Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Moderators: Trip, Random, Roland, Marfa

Post Reply
coldie
Archmage

Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by coldie » Sat May 05, 2018 8:23 pm

Може ли да ми препоръчате нещо в стил мащабна твърда научна фантастика. Може и да не твърда научна фантастика.
Наи-вече ми се чете фантастика с много интриги, петорни игри и прочее.
Но не такива като хора-делфини и много отвлечени имагинации.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.
94.34 Out of the limits.
When defenders follow Lionel Messi on FB, he move to Twitter, when they follow Leo in Twitter, he flow to Instagram.

termit
Aes Sedai

Re: Мащабна твърда научна фантастика? С интриги? :)

Post by termit » Sat May 05, 2018 11:00 pm

Виж серията за Honor Harrington на David Weber. Определено е мащабна, интриги също се намират, макар че повечето са в последните книги. Но си е твърда военна научна фантастика, с добре обмислени технологии и правила на света. Тук май е издадена само първата книга - Станция Василиск. Аз си ги чета в оригинал от Baen.
Elves dig rocket launchers.

coldie
Archmage

Post by coldie » Sun May 06, 2018 5:41 pm

termit wrote:
Sat May 05, 2018 11:00 pm
Виж серията за Honor Harrington на David Weber. Определено е мащабна, интриги също се намират, макар че повечето са в последните книги. Но си е твърда военна научна фантастика, с добре обмислени технологии и правила на света. Тук май е издадена само първата книга - Станция Василиск. Аз си ги чета в оригинал от Baen.
Това изглежда е голяма поредица? Свързани ли са книгите?
Всъщност я започнах, но може би ще я продължа утре тъй като съм малко психически похабен в момента. Струва ми се, че намирисва на заговори и интриги:)
Ти след като си ги чел, каква е тази Народна република в началото:) Нямам против да ми дадеш спойлер.

Мисля, че ще е добра книга, жалко че са издали само първата. Нивото ми на английски е такова, че превеждам от английски, дори част от работата ми е такава. Но съм като любител, който разбира 95% от нещата и то ако е на книжовен английски, да чета на английски ми е мъка.

Май няма пазар за хубави книги у нас, а още по-малко за фантастиката. Хора които се занимават с продажба на книги казват, че най-много се харчат книги насочени към тийн аудиторията.
94.34 Out of the limits.
When defenders follow Lionel Messi on FB, he move to Twitter, when they follow Leo in Twitter, he flow to Instagram.

termit
Aes Sedai

Post by termit » Sun May 06, 2018 7:17 pm

Поредицата е доста голяма, да. Има си основна серия свързани книги, един куп допълнителни (т.е. или тангенциално свързани с основната линия, или изобщо без връзка), че даже и неща във вселената писани от други автори. Ей тук има добър списък за справки:
http://honorverse.wikia.com/wiki/Honorverse_novels

Ако се зарибиш, най-добре мини първо основните книги, а след това гледай страничните неща - там качеството е доста променливо.

PRH-a са главните лошковци в първите книги. В началото са нещо като презрял комунизъм в съветски стил, за после няма да спойля ;) Лека подсказка за бъдещето - виж цялото име на Chairman Pierre...
coldie wrote:
Sun May 06, 2018 5:41 pm
Нивото ми на английски е такова, че превеждам от английски, дори част от работата ми е такава. Но съм като любител, който разбира 95% от нещата и то ако е на книжовен английски, да чета на английски ми е мъка.
Щом е така, не би трябвало да имаш проблем с четенето в оригинал. Стилът определено не е Стивън Ериксън в Лунните градини, така че повечето неща са доста четивни - освен военната терминология. След първата книга с нея се свиква, след това няма някакви затруднения.

coldie
Archmage

Post by coldie » Mon May 07, 2018 7:14 pm

Ами напредвам с първата. Принципно обичам повече пряка реч, но тук непряката не е досадна. Но засега като минус мога да кажа, че действието се развива малко бавничко.
94.34 Out of the limits.

lightning peregrine
Commoner

Post by lightning peregrine » Wed May 09, 2018 8:59 pm

Миналата седмица почнсах първата книга от серията за Honor Harrington , но ми изникнаха ангажименти и сам още в самото начало. За сега съм доста приятно изненадан от сужета.

Някой може ли да ми каже без споилери защо Мантикор са водят "добрите"/защо съжета е от тяхна гледна точка. Доколкото разбрах си имат монарх и лордове с реална политическа власт въпреки, че деиствието се развива хиляди години в бъдещето. За сега нямам никакви симпатии към цялата им нация

termit
Aes Sedai

Post by termit » Wed May 09, 2018 10:34 pm

Със сравнително малко спойлери - Мантикор е конституционна монархия, базирана на британския модел (включително с двукамерен парламент), но с по-голяма власт на монархията/благородниците в сравнение с долната камара - и дори така е доста по-различно от чиста монархия. Причините общественият строй да е така n хиляди години в бъдещето са обяснени мисля в следващите книги.
На външнополитическо ниво са добрите, защото са изцяло в дефанзивна позиция и нямат въжделения да атакуват и завземат други планети. НРХ реално се издържат като завладяват и опоскват до кокал икономиките на други планети.
На социално ниво са добрите, защото вътрешната им политика е силно ориентирана към поддържане на висок стандарт на живот за "поданиците" чрез осигуряване на законност, стабилност и необходимата държавна подкрепа за да се развива сериозно средната класа. НРХ поддържат 90% от населението си безработни и на минимални държавни помощи.