Голямото препрочитане - Светът на диска

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

С коя книга да започнем препрочитането?

"Цветът на магията"
7
47%
"Еманципирана магия"
0
No votes
"Морт"
3
20%
Да караме по поредици - Стражата, Вещиците и т.н.
4
27%
Друга (уточнете)
1
7%
 
Total votes: 15

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by tigermaster » Thu Sep 19, 2019 1:24 pm

"Килимените хора" не са от поредицата за Диска. А и си е готина книжка.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Xellos » Thu Sep 19, 2019 9:34 pm

Не знам кой ви излъга само, че The Colour of Magic е самостоятелна книга без The Light Fantastic. Реално е 1 история в 2 книжки с дискхенгър по средата.
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Roland » Thu Sep 19, 2019 9:49 pm

Xellos wrote:
Thu Sep 19, 2019 9:34 pm
с дискхенгър по средата.
Teehee :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Matrim » Sun Sep 22, 2019 8:48 pm

Глас народен, глас божи - започваме с "Цветът на магията". Срок за четене от един месец как ви звучи? И колко е вярно това, че първите два тома са всъщност една история, разцепена на две?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Roland » Sun Sep 22, 2019 9:05 pm

Matrim wrote:
Sun Sep 22, 2019 8:48 pm
Глас народен, глас божи - започваме с "Цветът на магията". Срок за четене от един месец как ви звучи? И колко е вярно това, че първите два тома са всъщност една история, разцепена на две?
Повече или по-малко е вярно, но двете все пак са достатъчно отделни, за да се четат самостоятелно, мисля. По-скоро ще има по-малко за обсъждане на втората.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by tigermaster » Wed Oct 02, 2019 5:44 pm

Бтв, срокове тук? И в началото "Цветът на магията" и "Фантастична светлина", в крайна сметка, като една история ли ще се разглеждат?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Roland » Wed Oct 02, 2019 5:53 pm

Според мен нека са отделни. Някой почнал ли ги е?

15 октомври като срок как ви се вижда за Цветът на магията?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Matrim » Thu Oct 03, 2019 3:50 pm

Понеделник, 21-и, ми се вижда по-разумен срок, но нека и другите да кажат, че нещо темата позамря.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Killua » Thu Oct 03, 2019 8:51 pm

Аз я почнах, ма засега ми е също толкова скучна, както когато я четох за пръв път преди 1-2 години... Та не знам дали ще довърша, но срокът е ок.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Matrim » Fri Oct 04, 2019 2:45 pm

Добре, дискусията на "Цветът на магията" ще започне на 21.10.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Matrim » Mon Oct 21, 2019 3:56 pm

Нещо няма ентусиазъм за обсъждане, а? :) Прочетох книжката, на места по диагонала, да си призная, но нямам много какво да кажа. Най-любопитното беше, че Смърт е някакъв гадняр, а изказът на Пратчет е много далеч от най-добрите му дни. Това, че Ринсуинд и Двуцветко посетиха някакъв самолет в нашия свят също доста ме изненада. Пародията на (предполагам) Драконовите ездачи от Перн хич не е актуална в наши дни, но полупрозрачните, изчезващи дракони поне бяха нелоша идея. Хрун е пълна скука, в сравнение с Коен Варварина и другите от Сребърната орда. Ринсуинд беше май прекалено смел и проактивен на моменти. Честно казано, ако това ми беше първата прочетена книга от Света на диска сигурно нямаше да продължа с другите (ако игнорираме милионите постове в интернет, уверяващи ни, че по-нататък е много по-добре).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by tigermaster » Mon Oct 21, 2019 4:24 pm

Аз нямах време да я изчета докрай, понеже изведнъж целият свят се изсипа отгоре ми. (Може и да успея тази вечер, ще видим.)
Но пък началото ме зарадва доста - наскоро четох някои от разказите на Фриц Лейбър в сборника "Мечове срещу смъртта" и появата на Фафрд и Сивия мишелов този път я разпознах. При предишното четене на книгата не я бях хванал :) А и Анкх-Морпорк поне засега май е базиран на Лейбъровия Ланкхмар.
Засега ме гложди подозрението, че патрицият не е Ветинари. Току-що проверих в Читанката - в българското издание името му не се споменава нито веднъж, а и този, струва ми се, се държи една-две идеи по-гнусно. Може би е Щракни-куфар, който взима властта в "Нощна стража". А и нали в "Магизточник"
Spoiler: show
превръщат патриция в гущер? Доколкото помня, тази магия така и не я развалиха.
Но пък, от друга страна, по мои спомени, Ветинари и в огромна част от "Стражите! Стражите!" е абсолютен гадняр, та може и да си е той тук :)
Като цяло, приятна книга е, обаче подтекстовете от по-късните части в поредицата тук май ги няма.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Killua » Mon Oct 21, 2019 5:17 pm

@tigermaster
Spoiler: show
мисля, че Ветинари го направиха на гущер и развалиха магията? освен ако не се лъжа дълбоко...
Аз не дочетох книгата, просто я бях чела сравнително скоро и като цяло не ми хвана много интереса още тогава. Сега съвсем не ми се четеше, явно :neutral:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Dark Cloud
Scholar
Posts: 120
Joined: Mon Oct 21, 2019 4:46 pm

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Dark Cloud » Mon Oct 21, 2019 5:47 pm

tigermaster wrote:
Mon Oct 21, 2019 4:24 pm

Засега ме гложди подозрението, че патрицият не е Ветинари.
Мда, има подобни (непотвърдени) теории. Ветинари винаги си е бил гадничък, но чак да поръча убийството на Двуцветко - не е ход в негов стил. Естествено, има го и другото обяснение: на този етап Пратчет още не си е "ошлайфал" тези персонажи, които после стават iconic. Това би обяснило и защо Смърт е пълен задник, в сравнение с по-късните си появи.

Когато съм чел книжката за първи път преди десетина години, явно съм останал достатъчно доволен, че да продължа и да погълна цялата поредица. Като я четох сега (и за първи път, в оригинал) определено има смисъл от всичките мнения онлайн тип "после става по-добре". Нито бележките под линия са толкова многобройни и забавни, нито заигравките с концепции от нашия сферичен свят - с изключението на in-sewer-ants, което по чист късмет на български е станало още по-якото "за-страх-уловка" :D
Matrim wrote:
Mon Oct 21, 2019 3:56 pm
Ринсуинд беше май прекалено смел и проактивен на моменти.
Защо? За мен си беше баш на нивото, на което си го спомням. При проблем - ако може, бяга, ако не може, се свива на кълбо и хленчи. Единствено мятането на бутилката по "домакина" им (забравих му името) си беше доста смело за него.
Ринсуинд сам по себе си е як, но безграничното желание на Двуцветко за приключения го прави негов перфектен foil като типаж. Жалко, че най-добрите им моменти заедно са чак в Интересни времена, има две-три книжки до тогава...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Голямото препрочитане - Светът на диска

Post by Xellos » Mon Oct 21, 2019 5:57 pm

Е то това си е тийн периода на Пратчет един вид. Маса идеи, лафчета и добра основа за развити по-добре в следващите книги персонажи и наративи. :!: В ония години не бяхме пребозали с книги и хумора от този тип ни влизаше значително по-добре.

Игрите на думи са още по-непреводими, това със Застраховката и Икономиката просто няма превод на 100% въпреки, че преводача е импровизирал там добре. :yay:

Предговора в преиздадената книга.
Foreword
IF I HAD A PENNY for every time someone asked me where I got the idea of the Discworld, I’d have—hang on a moment—£4.67.
Anyway, the answer is that it was lying around and didn’t look as though it belonged to anyone.
The world rides through space on the back of a turtle. It’s one of the great ancient myths, found wherever men and turtles were gathered together; the four elephants were an Indo-European sophistication. The idea has been lying in the lumber rooms of legend for centuries. All I had to do was grab it and run away before the alarms went off.
Since this is a reprint by popular demand—gosh—of the first book in a series that will, eventually, contain at least ten, there’s a very good chance that you already know what happens after this book, which is more than I did when I wrote it.
The Discworld is not a coherent fantasy world. Its geography is fuzzy, its chronology unreliable. A small traveling circle of firelight in a chilly infinity has turned out to be the home of defiant jokes and last chances.
There are no maps. You can’t map a sense of humor. Anyway, what is a fantasy map but a space beyond which There Be Dragons? On the Discworld we know that There Be Dragons Everywhere. They might not all have scales and forked tongues, but they Be Here all right, grinning and jostling and trying to sell you souvenirs.
Enjoy.
Terry Pratchett
October 1989
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 16 guests