Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by coldie » Sat May 05, 2018 8:23 pm

Може ли да ми препоръчате нещо в стил мащабна твърда научна фантастика. Може и да не твърда научна фантастика.
Наи-вече ми се чете фантастика с много интриги, петорни игри и прочее.
Но не такива като хора-делфини и много отвлечени имагинации.

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by termit » Sat May 05, 2018 11:00 pm

Виж серията за Honor Harrington на David Weber. Определено е мащабна, интриги също се намират, макар че повечето са в последните книги. Но си е твърда военна научна фантастика, с добре обмислени технологии и правила на света. Тук май е издадена само първата книга - Станция Василиск. Аз си ги чета в оригинал от Baen.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by coldie » Sun May 06, 2018 5:41 pm

termit wrote:
Sat May 05, 2018 11:00 pm
Виж серията за Honor Harrington на David Weber. Определено е мащабна, интриги също се намират, макар че повечето са в последните книги. Но си е твърда военна научна фантастика, с добре обмислени технологии и правила на света. Тук май е издадена само първата книга - Станция Василиск. Аз си ги чета в оригинал от Baen.
Това изглежда е голяма поредица? Свързани ли са книгите?
Всъщност я започнах, но може би ще я продължа утре тъй като съм малко психически похабен в момента. Струва ми се, че намирисва на заговори и интриги:)
Ти след като си ги чел, каква е тази Народна република в началото:) Нямам против да ми дадеш спойлер.

Мисля, че ще е добра книга, жалко че са издали само първата. Нивото ми на английски е такова, че превеждам от английски, дори част от работата ми е такава. Но съм като любител, който разбира 95% от нещата и то ако е на книжовен английски, да чета на английски ми е мъка.

Май няма пазар за хубави книги у нас, а още по-малко за фантастиката. Хора които се занимават с продажба на книги казват, че най-много се харчат книги насочени към тийн аудиторията.

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by termit » Sun May 06, 2018 7:17 pm

Поредицата е доста голяма, да. Има си основна серия свързани книги, един куп допълнителни (т.е. или тангенциално свързани с основната линия, или изобщо без връзка), че даже и неща във вселената писани от други автори. Ей тук има добър списък за справки:
http://honorverse.wikia.com/wiki/Honorverse_novels

Ако се зарибиш, най-добре мини първо основните книги, а след това гледай страничните неща - там качеството е доста променливо.

PRH-a са главните лошковци в първите книги. В началото са нещо като презрял комунизъм в съветски стил, за после няма да спойля ;) Лека подсказка за бъдещето - виж цялото име на Chairman Pierre...
coldie wrote:
Sun May 06, 2018 5:41 pm
Нивото ми на английски е такова, че превеждам от английски, дори част от работата ми е такава. Но съм като любител, който разбира 95% от нещата и то ако е на книжовен английски, да чета на английски ми е мъка.
Щом е така, не би трябвало да имаш проблем с четенето в оригинал. Стилът определено не е Стивън Ериксън в Лунните градини, така че повечето неща са доста четивни - освен военната терминология. След първата книга с нея се свиква, след това няма някакви затруднения.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by coldie » Mon May 07, 2018 7:14 pm

Ами напредвам с първата. Принципно обичам повече пряка реч, но тук непряката не е досадна. Но засега като минус мога да кажа, че действието се развива малко бавничко.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by lightning peregrine » Wed May 09, 2018 8:59 pm

Миналата седмица почнсах първата книга от серията за Honor Harrington , но ми изникнаха ангажименти и сам още в самото начало. За сега съм доста приятно изненадан от сужета.

Някой може ли да ми каже без споилери защо Мантикор са водят "добрите"/защо съжета е от тяхна гледна точка. Доколкото разбрах си имат монарх и лордове с реална политическа власт въпреки, че деиствието се развива хиляди години в бъдещето. За сега нямам никакви симпатии към цялата им нация

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by termit » Wed May 09, 2018 10:34 pm

Със сравнително малко спойлери - Мантикор е конституционна монархия, базирана на британския модел (включително с двукамерен парламент), но с по-голяма власт на монархията/благородниците в сравнение с долната камара - и дори така е доста по-различно от чиста монархия. Причините общественият строй да е така n хиляди години в бъдещето са обяснени мисля в следващите книги.
На външнополитическо ниво са добрите, защото са изцяло в дефанзивна позиция и нямат въжделения да атакуват и завземат други планети. НРХ реално се издържат като завладяват и опоскват до кокал икономиките на други планети.
На социално ниво са добрите, защото вътрешната им политика е силно ориентирана към поддържане на висок стандарт на живот за "поданиците" чрез осигуряване на законност, стабилност и необходимата държавна подкрепа за да се развива сериозно средната класа. НРХ поддържат 90% от населението си безработни и на минимални държавни помощи.
Elves dig rocket launchers.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests