Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Moderators: Trip, Random, Roland, Marfa

Post Reply
penzata
Jaghut Tyrant

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by penzata » Tue Oct 30, 2018 10:42 am

Великолепна книга е Океан Море на Барико. Веднага след като я завърших, я започнах отново, и както морето постоянно мени настроенията и променя лика си, така и втория прочит вече бе леко видоизменен, различен. А ще последват и още, защото морето винаги е различно, дори и всеки път да навлизаш в него от едно и също място. Отделните глави се преливат една в друга, допълват се, сблъскват се, досущ играта на вълните.
Изключително красиво и въздействащо произведение, многопластово и дълбоко като самото море.

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Tue Oct 30, 2018 1:40 pm

penzata wrote:
Tue Oct 30, 2018 10:42 am
Великолепна книга е Океан Море на Барико. Веднага след като я завърших, я започнах отново, и както морето постоянно мени настроенията и променя лика си, така и втория прочит вече бе леко видоизменен, различен. А ще последват и още, защото морето винаги е различно, дори и всеки път да навлизаш в него от едно и също място. Отделните глави се преливат една в друга, допълват се, сблъскват се, досущ играта на вълните.
Изключително красиво и въздействащо произведение, многопластово и дълбоко като самото море.
И аз много я харесвам... особено краят... голяма книга. Все пак предпочитам повече "Коприна", заради невероятната компактност и поезия на наратива. Простичко и в сърцето. Останалите нещо ме е страх да ги чета, да не се разочаровам - ако имаш препоръка? :)
This is it. Ground zero.

penzata
Jaghut Tyrant

Post by penzata » Tue Oct 30, 2018 6:06 pm

Moridin wrote:
Tue Oct 30, 2018 1:40 pm
И аз много я харесвам... особено краят... голяма книга. Все пак предпочитам повече "Коприна", заради невероятната компактност и поезия на наратива. Простичко и в сърцето. Останалите нещо ме е страх да ги чета, да не се разочаровам - ако имаш препоръка? :)
Краят осмисля и подтиква към последващи четения на романа. :heart: Наистина е огромна книга: разликата стилово и структурно на трите книги (на които е разделена "Океан Море"), цялата поезия в проза, сюрреалистично-фантастичните елементи, последната мета-глава. Огромна книга. :cry: :heart:

Нищо друго не съм чел на Барико - "Океан Море" я отлагах с години, но сега възнамерявам да си купя всички негови книги на български и ще пиша отзиви. :mrgreen: Достатъчно ми е, че е написал произведение като "Океан Море" и, че негов монолог е адаптиран за сценария на "The Legend of 1900" :heart: на Торнаторе, с нечовешкия Тим Рот - просто няма как да ме разочарова, каквото и да напише.

Иначе, дюдът, който отдавна ме ръчкаше да я прочета (и "Коприна", също) е чел "Тази история", която стилово му е приличала на Вонегът, и "Емаус", от която нищо не разбрал. :hihi:

Ghibli
Elder God

Post by Ghibli » Fri Nov 02, 2018 11:12 am

penzata wrote:
Tue Oct 30, 2018 10:42 am
Великолепна книга е Океан Море на Барико.
Moridin wrote:
Tue Oct 30, 2018 1:40 pm
Все пак предпочитам повече "Коприна", заради невероятната компактност и поезия на наратива.
:heart: :heart: :heart: и за двама ви, обичам този автор. Как бих искала да мога да го прочета в оригинал.
Освен тези двете, съм чела само City. Тя беше за мен малко прекалено - не знам как да го кажа точно - heartbreaking. Но естествено, всичко негово трябва да се чете.
@}->--
"анакин поворачивается к зеркалу, а в нем дарт вейдер. и тут анакин понимает, что ему трудно дышать."

трубадур
Forsaken

Post by трубадур » Fri Nov 02, 2018 12:04 pm

До кат не чекнах тая тема напълно изключих за съществуването на пича, но определено е от правилно надценените модерни писатели. Като слушаш за него лесно може да се стигне до заключението, че в книгите му е празнословие на макс, той па взе, че се оказа доста кадърен. Нямам идея какво е превеждано на беге, ама последното, дето пробвах негово е експериментът му с Илиада, който първоначално мислех, че ще е ебаси самовглъбеното чикибойство, а той се оказа добър. Освен това въпреки че го преиздават доста често (поради някаква причина имам 2 издания на коприна, сигурно заради корицата) аз гледам да е с преводачката Ann Goldstein там нивото е доста високо, ама като цяло не знам с него да има такива спадове като с Пратчет например в родината ни. Въобще заслужено внимание получава и го превеждат с уважение.

Интересното е, че е написал детска (айде юношеска) книжка за дон жуан ъф ол пипъл, и сигурно ще се боде скоро време.

Random
Ascendent

Post by Random » Thu Jan 03, 2019 5:02 pm

Прочетох тия дни новия роман на Ким Стенли Робинсън - Red Moon. Досега като че ли най-слабият му за мен текст като роман сам по себе си (от прочетени 7-8), но въпреки това страхотен. Особено към края има супер добри части. Иначе и като трилър не е никак лош. Кой друг ще ти преплете колонизирането на Луната, гонки из Хонконг, квантова физика, изкуствен интелект, маоизъм, политикономия, финанси, революция, фън-шуй, криптовалути и гибони, ако не КСР :heart:
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

coldie
Jaghut Tyrant

Post by coldie » Wed Jan 16, 2019 7:51 pm

Попрочетох няколко фантастики на класици и на нови имена. Класическите автори са просто психопати, изключително ерудирани, с невероятни познания във много сфери на науката да кажем. Особено Лем, тоя е някакъв... не знам. Но някак си са ми по-интересни фантасмагоричните произведения на новите автори.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.
94.34 Out of the limits.
kpzstudio dot com

coldie
Jaghut Tyrant

Post by coldie » Fri Jan 18, 2019 8:40 pm

Защо спряха Експанзията? Как може 4 годни след излизане на книга 4 да не са превели никоя друга? Направо недоумявам.
94.34 Out of the limits.
kpzstudio dot com

Martix
Mistborn

Post by Martix » Sat Jan 19, 2019 12:53 pm

@coldie преведоха и 5-тата тоя декември.
https://www.bard.bg/book/?id=2364

Като цяло всички бг издатели са бавни като смъртта, но предвид, че поредицата е доста нова и още излиза, не са чак толкова бавни. А и колкото и да са бавни, аз пак не мога да им смогна да изчитам всичко :mrgreen:
Man has always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much...the wheel, New York, wars and so on...while all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man...for precisely the same reason.

coldie
Jaghut Tyrant

Post by coldie » Sat Jan 19, 2019 5:49 pm

Martix wrote:
Sat Jan 19, 2019 12:53 pm
@coldie преведоха и 5-тата тоя декември.
https://www.bard.bg/book/?id=2364

Като цяло всички бг издатели са бавни като смъртта, но предвид, че поредицата е доста нова и още излиза, не са чак толкова бавни. А и колкото и да са бавни, аз пак не мога да им смогна да изчитам всичко :mrgreen:
Аз я намерих онлайн всъщност, на който не му се дават 20 или 10 лева слагам линк .
Spoiler: show
Засега е много повече от сорта на трилър/кримка, и определено сценарият не е много очакван на фона на предходните, но бих казал, че е дори по-интересна от предишните. Разбира се Милър си лиспва.
ЛИНКЪТ Е ПРЕМАХНАТ. В ShadowDance НЕ ПОДКРЕПЯМЕ ПИРАТСТВОТО. Бел. Ян
94.34 Out of the limits.
kpzstudio dot com

Halinor
Smallfolk

Post by Halinor » Tue Jan 22, 2019 8:26 pm

След мазния reading slump успях да се излекувам с If we were villains на M. L. Rio и даже ще успея и да я завърша, ако намеря време да дишам... Ако обичате dark academia aesthetics и Шекспирови препратки на килограм, ще ви допадне, другарчета.
  • do no harm
  • take no shit

penzata
Jaghut Tyrant

Post by penzata » Fri Jan 25, 2019 10:02 am

Прекалено шумна самота на Храбъл е минималистична изповед - с тънко прокрадващ се сюрреализъм, - на "малкия (застанал в периферията на историята) човек", на гротесковия фон на Втората световна. Човек, който тридесет и пет години унищожава планини от книги с неговата малка преса и тридесет и пет години се опитва да спасява по някоя от тях. "Прекалено шумна самота" е неговата (Храбълската) love story.
Великолепна книга. :heart:

Moridin
Global Moderator

Post by Moridin » Fri Jan 25, 2019 10:08 am

Яко :) майка ми я е превеждала
This is it. Ground zero.

penzata
Jaghut Tyrant

Post by penzata » Fri Jan 25, 2019 10:38 am

(Когато видях името на преводачката, се зачудих дали няма нещо общо с теб. :mrgreen: )

Стахотно! Преводът е чудесен. Лични благодарности!

Martix
Mistborn

Post by Martix » Fri Feb 08, 2019 9:21 pm

Разцъквам Бъдеще на Дмитрий Глуховски. Ех тая руска душевност. Протагонистът не ходи, той се влачи върху хилядолетната човешка история. Той не страда, той плува в морето на безвременната мъка. И тн, и тн. Прозата не се лее, тя се дави...
Обаче като описва как нашия човек пие, Глуховски се превръща в машина. Не съм чел по-яки описания на пиянство от Никола Крумов насам. :yay:
А и света му е доста готин, малко в стил Transmetropolitan (между другото, защо в SD няма ревю на това бижу, комиксът е култов).
Man has always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much...the wheel, New York, wars and so on...while all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man...for precisely the same reason.