Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Dr. Horrible » Mon Nov 16, 2020 7:52 pm

Ритъмът на войната:
Минах пролога + глави 1-4
Spoiler: show
Прологът наистина е много приятен, защото прави Навани доста симпатична. Но малко вече ми омръзна всички пролози да са за вечерта, в която умира Гавилар. Но явно и в петата книга ще е такъв :D

Иначе досега главите са ми много... странни :D Странно ми е, че са минали толкова месеци от предишната книга, очаквах действието да си продължи скоро след края на третата. И този time jump ми е забавен. Точно като четвърти сезон на сериал е, чието действие се развива година след края на трети сезон.
В първите няколко глави виждаме всъщност една цяла сцена + една допълнителна история. Но не са различни въведения за различните герои, а като един голяяям пролог, все едно петнайсетминутна отваряща сцена на сезона :D
Малко unfriendly са ми главите, в смисъл наистина бих оценил да има по три думи обяснение кой какъв беше, защото не си спомням имената на всичките петоразрядни персонажи. Отново - като сериал, в който виждаш поддържащите герои в началото.
Интересно е като цяло, някак леко и приятно ми върви засега.
Героите ми се струват добре написани, оценявам как Сандерсън им хвърля по някой допълнителен елемент или пласт, който да ги направи истински личности.
Обаче атмосферата малко му куца. А най ме дразнят голяма част от диалозите. Защо всички персонажи, които са иначе различни и дори задълбочени, говорят по този идитски начин с шеговити лековати остроумия като американски тийнейджъри? Имам чувството, че и в предишните книги е било така, просто тогава не съм го забелязвал толкова. Някак като герои от Бъфи са всичките. И това работеше добре в Бъфи, защото там героите си бяха американски тийнейджъри, но тук, където са хора на различни възрастни от различни култури, определено ме вади от историята и цялото нещо ми лъха на фалш. Малко ми напомни на Frozen II и стила, в който Олаф преразказа събитията от първия филм :D
Доста жалко, че Сандерсън така сам си проваля атмосферата и дълбочината на героите, за да пуска такива тъпи лафчета. Примерно в Dawnshard някои от героите също говореха по този начин, но по-рядко, а Рисн и Никли, примерно, изобщо не говореха така. И новелата печелеше от това.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Lyanna Stark » Tue Nov 17, 2020 4:00 pm

@Dr. Horrible,
Spoiler: show
Имаше един такъв майтап за пролозите и как променят гледната точка на читателя за смъртта на Гавилар:

Първа книга: "Я, тука убиват краля."
Втора книга: "О, не, убиха краля!"
Трета книга: "Абе, може и да е имало причина да убият краля."
Четвърта книга: "Убий го! Убий гадта!! Да мре!!!"
:lol:

Няма да коментирам нищо друго, защото съм на 64% и може без да искам да те оспойля.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Dr. Horrible » Tue Nov 17, 2020 6:55 pm

Ахахах, това е забавно :D

Впрочем, спомена се по-рано в темата, как Сандерсън явно черпи вдъхновение от Marvel Cinematic Universe.
Това е особено видно в първите глави, когато
Spoiler: show
Навани пристига със S.H.I.E.L.D. Helicarrier да спасява цивилното население, точно като Age of Ultron :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Moridin » Tue Nov 17, 2020 9:09 pm

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
пета ако прологът не е от гл точка на Гавилар, ще е шейм!
This is it. Ground zero.

User avatar
Nikireads
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Fri Oct 09, 2020 2:51 pm
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Nikireads » Tue Nov 17, 2020 11:22 pm

Moridin wrote:
Tue Nov 17, 2020 9:09 pm
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
пета ако прологът не е от гл точка на Гавилар, ще е шейм!
Сандерсън е потвърдил, че ще е така. И най-накрая ще видим/чуем всички разговори, които Гавилар е провел тази вечер.
А от пролога, много ми е интересно защо
Spoiler: show
Нейл работи с Гавилар - дали вече е започнал да избива хора, които са на път да бонднат спрен или е започнал след това? Ако вече убива потенциални сияйни рицари, защо е готов да работи с Гавилар, който иска да върне Хералдите и рицарите?! А Гавилар като че ли знае, че пред него седят Хералди, т.е. мисията му в организацията (the Sons of Honor) би следвало да е изпълнена.. Дали Гавилар само се преструва, че това му е целта или... Супер много въпроси изникват от този иначе супер кратък диалог..

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Moridin » Wed Nov 18, 2020 8:29 am

Spoiler: show
Чел съм тази сцена само веднъж и преди време, но останах с впечатление, че Гавилар използва както Хералдите, така и Синовете на Honor
This is it. Ground zero.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by LightOne » Wed Nov 18, 2020 2:09 pm

Спойлери за книгата.
Spoiler: show
Определено Брандън Сандерсън е решил да ползва опита си от Ранд в Буря се надига и да го играе Опра Уимфри на фентъзито – ти имаш ментален проблем, ти имаш ментален проблем и ти имаш ментален, раздава ги на воля. И това уморява текста. С Шалан това се ядваше миналата книга, но сега прекалено тежко се натъртва на това репрезентване, всички читатели да се почувстват силни и могъщи и да се изправят срещу демоните си, та чак се стига до организиране на реформа! на институциите. Разбрахме манипулацията. Може ли вече да продължим с фентъзито?
Очакваме повечето хора да се насочат към това репрезентване и да венцеславят книгата за този си елемент вместо да се насочат към Силата на книгата, която не е нито Шалан, нито Каладин, които гледах по-бързичко да ги претупвам. Силата на книгата са паршите, които не очаквах, че толкова ще ги харесвам и ще викам за тях. Рабониел бе толкова чудесен многоизмерен злодей. Венли колкото и да мрънка през цялата книга си получи Сцената. Дори Ешонай дето най-малко ме интересуваше, получи изненадващо емоционален завършек.
Но освен за Врага, книгата я откраднаха Навани и Адолин. Навани чрез интригуващите интеракции с Рабониел, които ме държаха през третата част, докато беснеех, че няма Адолин в нея. Накара ме да чакам нервно Сцената, за която се хинтваше още от предната книга с Мая. Но в крайна сметка си получих каквото исках и това за мен е от славните епични моменти в книгата.
Друго, което ще запомня е говорещия дракон (с условностите) и неяснотата как тази сцена се предполага да се чете без новелата Dawnshard. Правилно ли разбрах, че Kelsier е главата на Ghostbloods? Сигурно бъркам нещо.
Ами сигурно още може да се говори, но се поуморих от непрестанното препускане по страниците тези дни. Книгата бе по-добра от предната поне така на първо четене. Не ми доскуча някъде кой знае колко. Чакаме последния том преди разделението.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Moridin » Wed Nov 18, 2020 3:41 pm

ОФИЦИАЛНО: До 17 декември всичко от RoW и Dawnshard в тази тема да е заспойлено. Което няма нужда да е заспойлено, нека да не е, за да буди интерес :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by tigermaster » Wed Nov 18, 2020 6:57 pm

Шадивърсити за това какво е било да работи със Сандърсън по последната книга:
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Lyanna Stark
Adept
Posts: 232
Joined: Tue Jul 10, 2007 10:27 pm
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Lyanna Stark » Wed Nov 18, 2020 9:32 pm

Прочетох книгата. И...
Spoiler: show
О, Боже.

В абсолютен ПОТРЕС съм от последната сцена. Това няма да го обсъждам дори в спойлър тагове. Очаквах много от нещата, които се случиха, но не и това.

Щях да пиша още много, но тази сцена ми унищожи целия ентусиазъм. Дори мисълта за говорещата Чири-Чири и евентуалния истински дракон на Рошар не може да ми помогне. Беше убийствено.
А, има и още нещо, което трябва да се каже по въпроса...
Spoiler: show
Може ли Култивация да е толкова ПРОСТА бе?! :dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :dash:
П.П. @LightOne,
Spoiler: show
Да, мисля, че правилно си разбрал за Ghostbloods. Аз подозирах нещо такова от известно време. Когато казаха, че шефа им бил в същото положение като Вестителите - закотвен за един свят и неспособен да го напусне - вече бях почти сигурна, понеже точно бях чела, че Келсиър и Вестителите са Когнитивни сенки и че Келсиър не може да напусне района на Скадриал. Това го знаем още от Mistborn: Secret History, има и WoB по въпроса. И тогава се плеснах по челото и се сетих, че Иятил е по произход от Южен Скадриал, където хората почитат Келсиър.

User avatar
Nikireads
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Fri Oct 09, 2020 2:51 pm
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Nikireads » Wed Nov 18, 2020 10:20 pm

Хора, не знам как го правите това - 1200 стр. за няколко дни - евала!

Аз си кретам и тъкмо приключих с 5та глава. Осъзнавам колко много са ми липсвали
Spoiler: show
Каладин и Сил в Oathbringer. Всичките им разговори ми стоплят сърцето, а Сил, повтаряща разни неща, които е чула от Лифт, е нещо от което не осъзнавах, че имам нужда :D
Също така, изглежда ми, че паршендите
Spoiler: show
водят доста джентълменски начин на бой, което прави нещата още по-сложни. Определено не мога да избера от кой лагер съм - този на хората или този на паршендите и май и аз ще се присъединя към тийм Лирин и слогана "Войната е лоша! Убийството си е убийство"
Много ми хареса как Сандерсън съвсем кежуъли и сякаш не е кой знае какво споменава, че Ясна
Spoiler: show
е интервюирала Хералдите. WTF?! I want to know more!
Не съм сигурна как се чувствам спрямо Шалан -
Spoiler: show
искаше ми се да видя още по-пълен mental breakdown от нейна страна, започва и малко да ми омръзва да е все в това състояние и искам да започне да се сблъсква с миналото си, за да върви развитието ѝ напред. Може би трябва да прочета малко повече за психическото заболяване, върху което е базиран образа ѝ..

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by LightOne » Thu Nov 19, 2020 8:49 am

Ники, това е щото аз съм чийтър. Чел съм вече първата част, а файлът го получих на 15-ти, та имах добра преднина. :ninja:

Благодаря, Lyanna. Това беше момент, който като го четях, си виках, ок, това явно ще го разбера след 5 книги, а накрая, ама чакай, аз тази сцена се сещам коя е, сериозно ли е той? :o За това се чете всичко, не става само с дебелите книги. :lol:

Жалко, че Avengers assemble, ще го видим чак след колко, едно 20 години сигурно, колкото и да пише бързо.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by The Dragon » Thu Nov 19, 2020 11:12 am

Глави 1-5
Spoiler: show
Както всички вдигаха нива като побъркани миналата книга, тук рязко са ги загубили
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Roland » Thu Nov 19, 2020 5:31 pm

На първите десетина глави съм готов Шалан да умре драматично. Толкова бездарно и gimmicky описание на психично заболяване отдавна не бях чел. И може би щото му слушам подкаста от години, но просто си го представям Брандън колко е доволен и самопотупващ се по гърба как невероятно я е написал :neutral:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Nikireads
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Fri Oct 09, 2020 2:51 pm
Contact:

Re: Stormlight Archives [SPOILERS UP TO OATHBRINGER]

Post by Nikireads » Thu Nov 19, 2020 5:50 pm

Roland wrote:
Thu Nov 19, 2020 5:31 pm
На първите десетина глави съм готов Шалан да умре драматично. Толкова бездарно и gimmicky описание на психично заболяване отдавна не бях чел. И може би щото му слушам подкаста от години, но просто си го представям Брандън колко е доволен и самопотупващ се по гърба как невероятно я е написал :neutral:
:D

Тъкмо изгледах ей това видео по темата с психичното разстройство на Шалан :

Мисля, че разбирам малко по-добре каква му е идеята на Сандерсън. Ще видя сега като чета дали обаче няма да намеря изпълнението за недостатъчно представително за заболяването.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 10 guests