Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Lyanna Stark » Tue Feb 06, 2018 12:16 am

По въпроса за Unity смятам, че Амбартанен е прав. Има и други хинтове за Unity и Адоналсиум, които човек може да изпусне, ако не гледа специално за това и не чете много теории по форумите - веднъж или два пъти Далинар чува глас и усеща присъствие, което не е нито Honor, нито Stormfather. Той специално пита Stormfather за това и той му отговаря, че не е нито видение от Honor, нито нещо от самия Stormfather. Смята се, че това присъствие е самият Адоналсиум под някаква форма, който някак се свързва с Далинар. Накрая, когато Далинар става Unity, Одиум също усеща присъствието на Адоналсиум и затова реагира толкова драматично. А причината за цялата ситуация вероятно се крие в един вид convergence на силата на три шарда в Далинар: той е бонднат за когнитивната сянка на Honor, "омагьосан" лично от Cultivation (а не просто от спрена ѝ Nightwatcher) и избран за champion на Одиум. Най-разпространената теория е, че това постепенно подготвя Далинар да започне да обединява шардове а ла Harmony и накрая евентуално дори да обедини Адоналсиум отново.

А за спрена на Елокар няма особено съмнение, то беше доста очевидно от самата книга - криптиците се опитваха да се свържат с Елокар, накрая той почна да казва думите, но смъртта му прекъсна процеса. После Хойд прибра неговия спрен, защото събира различни видове Investiture от различни светове.

Впрочем, четох една интересна спекулация за Диаграмата. Таравангиан е създал диаграмата вследствие на посещението си при Nightwatcher, която, както знаем, е спрен на Cultivation. Има теория, че цялата Диаграма му е внушена от Cultivation и е част от неин план да прецака Одиум, като му даде фалшива информация и накара определени герои да действат по определен начин. Трябва пак да погледна детайлите на теорията, но ми се стори достоверна, когато я четох.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Roland » Tue Feb 06, 2018 1:35 am

И аз точно това викам ^^^

А все пак възможно ли е Unity да е само сборът от Honor и Cultivation, който да шашка Odium достатъчно, че да го сбърка с Адоналсиум? И малко по малко Шардовете да се обединят по двойки и тройки, които да са по-балансирани и да могат да вземат съзнателното решение да възстановят цялото?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Ambartanen » Tue Feb 06, 2018 10:55 am

На мен Unity твърде очевидно ми звучи като обединение на всичко- не може да имаш unity с участието на само 2-3 от 16 неща. Harmony примерно е точно баланса между Preservation & Ruin, но комбинацията от Honor & Cultivation дори не мога да си представя как би се казвала.

Не е много подкована хипотеза, по-скоро лични впечатления. От друга страна си прав, че би било малко абсурдно да четем как Далинар/Unity обикаля по световете и гълта шардове един по един. Може би някой ще обиколи световете да ги убеди, че трябва да се обединят наведнъж?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Moridin » Mon Feb 19, 2018 4:43 pm

@tigermaster прочете ли :)

In other news, оказа се, че през декември Сандерсън е потвърдил новела за Rysn :)
http://www.17thshard.com/forum/topic/63 ... andersail/
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by tigermaster » Tue Feb 20, 2018 1:34 pm

Още не - затова и не съм отварял темата, откакто позволихте спойлерите. Стигнах нейде до средата и спрях за малко, че почна да ми идва в повече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Moridin » Wed Feb 28, 2018 1:37 pm

Ревюто ни - с покрити спойлери :)
http://www.shadowdance.info/magazine/books/oathbringer/
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Demandred » Wed Feb 28, 2018 3:06 pm

Форматът "10+ фентъзи тухли от по 700+ страници" досега не е сработил за нито един автор по мое мнение, макар че някои успяват да докарат до 5-6 том преди да почнат да разбозяват сериозно поредицата.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Dr. Horrible » Wed Feb 28, 2018 6:14 pm

На 47% от книгата и все още тепърва имам да разбера какво е това Одиум, което споменавате в ревюто! Мисля, че тук във форума се коментираше, че май в първата книга било подхвърлено като име, но не аз лично не го помня от там, само от тук :D

Лееекичко навлизате в спойлерска територия, особено като обяснявате в коя част какво има, как цялата трета част била за резултат от мисията, на кое било отделена тази част и т.н., но ще ви простя, щото материалът е много увлекателен!

За самата книга - вторият дял е значително по-добър от първия, харесва ми. Но да, усеща се едно разтакаване, особено безбройните глави с различните мостоваци ми идват леко в повече... Нали Сандърсън беше казал, че не иска това да се случва и затова центрира всяка книга около някой главен герой? Тук не виждам да се справя, поне до този момент - спомените на Далинар са еднообразни, все се бие, главите му в настоящето са в 90% от времето също едноообразни - разхожда се из спомените и гледа как другите се бият. В другите 10% от главите му идва някое голямо божество и инфо-дъмпва от нищото огромни факти за уърлд-билдинга. А в останалия текст има МНОГО глави на рандъм мостоваци, което е точно обратното на центриране....

Само Шалан си ми харесва! При нея не е точно шизофрения. Тя все повече изпада в дисоциативното личностно разстройство и определено се нуждае от спешна психологическа помощ, ще видим докъде ще я докара...
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Roland » Wed Feb 28, 2018 7:14 pm

@Dr. Horrible 79% сигурен съм, че Одиум е споменат в първа книга, минимум от Онър във виденията, но @Moridin може да ме поправи, ако греша.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Dr. Horrible » Wed Feb 28, 2018 8:12 pm

Най-вероятно е така, даже май Жоро беше постнал цитат с конкректното споменаването... Идеята е, че поне за момента ми се струва странен този уърдбилдинг, в който едва ли не най-важните и централни неща ги чета в статия в шадоуденс, а в книгата са споменати веднъж на 2500 страници. И под "странен" имам предвид "зле" :D Никой не говори за тях в самата книга, героите не ги обсъждат (макар да обсъждат МНОГО подробно пустоносните, вестителите и т.н.). Просто ми е странно, щото в дискусията тук и в материала изглежда, че това е such a big deal, а в книгата не го виждам. Но може би във втората половина.

Дори за Онър щях да напиша, че не знам кой е, докато зацепя, че това е Чест :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Roland » Wed Feb 28, 2018 8:35 pm

За мен това е страхотен уърлдбилдинг. Те не обсъждат тия работи, защото никой не ги знае. Толкова много мистерия имав тоя свят и историята му, колкото в никое фентъзи, което съм чел досега.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Moridin » Thu Mar 01, 2018 10:16 am

Марто, благодарности за добрите думи! :)
Инак чети нататък, втората половина има доста повече уърлдбилдинг. Първата и на мен ми беше по-скучна, но всяка си има силите. Съгласен съм, че главите с мостоваците са излишни и че инфодъмповете са малко неуместни. Но ретроспекциите на Далинар по едно време стават доста по-интересни :) Одиум определено е споменаван многократно от Чест и от Стормфадъра, но не това е най-важното :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Moridin » Thu Mar 01, 2018 10:39 am

Една от по-епичните сцени на Брандън бтв, където Одиум е обяснен като основният враг в сюжета :) От първата книга.
Spoiler: show
CHILD OF TANAVAST. CHILD OF HONOR. CHILD OF ONE LONG SINCE DEPARTED. The sudden voice shook Kaladin; he floundered in the air.
THE OATHPACT WAS SHATTERED.

The booming sound made the stormwall itself vibrate. Kaladin hit the ground, separating from the storm. He skidded to a stop, feet throwing up sprays of water. Stormwinds crashed into him, but he was enough a part of them that they neither tossed nor shook him.

MEN RIDE THE STORMS NO LONGER. The voice was thunder, crashing in the air. THE OATHPACT IS BROKEN, CHILD OF HONOR.

“I don’t understand!” Kaladin screamed into the tempest.

A face formed before him, the face he had seen before, the aged face as wide as the sky, its eyes full of stars.

ODIUM COMES. MOST DANGEROUS OF ALL THE SIXTEEN. YOU WILL NOW GO.

Something blew against him. “Wait!” Kaladin said. “Why is there so much war? Must we always fight?” He wasn’t sure why he asked. The questions simply came out.

The storm rumbled, like a thoughtful aged father. The face vanished, shattering into droplets of water.

More softly, the voice answered, ODIUM REIGNS.
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Dr. Horrible » Thu Mar 01, 2018 4:47 pm

Хмммм, не бих казал "обяснен", по-скоро бих го определил като подхвърлен и подметнат сред неясни речи и объркани видения :D

Към края на втората част от Заклеващия, Далинар говори във видението със старец, дето казва, че е един от тримата оцелели, вече двама, той и Култивация. И в превод го изписват като "Зло". Това ли е Одиум? Ако преводът е такъв, това би обяснило защо името го виждам изписано само тук :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия [SPOILERS ALLOWED!]

Post by Moridin » Thu Mar 01, 2018 4:58 pm

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Йоана се е постарала! Зло... Култивация...
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests