Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Nov 06, 2019 5:33 pm

Глави 42-49

Резюме: Моарейн изцерява донякъде Мат, но той още си ходи навсякъде с камата. След съвещание пълно с инфодъмпинг Моарейн решава, че капанът не е капан щом знаеш, че е капан и е време за екскурзия в Погибелта. Но как да стигнат бързо след като още не са качили достатъчно нива за магията Телепортация? Оказва се, че има Пътища, които стават за целта и за късмет Лоиал е специалист в областта. Но за изненада на абсолютно никой и там за малко да си го вземат, този път от Черния вятър (no relation to Black Rider). След това стигат до Фал Дара в Шиенар. Местният лорд, Агелмар, се опитва да ги убеди да не ходят за зелен хайвер, а да помогнат в наближаващата решителна битка. Моарейн обаче твърдо е решила да залага на кьоравия късмет, така де, на Шарката и всички се отправят с неособено бодра стъпка към Погибелта. Там имат близки срещи с красиви създания, които се опитват да го изкльопат и намират Зеления човек (no relation to little green men). In other news, Lan is Aragorn.

Коментари: Всички говорят за Окото, но никой не казва какво точно е той. Моарейн споменава "While the world refuses to believe, the Dark One may be at the brink of victory. There is enough power in the Eye of the World to undo his prison.", но никой не се чуди защо води трима мъже натам и не прави очевидния извод, че тази сила е Единствената сила. Моарейн разчита прекалено много на Шарката, но за това повече следващата седмица когато е развръзката.

Има никак нелоша хорър атмосфера в Пътищата и в Погибелта, но тия измъквания в последния момент почват да стават досадни и предвидими. Ако може да се разрушават заключените врати към Пътищата с Единствената сила, тогава заключването, което Ранд нареди към шести-седми том не би трябвало да помогне много.

Лан и Нинив продължават с аниме свалката си, която толкова пълна с маморване (защита) от негова страна, че за пореден път ми става чудно защо толкова хора упорито твърдят, че в света на Колелото имало тотален матриархат. Този диалог е особено показателен:
Nynaeve’s voice steadied. “Some women don’t ask for land, or gold. Just the man.”
“And the man who would ask her to accept so little would not be worthy of her.

[..]
“But if I go to Tar Valon, it may be that I will be something other than a Wisdom.”
“Aes Sedai marry as seldom as Wisdoms. Few men can live with so much power in a wife, dimming them by her radiance whether she wishes to or not.”
То вярно, че сред седайките има множество непоносими особи, но от друга страна нелепо е, че малцина мъже искат връзка с тях, особено при положение, че май не липсват кандидати за Стражници.
The Warder spun Mandarb, but even as the warhorse reared, ready to strike with steelshod hooves, Mat’s arrow flashed, piercing the one eye in a head that seemed mostly mouth and teeth.
Въобще не помнех, че има и битка в Погибелта и Мат се прави на Робин Худ. Много лек спойлър:
Spoiler: show
Жалко, че няма повече бойни сцени с Мат и Биргит.
Agelmar sighed heavily. “Moiraine Sedai, will you not come, at least? An Aes Sedai could make the difference.”
Говорихме доста за това колко са зле седайките, пореден пример. Нито една няма във Фал Дара, и "Бойната аджа" си стои на топло.
Agelmar whispered to one of the servants, and while others cleared the table that man vanished and returned with a canister, and clay pipes for Lan, Loial, and Lord Agelmar. “Two Rivers tabac,” the Lord of Fal Dara said as they filled their pipes.
Какъв невъзпитан домакин, защо не почерпи и останалите? Като се замисля, има ли изобщо в Колелото жени, които пушат или само мъже пафкат с лулите?

Интересно, че Моарейн сподели толкова много информация с Агелмар, при положение, че той и без това беше готов да й помогне.

Забравих да спомена за Фейн в резюмето. Явно и Ишамаел не е много интелигентен, щом три години е търсил в района и все още не се е усетил, че Ранд е Дракона. :lol:
As the rusted lock had foretold, the cellar had not been used in a long time. The floor was bare except for a few broken barrels filled with odds and ends, and a thick layer of dust. Motes, stirred up by so many feet, sparkled in the lantern light.
Lan was last in, and as soon as he had Mandarb down the ramp he climbed back to pull the doors shut.
“Blood and ashes,” Mat growled, “why would they build one of these gates in a place like this?”
Мат пак блести с липса на интелект. Лоиал инфодъмпна в прав текст, че Пътищата са били построени преди хилядолетия.
Each time you throw your puny strength against me, and each time, in the end, you know which of us is the master. Age after Age, you kneel to me, or die wishing you still had strength to kneel. Poor fool, you can never win against me.”
Малко ми е мътна космологията на Рандланд, но мисля, че Тъмния трябва да спечели само веднъж и играта свършва. Ишамаел вярва ли си или пак бърбори празни заплахи като аниме злодей? Поне добре, че най-накрая тримата глупаци признаха за сънищата.
“Mat told me what happened in Whitebridge,” the Aes Sedai said. “People there mentioned a gleeman, but they said nothing of him dying. They would have, I think, if a gleeman had been killed. Whitebridge is not so big as for a gleeman to be a small thing.
Ранд явно забрави, че Том се беше предрешил преди срещата с мърдраала (даже и самият Ранд за момент го сбърка с мърдраал).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Wed Nov 06, 2019 6:06 pm

Добре, време е да го повдигна... как гледате на идеята за две седмици пауза, за да наваксвам :ninja: :ninja: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :hihi: :hihi: :oops: :oops: :oops: :oops:
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Wed Nov 06, 2019 6:34 pm

Като свършим първия том другата седмица, няма лошо да направим почивка, то и аз напоследък трудно смогвам.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Wed Nov 06, 2019 6:43 pm

По повод предположението на Трубадура, че първи том е писан по-късно - мммне. :) В смисъл, явно е, че не е, ясно ми е, че го казваш на майтап, но просто Джордън мирнапрахаму го започва по съвсем различен начин, а после историята се развива по друг. Много е смешно как фарми и как героите вдигат левъли. Или как Моарейн в началото имаше нужда от тояжка, за да си прави магиите (да се прави на Гандалф), а после тотално отеба всички помощни средства с изключение на камъчето и то от дъжд на вятър. :D

Понеже още съм в Шадар Логот, не спирам да фейспалмя на прозорливостта на седайката. Джордън хич го няма с логиката и причинно-следствените връзки, при все огромния свят, който изгражда. Нещата в Шадар Логот пак можеха да бъдат драматични, пак можеха да се натъкнат на Мордет, пак можеше да ги нападне Машадар и да ги връхлетят тролоци, без да се налага тая слива да мълчи за опасностите, които се крият в града. Ами на мястото на момчетата и аз щях да поискам да поразгледам наоколо, като знам, че не ме дебнат тролоци и нямам и грам идея, че ме дебнат Мордет и Машадар.

Устройството на Андор е единият голям от многото големи бъгове на Джордан. Все едно е Иберийският полуостров, ама е криво-ляво заселена само Галисия, а после следва безлюдна пустош чак до Каталуня. И при това Каталуня е заебала Галисия от векове. Другият голям от големите бъгове са Белите плащове, които явно са повече и от поименно споменатите в цялата поредица седайки в Кулата. Разполагат с достатъчно хора, за да покрият целия Андор включително напълно пустите му райони, да тарашат цялата столица, да тормозят целия район на Кулата, да досаждат на немалки групи из всички останали европейски земи и да поддържат немалка армия в Амадиция. Те каква численост са тия? Милиард?

А, да, Перин. Той винаги е бил учудващо читав, просто по едно време попадна под влиянието на Файлето и това го опропасти като персонаж.
Spoiler: show
Например вместо да прати благодарствено писмо на аийлците с молба да си я задържат, той заеба всичко и я издирва в течение на двайсет книги. Това ми остана като тежка травма.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Nov 06, 2019 7:36 pm

Хаха, Лан е Арагорн, точно :D

Върнах се на 41 глава, за да сверя детайли, на които не съм обърнала внимание - например моментът, когато Моарейн казва, че камата на Мат е като маяк за силите на Тъмния. Това вече и мен ме накара да се чудя защо никой не видя сметката на двамата момци, докато се влачеха в посока Кемлин, и защо никой не ги намери в самия град. По едно време бяха на 20 метра от мърдраал (в последното село преди Кемлин), този мърдраал защо не я усети камата? В града пък би следвало да има сериозна бройка мраколюбци от по-висок ранг, като се има предвид, че по пътя дотам във всяко селце се намираше по някой, а тука става въпрос за самия престолен град, с добавка притока на тълпи покрай Логаин. Но това са подробности, просто исках да отбележа, че действително слугите на Тъмния са ламери и вече съм съгласна с @Matrim по този въпрос.

По другия въпрос категорично не съм съгласна с Мат. Ранд и Егвийн са романтична двойка, просто отношенията им не са развити (и както знаем, няма да се развият). В новата порция глави имаше също достатъчно такива моменти: Егвийн му се обясняваше като ученичка как онова с Арам нищо не означавало (това по въпроса има ли тя някакви чувства или е едностранно), а Ранд само си мислеше как очите ѝ са като бездънни езера.

@Marfa, и с теб не съм съгласна, не е справедливо да се държи отговорна Моарейн за изпълнението на тримата глупаци(тм) в Шадар Логот. Тя просто очакваше да имат някакъв мозък в кратуните. Освен това, те се изнизаха преди да има шанс да им обясни каквото и да било. Не беше най-добрият момент да им изнася лекции, докато яздеха и се опитваха да се скрият.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Nov 06, 2019 7:57 pm

За скоростта аз отдавна съм си казал - каквото реши мнозинството (то останахме около трима, ама карай). Книги за четене бол. В този ред на мисли, другата седмица ще почваме ли втори том или само последните глави на първи ще анализираме?

Това за камата е тъпичко, да, и въобще цялото обяснение как мърдраалите и тролоците усещали Машадар, защото преди 2000 години бил изял цяла тяхна армия е доста странно. Мисля, че в първи том има много повече такова засичане на добрите от лошите и обратно, отколкото по-нататък, което е за добре, защото често човек почва да се пита "абе как не ги засякоха тия?".
Разполагат с достатъчно хора, за да покрият целия Андор включително напълно пустите му райони, да тарашат цялата столица, да тормозят целия район на Кулата, да досаждат на немалки групи из всички останали европейски земи и да поддържат немалка армия в Амадиция. Те каква численост са тия? Милиард?
Не само са много, ами и са на коне и с брони, сиреч би следвало всеки да има поне оръженосец, вероятно и един-двама слуги, огромен обоз да се влачи след тях или постоянно да скитат на групички да търсят храна и фураж. Ама май няма много такива неща, да не кажа хич. Джордан язък, че е учил във военна академия, ако е изучавал логистика явно е спал в час или просто е смятал, че на читателите им е все тая (което не е далеч от истината).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Wed Nov 06, 2019 8:34 pm

Плз не почвайте втори, имайте милост! :oops:
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Fri Nov 08, 2019 8:17 pm

Цялата история с Окото на света е ужасно изсмукана от пръстите, което е и основната причина главите от 40-та нататък да са ни сред най-скучните в цялата поредица. Не знам защо Моарейн е решила, че на Тъмния толкова му трябва концентриран чист сайдин, и да се рискува живота на Преродения дракон за това за мен е идиотщина.
He took them to the library by the back way that went by the kitchens, avoiding the common room. Not many travelers used the library; most of those who could read stayed at more elegant inns in the Inner City.
Това е доста странна мисъл на Ранд при положение, че в мегазабутаното село Емондово поле всички могат да четат.

Иначе в Пътищата има хубава хорър атмосфера, обаче това, че входовете им са оставени тотално неохранявани си е доста абсурдно. Особено в Шиенар.
Като се замисля, има ли изобщо в Колелото жени, които пушат или само мъже пафкат с лулите?
Само мъжете пушат, само мъжете пият алкохол по-често от веднъж на високосна (освен Биргит), Освен това има го и момента, който спомена, че седайките не могат да си намерят мъже, готови да им бъдат интимни партньори, защото щели да се чувстват засенчени. Това за мен показва, че Джордан не е обмислил съвсем добре всички последствия от това в продължение на няколко хиляди години половете да са равноправни в обществото. И в такова общество ще има бая мъже, чието его няма да допусне да бъдат засенчвани от съпругата им, но много лесно ще се намерят хиляди кандидати да се обвържат с много богата жена, която ще остане млада в продължение на столетия и може да изцелява повечето болести. Да не говорим, че едно 30-40% от седайките изглеждат като манекенки.

Не ми се вижда много логично и Ранд нито веднъж да не се запита дали пък някой от тримата глупаци не е Преродения дракон. След всичките приказки за Логаин, и при положение, че Ба'алзамон ги преследва толкова усилено, дори и с бегли познания на легендите, това би трябвало да е една от първите възможности, която да му хрумне.

Зеленият човек и това движещо се из картата Око на света никак не се връзват с доста по-hard магията, която виждаме в следващите томове. Как точно се движат из Погибелта, как усеща Зеленият човек нуждата на търсещите, как отблъсква всичките чудовища, щъкащи наоколо - не е ясно.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Fri Nov 08, 2019 9:09 pm

@Marfa не се шегувах баш, натам се подобряват нещата и много от проблемите ми с първата книга са изгладени, дотолкова, че началото на тая поредица сякаш е писано на сила. Но... и е бая голямо НО. Прав беше @The Dragon жожо никъв го няма с героите, направо това не са същите хора, ама светът и разните идеи са достатъчно интригуващи, а и дори с безумните разлики в характерите стойкхолмският синдром го има и все пак като четеш нещо толкова дълго с едни и същи същества (по имена) няма как да го заебеш с лека ръка. Но третата съсипа Перин, а той беше душица и най-смисленият персонаж в първата книга.

Въобще ей тъй кат стани, начиии... от друга страна май се конвертирах напълно... почвам 4-та книга.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Nov 12, 2019 10:49 pm

Включвам се със закъснение с впечатления за глави 42-49, но преди това още една бележка от глава 41: интересен момент с думите на Моарейн "he can reach you dead more easily than alive", това отнесено към съня на Ранд от по-рано с явяването на умрелия Гоуд и заплахата, че мъртъв ще е роб на Тъмния. Излиза, че това е истина, а не манипулация? Не знам колко е описана нататък в поредицата някаква концепция за живота след смъртта, но това тук е доста сериозно твърдение.

Иначе, тези глави пак бяха много плътни. Отбелязала съм си доста неща:

- Перин за пореден път е най-умният от тримата: той настоя да разкажат за сънищата си на Моарейн. След това се ъпгрейдна и съвсем се овълчи, изобщо доста як си е.
- Моментът с неизползваната библиотека в столичния хан ми беше смешен и на мен - в такъв случай грамотността и книголюбието, които царят в Две Реки, са наистина нечувани. Манедеренската кръв!
- Ранд постъпи много умно да не предупреди останалите, че влизат при огиер.
- Появата на излекувания Мат беше затрогваща.
- Ранд направи ли връзката с Логаин или не се усети? Не показа по-нататък да се е усетил, но пък защо тогава премълча името му в списъка?
- Най-после недвусмислено доказателство за alignment-а на Моарейн: котката я одобри.
- Колкото и да беше от нищото новият им план, мотивационната реч на Моарейн беше добра: "One thing we can do. We can try." Аз по принцип никак не обичам такива смени на посоката (буквално) насред разказа, това ми е единственият проблем тук, но все пак като знам, че нашите ще стигнат до Тар Валон някога, не ме подразни толкова много.
- Лан освен че има лице от каменни плоскости, говори с iron-cored drawl. Нищо чудно, че не успявам да си го представя изобщо.
- Пътуването в Пътищата ми достави усещане за класическо фентъзи с атмосферата на магия и чудеса и нещо изгубено в миналите епохи. Имаше и хумористични моменти, добре балансирани с хоръра, накратко - хареса ми тази част.
- Частта в Шиенар беше някак много обособена, като отделна новела. Разстройваща ми беше. Изоставени ферми, бежанци, деца с празни погледи, и за капак - смелите воини, които отиват на безнадежден бой. Много тъжен момент беше отказът на Лан и Моарейн.
- Лорд Агелмар е изваден от роман на Джейн Остин домакин с прекрасни маниери, като се изключи упоритото му настояване Моарейн да зареже тримата глупаци (на тях, между другото, също не им предложи табак) и да вземе читав ескорт на тяхно място :mrgreen:
- Интересно какъв е стилът на това място - "beautiful, but severe". Има доста препратки към японската култура. Лан поетът 8-)
- Фейн - много луд, много зловещ. Отново силен момент.
- Дори коравият Агелмар се стресна от вероятността някой от младежите да може да прелива, по някаква причина този момент ме впечатли повече от всички споменавания колко е сериозно това.
- Навлизането в Погибелта - хареса ми как е предадено усещането от това място, езикът е добър.
- Лан вече почна да троли с sheepherder. Перин хърка.
- Лан и Нинив си поговориха най-сетне. По-добре да не бяха.
- Като разваляха бивака, какъв беше този момент със сепването на Нинив и Егвийн? Усетиха силата? Нещо не схванах тук.
- Боят и отчаяното бягство след това, много яко беше, от-до. Това на Ранд преливане ли беше или какво?
- Знам, че случайно се получи заради бройката глави, но да му се не види и клифхенгъра :evil:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Nov 13, 2019 6:30 pm

Най-после недвусмислено доказателство за alignment-а на Моарейн: котката я одобри.
Те одобряват всички седайки, поредното доказателство, че котките са странни създания.
интересен момент с думите на Моарейн "he can reach you dead more easily than alive", това отнесено към съня на Ранд от по-рано с явяването на умрелия Гоуд и заплахата, че мъртъв ще е роб на Тъмния. Излиза, че това е истина, а не манипулация? Не знам колко е описана нататък в поредицата някаква концепция за живота след смъртта, но това тук е доста сериозно твърдение.
Тъмният може да съживява хора, виж за робството ме съмнява, защото иначе щеше отдавна да е съживил Дракона вместо да го чака да се преражда след кусур години.
- Лан вече почна да троли с sheepherder.
Обаче въображението му се изчерпа и взе да нарича Лоиал "Огиер".
Като разваляха бивака, какъв беше този момент със сепването на Нинив и Егвийн? Усетиха силата?
Мисля, че да.
Моментът с неизползваната библиотека в столичния хан ми беше смешен и на мен - в такъв случай грамотността и книголюбието, които царят в Две Реки, са наистина нечувани.
По-нататък помня, че и айилците масово четат, може би Джордан се е объркал нещо и е забравил, че неговия свят не е вдъхновен от Тъмните векове и хората си четат доста.

Глави 50-53
Резюме: Оказва се, че Окото на света е резервоар от чист сайдин. Колко мило от страна на Моарейн да не спомене тази дребна подробност по-рано. Двама Отстъпници се появяват изневиделица, но си го взимат един и от друг по-позорно. Ишамаел, за да не остане по-назад дръпва поредната реч пълна с детински обиди и също си го отнася. Междувременно Ранд изтребва по-голямата част от армията тролоци и мърдраали. Дори и след това Моарейн упорито отказва да го открехне, че е Дракона, Мат, Перин и Лоиал не проявяват никакво любопитство относно това как се отърваха от Агинор. Следва връщане във Фал Дара, Моарейн показва на Агелмар Рога на Валийр и измисля нов гениален план - ще ходят буквално на другия край на света - в Илиан.

Коментари: Битките са описани добре, но колкото и да ставам досаден с натякванията си по темата, Остъпниците са толкова жалки, че не може повече. Един бе убит от Зеления човек (доста зрелищно и яко писано, но все пак). Други двама пък загубиха от пълния начинаещ Ранд.

Май Гибли ще излезе права за Егвийн и Ранд, пак проявяваха доста романтични чувства един към друг, много повече отколкото си спомнях.

Нинив естествено скочи на Отстъпниците с нож, that's our girl. Мат и Перин бяха пълни статисти.

Не знам как Ранд успява дори и да не се чуди дали пък не е Дракона. Нито защо и Ишамаел и Агинор само увъртаха вместо да му кажат това в прав текст. За капак и Моарейн се прави на ударена. Тъпичко.

Телепортацията на Ранд, гласа на (може би) Създателя, и въобще цялостната атмосфера на тези глави хич не пасват на hard magic подхода, налаган след трети том.

Хубаво е, че Егвийн и Нинив не се обърнаха срещу Ранд, като научиха, че може да прелива, но ми се ще и Лоиал, Мат и Перин да бяха осведомени за това.
“I ran and ran,” he said slowly, “until I fell down a hill and hit my head on a rock. I think I hit every rock on the way down.” That should explain his bruises. He tried to watch the Aes Sedai, and Nynaeve and Egwene, too, but their faces never changed. “When I came to, I was lost, and finally I stumbled back here. I think Aginor is dead, burned. I found some ashes, and pieces of his cloak.”
The lies sounded hollow in his ears. He could not understand why they did not laugh with scorn and demand the truth, but his friends nodded, accepting, and made sympathetic sounds as they gathered around the Aes Sedai to show her what they had found.
Me too, Rand, me too.
“Many in Tar Valon have attempted to find a way to use this Power, but it is as untouchable for any woman as the moon is for a cat.
Защо ще се опитват седайките да преливат сайдин ми е доста неясно.

Ранд бодро решава, че просто няма да прелива повече. Ако беше толкова лесно, никой нямаше да полудее. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Wed Nov 13, 2019 11:06 pm

Понеже кретам назад и таман съм в катуна на циг... на калайджиите, в мен възникна въпросът на тия мастифите им кво ядат? Зеленчукова крем супа?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Thu Nov 14, 2019 11:34 am

Matrim wrote:
Wed Nov 13, 2019 6:30 pm
...

Ранд бодро решава, че просто няма да прелива повече. Ако беше толкова лесно, никой нямаше да полудее. :P
Е, той няма грам идея колко е лесно и това поне е оправдано. Като алкохолиците с болен черен дроб, дето си казват "окей, повече няма да близна" и са така до първата чаша, до която се докопат.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Thu Nov 14, 2019 5:57 pm

Явно са напред с материала Калайджиите и са отгледали първата порода веган кучета. Аз се чудя откъде имаха толкова храна, че след най-лютата зима от не знам колко столетия насам да се разхождат преспокойно из някаква пустош, че и гости да хранят без да им мигне окото.
Е, той няма грам идея колко е лесно и това поне е оправдано. Като алкохолиците с болен черен дроб, дето си казват "окей, повече няма да близна" и са така до първата чаша, до която се докопат.
Като се има предвид, че всички, включително и Ранд се държат все едно това мъж да прелива е по-лошо и от смъртна присъда, внезапният му оптимизъм ми се видя прекален. Разбирам да беше отчаян и да опитваше да убеди себе си, но по-скоро се опитваше да убеди Моарейн и Егвийн, а самият той си вярваше. Нищо, че подслуша разговор между Моарейн и Егвийн, от който стана ясно не само, че мъжете мрат, ами и доста от жените ако няма кой да ги обучи:
“Child,” Moiraine said gently, “only a very few can learn to touch the True Source and use the One Power. Some of those can learn to a greater degree, some to a lesser. You are one of the bare handful for whom there is no need to learn. At least, touching the Source will come to you whether you want it or not. Without the teaching you can receive in Tar Valon, though, you will never learn to channel it fully, and you may not survive. Men who have the ability to touch saidin born in them die, of course, if the Red Ajah does not find them and gentle them.…”
[...]
“... but some of the women die, too. It is hard to learn without a guide.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Nov 15, 2019 1:16 pm

Ух, какъв финал само!

Много ми хареса кулминацията, направо оправда и надмина всичките ми очаквания. Допринесе и това, че нищо не помнех и все едно я четях за пръв път. Не можах да оставя книгата, четох до два и половина през нощта, вместо да спя.

Изобщо не възприех като жалки отстъпниците, точно обратното, оставиха ми усещане за силно зло. Дойдоха някак внезапно, въпреки всичките очаквания, че нещо има да става. В един момент нашите бяха в безопасност, в следващия се изсипа адът. Цялата "битка" с тях беше с онова усещане "не, това не може да се случва, не...". Главата с Ранд и Силата е великолепна, епична и красиво написана. Като се телепортира тоя излязъл от съзнанието си индивид при шиенарците и ги спаси, направо се просълзих, толкова ми беше мъчно за тях по-рано. Появата на майката на Ранд също беше много емоционален момент. И след всичко, отприщилата се пролет накрая ми напълни душата :heart:

Откъм цялостно усещане за завършек на историята, ако оставим емоциите настрана, някакъв недостатък е, че всичко е много повлияно от случайни събития. Никой (дори Моарейн, дори Зеленият човек, дори лошите) нямаше представа какво ще има да става при това Око на света... Но наистина не е чак такъв проблем, може да се оправдае с някаква предопределеност и съдба на Дракона. А Окото се оказа просто комплект от най-необходимото за начинаещ Дракон: чиста сила, знаме и рог, с който да си събере армия от герои :mrgreen:


Matrim wrote:
Wed Nov 13, 2019 6:30 pm
Мат и Перин бяха пълни статисти.
Не, и те тръгнаха да нападат и показаха смелост после, като отказаха да паднат ничком.
Не знам как Ранд успява дори и да не се чуди дали пък не е Дракона. Нито защо и Ишамаел и Агинор само увъртаха вместо да му кажат това в прав текст. За капак и Моарейн се прави на ударена. Тъпичко.
За да върви сюжетът :mrgreen: Ранд цяла книга и не знам още колко тома по-нататък успешно отказва да погледне в очите истината за произхода си, та един Дракон ли ще му се опре на психическите защити :) Лошите от самото начало говорят с него все едно той си знае кой е, просто не им хрумва, че има нужда да му казват в прав текст. Моарейн си има някаква тактика, която ще стане ясна по-нататък, или може би просто щади нежната психика на Ранд.
Защо ще се опитват седайките да преливат сайдин ми е доста неясно.
По-скоро го възприех, че са правели опити по някакъв заобиколен начин да използват тази сила, не директно да я преливат. Като разполагаш с такъв ценен ресурс, е нормално да се опиташ по някакъв начин да го задействаш.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests