи при Падан Фейн е да го спаси или излекува по някакъв начин. Пак е глупаво, но не прекалено.
Нинив каза и, че Моарейн не била казала, че Фейн е опасен, което е явна лъжа. Даже и Ранд го усети. А и това, че Егвийн искала да лекува хората е също доста изсмукано обяснение, при положение, че по-нататък не проявява никакъв интерес към такива неща, а и как точно се лекува мраколюбство?

И, така с леко закъснение, да започваме дискусията.

Глави 5-9
Резюме: Моарейн дава отчет на Сюан. Двете мъдрят някакви планове за Ранд, всеки прочел поне две фентъзи книги през живота си лесно се усеща, че няма да станат нещата точно така. Ранд се крие в женските покои, изведнъж тролоци проникват в крепостта, спасяват Фейн и крадат Рога. За зла участ, обаче не убиват Егвийн, You had one job! Лиандрин, лоша (тм) седайка, търси Ранд и компания и се пробва да му въздейства с принуда. В цялата суматоха някой от лошите намира време да напише доста дълго пророчество на стената. Верин, поредната седайка, го разкодира и разбира, че Ранд е Драконът преди самият Ранд. Нашето момче отива на аудиенция при Сюан и продължава да упорства, че не е дракон, а крокод..., така де, че не е Драконът. Лан дава (годежен) пръстен на Нинив. Ранд и компания отиват да гонят Фейн.

Коментар: Вече започва да се усеща промяната на мащаба и големината на света. Не ги споменах в резюмето, но виждаме и Домон и Борнхалд в други части на Рандланд, планира се отиване до Иллиан, машинациите на Аджите, споменаването на Томанска глава и намеци за сеанчанците и т.н. Стават много интересни неща, първият ни досег с безкрайните междуседайски машинации, има и сетъп на корем.

Първоначалният план на Моайрейн и Сюан - да държат Ранд инкогнито в Тар Валон ми се вижда доста странен при положение, че те знаят, че Черната аджа съществува. Но напук на това само за опасността от Червената говорят. И това как илианците щели да следват Ранд ако им покаже Рога - те и в Шиенар бяха доста впечатлени от Рога и от (лорд) Ранд, от какъв зор да бие път чак до Иллиан?

Най-досадното нещо в тия глави бяха постоянните споменавания на "женските отделения", как се влизало там, как Ранд се криел там и т.н. Почнах да се питам къде живеят женените в тая крепост щом има такива строги правила. Или има ужасно много неомъжени жени по някаква причина?

Друг интересен момент е, че Ингтар спаси Ранд от мърдраала, а накрая се оказва, че Ингтар е Мраколюбец. Моарейн пък спаси Ранд от Лиандрин. Нинив обаче упорито продължава да плете планове за отмъщение срещу Моарейн.

Гледната точка на Лиандрин, изпълнена с дребнава злоба не е много приятна за четене. За пореден път се ядосвам на седайките, че тъпашката им слепота по отношение на възможността за премахване на Клетвите, позволява на Черната аджа да си разиграва коня.

Борнхалд става като за Бял плащ, но идеята, че две хилядна армия с голям обоз може да пътува незабелязано е доста смехотворна.

Имаме и първата гледна точка на Егвийн, Нищо дразнещо нямаше в нея, което ме изненада малко, особено на фона на разните теории как Фейн е бил покварил по някакъв начин - това е точно след като той избяга, но никакви такива ефекти не се виждат. Сбогуването й с Ранд беше наистина трогателно.

Терзанията на Ранд са убедителни, с изключение на слона в стаята, за който стана вече дума - какво дрема цял месец преди да пробва да се чупи? Но Лан, колкото и да не иска да го показва и да му вика овчарю, всъщност искрено желае да му помогне с наставления.
“I understand,” she said coolly. “In any case, a king does not give gifts to village women. And this village woman would not take them. Have you seen Rand? I need to talk to him. He was to see the Amyrlin. Do you know what she wanted with him?”
His eyes blazed like blue ice in the sun. She stiffened her legs to keep from stepping back, and met him glare for glare.
“The Dark One take Rand al’Thor and the Amyrlin Seat both,” he grated, pressing something into her hand. “I will make you a gift and you will take it if I have to chain it around your neck.”
Нинив и Лан продължават съревнованието си кой е по-голям цундере. :P "met him glare for glare" - този цитат ме разсмя доста добре.
For the first time, he realized that Nynaeve was not wearing the Two Rivers woolens he was used to. Her dress was pale blue silk, embroidered in snowdrop blossoms around the neck and down the sleeves. Each blossom centered on a small pearl, and her belt was tooled in silver, with a silver buckle set with pearls. He had never seen her in anything like that. Even feastday clothes back home might not match it.
Верно ли, Ранд? Сигурен ли си, че празничните ви дрехи на село не са баш толкова хубави колкото копринените рокли?!?
Half the sisters with me think you should be handed over to the Reds, and if that happens, you will wish you were a novice again, with nothing worse to look forward to than a switching. Light! If any of them remember we were friends as novices, I’d be there beside you.
Доста странно изказване, по мои спомени има немалко седайки, които помнят, че Сюан и Моарейн са били приятелки едно време.

Плановете да отнемат от Бейл Домон печата са толкова барокови. Не помня ставаше ли ясно чие дело са. Ако е Отстъпник, защо просто не дойде да вземе печата лично?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Sat Dec 28, 2019 11:36 pm

Matrim wrote:
Sat Dec 28, 2019 10:36 pm

Друг интересен момент е, че Ингтар спаси Ранд от мърдраала, а накрая се оказва, че Ингтар е Мраколюбец. Моарейн пък спаси Ранд от Лиандрин. Нинив обаче упорито продължава да плете планове за отмъщение срещу Моарейн.

Гледната точка на Лиандрин, изпълнена с дребнава злоба не е много приятна за четене. За пореден път се ядосвам на седайките, че тъпашката им слепота по отношение на възможността за премахване на Клетвите, позволява на Черната аджа да си разиграва коня.
Всъщност мраколюбците имат доста голяма свобода на действие. Практически двете правила са - 1. Прави всичко което the great lord ти каже. 2. Ако не правиш каквото ти кажат от йерархията по добре да имаш добра причина. Нулевото правило е че ако няма други заповеди си правиш каквото ти е кеф.

За клетвите - знанието, че може да се махат дори и да са го имали преди 2000 години е било дълбоко закопано. Иначе цялата схема е безсмислена. А след това черната може да се е погрижила тотално да изчезне. И всяка сестра която реши да рисърчва топика да бъде епщайнвана в съня си. А и да не забравяме, че черната аджа буквално до раждането на Ранд (vileness) е била доста неактивна. Практически цялата им работа е била да се грижат управниците да взимат достатъчно лоши решение.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Sun Dec 29, 2019 12:11 am

Както и да го въртим и да го сучем, Сюан и Моарейн знаят за Черната аджа още от "Нова пролет". Не казвам, че непременно трябваше веднага да измислят гениален план да я унищожат, но май това за Oath Rod-а така и не им хрумва в никой момент дори и като теоретична възможност, а е толкова очевидно като концепция. Wonder girls също постоянно имат вземане-даване с Черните, но и на тях не им дойде на акъла. Добре, че някаква рандъм седайка разтълкува погрешно заповедите на Елайда, че можеше докрая никой от добрите да не загрее, че Клетвите може и да се махат.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Sun Dec 29, 2019 2:06 am

В някой момент преди девети том Егвийн и Елейн всъщност се сещат за това:
Apparently satisfied with what she saw in them, Egwene relaxed. “I do know the problem,” she said in a more normal tone. More normal, but still not inviting argument. “I expect any woman whose name is in the novice book to go as far as she can, to earn the shawl if she can, and serve as Aes Sedai, but I don’t want anyone to die for it when they could live. Once the Hall learns about the Kin—once they’re over pitching fits—I think I can get them to agree that a sister who wants to retire should be able to. With the Oaths removed.” They had decided long ago that the Rod could be used to unbind as well as bind, else how could Black sisters lie?
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Mon Dec 30, 2019 7:12 pm

Глави 5-9: интригата се заплете и нещата се закучиха. Кръвопролитната атака във Фал Дара беше много зловеща. Не разбрах обаче защо никой не си мръдна пръста да я разследва, след като очевидно беше работа на човек отвътре. Или да разследва фалшивата заповед за затваряне на всички изходи, за която стана ясно на всички, че е фалшива, щом беше дадена истинската такава заповед след атаката. Нарежда значи Агелмар на... не знам, секретаря си, например, той нарежда надолу по веригата, как пък някой не каза "ама то нали още вчера наредихте" и не тръгнаха да разплитат. После пък стрелец успя да се укрие, след като уби човек насред тесния двор, изпълнен с тълпа, и никой не го видя. Никой не се сети да викне и оня със специалното обоняние, за да го проследи. Щеше да забави потерята с пет минути, но щеше да намери предателя. Агелмар обаче беше зает с това да убеждава Амирлин да остане за вечеря. :neutral:

При Седайките също се оказа, че нещата не са толкова под контрол, колкото изглеждат, но това вече го писах... Много гнусна сцена с Лиандрин и Амалиса. Верин е прекрасна, а Моарейн реагира тъпо - първата й мисъл е как да я пречука, пренебрегвайки очевидните ползи, ако я привлекат като съюзник.

Беше трогателно как Лан взе Ранд под крилото си.

Идиотските мъжемразки забележки от страна на Нинив ми дойдоха странни, защото тя не беше такава тъпа кокошка преди. Без следа от хумор да обяснява как мъжете не са по-добри от домашни добичета... малко ми дойде в повече. И идиотското втеляване на всички, включително на лорда на крепостта, в това как Ранд бил посмял да поиска да види Егвийн, и то ми дойде в повече. Самото им сбогуване беше както трябва де.

Мат и Перин прекаляват с държанието си към Ранд, според мен. Самият повод за скарването им с Ранд беше очевидно кух. Можеха да се усъмнят и да питат: "Ранд, какво ти става, не приличаш на себе си". Вместо това се нацупиха. Сега човекът им се извини неколкократно, каза им, че има проблеми, и получава насреща незаинтересованост. Лоиал се оказа много по-нормален в реакцията си. Това ми било приятели от детинство.

Хареса ми частта с Бейл Домон, малко екзотика и здрав разум, за разнообразие :) Но съвпадението е невероятно - нашите, бягайки от тролоците, попаднаха случайно на кораба, а сега се оказа, че капитанът е пренасял един от печатите... Таверенско заплитане в действие :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Mon Dec 30, 2019 7:42 pm

Да, приятелството между Мат, Ранд и Перин е доста номинално, ако мога така да се изразя. Постоянно си намират какви ли не извинения да не прекарват време заедно, ясно е, че имат много повече проблеми от рандъм Иван и Стоян, които всяка седмица ходят да пият бира, но все пак, малко от малко трябва да си имат доверие. Перин също си мълчи упорито за wolfbrother способностите си, по-нататък и Мат много тъпо ще се прави на ударен по отношение на генералските си способности и другите дарове на 'финовете.
После пък стрелец успя да се укрие, след като уби човек насред тесния двор, изпълнен с тълпа, и никой не го видя. Никой не се сети да викне и оня със специалното обоняние, за да го проследи.
Мисля, че стрелецът е Сив, затова така лесно се ската.
Не разбрах обаче защо никой не си мръдна пръста да я разследва, след като очевидно беше работа на човек отвътре.
Решиха, че виновните са сигурно двамата пазачи на Фейн, които изчезнаха заедно с него:
Changu was on guard in the dungeon yesterday,” Rand said slowly.
“And Nidao. They had the second watch. They always stayed together, even if they had to trade or do extra duty for it. They were not on guard when it happened, but. . . . They fought at Tarwin’s Gap, a month gone, and saved Lord Agelmar when his horse went down with Trollocs all around him. Now this. Darkfriends.” He drew a deep breath. “Everything is breaking apart.”
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Mon Dec 30, 2019 10:46 pm

Чудя се дали да пиша за по-старите глави, през които сега минавам, ама вие вече сте ги обсъждали, или... не :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Mon Dec 30, 2019 11:20 pm

Не се чуди, а пиши.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Thu Jan 02, 2020 1:08 pm

Matrim wrote:
Mon Dec 30, 2019 7:42 pm
Мисля, че стрелецът е Сив, затова така лесно се ската.
Тия изобщо не ги помня какви са, хехе. Ще чакам да стигна до тях.
Определено не съм на едно ниво с вас - хората, които сте чели книгите по няколко пъти :)
Matrim wrote:
Mon Dec 30, 2019 7:42 pm
Перин също си мълчи упорито за wolfbrother способностите си
Това на мен не ми пречи толкова, защото е издържано - Перин е травмиран, изпитва страх и срам, съответно гледа в пода и си мълчи за промяната у себе си, Ранд от своя страна вижда, че Перин не иска да обсъжда какво е станало и като добър приятел не му задава въпроси, за да не го тормози допълнително.

За Бейл Домон ми се видя малко странно как действаха лошите, давайки му всички шансове да се измъкне. Ако наистина ги интересува къде е скрит печатът, много по-ефективно би било просто да го поканят на интимен разговор и да го попитат любезно. Обаче ние вече изяснихме, че те постъпват доста идиотски от време на време.

Това за изчезналите от крепостта пазачи да, обаче е малко тъпо, очевидно някой на по-високо ниво беше разпространил фалшивата заповед... Но ако главният разследващ е Ингтар, и ако той се окаже предателят, става по-разбираемо защо не си дава зор да разследва.

@Moridin , на мен ми е много интересен всякакъв коментар, дори да се връща назад до "Окото на света", така че пиши :)

Малко изгубих ориентация с тия почивни дни, сега за петък (утре) ли е срокът за глави 10-14?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests