Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Moridin » Tue Dec 19, 2017 10:49 am

Еми аз съм точно на обратното на вас :) Покритите връзки и сглобяването на пъзелчета са точно най-якото нещо.
Разбира се, Сандерсън си има достатъчно други достойнства, грандиозният worldbuilding и уникалния му педантизъм в магията най-главните сред тях.

И между другото @Dr. Horrible , прочети интервютата му, особено това в статията ни за Еврокон 2016 (има и видео) - там той обяснява, че именно за да не прави възприемането на Космера задължително, той прави съвсем леки връзки, които са главно бонус, без да отнемат от удоволствието на самите творби. Така че подходът му си е супер.
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Dr. Horrible » Tue Dec 19, 2017 12:42 pm

Еми… we can agree to disagree :) Просто тези връзки са толкова скрити, че за мен не носят достатъчно добавена стойност, че да бъдат отразени изобщо. Без тях историята си работи на 100% и те съвсем спокойно могат да бъдат игнорирани. Тоест Сандерсън е малко I wanna have my cake and eat it too – хем да ги има, хем да ги няма, което за мен лично не работи. Не ми пука особено, че някой треторазряден герой от някой книга прави камео в друга със съвсем лек намек, че двамата може да са един и същ човек, без това да обогатява историята или света. Не мога да се кефя истински на това – все едно да обяснявам, че най-якото нещо в един филм е някой бонус от ДВД изданието.

Обичам свързаните светове, стига това свързване наистина да придава стойност, а не е направено просто за да се нарича Вселена, докато може спокойно да не се възприема като вселена :D Като добри примери бих посочил Робин Хоб и Marvel Cinematic Universe. Примерно Корабите могат да се четат самостоятелно от книгите за Фиц, но ако си чел едните, другите ще ти се сторят още по-богати и пълнокръвни, ще извлечеш още повече неща от тях. И то без да потъваш във фенски уикита – нещата ще са достатъчно важни, че да ги запомниш с обикновен прочит, вместо да гледаш под лупа за някой прикрит намек. В Марвел вселената пък свързването се използва за даване на друга гледна точка. Може спокойно да гледаш Авенджърс и Джесика Джоунс като отделни неща, но заедно са много яки, защото ти дават различна гледна точка. В „Авенджърс” има огромна битка между герои и извънземни в Ню Йорк – накрая героите печелят, всички са щастливи и доволни. После в Деърдевил тази концепция се развива – виждаш как разрушените сгради от битката в Авенджърс са повлияли на много неща, включително падането на наемите в града, как хората масово са доста по-наплашени и това повлиява на цялата атмосфера на сериала. В „Джесика Джоунс” виждаш как обикновено хора изперкват и тръгват да организират покушения срещу всеки човек със специални умения, защото искат отмъщение за жертвите в „Авенджърс”. В „Спайдър-мен” виждаш как извънземните технологии, захвърлени из улиците след битката, се използват от определени хора, преминават през институции и накрая попадат в нечии недобронамерени ръце. И това не променя щастливия финал на Авенджърс, но просто дава друга гледна точка за събитията от него. Ето това е истински хубава вселена. То и в Марвел има ала-Сандърсанови неща – примерно как агент Ситуел от мини филмче от блу-рея на Тор се появява в Капитан Америка 2 и се оказва агент на Хидра, или как мазният политик от Айрън мен 3, дето се дразнеше на Старк, също се оказва агент на Хидра в Капитана 2 – но никога не съм смятал, че точно такива дреболийки заслужават подробен анализ и грандиозни похвали. Просто мъничко плюсче за феновете, далеч не най-якото нещо. И затова възприемам изместването на фокуса към тези неща като минус, защото героите и сюжетите на Сандерсън са страхотни и заслужават те да са на фокус :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Moridin » Tue Dec 19, 2017 2:54 pm

Е как да не обогатява? Историите от една книга продължават в друга (например меча). Героите, които обхващат повече поредици (като Хойд или Дему) очевидно са навързани в по-голямата сюжетна рамка за Шардовете, която ще бъде обект на по-нататъшни книги. В този смисъл всяко парченце от пъзела е ценно, точно както четенето на Дънк и Егг, които ОТДАВНА ТРЯБВА ДА ПРОЧЕТЕШ, МАРТИНЕ, ти дава хинтове и за живота на Триоката врана, и за възможните идентичности на Егон VI и т.н.

Да се твърди, че това не обогатява четенето, е за мен нон-сенс.
Да се твърди, че го затормозява - също :D
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Dr. Horrible » Tue Dec 19, 2017 4:56 pm

Добре де, няма да казвам "не го обогатява". Просто го обогатява пренебрежимо малко :D И това е съзнателен избор - направено е така, че да може да бъде пренебрегнато.
В двете неща, които ти даваш като примери - "ще бъде обект на по-нататъшни книги" и "възможните идентичности на Егон VI" - тоест всичко това са евентуални елементи от теории за възможното развитие на историята. Тоест няма особено въздействие върху историята, която вече имаме. А аз обичам да изтъквам като най-ценно това, което вече имаме, а не да евентуални препратки към бъдещето с пренебрежимо малко значение за качеството на историята.
Когато стане дума за "Пътят на кралете" в съзнанието ми веднага изникват най-епичните и надъхващи моменти, които са ми направили впечатление - когато Далинар заявява епично, че е спасил безценни човешки животи за един вълшебен меч, когато Каладин вдъхновява мостоваците, диалозите му със Сил, цялата история на Шалан... И ми е някак странно, не в този форум и в тази тема, а като цяло в местата за обсъждане на тези романи, че хората се фокусират толкова силно върху тотално периферни елементи от текста, като това дали в някоя интерлюдия един от героите не е онзи треторазряден герой от Елантрис. Знаеш колко обичам интерлюдиите на търговката Рисн - ако някой ми каже, че в 10 глава на петия Мъглороден има сцена, в която героите са в някакъв бар и на една маса седи жена, която по описание съответства на Рисн и има подхвърлена реплика, че някога се е занимавала с търговия, това ще ми се стори приятно забравим плюс, не най-великото нещо евър.

Просто си споделям личното усещане, не казвам, че художествените произведения трябва да се разглеждат само през една или само през друга призма, всеки може да се кефи на каквото си иска. И именно богатството от гледни точки прави обсъжданията на каквото и да било интересни. Просто имайки се предвид колко незначителни са тези тънички връзки между книгите на Сандерсън, колко по-добре е използван този похват на други места и колко божествено яки са други неща в Сандерсън, искрено не разбирам защо хората толкоз пишат за това :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Moridin » Tue Dec 19, 2017 5:36 pm

Ами за приоритета съм съгласен - и според мен това не заслужава повече обсъждане от героите, сюжета и най-вече безподобно яките светове на Сандерсън :) Бтв Warbreaker според мен доста ще ти хареса!
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Ambartanen » Wed Dec 20, 2017 12:41 am

Moridin wrote:
Tue Dec 19, 2017 2:54 pm
Е как да не обогатява? Историите от една книга продължават в друга (например меча). Героите, които обхващат повече поредици (като Хойд или Дему) очевидно са навързани в по-голямата сюжетна рамка за Шардовете, която ще бъде обект на по-нататъшни книги...
Да се твърди, че това не обогатява четенето, е за мен нон-сенс.
Да се твърди, че го затормозява - също :D
За мен това е грешен и скучен начин да се правят връзки. Мартин от друга страна го прави по готин начин. Ще се опитам да обясня каква е според мен разликата, но не знам дали ще се получи.

При Мартин всички улики са заложени в текста- не са очевидни, но все пак са там. Ако вземем за пример така известната теория R+L=J, всеки чел книгите като я прочете ще има една от две реакции- "Да, и аз нещо такова подозирах." или "Уау, това ми беше пред очите през цялото време. Как го пропуснах?"

При Сандерсън уликите са разпръснати по хиляда случайни места и повечето изобщо не са в книгите, а в разни интервюта, презентации, коментари и тъй нататък. Когато за първи път прочетох за Адоналсиум, реакцията ми беше "Ъ, кво е това нещо? Да не би да съм отворил грешното уики?" По онова време бях изчел почти всичките му публикувани книги, но така и не можах да разбера на базата на какво беше сглобено това обяснение освен "Има 2-3 детайла в книгите, но в голямата си част Сандерсън просто ни каза тези неща извън книгите."

Ако вземем един конкретен пример, в Way of Kings Шута казва на Далинар "Адоналсиум?" Това е най-тъпото възможно преплитане на световете, защото незапознатите не разбират нищо, а запознатите не научават нищо ново. Не добавя някаква смислена информация, сложено е там за феновете, които вече знаят какво значи.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Roland » Wed Dec 20, 2017 1:10 am

Това са книги в споделена вселена. Не е нужно връзките да са видими. Те просто са там. Сандерсън отдавна е казал, че с времето поредиците ще се свързват все повече и повече.

Също така не, повечето връзки са в самите книги...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Moridin » Wed Dec 20, 2017 10:10 am

Специално подмятането на Wit е доста тъпичко, да. Но за останалото не мога да се съглася като цяло.
Аналогията с R+L е особено невалидна, тъй като това е нишка в една и съща поредица. Върни се към моите примери в Мартин и как те обогатяват уърлдбилдинга. Иначе подкрепям, че Сандерсън бърка като разкрива прекалено голяма част от вселената си в интервюта и Q&A, но трябва да разбираме, че това е автор, който е отраснал във фендъма, и точно тоя тип интеракция с феновете и подаване на късчета за него е свещен граал.

Викам обаче да се върнем/те на дискусията по самата книга :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Ambartanen » Wed Dec 20, 2017 2:27 pm

Mи то проблемът е, че на самата книга няма кой знае какво да й се дискутира освен евентуално някви неща за новите разкрития на дълбоката метафизика на Cosmere-а. Сравнително забавна е за четене, но само няколко седмици по-късно вече е започнала много да ми избледнява в съзнанието.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Moridin » Fri Jan 05, 2018 2:38 pm

Не знам, аз съм в момента на края на първа част и доста ме радва :)
Първите 3-4 чаптъра по стара Сандерсънова традиция бяха ужасен криндж.
Но след това доста добре влиза! Шалан разбира се е с by far най-яките глави, всички останали са средняшка работа, като интеракцията между стормфадъра и Далинар всеки път ме кара да се чеша по главата защо по дяволите просто стормфадърът не му каже всичко необходимо наведнъж.... тъпи спренове.

Шоудаунът с Ре-Шапир доста ми хареса, и въобще цялата идея с нея. Хареса ми също как БС се опитва да влага съспенс и изненадващи абзаци - това го е имало и в предни книги, но тук доста го е усъвършенствал, например когато Каладин вижда как паршмените играят карти. При Шалан ме дразни това със самоличностите ѝ, нали цялата втора книга беше на тая тема, айде стига толкоз... Ренарин засега е дърво, Ясна все така я няма... Ще ми е интересно дали Амарам ще го приемат пак при Добрите® като разберат за какво се бори. Също ми е интересно какво ще направи Таравангиан, ама май доста ще почакам до неговото POV като гледам съдържанието.

А, и последно. Епиграфите на първата част са ДЪНОТО.
Добре, че после пак минават на писмата на Хойд, че ще умра от скука вече.
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Ambartanen » Fri Jan 05, 2018 7:51 pm

Ми щом си стигнал до там, аз ще си кажа че завръщането на Джасна беше пълната дупка. Шалан едвам го регистрира, а от другите герои въобще нямаше реакция. 1200 страници книга от които 1000 са бавен билдъп и Сандерсън някак си не намери време да представи завръщането на Джасна, което трябваше да е шокиращо и емоционално за почти всичките главни герои.

Това си е един от основните му проблеми- въобще не умее да пише кулминации. Изграждане на напрежението- добре, изненадващо разкритие- добре, реална реакция към това разкритие- няма. Трябва да спреш да четеш за малко да си го осмислиш сам, защото на следващата страница книгата вече е минала на съвсем друга тема и никога няма да се върне. Дори само в Oathbringer се случва това поне десетина пъти.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Moridin » Fri Jan 05, 2018 9:09 pm

И аз мисля, че кулминациите му куцат (но в уорбрейкър беше донякъде яко!). Но не бъди такъв хейтър :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Moridin » Wed Jan 17, 2018 3:06 pm

Ок, на края на втора част. Появата на Одиум беше епик! Бих казал, че надмина Руин :)
и като казвам Руин, имаше все пак един момент досега, @Ambartanen, в който Сандерсън наистина успя да направи епика, а именно:
"Hello Vin. Welcome to godhood."

Ениуей! Мисля за доста безумно, че досега не се бяха сетили да търсят малко повече Cultivation и The Nightwatcher, при положение че Стормфадъра ги спомена едно поне десетина пъти дотук....
Също така Лифт и Далинар са безценни :)

@The Dragon, стана ясно че си от братството, не се крий ;р
@Ilverin Sedai и твоето оправдание да не се включваш не е ясно ;р

п.п. завръщането на Ясна наистина беше голяма дупка
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Roland » Wed Jan 17, 2018 5:31 pm

За мен Одиум беше малко никакъв. С голям кеф чакам да изчетеш Мистборните, за да видиш Руин в Secret History. Ей това е яко описание на Шард.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Oathbringer / Заклеващия

Post by Lyanna Stark » Wed Jan 17, 2018 6:25 pm

На мен описанието на Одиум ми беше доста епик, ако мислим за същата сцена. Ще ида да я потърся. И явно трябва да препрочета Secret History, за да сравня Одиум с Ruin, защото и това съм го забравила...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests